Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Despre prize, intrerupatoare si cabluri

- - - - -
  • Please log in to reply
883 replies to this topic

#757
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Kaptica  este gama Legrand low-cost : ieftina si proasta . Daca vrei ceva decent si te-ai fixat pe Legrand cauti Cariva sau Valena Life , depinde cat de largi iti sunt buzunarele .

Kaptica si Niloe sunt de evitat , chiar daca poarta sigla Legrand .

#758
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Multumesc de recomandare, pretul nu e problema, dar am doar 2 prize in toata casa cu inpamantare deci banuiesc ca e ok Cariva.
Dau si mai mult daca tehnic face diferenta.

#759
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Daca buzunare cat de cat generoase pune aparataj modular...

Edited by arg, 23 October 2017 - 16:57.


#760
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Apartament vechi, partial instalatie pe aluminiu inteng, o sa merg pe dozele existente, deci inlocuiesc aparatura veche dar pastrez pozitiile. Cred ca nu se justifica modular deci. Orice fara sa mai sparg ziduri �

#761
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
dozele de modular sunt mai mari, trebuie doar sa spargi "um" pic...

#762
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Alea de 4 lei sunt gama NILOE nonmodulare. Daca vrei modular Legrand sunt cu 60% mai scumpe asa ca mai bine pune Gewiss e intre Niloe si Vimar care sunt cele mai scumpe.


#763
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009
Ce.dimensiune pot folosi pentru canal de cablu instalație electrica. Precizez ca doresc pe același canal sa trag 9 fire 3 de 4mm, 3 de 2,5mm și 3 de 1,5mm.pentru trei circuite distincte.
Mulțumesc

#764
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
cam multe fire printr-un sigur canal...
ar merge foarte bine 3 canale separate...

#765
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Ahile30, on 31 octombrie 2017 - 13:55, said:

Ce.dimensiune pot folosi pentru canal de cablu instalație electrica. Precizez ca doresc pe același canal sa trag 9 fire 3 de 4mm, 3 de 2,5mm și 3 de 1,5mm.pentru trei circuite distincte.
Mulțumesc
Vrei neaparat prin canal?
Mai bine le puneai prin 3 tuburi: un tub de 20mm pentru 3x4, si doua tuburi de 16mm in diametru pentru 3x1,5 respectiv 2,5 sau... daca vrei neaparat aparent un canalet din PVC de 40x20 sau 40x18 (nu stiu exact inaltimea standard, depinde de producator) cu capac.

Edited by GeorgeTrisina, 31 October 2017 - 15:47.


#766
Ahile30

Ahile30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 08.06.2009

 GeorgeTrisina, on 31 octombrie 2017 - 15:47, said:


Vrei neaparat prin canal?
Mai bine le puneai prin 3 tuburi: un tub de 20mm pentru 3x4, si doua tuburi de 16mm in diametru pentru 3x1,5 respectiv 2,5 sau... daca vrei neaparat aparent un canalet din PVC de 40x20 sau 40x18 (nu stiu exact inaltimea standard, depinde de producator) cu capac.

E o.chestie provizorie. Intenția este sa le îngrop pe tuburi. Cablurile sunt cyyf
Mulțumesc

#767
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Daca vrei sa le ingropi e mai bine in tuburi.

#768
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Salutare. Doua intrebari scurte de habarnist. Intr-un apartament am prize Vimar din gama Neve, montate de proprietarul anterior, insa doua dintre ele scot un carait ciudat, asadar ma gandesc sa le inlocuiesc. Intrebari:

1. E suficienta o astfel de priza pentru consumatori mai mari (cuptor electric, masina de spalat), sau mai bine le inlocuiesc ca sa nu am suprize? De mentionat ca nu prizele astea de la cuptor si masina de spalat caraie.
2. Vad ca Vimar ofera si un model Plana, ceva mai scump (Neve vs Plana), dar nu imi dau seama care e diferenta dintre ele. Merita sa iau Plana in schimb? Par compatibile pe dozele deja existente, dar cred ca va trebui sa schimb si placile de prindere. Nu am reusit sa ma lamuresc asupra diferentelor din dintre standardul italian P30 (Neve) si standardul german Sicury (Plana).

Multumesc

#769
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Sunt foarte bune gama Neve si chiar te invidiez, asa ca lasa-le in pace. Caraitul ciudat ti-l face din cauza unui contact slab intre fir si borna prizei (nu e strans bine).
Rezista foarte bine la masina de spalat sau cuptor, dar pe circuite separate sa fie alimentate. Nici o priza din lume nu-ti va rezista la mai mult de 16A.
Standardul italian are doar 1 modul (d-aia mai subtirica pentru stechere mici) si standardul german are doua module (cat o priza normala)

Edited by GeorgeTrisina, 02 November 2017 - 11:10.


#770
Ringwraith

Ringwraith

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 20.05.2005
Multumesc, sunt pe circuite dedicate cuptorul si MS. O sa desfac sa strang contactele la prizele problematice, sa vad daca rezolva. E ciudat ca nu a carait pana acum, a inceput din senin la o priza la care nu umblu niciodata si am conectati consumatori medii (un PC care necesita 2-300W).

#771
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Un contact imperfect poate duce lejer la incendiu.

#772
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 Ringwraith, on 02 noiembrie 2017 - 11:16, said:

Multumesc, sunt pe circuite dedicate cuptorul si MS. O sa desfac sa strang contactele la prizele problematice, sa vad daca rezolva. E ciudat ca nu a carait pana acum, a inceput din senin la o priza la care nu umblu niciodata si am conectati consumatori medii (un PC care necesita 2-300W).
In timp se mai slabesc suruburile (dilatari / contractari) asa ca ... mai trebuiesc stranse din cand in cand macar o data la doi ani.

#773
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,088
  • Înscris: 09.01.2007
Imi trebuie o priza dubla aparenta de interior, Hepol e ok ?
https://www.dedeman....-alba/p/1029750

#774
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Cam urata, zau ca asa ceva n-as monta la mine acasa nici de frica, in plus nici brandul nu-mi inspira incredere. Probabil ai vazut-o ieftina, dra pentru mine ce-i ieftin nu-i bun dar nici scump nu mi-as permite, eu as alege ceva intre ieftin si scump.
Eu iti sugerez un Legrand gama Niloe chiar mi se par ok pt buzunare mai "mici".

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate