Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Revenirea lui HRISTOS !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#37
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 5th July 2011, 13:57, said:

Are si este asigurat .


תהילים 110:1 Hebrew Bible Psalm

לדוד מזמור נאם יהוה לאדני שב לימיני עד אשית איביך הדם לרגליך׃


iar despre pensie deasemenea:

תהילים 89:36 Hebrew Bible Psalm

זרעו לעולם יהיה וכסאו כשמש נגדי׃
Traducere libera:
Lui David ii place sa cinte. Cintul lui place Domnului.
Domnul este soarele meu.

#38
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010
...

View Posthusand, on 5th July 2011, 13:57, said:

Are si este asigurat .


תהילים 110:1 Hebrew Bible Psalm

לדוד מזמור נאם יהוה לאדני שב לימיני עד אשית איביך הדם לרגליך׃


iar despre pensie deasemenea:

תהילים 89:36 Hebrew Bible Psalm

זרעו לעולם יהיה וכסאו כשמש נגדי׃
לדוד מזמור נאם יהוה לאדני שב לימיני עד אשית אויביך הדם לרגליך׃
Psalmul lui David zice Domnul a zis Domnului meu sta la dreapta Mea, pânã voi pune pe vrãjmaºii voºtri sub picioarele tale:
______________________________________
תהילים 89:36
זרעו לעולם יהיה וכסאו כשמש נגדי׃
Psalmul 89:36
De seminþe ºi tron nu vor fi niciodatã folosite împotriva mea;

Edited by costin3, 06 July 2011 - 18:31.


#39
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postcostin3, on 6th July 2011, 19:26, said:

...


לדוד מזמור נאם יהוה לאדני שב לימיני עד אשית אויביך הדם לרגליך׃
Psalmul lui David zice Domnul a zis Domnului meu sta la dreapta Mea, pânã voi pune pe vrãjmaºii voºtri sub picioarele tale:
______________________________________
תהילים 89:36
זרעו לעולם יהיה וכסאו כשמש נגדי׃
Psalmul 89:36
De seminþe ºi tron nu vor fi niciodatã folosite împotriva mea;
Asa e, insa nimik despre Iisus.

#40
costin3

costin3

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 17.03.2010

View PostBen_Gal_1, on 6th July 2011, 20:24, said:

Asa e, insa nimik despre Iisus.

2 Samuel 7:
1. Când a locuit împãratul în casa lui, ºi când i-a dat odihnã Domnul, dupã ce l-a izbãvit de toþi vrãjmaºii care-l înconjurau,
2. a zis prorocului Natan: Iatã! Eu locuiesc într-o casã de cedru, ºi chivotul lui Dumnezeu locuieºte într-un cort.
3. Natan a rãspuns împãratului: Du-te ºi fã tot ce ai în inimã, cãci Domnul este cu tine.
4. În noaptea urmãtoare, cuvântul Domnului a vorbit lui Natan:
5. Du-te ºi spune robului meu David: Aºa vorbeºte Domnul: Oare tu Îmi vei zidi o casã ca sã locuiesc în ea?
6. Dar Eu n-am locuit într-o casã, din ziua când am scos pe copiii lui Israel din Egipt pânã în ziua aceasta; ci am cãlãtorit într-un cort drept locuinþã.
7. Pretutindeni pe unde am mers cu toþi copiii lui Israel, am spus Eu oare vreo vorbã vreuneia din seminþiile lui Israel, cãreia îi poruncisem sã pascã pe poporul Meu Israel, zicând: Pentru ce nu-Mi zidiþi o casã de cedru?
8. Acum sã spui robului Meu David: Aºa vorbeºte Domnul oºtirilor: Te-am luat de la pãºune, de la oi, ca sã fii cãpetenie peste poporul Meu, peste Israel;
9. am fost cu tine pretutindeni pe unde ai mers, am nimicit pe toþi vrãjmaºii tãi dinaintea ta, ºi þi-am fãcut numele mare ca numele celor mari de pe pãmânt;
10. am dat un loc poporului Meu, lui Israel, ºi l-am sãdit ca sã locuiascã în el, ºi sã nu mai fie tulburat, ca sã nu-l mai apese cei rãi ca mai înainte.
11. ºi ca pe vremea când pusesem judecãtori peste poporul Meu Israel. Þi-am dat odihnã izbãvindu-te de toþi vrãjmaºii tãi. ªi Domnul îþi vesteºte cã-þi va zidi o casã.
12. Când þi se vor împlini zilele ºi vei fi culcat cu pãrinþii tãi, Eu îþi voi ridica un urmaº dupã tine, care va ieºi din trupul tãu, ºi-i voi întãri împãrãþia.
13. El va zidi Numelui Meu o casã, ºi voi întãri pe vecie scaunul de domnie al împãrãþiei lui.
14. Eu îi voi fi Tatã ºi el Îmi va fi fiu. Dacã va face rãul, îl voi pedepsi cu o nuia omeneascã ºi cu lovituri omeneºti;
15. dar harul Meu nu se va depãrta de la el, cum l-am depãrtat de la Saul, pe care l-am îndepãrtat dinaintea ta.
16. Ci casa ta ºi împãrãþia ta vor dãinui veºnic înaintea Mea, ºi scaunul tãu de domnie va fi întãrit pe vecie.

17. Natan a spus lui David toate aceste cuvinte ºi toatã vedenia aceasta.
_________________
1 Imparati 11:
9. Domnul S-a maniat pe Solomon, pentru ca isi abatuse inima de la Domnul Dumnezeul lui Israel care i Se aratase de doua ori.
10. In privinta aceasta ii spusese sa nu mearga dupa alti dumnezei; dar Solomon n-a pazit poruncile Domnului.
11. Si Domnul a zis lui Solomon: "Fiindca ai facut asa si n-ai pazit legamantul Meu si legile Mele pe care ti le-am dat, voi rupe imparatia de la tine si o voi da slujitorului tau.
12. Numai, nu voi face lucrul acesta in timpul vietii tale, pentru tatal tau, David. Ci din mana fiului tau o voi rupe.
13. Nu voi rupe insa toata imparatia; voi lasa o semintie fiului tau, din pricina robului Meu David si din pricina Ierusalimului, pe care l-am ales."

30. Ahia a apucat haina noua pe care o avea pe el, a rupt-o in douasprezece bucati
31. si a zis lui Ieroboam: "Ia-ti zece bucati! Caci asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Iata, voi rupe imparatia din mana lui Solomon si-ti voi da zece semintii.
32. Dar el va avea o semintie, din pricina robului Meu David si din pricina Ierusalimului, cetatea pe care am ales-o din toate semintiile lui Israel.
33. Si aceasta, pentru ca M-au parasit si s-au inchinat inaintea Astarteii, zeita sidonienilor, inaintea lui Chemos, dumnezeul Moabului, si inaintea lui Milcom, dumnezeul fiilor lui Amon, si pentru ca n-au umblat in caile Mele ca sa faca ce este drept inaintea Mea si sa pazeasca legile si poruncile Mele, cum a facut David, tatal lui Solomon.
34. Nu voi lua din mana lui toata imparatia, caci il voi tine domn in tot timpul vietii lui, pentru robul Meu David, pe care l-am ales si care a pazit poruncile si legile Mele.
35. Dar voi lua imparatia din mana fiului sau si-ti voi da zece semintii din ea;
36. voi lasa o semintie fiului sau, pentru ca robul Meu David sa aiba totdeauna o lumina inaintea Mea la Ierusalim, cetatea pe care am ales-o sa pun in ea Numele Meu.
37. Pe tine te voi lua, si vei domni peste tot ce-ti va dori sufletul, vei fi imparatul lui Israel.
38. Daca vei asculta de tot ce-ti voi porunci, daca vei umbla in caile Mele si daca vei face ce este drept inaintea Mea, pazind legile si poruncile Mele, cum a facut robul Meu David, voi fi cu tine, iti voi zidi o casa trainica, asa cum am zidit lui David, si-ti voi da tie pe Israel.
39. Voi smeri prin aceasta samanta lui David, dar nu pentru totdeauna."

Edited by costin3, 06 July 2011 - 20:35.


#41
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

nimik despre Iisus.





Pe cand invata pe norod in Templu, Isus a zis: "Cum zic carturarii ca Hristosul este fiul lui David? (Marc.12:35)

Deci chiar David Il numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?" Si gloata cea mare Il asculta cu placere. (Marc.12:37)


Romani 1
4. iar in ce priveste duhul sfinteniei, dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe

Isus
Hristos, Domnul nostru,

Edited by husand, 07 July 2011 - 08:35.


#42
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postcostin3, on 6th July 2011, 21:34, said:

2 Samuel 7:
1. Când a locuit împãratul în casa lui, ºi când i-a dat odihnã Domnul, dupã ce l-a izbãvit de toþi vrãjmaºii care-l înconjurau,
2. a zis prorocului Natan: Iatã! Eu locuiesc într-o casã de cedru, ºi chivotul lui Dumnezeu locuieºte într-un cort.
3. Natan a rãspuns împãratului: Du-te ºi fã tot ce ai în inimã, cãci Domnul este cu tine.
4. În noaptea urmãtoare, cuvântul Domnului a vorbit lui Natan:
5. Du-te ºi spune robului meu David: Aºa vorbeºte Domnul: Oare tu Îmi vei zidi o casã ca sã locuiesc în ea?
6. Dar Eu n-am locuit într-o casã, din ziua când am scos pe copiii lui Israel din Egipt pânã în ziua aceasta; ci am cãlãtorit într-un cort drept locuinþã.
7. Pretutindeni pe unde am mers cu toþi copiii lui Israel, am spus Eu oare vreo vorbã vreuneia din seminþiile lui Israel, cãreia îi poruncisem sã pascã pe poporul Meu Israel, zicând: Pentru ce nu-Mi zidiþi o casã de cedru?
8. Acum sã spui robului Meu David: Aºa vorbeºte Domnul oºtirilor: Te-am luat de la pãºune, de la oi, ca sã fii cãpetenie peste poporul Meu, peste Israel;
9. am fost cu tine pretutindeni pe unde ai mers, am nimicit pe toþi vrãjmaºii tãi dinaintea ta, ºi þi-am fãcut numele mare ca numele celor mari de pe pãmânt;
10. am dat un loc poporului Meu, lui Israel, ºi l-am sãdit ca sã locuiascã în el, ºi sã nu mai fie tulburat, ca sã nu-l mai apese cei rãi ca mai înainte.
11. ºi ca pe vremea când pusesem judecãtori peste poporul Meu Israel. Þi-am dat odihnã izbãvindu-te de toþi vrãjmaºii tãi. ªi Domnul îþi vesteºte cã-þi va zidi o casã.
12. Când þi se vor împlini zilele ºi vei fi culcat cu pãrinþii tãi, Eu îþi voi ridica un urmaº dupã tine, care va ieºi din trupul tãu, ºi-i voi întãri împãrãþia.
13. El va zidi Numelui Meu o casã, ºi voi întãri pe vecie scaunul de domnie al împãrãþiei lui.
14. Eu îi voi fi Tatã ºi el Îmi va fi fiu. Dacã va face rãul, îl voi pedepsi cu o nuia omeneascã ºi cu lovituri omeneºti;
15. dar harul Meu nu se va depãrta de la el, cum l-am depãrtat de la Saul, pe care l-am îndepãrtat dinaintea ta.
16. Ci casa ta ºi împãrãþia ta vor dãinui veºnic înaintea Mea, ºi scaunul tãu de domnie va fi întãrit pe vecie.

17. Natan a spus lui David toate aceste cuvinte ºi toatã vedenia aceasta.
_________________
1 Imparati 11:
9. Domnul S-a maniat pe Solomon, pentru ca isi abatuse inima de la Domnul Dumnezeul lui Israel care i Se aratase de doua ori.
10. In privinta aceasta ii spusese sa nu mearga dupa alti dumnezei; dar Solomon n-a pazit poruncile Domnului.
11. Si Domnul a zis lui Solomon: "Fiindca ai facut asa si n-ai pazit legamantul Meu si legile Mele pe care ti le-am dat, voi rupe imparatia de la tine si o voi da slujitorului tau.
12. Numai, nu voi face lucrul acesta in timpul vietii tale, pentru tatal tau, David. Ci din mana fiului tau o voi rupe.
13. Nu voi rupe insa toata imparatia; voi lasa o semintie fiului tau, din pricina robului Meu David si din pricina Ierusalimului, pe care l-am ales."

30. Ahia a apucat haina noua pe care o avea pe el, a rupt-o in douasprezece bucati
31. si a zis lui Ieroboam: "Ia-ti zece bucati! Caci asa vorbeste Domnul Dumnezeul lui Israel: "Iata, voi rupe imparatia din mana lui Solomon si-ti voi da zece semintii.
32. Dar el va avea o semintie, din pricina robului Meu David si din pricina Ierusalimului, cetatea pe care am ales-o din toate semintiile lui Israel.
33. Si aceasta, pentru ca M-au parasit si s-au inchinat inaintea Astarteii, zeita sidonienilor, inaintea lui Chemos, dumnezeul Moabului, si inaintea lui Milcom, dumnezeul fiilor lui Amon, si pentru ca n-au umblat in caile Mele ca sa faca ce este drept inaintea Mea si sa pazeasca legile si poruncile Mele, cum a facut David, tatal lui Solomon.
34. Nu voi lua din mana lui toata imparatia, caci il voi tine domn in tot timpul vietii lui, pentru robul Meu David, pe care l-am ales si care a pazit poruncile si legile Mele.
35. Dar voi lua imparatia din mana fiului sau si-ti voi da zece semintii din ea;
36. voi lasa o semintie fiului sau, pentru ca robul Meu David sa aiba totdeauna o lumina inaintea Mea la Ierusalim, cetatea pe care am ales-o sa pun in ea Numele Meu.
37. Pe tine te voi lua, si vei domni peste tot ce-ti va dori sufletul, vei fi imparatul lui Israel.
38. Daca vei asculta de tot ce-ti voi porunci, daca vei umbla in caile Mele si daca vei face ce este drept inaintea Mea, pazind legile si poruncile Mele, cum a facut robul Meu David, voi fi cu tine, iti voi zidi o casa trainica, asa cum am zidit lui David, si-ti voi da tie pe Israel.
39. Voi smeri prin aceasta samanta lui David, dar nu pentru totdeauna."
nimik despre Iisus
numele Iisus nu este scris.

Dar el va avea o semintie, din pricina robului Meu David
Robul David va da nastere adevaratului Mesia. EL, Mesia, va avea parinti paminteni.

View Posthusand, on 7th July 2011, 09:25, said:

Deci chiar David Il numeste Domn; atunci cum este El fiul lui?"
De ce nu?



View Posthusand, on 7th July 2011, 09:25, said:

Romani 1
4. iar in ce priveste duhul sfinteniei, dovedit cu putere ca este Fiul lui Dumnezeu, prin invierea mortilor; adica pe Isus Hristos, Domnul nostru,
De care dovada este vorba?

#43
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 7th July 2011, 12:43, said:

Robul David va da nastere adevaratului Mesia. EL, Mesia, va avea parinti paminteni.


Da si pamanteni dar cum se face ca spune despre El ca este nemuritor daca e pamantean ?

Psalmii 16



10. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea.



Faptele Apostolilor 13

33. Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor, inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am

nascut."


34. Ca L-a inviat din morti, asa ca nu Se va mai intoarce in putrezire, a spus-o cand a zis: "Va voi implini, cu toata credinciosia, fagaduintele

sfinte pe care le-am facut lui David
."


35. De aceea mai zice si in alt psalm


Psalmii 16

. "Am necurmat pe Domnul inaintea ochilor mei: cand este El la dreapta mea, nu ma clatin.

. De aceea inima mi se bucura, sufletul mi se inveseleste, si trupul mi se odihneste in liniste.

. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea."




36. Si David, dupa ce a slujit celor din vremea lui, dupa planul lui Dumnezeu, a murit, a fost ingropat langa parintii sai si a vazut putrezirea.

37. Dar Acela, pe care L-a inviat Dumnezeu, n-a vazut putrezirea.


Proorocie atinsa.

Deci Dumnezeu e corect si drept in vorbire  dar invatatori tai ocolesc adevarul.

Edited by husand, 07 July 2011 - 12:19.


#44
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 7th July 2011, 13:09, said:

Da si pamanteni dar cum se face ca spune despre el ca este nemuritor daca e pamantean ?

Psalmii 16
10. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea.
David a fost muritor, insa nu asa ca fi fiul sau, Mesia.

#45
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostBen_Gal_1, on 7th July 2011, 13:17, said:

David a fost muritor, insa nu asa ca fi fiul sau, Mesia.


Insa a naviga in deriva cand e vorba de termenele din Daniel si a le aplica de acum inainte e prea tarziu sa mai stea un om in fata .





13. Si, in mijlocul celor sapte sfesnice, pe Cineva care semana cu Fiul omului, imbracat cu o haina lunga pana la picioare si incins la piept cu un brau de aur.

. Din gura Lui iesea o sabie ascutita cu doua taisuri, si fata Lui era ca soarele cand straluceste in toata puterea lui.

17. Cand L-am vazut, am cazut la picioarele Lui ca mort. El Si-a pus mana dreapta peste mine si a zis: "Nu te teme! Eu sunt Cel Dintai si Cel de pe Urma, .

18. Cel Viu. Am fost mort, si iata ca sunt viu in vecii vecilor. Eu tin cheile mortii si ale Locuintei mortilor.

Apocalipsa lui Ioan 22

12. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.

13. Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul."

16. "Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Radacina si

Samanta lui David
, Luceafarul stralucitor de dimineata."


Tarziu.

Edited by husand, 07 July 2011 - 12:41.


#46
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Posthusand, on 7th July 2011, 13:23, said:

Insa a naviga in deriva cand e vorba de termenele din Daniel si a le aplica de acum inainte e prea tarziu sa mai stea un om in fata .
---
Tarziu.
Care este legatura cu mesajul mau?
Eu cred ca dovada ca Iisus ar fi fost mesia trebuie sa vina din Biblia lui Iisus, care era VT.

Edited by Ben_Gal_1, 08 July 2011 - 09:08.


#47
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Posthusand, on 7th July 2011, 13:09, said:

Da si pamanteni dar cum se face ca spune despre El ca este nemuritor daca e pamantean ?

Psalmii 16



10. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea.



Faptele Apostolilor 13

33. Dumnezeu a implinit-o pentru noi, copiii lor, inviind pe Isus; dupa cum este scris in psalmul al doilea: "Tu esti Fiul Meu, astazi Te-am

nascut."


34. Ca L-a inviat din morti, asa ca nu Se va mai intoarce in putrezire, a spus-o cand a zis: "Va voi implini, cu toata credinciosia, fagaduintele

sfinte pe care le-am facut lui David
."


35. De aceea mai zice si in alt psalm


Psalmii 16

. "Am necurmat pe Domnul inaintea ochilor mei: cand este El la dreapta mea, nu ma clatin.

. De aceea inima mi se bucura, sufletul mi se inveseleste, si trupul mi se odihneste in liniste.

. Caci nu vei lasa sufletul meu in Locuinta mortilor, nu vei ingadui ca sfantul Tau sa vada putrezirea."




36. Si David, dupa ce a slujit celor din vremea lui, dupa planul lui Dumnezeu, a murit, a fost ingropat langa parintii sai si a vazut putrezirea.

37. Dar Acela, pe care L-a inviat Dumnezeu, n-a vazut putrezirea.


Proorocie atinsa.

Deci Dumnezeu e corect si drept in vorbire  dar invatatori tai ocolesc adevarul.
Poate te-ar interesa sa stii cum scrie in ivrit(ebraica) aceste texte?
Adica ai vrea sa cunosti adevarul?

#48
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Cand Domnul va reveni, cei morti vor fi inviati si vor merge impreuna cu cei vii la Ceruri...




1 Tes: 15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.
16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.
17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Martorii lui Iehova spun ca invierea la Cer a avut loc in anul 1918.

Observam din text, ca atat cei morti fiind inviati, cat si cei vii, vor pleca la cer „impreuna”, ori dacă invierea a avut loc în 1918, atunci nu ar mai trebui sa avem azi oameni cu speranta cereasca printre noi, caci ei ar fi trebuit sa plece impreuna cu cei inviati, la cer.

dar cand moare unul de la Brooklyn, acum in anul 2013, martorii spun ca se duce direct in Cer, asta insemnand ca nu merge impreuna cu ceilalti, care s-au dus in Cer in anul 1918, deci contrazicere flagranta a textului biblic, care spune ca la inviere, cei vii care raman cat si cei morti facuti vii, merg impreuna la Cer, pentru a intampina pe Domnul.

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 01 ianuarie 2013 - 11:13, said:

17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Martorii lui Iehova spun ca invierea la Cer a avut loc in anul 1918.

Observam din text, ca atat cei morti fiind inviati, cat si cei vii, vor pleca la cer „impreuna”, ori dacă invierea a avut loc în 1918, atunci nu ar mai trebui sa avem azi oameni cu speranta cereasca printre noi, caci ei ar fi trebuit sa plece impreuna cu cei inviati, la cer.


blueday, iar arăţi că nu înţelegi versetele din Scriptură.  Faci afirmaţii eronate despre ele cât şi despre învăţăturile Martorilor lui Iehova.

În versetele din 1 Tesaloniceni 4:15-17, Pavel arată că, creştinii unşi care au murit înainte de prezenţa lui Cristos au fost sculaţi la viaţă cerească înaintea celor care erau în viaţă în timpul prezenţei lui Cristos.

Aceasta înseamnă că prima înviere trebuie să fi început la scurt timp de la începerea prezenţei lui Cristos şi continuă „în timpul prezenţei sale“.

(1 Corinteni 15:23) . . .Dar fiecare la rândul lui: Cristos este primul rod, după aceea, în timpul prezenţei sale, cei ce sunt ai lui Cristos.

Aşadar, cei care au parte de prima înviere nu sunt înviaţi toţi odată; prima înviere are loc de-a lungul unei perioade de timp.

Când apostolul Pavel a spus despre creştini că aveau să fie „răpiţi“ pentru a fi cu Domnul, care era subiectul în discuţie?
După cât se pare, unii membri ai congregaţiei creştine din Tesalonic muriseră. Pavel i-a îndemnat pe cei rămaşi în viaţă să se mângâie unii pe alţii cu speranţa învierii. El le-a amintit că Isus, după ce a murit, a fost înviat; tot aşa, la venirea Domnului, creştinii fideli care muriseră aveau să fie sculaţi din morţi pentru a fi împreună cu Cristos.

Cine sunt cei care vor fi ‘răpiţi în nori’, aşa cum se arată în 1 Tesaloniceni 4:17?
Versetul 15 arată că este vorba despre cei fideli ‘care rămân până la venirea Domnului’, adică acei creştini care sunt încă în viaţă la venirea lui Cristos. Vor muri ei vreodată? Conform cu Romani 6:3–5 şi 1 Corinteni 15:35, 36, 44, aceştia trebuie să moară înainte de a primi viaţă cerească. Dar ei nu trebuie să rămână în moarte, aşteptând întoarcerea lui Cristos. Ei vor fi „răpiţi“ dintr-odată, „într-o clipă, într-o clipeală din ochi“, pentru a fi cu Domnul. — 1 Cor. 15:51, 52; vezi şi Revelaţia 14:13.

Îi va lua Domnul în mod miraculos pe toţi creştinii fideli de pe pământ înainte de necazul cel mare?
Mat. 24:21, 22: „Atunci va fi un necaz mare, cum n-a mai fost de la începutul lumii până acum, nu, şi nici nu va mai fi. Şi, dacă zilele acelea n-ar fi scurtate, nicio carne n-ar fi salvată, dar, de dragul celor aleşi, zilele acelea vor fi scurtate“.

Aici nu se spune că toţi cei „aleşi“ vor fi luaţi la cer înainte de izbucnirea necazului cel mare.
Mai degrabă, textul poate arăta că unii dintre ei vor supravieţui necazului cel mare de pe pământ împreună cu însoţitorii lor care trăiesc în carne.

#50
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
imi fac cruce cu mana stanga...ce prostii poti debita!
fara sa gandesti, copiezi mot-a-mot din turnul de veghere, impreuna cu elucubratiile bagate acolo, chestiuni si aspecte care nu figureaza in Biblie, impinse in mod fortat.

numai un tampit nu-si da seama, ca daca Pavel se referea la prezenta lui Cristos ca fiind o perioada de peste 100 de ani, deci foarte lunga de timp, atunci ar fi scris lucrul asta ba chiar ar fi calculat anul inceperii prezentei, adica 1914 !

Edited by blueday, 02 January 2013 - 10:00.


#51
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 02 ianuarie 2013 - 10:03, said:

numai un tampit nu-si da seama, ca daca Pavel se referea la prezenta lui Cristos ca fiind o perioada de peste 100 de ani, deci foarte lunga de timp, atunci ar fi scris lucrul asta ba chiar ar fi calculat anul inceperii prezentei, adica 1914 !

Tot ce e posibil ... însă tu pierzi din vedere toate detaliile referitoare la prezenţa lui Cristos ...

(Matei 24:3) . . .discipolii s-au dus la el, deoparte, şi i-au zis: „Spune-ne: Când vor avea loc aceste lucruri şi care va fi semnul prezenţei tale şi al încheierii acestui sistem?“

(Matei 24:7–14) . . .Se va ridica naţiune contra naţiune şi regat contra regat, vor fi lipsuri de alimente şi cutremure de pământ dintr-un loc în altul. 8 Toate acestea sunt începutul durerilor. 9 Atunci vă vor da necazului, vă vor omorî şi veţi fi urâţi de toate naţiunile din cauza numelui meu. 10 Şi atunci mulţi se vor poticni, se vor trăda unii pe alţii şi se vor urî unii pe alţii. 11 Şi se vor ridica mulţi profeţi falşi şi îi vor induce pe mulţi în eroare, 12 iar, din cauza înmulţirii nelegiuirii, iubirea celor mai mulţi se va răci. 13 Dar cel care va persevera până la sfârşit, acela va fi salvat. 14 Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate naţiunile. Şi atunci va veni sfârşitul.

După cum poţi observa, Isus le-a explicat clar faptul că, atunci când evenimentele prezentate mai sus aveau să fie evidente la scară mondială, însemna că el este deja prezent, că şi-a început domnia ca rege ceresc. revezi întrebarea de la versetul 3!

Acest lucru este în perfectă armonie şi cu evenimentele văzute de apostolul Ioan prezentate în cartea Revelaţia, evenimente care urmau să se împlinească tot "în ziua Domnului", sau în timpul prezenţei sale.

(Revelaţia 1:10, 11) . . .Prin inspiraţie am ajuns în ziua Domnului şi am auzit în spatele meu un glas puternic, ca de trompetă, 11 zicând: „Scrie într-un sul ce vezi . . .

(Revelaţia 6:1–8) . . .Când Mielul a rupt unul dintre cele şapte sigilii, m-am uitat şi am auzit-o pe una dintre cele patru creaturi vii zicând cu un glas ca de tunet: „Vino!“ 2 M-am uitat şi iată: un cal alb! Cel ce stătea pe el avea un arc. I s-a dat o coroană şi a ieşit victorios ca să-şi desăvârşească victoria. 3 Când a rupt al doilea sigiliu, am auzit-o pe a doua creatură vie zicând: „Vino!“ 4 Şi a ieşit alt cal, de culoarea focului. Celui ce stătea pe el i s-a dat voie să ia pacea de pe pământ, pentru ca oamenii să se înjunghie unii pe alţii. Şi i s-a dat o sabie mare. 5 Când a rupt al treilea sigiliu, am auzit-o pe a treia creatură vie zicând: „Vino!“ M-am uitat şi iată: un cal negru! Cel ce stătea pe el avea o balanţă în mână. 6 Şi am auzit un glas care parcă venea din mijlocul celor patru creaturi vii zicând: „O măsură de grâu pentru un dinar şi trei măsuri de orz pentru un dinar! Să nu vatămi uleiul de măsline şi vinul!“ 7 Când a rupt al patrulea sigiliu, am auzit glasul celei de-a patra creaturi vii zicând: „Vino!“ 8 M-am uitat şi iată: un cal gălbui! Cel ce stătea pe el se numea Moartea. Hadesul îl urma îndeaproape. Şi li s-a dat autoritate peste a patra parte a pământului, ca să omoare cu o sabie lungă, cu lipsă de alimente, cu boli ucigătoare şi prin fiarele pământului.

După cum poţi observa, evenimentele văzute de Ioan în viziune, corespund cu evenimentele descrise în Matei 24, care au constituit răspunsul lui Isus la întrebarea discipolilor.  Biblia arată clar că Isus urma să-şi înceapă prezenţa cu mai mult timp înainte ca el să treacă la acţiune pentru a judeca întregul pământ locuit!

Oi fi eu tâmpit, cum spui tu, dar nu pot ignora realităţile prezentate în Scripturi de dragul filozofiilor unor oameni ....

Trebuie să înveţi să faci diferenţa între termenii "parousia" şi érkhomai!

Edited by Eugen3, 02 January 2013 - 10:14.


#52
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
"semnul prezentei", acelasi lucru cu "semnul venirii",  adica ucenicii doreau sa stie semnul prin care sa-si dea seama ca venirea (prezenta) lui Isus este aproape.

ti-am spus, cauta peste tot in Scripturi unde apare "prezenta", vei vedea ca este de fapt, venirea.

1 Ioan 2:28
28. Si acum, copilasilor, ramaneti in El, pentru ca, atunci cand Se va arata El, sa avem indrazneala si, la venirea Lui, sa nu ramanem de rusine si departati de El.

adica la prezenta lui, sa nu ramanem de rusine? cum au ramas unii de rusine in 1914? sau cum ...departati? nu mai era pocainta dupa 1914?

si multe alte exemple....

Pavel de ce nu a stiut nimic de sclavul fidel, de anul 1914? pentru ca Isus a spus ca nu e treaba noastra sa stim timpurile si perioadele...

NU ESTE DEOSEBIRE INTRE VENIRE SI PREZENTA !
Isus vine si prin urmare este prezent !

numai un tampit crede ca cineva poate fi prezent, DAR FARA SA VINA !!!

un tampit !

Edited by blueday, 02 January 2013 - 10:39.


#53
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View Postblueday, on 01 ianuarie 2013 - 11:13, said:

Cand Domnul va reveni, cei morti vor fi inviati si vor merge impreuna cu cei vii la Ceruri...

1 Tes: 15. Iata, in adevar, ce va spunem prin Cuvantul Domnului: noi cei vii, care vom ramane pana la venirea Domnului, nu vom lua-o inaintea celor adormiti.
16. Caci insusi Domnul, cu un strigat, cu glasul unui arhanghel si cu trambita lui Dumnezeu, Se va cobori din cer, si intai vor invia cei morti in Hristos.
17. Apoi, noi cei vii, care vom fi ramas, vom fi rapiti toti impreuna cu ei in nori, ca sa intampinam pe Domnul in vazduh; si astfel vom fi totdeauna cu Domnul.

Matei 19:30 Dar mulţi din cei dintâi vor fi cei din urmă, şi mulţi din cei din urmă vor fi cei dintâi.

Matei 20:10 Când au venit cei dintâi, socoteau că vor primi mai mult; dar au primit şi ei tot câte un leu de fiecare.
11 După ce au primit banii, cârteau împotriva gospodarului,
12 şi ziceau: Aceştia de pe urmă n-au lucrat decât un ceas, şi la plată i-ai făcut deopotrivă cu noi, care am suferit greul şi zăduful zilei.
13 Drept răspuns, el a zis unuia dintre ei: Prietene, ţie nu-ţi fac nici o nedreptate; nu te-ai tocmit cu mine cu un leu?
14 Ia-ţi ce ţi se cuvine, şi pleacă. Eu vreau să plătesc şi acestuia din urmă ca şi ţie.
15 Nu pot să fac ce vreau cu ce-i al meu? Ori este ochiul tău rău, fiindcă eu sunt bun?
16 Tot aşa, cei din urmă vor fi cei dintâi, şi cei dintâi vor fi cei din urmă; pentru că mulţi sunt chemaţi, dar puţini sunt aleşi.

Edited by Elihu_66, 02 January 2013 - 11:51.


#54
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Elihu, nu are nicio legatura!

mortii invie, apoi impreuna cu cei vii sunt rapiti pentru a intampina pe Domnul, asta scrie! asta e invierea crestinilor, cei morti in Cristos invie, nu alti morti...alti morti invie cu o alta ocazie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate