Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

remember banda est , band 1

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#19
Sorin70

Sorin70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 28.11.2005

View Postlancea-m, on 12 martie 2013 - 23:30, said:

Cand am platit ma costat 7752lei. Dupa anul 1967 inceteaza expozitia cu vanzari de radio si tv in incinta ministerului si apar televizoarele pe piaza la magazinele mari precum Victoria si Bucuresti. Dupa 1971 pretul televizoarelor sa dublat fata de anii 60 unele dintre ele erau o adevarata provara pentru majoritatea, pana sa introdus cumpararea in rate.

Sunteti sigur ca ati platit 7752 lei ? In 1957 salariile erau 5-600 lei / luna.

#20
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Este doar o fictiune daca ii putem spune asa... personajul din poveste (adica zvarthosu aka lancea aka etc.) nici nu era nascut la aceea data
Eu zic sa incheiem aici discutia pe acest subiect asta ca sa nu degenereze... subiectul a fost deja dezbatut aici http://www.rdi-board...-DX-Cafe/page15 unde s-au lamurit toate necunoscutele acestui basm

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,554
  • Înscris: 13.06.2004
Ca fapt divers, televizoare s-au vândut în magazine încă din 1957...

#22
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,877
  • Înscris: 28.11.2006
Abia acum am vazut lista aia si am remarcat ca lipseste Radio Prahova pe 69.26 (pana prin 1999).

Am si o intrebare: in ce pas se dadeau frecventele in banda est? Am vazut ca puteau avea practic orice valoare din 0.01 in 0.01 MHz. Cam care era separatia minima ca sa se poata auzi clar pe un radio decent?

#23
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
A rămas istoria scrisă de acest om care la 76 de ani stătea între 3 calculatoare și pe biblioteca avea două t . Unul cu video in el și unul Sony .
A murit la 82 de ani lăsând în urmă doi.copii un arhitect și un patron care este cu firma in diferite tari. O nevasta care a luat-o statul și e la azil.
A plecat dintre noi anul trecut după o lupta puternica cu ciroză.
Lancea Dumitru Cebanu a fost la viața sa proiectant de locuințe. Anii 80-92 ia muncit în Israel. Tot de la el cunosc.

Să vă zic una și bună? Un pont... Daca eu scriam când el îmi dicata tot vorbele lui erau nu ale mele.
Și dacă răscolim printre cei veșnici la antenistul ing. Ioan Albesteanu el îmi dădea în server uneori ce sa scriu și să îi postez din lene sau că era ocupat... La băută cu cei din regionala...vremuri apuse.
In fine
Și eu și ceilalți l-am cunoscut...
Pe yutube aveți vocea lui. Asta că sa îl auziți. A existat. Nu eram eu de 100 de ori cum se zicea.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate