Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Senzor de prezenta porti

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Salut ! Un sfat va rog , sper ca am apelat la sectiunea potrivita . Am la curte sistem automat de deschidere a portilor Nice. M-am trezit ieri ca unul din senzorii de prezenta de pe un stalp a fost rupt , probabil atins de vreo masina . Problema mea este ca in acest moment el imi da semnal ca este tot timpul obstructie in cadrul portii , astfel incat nu ma lasa sa inchid portile .

Am incercat sa remediez problema si am vazut ca sunt doua firisoare rupte . Dar cea mai mare nedumerire este ca sunt 6 fire ( 2 rupte ) insa doar 5 locuri de intrare a firelor . Daca aveti vreun sfat sau o schema de montare va rog un pic de ajutor . Multumesc

#2
cutremurul

cutremurul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 09.06.2007
Difera schema si in functie de modelul exact (ca si pentru porti batante cum ai tu sunt destul de multe modele) deci nu prea te putem ajuta doar cu aceste informatii :)
E adevarat de altfel ca pe motorase gasesti un capacel care se ridica si cu o cheie speciala (in triunghi pe care ar fi trebuit sa ti-o dea instalatorul) sau cu 2 surubelnite drepte poti roti de aia si se da pe modul manual adica iti deschizi si inchizi singu portile pana gasesti altceva ca sa nu le lasi deschise
ATENTIE: nu toate modelele sunt la fel dar de obicei unde e motorasul tre' sa gasesti si ceva de dat pe manual in caz de doamne fereste
La nice din ce stiam eu toate clemele de prindere a firelor sunt numerotate deci e posibil sa-ti dai seama ce si cum dar in acelasi timp e posibil sa te bage in ceata de tot :)
Am montat si eu cateva sisteme si mi se par bunicele iar din cate stiu daca vrei sa inlocuiesti acel senzor te ajunge vreo 50 de euro posibil cu tot cu manopera dar asta e un pret aproximativ (in functie de instalator posibil sa ajunga la 70-80)

#3
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Da am reusit si le-am dat pe manual , asa ca le-am inchis . Acum vreau sa remediez senzorul , pentru ca vad ca de functionat functioneaza , este curent in el , atat numai cum spuneam ca imi sta senzorul permanent pe deschis si sunt rupte 2 fire . Sunt convins ca daca gasesc unde trebuie prinse cele 2 fire o sa functioneze

#4
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,560
  • Înscris: 14.03.2008
Eu lucrez numai cu sisteme proteco dar principiul de functionare este asemanator. NU lipi de capul tau nimic acolo. Risti sa arzi panoul de comanda si te va costa scump..

Cheama service-ul si inlocuieste fotocelulele - la noi un set este 125 lei si nu cred ca la nice e cu mult mai scump..pb chiar mai ieftin..

Daca vrei sa renunti la fotocelule sau nu ai bani pt un set nou sau vrei sa rezolvi problema pe moment vezi ca in cutia de control tb sa existe o posibilitate de anulare a lor. la noi la proteco se face un strap intre 2 pini si se anuleaza. Mentionez ca niciodata nu recomandam asta - e doar o solutie temporara care se face in totalitate pe raspunderea clientului si numai in cazuri speciale. Tot la service la nice tb sa suni si te vor indruma catre o solutie...

Ca idee generala nu umblati de capul vostru in automatizari - sunt extrem de usor de stricat daca nu stii ce faci si va fi o experienta deosebit de usturatoare dpdv financiar.

Edited by belogerer, 07 May 2011 - 10:40.


#5
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
Ahh , nu este vorba de plata , atat numai ca stau cu poarta inchisa printr-o improvizatie si probabil pana pe luni pe marti cei de la service nu o sa vina sa vada de problema( oricum trebuie inlocuita si fata de plastica care este sparta) . Oricum deocamdata am lasat-o balta . Am identificat ca cele doua fire de care ziceam nu intra in locul liber lasat ( am deschis un senzor de la a doua poarta ca sa vad principiul de functionare ) ci se intorc oarecum inapoi in manunchiul de fire ( si aici m-am pierdut ) caci nu stiu pana unde merg si daca fac doar o bucla acolo ( este vorba de un fir mov si unul portocaliu , nu stiu daca asta ajuta la ceva )

#6
Smashiasi

Smashiasi

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 12.08.2021

View Postbelogerer, on 07 mai 2011 - 10:34, said:

Eu lucrez numai cu sisteme proteco dar principiul de functionare este asemanator. NU lipi de capul tau nimic acolo. Risti sa arzi panoul de comanda si te va costa scump..

Cheama service-ul si inlocuieste fotocelulele - la noi un set este 125 lei si nu cred ca la nice e cu mult mai scump..pb chiar mai ieftin..

Daca vrei sa renunti la fotocelule sau nu ai bani pt un set nou sau vrei sa rezolvi problema pe moment vezi ca in cutia de control tb sa existe o posibilitate de anulare a lor. la noi la proteco se face un strap intre 2 pini si se anuleaza. Mentionez ca niciodata nu recomandam asta - e doar o solutie temporara care se face in totalitate pe raspunderea clientului si numai in cazuri speciale. Tot la service la nice tb sa suni si te vor indruma catre o solutie...

Ca idee generala nu umblati de capul vostru in automatizari - sunt extrem de usor de stricat daca nu stii ce faci si va fi o experienta deosebit de usturatoare dpdv financiar.
Salut, mai esti pe aici pe forum? Dami un replay te rog, daca vrei si poti sa ma ajuti cu cateva informatii pentru un kit proteco, model mai vechi, multumewc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate