Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 

opinie notariala

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
crrissy

crrissy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.04.2011
buna ziua,
am nevoie sa-mi recomandati un notar in Bucuresti care imi poate face o "opinie notariala" . Vreau sa fac un credit ipotecar (pe o proprietate deja achizitionata) la BCR si nu se poate fara acest document. Am incercat la cativa notari care au refuzat motivand ca nu stiu sa faca.
multumesc frumos!

#2
sterod

sterod

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 23.08.2008
Salut, inteleg ca ai fost azi unde ti-am recomandat si s-a rezolvat, nu ?  :naughty:

Edited by sterod, 06 May 2011 - 17:23.


#3
mr.claude

mr.claude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.09.2007
cam ce pret are Opinia Notariala ? :unsure: (o noua gaselnita notariala :( pana acu' trei zile nici nu am auzit de asa ceva, iar acum cei de la BCR m-au desteptat ca exista si asa ceva... alte banci mai cer asa ceva? :unsure: )

Edited by mr.claude, 04 July 2011 - 09:38.


#4
mr.claude

mr.claude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.09.2007
Raspund tot eu ;) doua foi de hartie=200+TVA RON asa sa tot fi notar... (acol' se da valoare hartiei... nu la Remat :) pe astia nu-i verifica nimeni :unsure: ), doar ca nu inteleg la ce serveste opinia notariala.

Edited by mr.claude, 07 July 2011 - 09:51.


#5
Cnox

Cnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 31.01.2009
Intr-adevar costa 200 lei + TVA, dar este specificat in ordinul ministrului 46/2011 ca se scade din onorariul notarial la semnarea contractului de ipoteca conform

Quote

Art. 10. - (1) Consultatiile juridice in materie notariala, scrise sau verbale, se deduc din onorariul final doar daca, in baza acestora, partile au incheiat un act notarial la acelasi birou notarial pentru care s-a perceput onorariul stabilit potrivit tarifelor prevazute in anexele nr. 1-5, care fac parte integranta din prezentele norme
.
In acest caz e recomandat sa faci si contractul de ipoteca tot acolo dar sa ceri reducerea onorariului notarial conform acestui articol.
Si in legatura cu opinia notariala... tot bancile au draftul. Tu doar trebuie sa mergi la notar cu toate actele de proprietate si un extras CF de informare care sa nu fie mai vechi de 15 zile.
La ce serveste opinia notariala? Ii scuteste pe juristii bancii de orice neplaceri pot aparea in legatura cu imobilul pe care il ipotechezi tu, si toata vina se va rasfrange asupra notarului care a dat opinia notariala.

#6
mr.claude

mr.claude

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 12.09.2007
Adica eu am platit si se deduc pt. cheltuielile BCR pentru ca acum e campanie cica "zero taxe notariale" dar "stiti hartia asta trebuie inainte de acordarea creditului dar va veti recupera banii" (fie vorba intre noi toate cheltuielile sunt incluse in credit deja chiar daca se lauda ca zero taxe, zero comisioane...hai sa fim seriosi ;) )... Toate bune si frumoase dar in cazul in care nu-ti aproba ramai cu buzele umflate si cu banii dati pentru rotunjirea bugetului notarului. Traim in Romania (din pacate) tara tuturor posibilitatilor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate