Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

MODELE configuratii desktop pentru TOATE bugetele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2156 replies to this topic

#19
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Transmis telefonic propunerea cu wishlist, mi s-a spus ca se va trimite mai sus si in ceva timp se va vedea daca s-a implementat "sistemul". Totusi am impresia ca nu am nimerit peste cine trebuia, poate m-as fi inteles mai usor cu un barbat, decat cu o femeie. Doamna nu prea avea habar ce si cum e cu lista de dorinte. O sa le trag un mail, sa fie mai "oficial".

Edited by Lucian_M, 06 May 2011 - 13:21.


#20
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
Asa putem manipula magazinele online care nu au siteuri calumea :lol:. Vrei sa apari pe softpedia, cel mai mare forum din ro? Fa si tu siteul ala mai bine ca e de cacat acum :D

l.e. A nu se intelege ca instig la asa ceva, sau mai stiu eu ce idee romaneasca :death:

Edited by brainium, 06 May 2011 - 17:01.


#21
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Hihi, o sa le cer cota parte :) . Mi-ar conveni si mie ideea cu lista de dorinte la emag, ma mai solicita cate unul-altul sa ii spun ce isi poate lua de o anumita suma, si ma apuc, nene, sa dau link-uri de ma satur, cand la pcgarage faci configuratia si poti sa cauti individual produsele, salvezi configuratia pentru alta data etc. E mai dificil cu print-screen cum e acum, dar e treaba lor daca fac miscarea sau nu. Bine ca se mentin cu transportul moca si garantia de 30 de zile.

Edited by Lucian_M, 06 May 2011 - 17:50.


#22
constantin28

constantin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,601
  • Înscris: 29.02.2008
O idee excelenta, bravo Marius  :thumbup:
trebuiesc felicitati si modratori pentru suport si implicare  :peacefingers:

pt cei sceptici trebuie spus ca nu e cea mai originala idee sau cea mai perfecta metoda de a alege cea mai buna configuratie,
dar concluzionarea, sumarizarea ...  sutelelor de posturi de mai jos, unde cateodata nici eu nu inteleg mare lucru  :P  cred ca se impunea mai devreme sau mai tarziu

good job  :coolspeak:

#23
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Ma refer acum la sistemul de 1500: Se pot salva bani prin folosirea carcasei Segotep care ofera tot un ventialtor de 80mm.

#24
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Propun si adaugarea unei configuratii in buget de aprox 1000 ron .
Eu m-am gandit la http://www.pcgarage....ishlist/363566/  .

#25
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postionutzradu, on 8th May 2011, 01:25, said:

Propun...

e ok, dar as pune placa asta de baza http://www.pcgarage....rock/760gm-gs3/

are 5.2 GT/s fata de 2 GT/s cat are Asus (afecteaza performanta procesorului)

Edited by marius ro, 08 May 2011 - 18:34.


#26
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Influenteaza testele sintetice , in uz zilnic nu se simte diferenta, chiar si in gaming diferentele de performante sunt infime.Si eu m-am gandit la acel asrock dar ma "sperie" lipsa condensatorilor solizi , oricum cine isi va achizitiona o placa de baza ca acel asrock presupun ca nu va pune pe ea un quad core cu TDP mare si overclockat.
Tinand cont ca te pricepi mai bine ca mine ti-as sugera sa faci o configuratie ca la carte si sa vorbesti cu un admin sa o introduca in primul mesaj.
Stima

#27
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
e ok ce ai pus... :), in 1000 lei

#28
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010
http://www.pcgarage....ishlist/364340/

la asa ceva ma gandesc sa ma bag in urmatoarele luni.
dilema ar fi daca gasesc o placa de baza mai buna in banii aia
evident va urma si un upgade pe viitor, placa video+monitor.

#29
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
Felicitari celor ce au initiat si scis acest topic. Este f bun pt  a ne informa despre ce mai putem cumpara la ora actuala. Intreb si eu daca exista si configuratii sub 1000 lei? (aici in 600- 800 lei se pot configura sisteme cu surse noname, economice, caecase simple video on board, procesor single sau dual core). Ar fi utila probabil celor care pot lua PC uri din banurile euro 200 date de guvern.

#30
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Configuratia de 200 de Euro este aceeasi cu cea de 1000 de RON doar ca placa video iese din lista iar placa de baza este inlocuita cu o placa AM3 ieftina [ ASRock ].

Recomand eliminarea DVD-Writer sau salvarea de bani din celelalte componente pentru o sursa mai buna [ de la Inter-Tech in sus ! ] Depinde de fiecare unde va investi, eu propun o sursa mai buna.

Edited by AdiTwism, 17 May 2011 - 18:45.


#31
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
In ultimul timp vad preturi mai marisoare la pcgarage decat in alte parti (exemplu cu sursa de mai sus). Acuma deh, oi fi eu carcotas, dar imi place sa primesc produsele fix la poarta casei si fara niciun leu in plus fata de valoarea totala a produselor, fara rambursuri si km suplimentari. Oricum, lumea inca nu s-a dezvatat de altex and company, cumpara in prostie troaste depasite moral, carcase sigilate- se aduna praful inuntru ca la balamuc si nu pot umbla in ele ca pierd "garantia". Din punctul meu de vedere, nu merita sa cumperi un sistem sigilat, e cam si cum te-ai obliga singur la ceva.

#32
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostLucian_M, on 17th May 2011, 19:55, said:


Sincer sa-ti spun, detin sursa aceea si NU am cumparat-o de la PCGarage, ci de la eMAG. Alte date: comenzi pe PCGarage - o duzina, gen 2000 Euro / comenzi pe eMAG - doar sursa. PCGarage exceleaza la anumite capitole, in plus sunt specializati pe domeniul IT iar interfata lor e foarte prietenoasa. Trimit aproape zilnic completari de specificatii si la toate primesc raspuns foarte politicos. In plus, poti trimite mesaj in caz ca nu gasesti un anumit produs la ei, ii ajuta forumul cu review-uri etc. Alt lucru de mentionat: momentan (sau cel putin acum o luna) AMBELE firme au aceleasi preturi pentru transport, adica: gratuit. Pana acum PCGarage aveau transport gratuit dar plateai ramburs o suma mica gen 10 lei. Din cate am inteles s-a scos (se poate observa ca sunt in concurenta la anumite capitole), corectati-ma daca gresesc. Apropo de sisteme, tuturor le sugerez luarea pieselor pe bucati. Trebuie sa ai doar cunostinte IT si cunostinte de asamblare PC. Daca nu le ai tu, le are altul.

Deci, poti sa fii fanatic, din moment ce primesti acelasi produs, cateodata e mai bine sa cumperi de unde e mai ieftin (totusi, nu firme fantoma).

Edited by AdiTwism, 18 May 2011 - 14:40.


#33
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Transport moca pana in oras, eu am cam 40 km pana la sediu. Si nu-s obligat sa platesc cu cardul, pot sa ii dau banii curierului si indiferent de valoare, aia imi livreaza pana si un amarat de mouse de 24 de lei fara un leu in plus. Nu-s fanatic, doar imi place sa nu cheltui aiurea banii si, in caz de probleme, sa imi rezolv treaba cu garantia fara niciun leu suplimentar (fac sesizarea, mi se trimite curierul, ia produsul, se rezolva problema, imi este adus- zero lei). Si am vazut in ultima vreme mai multe preturi mai mici (cu 5-10 lei) la emag, doar ca aia n-au wishlist, dar au preturi mai mici la multe chestii (repet, in ultima vreme- ase verrifica phenom x555, gts 450 de la gainward, sursa aia etc) si transportul e moca pana-n varful muntelui.

#34
cristyyo

cristyyo

    missyou

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 18.04.2007
Ceva la 1000 LEI?

#35
ionutzradu

ionutzradu

    Esti bujia vietii mele ,fara tine dau rateuri :D

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,237
  • Înscris: 27.08.2009
Mesajul #24 si #25

#36
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008

View PostLucian_M, on 17th May 2011, 19:55, said:

Oricum, lumea inca nu s-a dezvatat de altex and company, cumpara in prostie troaste depasite moral, carcase sigilate- se aduna praful inuntru ca la balamuc si nu pot umbla in ele ca pierd "garantia". Din punctul meu de vedere, nu merita sa cumperi un sistem sigilat, e cam si cum te-ai obliga singur la ceva.
Tu chiar crezi ca  prietena sau mama sau nenea gheorge va cumpara pe bucati PC-ul cand aia nici nu stie ce componente trebuie sa contina un PC? Nu stie nici sa tina o surubelnita in mana? Nu stie nici ce e ala SO, sau cum se instaleaza sau dezinstaleaza driverele si programele. Acesti oameni spun ca PC ul este ca  frigiderul si aragazul, deci nu vor desface si curata praful din el in veci. Acestia folosesc PC ul pana nu mai merge deloc apoi mai cheama pe careva sa repare.

Sunt oameni care nu stiu nici sa conecteze monitorul sau tastatura la PC. Stiu insa foarte bine sa foloseasca YM, IE, mozilla, webcamul, emailul officele, Winamp, sa printeze o hartie, sa conecteze un stick si cam atat.

Daca 90% din populatia Romaniei detine un PC cel putin, probabil ca 75% iau sisteme intregi pe post de "aparat electrocasnic".

Edited by popascu, 20 May 2011 - 18:29.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate