Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Revenirea lui HRISTOS !

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#1
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
Incepand cu Ev lui Matei si pana la sfarsitul cartii Apocalipsa gasim exprimari despre diferitele veniri ale Domnului Isus Hristos si despre revenirea Lui .Este necesar ca Duhul lui Dumnezeu sa reveleze fiecare data ,ptr a afla despre care venire este vorba .Aceste referinte biblice nu sunt asezate intr-o ordine cronologica .
De fiecare venire a Domnului sunt legate diferite evenimente carte trebuie sa se implineasca .Este important de retinut ca peste 100 de profetii s-au implinit la prima venire ca Mesiah .
In ce priveste Biserica dintre neamuri ,ea experimenteaza trei veniri ;
1.Domnul a venit in trup ca Mantuitor ptr a -i rascumpara pe alesii Lui .
2.Revenirea Lui ca Mire sa-i ia acasa pe cei rascumparati din toate generatiile .
3.Venirea dupa nunta in cer ,impreuna cu mireasa Sa ptr a lupta impotriva vrajmaslui care s-a instalat in Templul lui Dumnezeu .Asezarea Imparatiei de 1000 de ani ,inaintea Vesniciei .

#2
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postjeremiah, on 4th May 2011, 14:52, said:

Incepand cu Ev lui Matei si pana la sfarsitul cartii Apocalipsa gasim exprimari despre diferitele veniri ale Domnului Isus Hristos si despre revenirea Lui .Este necesar ca Duhul lui Dumnezeu sa reveleze fiecare data ,ptr a afla despre care venire este vorba .Aceste referinte biblice nu sunt asezate intr-o ordine cronologica .
De fiecare venire a Domnului sunt legate diferite evenimente carte trebuie sa se implineasca .Este important de retinut ca peste 100 de profetii s-au implinit la prima venire ca Mesiah .
In ce priveste Biserica dintre neamuri ,ea experimenteaza trei veniri ;
1.Domnul a venit in trup ca Mantuitor ptr a -i rascumpara pe alesii Lui .
2.Revenirea Lui ca Mire sa-i ia acasa pe cei rascumparati din toate generatiile .
3.Venirea dupa nunta in cer ,impreuna cu mireasa Sa ptr a lupta impotriva vrajmaslui care s-a instalat in Templul lui Dumnezeu .Asezarea Imparatiei de 1000 de ani ,inaintea Vesniciei .
Pentru al treilea punct ai un verset biblic? Intre punctele 2 si 3 trec 1000 de ani... :rolleyes:

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006

View Postjeremiah, on 4th May 2011, 15:52, said:

2.Revenirea Lui ca Mire sa-i ia acasa pe cei rascumparati din toate generatiile .
:confuzzled:

#4
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postktulu22, on 4th May 2011, 15:55, said:

Pentru al treilea punct ai un verset biblic? Intre punctele 2 si 3 trec 1000 de ani... :rolleyes:

Ioan 14:1
Să nu vi se tulbure inima. Aveți credință în Dumnezeu și aveți credință în Mine.
Ioan 14.27; Ioan 16.22-23;
Ioan 14:2
În casa Tatălui Meu sunt multe locașuri. Dacă n-ar fi așa, v-aș fi spus. Eu Mă duc să vă pregătesc un loc.
Ioan 13.33-36;
Ioan 14:3
Și după ce Mă voi duce și vă voi pregăti un loc, Mă voi întoarce și vă voi lua cu Mine, ca acolo unde sunt Eu, să fiți și voi.

Matei 25:6
La miezul nopții, s-a auzit o strigare: „Iată mirele, ieșiți-i în întâmpinare!”
Mat 24.31; 1Tes 4.16;
Matei 25:7
Atunci toate fecioarele acelea s-au sculat și și-au pregătit candelele.
Luc 12.35;
Matei 25:8
Cele nechibzuite au zis celor înțelepte: „Dați-ne din untdelemnul vostru, căci ni se sting candelele.”
Matei 25:9
Cele înțelepte le-au răspuns: „Nu; ca nu cumva să nu ne ajungă nici nouă nici vouă; ci mai bine duceți-vă la cei ce vând untdelemn și cumpărați-vă.”
Matei 25:10
Pe când se duceau ele să cumpere untdelemn, a venit mirele: cele ce erau gata au intrat cu el în odaia de nuntă și s-a încuiat ușa.(Vezi Apoc 19 ;7)
Matei 25:11
Mai pe urmă, au venit și celelalte fecioare și au zis: „Doamne, Doamne, deschide-ne!”


Apocalipsa 19:6
Și am auzit, ca un glas de gloată multă, ca vuietul unor ape multe, ca bubuitul unor tunete puternice, care zicea: „Aleluia! Domnul Dumnezeul nostru cel atotputernic a început să împărățească.
Ezec 1.24; Ezec 43.2; Apoc 14.2; Apoc 11.15-17; Apoc 12.10; Apoc 21.22;
Apocalipsa 19:7
Să ne bucurăm, să ne înveselim și să-I dăm slavă! Căci a venit nunta Mielului; soția Lui s-a pregătit

#5
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010
Cine este asa numita mireasa a lui Iisus?Sau ce semnifica acel termen,in caz ca nu este o persoana?

Edited by asasinuxp, 04 May 2011 - 16:46.


#6
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View Postasasinuxp, on 4th May 2011, 17:46, said:

Cine este asa numita mireasa a lui Iisus?Sau ce semnifica acel termen,in caz ca nu este o persoana?

Sunt rascumparatii ,cei care au trecut pe Numele Mirelui prin nastere din nou ,confirmat prin botezul biblic in Numele Domnului Isus Hristos ,conform Fapte 2;38 .Romani 6;3.

#7
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postasasinuxp, on 4th May 2011, 17:46, said:

Cine este asa numita mireasa a lui Iisus?Sau ce semnifica acel termen,in caz ca nu este o persoana?
Citeste Apocalipsa 19. Vei vedea ca mireasa este imbracata in faptele bune ale sfintilor. Femeia In Galateni 4 este Ierusalimul, care este biserca in Evrei 12:22-23.
Deci femeia=biserica.

#8
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postjeremiah, on 4th May 2011, 15:15, said:

Aproape.... In versetele pe care le-ai citat nu apare termenul de o mie de ani....

#9
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postjeremiah, on 4th May 2011, 15:52, said:

Incepand cu Ev lui Matei si pana la sfarsitul cartii Apocalipsa gasim exprimari despre diferitele veniri ale Domnului Isus Hristos si despre revenirea Lui .Este necesar ca Duhul lui Dumnezeu sa reveleze fiecare data ,ptr a afla despre care venire este vorba .Aceste referinte biblice nu sunt asezate intr-o ordine cronologica .
De fiecare venire a Domnului sunt legate diferite evenimente carte trebuie sa se implineasca .Este important de retinut ca peste 100 de profetii s-au implinit la prima venire ca Mesiah .
In ce priveste Biserica dintre neamuri ,ea experimenteaza trei veniri ;
1.Domnul a venit in trup ca Mantuitor ptr a -i rascumpara pe alesii Lui .
2.Revenirea Lui ca Mire sa-i ia acasa pe cei rascumparati din toate generatiile .
3.Venirea dupa nunta in cer ,impreuna cu mireasa Sa ptr a lupta impotriva vrajmaslui care s-a instalat in Templul lui Dumnezeu .Asezarea Imparatiei de 1000 de ani ,inaintea Vesniciei .
Stați liniștiți că n-o să vină nimeni !
Poate ne spui și nouă căteva profeții împlinite . Dar concret nu abureală ... cu nume și locație ...
Și bag-o și p-aia cu intrarea în nu știu ce oraș calare pe măgar ! Aia mi-a plăcut cel mai tare .

Edited by genius, 05 May 2011 - 10:19.


#10
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postgenius, on 5th May 2011, 10:19, said:

Stați liniștiți că n-o să vină nimeni !
Poate ne spui și nouă căteva profeții împlinite . Dar concret nu abureală ... cu nume și locație ...
Și bag-o și p-aia cu intrarea în nu știu ce oraș calare pe măgar ! Aia mi-a plăcut cel mai tare .


Sa n-ai parte de aia cu scos

Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna! (Apoc.22:15)

Asta dupa :

Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul. (Mat.24:14)

#11
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 5th May 2011, 12:44, said:

Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul. (Mat.24:14)

Este adevărat Husand.  Asta spune Biblia.  

Însă, te-am mai întrebat: Voi pe unde stați ascunși?  Că nu vă vede nimeni predicând Evanghelia.

Singurii pe care îi vede lumea deocamdată făcând această lucrare așa cum a făcut-o Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.
Ei îi caută pe oameni la casele lor, vorbesc cu ei pe stradă, la locul de muncă, la școală etc.  

Voi cum dovediți că ați înțeles urgența aceste activități?

(2 Timotei 4:2) . . .predică cuvântul și fă lucrul acesta cu sentimentul urgenței. . .

#12
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Posthusand, on 5th May 2011, 12:44, said:

Sa n-ai parte de aia cu scos

Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna! (Apoc.22:15)

Asta dupa :

Evanghelia aceasta a Imparatiei va fi propovaduita in toata lumea, ca sa slujeasca de marturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfarsitul. (Mat.24:14)
Poate îmi place aia cu scos ... cine știe ...
Stați liniștiți ! Sfârșitul n-o să vină !
Doar bateți voi câmpii sperând că o să stați în dreapta domnului ...

#13
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postgenius, on 6th May 2011, 23:25, said:

Poate îmi place aia cu scos ... cine știe ...
Stați liniștiți ! Sfârșitul n-o să vină !
Doar bateți voi câmpii sperând că o să stați în dreapta domnului ...
Domnule Genius. La dumneata acasa este multe genii?

#14
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostBen_Gal_1, on 11th May 2011, 21:47, said:

Domnule Genius. La dumneata acasa este multe genii?
Contează ?
Te deranjează ceva ? Spune !

#15
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postktulu22, on 4th May 2011, 14:55, said:

Pentru al treilea punct ai un verset biblic? Intre punctele 2 si 3 trec 1000 de ani... :rolleyes:

Demonstreaza cu scriptura.

Cuvantul lui Dumnezeu nu este o minge de cos care se plimba de la o echipa la alta.



View PostEugen3, on 5th May 2011, 16:35, said:

Singurii pe care îi vede lumea deocamdată făcând această lucrare așa cum a făcut-o Isus și apostolii săi sunt Martorii lui Iehova.
Ei îi caută pe oameni la casele lor, vorbesc cu ei pe stradă, la locul de muncă, la școală etc.  

Voi cum dovediți că ați înțeles urgența aceste activități?

Prietene , eu nu sant voi, iar cuvantul nu este legat de congregatia si martori falsi ori alti ,care dupa ce termina de spus ca Isus nu este Dumnezeu apoi te trag spre religia lor si-ti pun pliante cu mileniul si doctrina falsa a lui.

Cuvantul te avertizeaza numai ca nu te intereseaza:

Sa nu mai dati in stapanirea pacatului madularele voastre, ca niste unelte ale nelegiuirii; ci dati-va pe voi insiva lui Dumnezeu, ca vii, din morti cum erati; si dati lui Dumnezeu madularele voastre, ca pe niste unelte ale neprihanirii. (Rom.6:13)

Sa aveti o purtare buna in mijlocul neamurilor, pentru ca, in ceea ce va vorbesc de rau ca pe niste facatori de rele, prin faptele voastre bune pe care le vad sa slaveasca pe Dumnezeu in ziua cercetarii. (1Pet.2:12)

28. Ei I-au zis: "Ce sa facem ca sa savarsim lucrarile lui Dumnezeu?"

29. Isus le-a raspuns: "Lucrarea pe care o cere Dumnezeu este aceasta: sa credeti in Acela pe care L-a trimis El."


Iar daca te oboseai sa citesti altceva decat doctrina turnului aflai lucrarea Duhului Sfant:

Galateni 5

[size="4"]22. Roada Duhului, dimpotriva, este: dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, bunatatea, facerea de bine, credinciosia,

23. blandetea, infranarea poftelor. ...

Edited by husand, 20 May 2011 - 09:08.


#16
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007
Simplu... Citeste Apocalipsa 20... :coolspeak:

#17
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View Postktulu22, on 20th May 2011, 09:38, said:

Simplu... Citeste Apocalipsa 20... :coolspeak:

Da citesc:

El a pus mana pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este diavolul si Satana, si l-a legat pentru mi de ani. (Apoc.20:2)
L-a aruncat in Adanc, l-a inchis acolo si a pecetluit intrarea deasupra lui, ca sa nu mai insele neamurile, pana se vor implini miile de ani. Dupa aceea trebuie sa fie dezlegat pentru putina vreme. (Apoc.20:3)
Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos mi de ani. (Apoc.20:4)
Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit miile de ani. Aceasta este intaia inviere. (Apoc.20:5)
Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El mi de ani. (Apoc.20:6)
Cand se vor implini miile de ani, Satana va fi dezlegat (Apoc.20:7)

Ia sa vad in alta parte daca mai ai ?

#18
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Posthusand, on 20th May 2011, 10:32, said:

Da citesc:

El a pus mana pe balaur, pe sarpele cel vechi, care este diavolul si Satana, si l-a legat pentru mi de ani. (Apoc.20:2)
L-a aruncat in Adanc, l-a inchis acolo si a pecetluit intrarea deasupra lui, ca sa nu mai insele neamurile, pana se vor implini miile de ani. Dupa aceea trebuie sa fie dezlegat pentru putina vreme. (Apoc.20:3)
Si am vazut niste scaune de domnie; si celor ce au sezut pe ele li s-a dat judecata. Si am vazut sufletele celor ce li se taiase capul din pricina marturiei lui Isus si din pricina Cuvantului lui Dumnezeu, si ale celor ce nu se inchinasera fiarei si icoanei ei si nu primisera semnul ei pe frunte si pe mana. Ei au inviat si au imparatit cu Hristos mi de ani. (Apoc.20:4)
Ceilalti morti n-au inviat pana nu s-au sfarsit miile de ani. Aceasta este intaia inviere. (Apoc.20:5)
Fericiti si sfinti sunt cei ce au parte de intaia inviere! Asupra lor a doua moarte n-are nicio putere; ci vor fi preoti ai lui Dumnezeu si ai lui Hristos si vor imparati cu El mi de ani. (Apoc.20:6)
Cand se vor implini miile de ani, Satana va fi dezlegat (Apoc.20:7)

Ia sa vad in alta parte daca mai ai ?
Inseamna ca ai o problema mare... Tu chiar nu vrei sa intelegi unele lucruri si ti le rastalmacesti ca sa iti dai dreptate singur, numai lui Dumnezeu nu, dar ai pretentia ca esti crestin... :deadtongue:

1 Apoi am văzut pogorîndu-se din cer un înger, care ținea în mînă cheia Adîncului și un lanț mare. 2 El a pus mîna pe balaur, pe șarpele cel vechi, care este Diavolul și Satana, și l -a legat pentru o mie de ani. 3 L -a aruncat în Adînc, l -a închis acolo, și a pecetluit intrarea deasupra lui, ca să nu mai înșele Neamurile, pînă se vor împlini cei o mie de ani. După aceea, trebuie să fie deslegat pentru puțină vreme.

4 Și am văzut niște scaune de domnie; și celorce au șezut pe ele, li s'a dat judecata. Și am văzut sufletele celorce li se tăiase capul din pricina mărturiei lui Isus și din pricina Cuvîntului lui Dumnezeu, și ale celorce nu se închinaseră fiarei și icoanei ei, și nu primiseră semnul ei pe frunte și pe mînă. Ei au înviat, și au împărățit cu Hristos o mie de ani. 5 Ceilalți morți n'au înviat pînă nu s'au sfîrșit cei o mie de ani. Aceasta este întîia înviere. 6 Fericiți și sfinți sînt ceice au parte de întîia înviere! Asupra lor a doua moarte n'are nicio putere; ci vor fi preoți ai lui Dumnezeu și ai lui Hristos, și vor împărăți cu El o mie de ani.

7 Cînd se vor împlini cei o mie de ani, Satana va fi deslegat; 8 și va ieși din temnița lui, ca să înșele Neamurile, cari sînt în cele patru colțuri ale pămîntului, pe Gog și pe Magog, ca să -i adune pentru război. Numărul lor va fi ca nisipul mării. 9 Și ei s'au suit pe fața pămîntului, și au înconjurat tabăra sfinților și cetatea prea iubită. Dar din cer s'a pogorît un foc care i -a mistuit. 10 Și diavolul, care -i înșela, a fost aruncat în iazul de foc și de pucioasă, unde este fiara și proorocul mincinos. Și vor fi munciți zi și noapte în vecii vecilor.

11 Apoi am văzut un scaun de domnie mare și alb, și pe Celce ședea pe el. Pămîntul și cerul au fugit dinaintea Lui, și nu s'a mai găsit loc pentru ele. 12 Și am văzut pe morți, mari și mici, stînd în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea. 13 Marea a dat înapoi pe morții cari erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții cari erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. 14 Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. 15 Oricine n'a fost găsit scris în cartea vieții, a fost aruncat în iazul de foc.

Apoc 20. 1-13 Trad Cornilescu

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate