Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

MODELE configuratii desktop pentru TOATE bugetele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
2156 replies to this topic

#1
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
Sa propunem niste sisteme (gaming) pt mai multe bugete, lunar....si acest topic ar putea fi trecut sus la topicuri importante

1. Best-buy in 1500 lei - mai 2011

1500 lei

2. Best-buy in 2000 lei - mai 2011

2000 lei

3. Best-buy in 2500 lei - mai 2011

2500 lei

4. Best-buy in 3000 lei - mai 2011

3000 lei

5. Best buy in 3500 lei - mai 2011

3500 lei


mai sus de 3500 lei pt o unitate nu cred ca are rost sa mergi (acum ca unii mai vor 1 HDD de 1TB sau alte chesti...ok...)
cred ca daca va fi adaugat sus la topicuri importante va fi de ajutor pt multi....
daca mai sunt si alte pareri/idei, sunt binevenite
urmeaza iunie....

am putea gasi si un titlu (asta daca se adauga la alea importante)

Edited by d4m4g3, 06 May 2011 - 12:31.
titlu


#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Mi se pare mie sau asta e reclama la PC Garage?

Nu mi se pare corect... Daca voiai sa nu para reclama, puteai sa pui configuratia cu linkuri catre site-urile producatorilor...  :confuzzled:

#3
tot_iooo

tot_iooo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 18.04.2007
http://www.price.ro/
tastati denumirea produselor din liste si luati-le mai ieftin.
cred ca a dat de acolo pentru ca e mai usor de configurat.

#4
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postktulu22, on 6th May 2011, 12:17, said:

Mi se pare mie sau asta e reclama la PC Garage?
nu lucrez la ei....au un sistem de wishlist mai usor... :)
daca ceilalti nu se sinchisesc sa faca unu bun...
mie mi-e tot una de unde isi ia omu, acele componente se gasesc in general la fiecare magazin...
cum zice mai sus, alea is componentele...si le iei pe rand dupa cod si vezi unde sunt mai ieftine

Edited by marius ro, 06 May 2011 - 11:24.


#5
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
N-are rost... sunt sigur ca fiecare va deschide thread nou, nu se vor obosi sa citeasca.
In plus, exista si particularitati: unii vor o anumita componenta, sau doar un upgrade partial, etc...

#6
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 14.11.2006
Pai nu v-ati uitat la "Personal AD"-ul lui ? Ala cu "reducere 1% pcgaraje cu voucher-ul cutare"...

#7
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Marius, nu este o idee rea, totusi ar fi o problema. Ultimele sisteme sunt Intel, primele AMD. Ar trebuie sa fie sisteme Intel pana la un anumit pret, si sisteme AMD pana la un anumit pret. Cam suna a reclama pe deoparte, dar avand in vedere ca s-a postat tot timpul cu PC Garage, deja e o obisnuinta.

Uite de exemplu, un calculator de configuratii, mie mi se pare belea din punctul meu de vedere(acu' fac eu reclama :D), dar asa ca o idee, ar fi bine sa fie integrat in toate site-urile online de componente PC. Aici aveti LINK. Este spaniol intradevar, dar aratati-mi si mie un configurator ca acolo, daca stiti. Si arata doar produsele in stoc, si se pot selecta si cele care nu sunt in stoc.

O sa vad, poate ma ocup si eu de vreo doua configuratii, ca sa nu te chinui prea mult tu. Esti de acord? Sa nu zici ca-ti fur munca.

#8
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postflorinbad, on 6th May 2011, 12:35, said:

Pai nu v-ati uitat la "Personal AD"-ul lui ? Ala cu "reducere 1% pcgaraje cu voucher-ul cutare"...

o sa fac si de la alte magazine, ca sa nu mai tot fie nemultumiti cei ca tine :)

p.s. AD-ul e legal, si e plin de vouchere, nu-s singurul

90% recomanda sisteme folosind sistemul de wishlist de la pc garage, poate vei observa

daca e o idee rea...se poate sterge...

am zis ca se poate baga oricine vrea sa recomande, si cine crede ca e o idee buna

Edited by marius ro, 06 May 2011 - 11:40.


#9
Lucian_M

Lucian_M

    - membru glumeț -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,408
  • Înscris: 09.09.2006
Eu personal sunt fan emag, au multe produse si unele la preturi mai mici ca la emag (exemplu- coolerele coolermaster, mai scumpe cu 5-10 lei decat la emag, la care transportul e moca pana la Cucuietii din Deal, fara taxe aiurea de ramburs etc. Ca n-au si ei un wihis-list, no problem, sa speram ca or sa se trezeasca si in acest fel va fi mai usor pentru multi.

#10
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,847
  • Înscris: 25.01.2007
o observatie.
pentru cine cumpara de la garage, merita facute doua conturi. unul pe care cumparati, altul pe care sa aveti voucherul.
astfel va folositi propriul voucher, mai castigati acolo 2%. la un sistem de 35 milioane, aveti pe contul de voucher 70 lei.
adica un ram de 2 giga, un stick de 16 luate ulterior moka.

#11
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
daca isi pun la punct si ceilalti sistemul de wishlist, se poate face de unde e mai ieftin
da cand faci 5 sisteme de ex...merge mult mai repde cu sistemul de la garaj

#12
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Ideea e foarte buna... Scuze ca am uitat sa mentionez... Si configuratiile la fel... dar de exemplu pot sa imi iau un calculator cu AMD mai performant si mai ieftin decat echivalentul cu Intel...

Sa faci wishlist cu magazine on line dinafara Romaniei nu e relevant pretul...Pentru ca de exemplu nivelul preturilor difera foarte mult de la tara la tara... Nu locuiesc in Romania, si unele preturi la calculatoare sau laptopri sunt mult mai mari fata de Romania unde locuiesc eu...

Dar oricum... ai avut o idee buna... Dar totusi, de ce nu ai facut o paralela intre aceleasi configuratii dar cu procesoare diferite (si binenteles placa de baza)?

Edited by ktulu22, 06 May 2011 - 11:52.


#13
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006
am cautat sa pun cea mai performanta varianta in acei bani...

in 1500 lei poti pune INTEL, dar ai cam doar pe 775, ceea nu mai recomand...

la bugetele mai mici (pana prin 2000 lei) tot AMD se potriveste mai bine, fiind MB mai ieftine si procesoare la fel, putand pune o placa video destul de performanta

#14
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmarius ro, on 6th May 2011, 11:53, said:

am cautat sa pun cea mai performanta varianta in acei bani...

in 1500 lei poti pune INTEL, dar ai cam doar pe 775, ceea nu mai recomand...

la bugetele mai mici (pana prin 2000 lei) tot AMD se potriveste mai bine, fiind MB mai ieftine si procesoare la fel, putand pune o placa video destul de performanta
Corect... nici eu nu ma dau in vant dupa sk. 775... Dar cu aproximativ 800 Euro... pot sa imi iau un sistem AMD foarte performant... cu procesor cu 6 nuclee...

La desktop sunt fan AMD... la laptop Intel... :rolleyes:

Edited by ktulu22, 06 May 2011 - 11:56.


#15
marius ro

marius ro

    dirty bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,406
  • Înscris: 26.09.2006

View Postktulu22, on 6th May 2011, 12:55, said:

cu procesor cu 6 nuclee...

da, ok, dar i5 2500k este peste AMD x6 :)

#16
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postmarius ro, on 6th May 2011, 11:58, said:

da, ok, dar i5 2500k este peste AMD x6 :)
Da dar Intel se incalzeste mai repede ca AMD...

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,676
  • Înscris: 07.04.2010

View Postktulu22, on 6th May 2011, 12:46, said:

Sa faci wishlist cu magazine on line dinafara Romaniei nu e relevant pretul...Pentru ca de exemplu nivelul preturilor difera foarte mult de la tara la tara... Nu locuiesc in Romania, si unele preturi la calculatoare sau laptopri sunt mult mai mari fata de Romania unde locuiesc eu...
pretul este tot
atunci de ce mai discutam???



oricum sunt surprins de acel HD6950 s-a ieftinit foarte mult eu zic ca este un best-buy chiar daca este varianta de 1gb nici nu se prea merita varianta de 2gb daca ai un singur monitor si folosesti placa numai pentru jocuri si chestii uzuale..
pana urma aceasta rivalitatea dintre amd si nvidia are rezultate bune pentru cumparatori zic.

Edited by OriOn20, 06 May 2011 - 12:20.


#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Incercam. O sa-i modific putin titlul (cam ciudat, dar poate asa isi dau seama userii) si punem la important. Totusi, discutii de genul celor de mai sus ar fi ok sa nu existe.
Le-a pus de la PCGarage pentru ca au modalitate usoara de a face wishlist. Nu pentru altceva.

Fiecare le cumpara ulterior de unde doreste.

Edited by d4m4g3, 06 May 2011 - 12:27.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate