Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ungaria - Austria - Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Buna tuturor

Anul acesta vreau sa fac un semitur al Europei, cu plecare din Deva, prima destinatie fiind Zell Am See (Austria). Problema e ca nu stiu cat dureaza sa tranzitez Ungaria plus drumul Graz - Zell Am See. Pana acum am facut o ruta schitata, trecand prin Szeged si urmand drumul national 53 pana la Dunafoldvar, pe DN 61 pana la Simontomya, DN 64 pana la M7 (din cate am inteles nu e gata decat pe anumite zone), urmand sa urc undeva la sfarsitul lacului Balaton catre Kormend pe DN 76 + E65 urmand sa ma cazez undeva la granita cu Austria, inainte de Graz.
A doua zi voi urma catre Zell Am See pe A9 pana la Selzthal, DN 320 pana la Radstadt si DN 311 pana la Zell Am See.

Pana aici as avea 3 intrebari:
1. Durata de tranzit prin Ungaria pentru a stii unde m-as putea caza mai aproape de Zell Am See (sa pot pleca undeva la 8-9 dimineata si sa ajung pe la 12-14 in Zell..)
2. Taxa de autostrada + preturile de benzina si unde ar fi mai bine sa alimentez. Din cate am inteles prin sate si nu pe autostrazi.
3. Obiective turistice interesante de vizitat de-a lungul traseului ?

Urmatorul traseu ar fi Zell Am See - Bressanone (pentru Valea Funes) si parasind Italia pe la Trieste. Pana acum am gasit un traseu asa:

Zell Am See catre Lienz via GroBkirchheim DN 107, ceva "Transfagarasean" de al lor (aici am inteles ca se plateste taxa), iesind la Lienz (Austria). De aici mergem pe E66 catre Bressanone. Problema e ca sunt 2 posibilitati de a ajunge aici...ori direct pe E66, ori coborand spre Cortina di Amprezzo pe SSS1, SR48 - SP24 - SP37 (nu stiu ce drumuri sunt astea la ei) ...pana la Corvara di Badia, urmand SS243 si SS242 pana la A22 Chiusa - Bressanone......sau a doua varianta ar fi de la Cortina di Amprezzo pe SR48 in jos catre Livinallongo del Col di Lana urmand acelasi drum pana la Passo Pordoi, aici intrand pe SS48 si SS242 si catre A22...As putea merge pe unul si sa ma intorc pe al doilea trecand in ambele cazuri prin Cortina di Amprezzo si renuntand la E66, varianta simpla.

Intrebari:
1. SP, SR, SS...ce fel de drumuri sunt. Nu vreau sa ma trezesc ca ajung pe cine stie ce drum forestier :)
2 Pasul GroBkirchheim si Pordoi, sunt practicabile in luna August ? si ce conditii ofera drumul...

Odata ajunsi la Funes, ne-am intoarce pe una dintre variantele de mai sus, ajungand iarasi la 2 variante de ales, posibilitatea de a veni prin Cortina di Amprezzo SSS1 - Pieve di Cadore SSS1 - Longarone sau a doua varianta ar fi sa nu urcam chiar pana la Cortina di Amprezzo si sa scurtam prin Selva di Cadore SP251 - Fomo di Zoldo SP251 iesind tot la Longarone.
Nu stiu cat ar dura acest tur si tinand cont ca vom mai opri pentru poze, cred ca undeva la Longarrone va trebui sa facem o pauza, fiind seara...
Aceasi intrebare ca mai sus, ce fel de drumuri sunt SP si SSS, fiind trecatori \ pasuri cat de practicabile credeti ca sunt si daca ar trebui sa ma risc sa imi gasesc o cazare undeva mai aproape de Austria sau granita cu Slovenia pentru a face drumul de intoarcere dintr-o bucata....

La intoarcere de la Longarrone urma sa coboram catre Ponte Nelle Alpi pe A27 pana la Conegliano dupa care o luam pe A28 catre Pontugruaro si E70 - A4 catre Trieste. De aici urma sa urcam catre Ljubjiana si Maribor pe A1. Trecem granita pe la Lendava dupa ce am coborat pe A5 de la Maribor. De aici am intra pe M7 pana la Nagykanisza, DN61 Kaposvar, DN 67 si DN 6 pana la Pecs iar de aici catre Cenad sau Nadlac...
A doua varianta ar fi sa nu mai cobor catre Longarrone decat pana la Pieve di Cadore  (v-am spus mai sus) urmand SS52 pana la Amprezzo si pana la A23 dupa care am urca catre Villach - Klagenfurt iar de aici urmand cateva drumuri,  DN 80 (Austria) si drumul 1 din Slovenia pana la Maribor.
Aici ar fi intrebarea cam cat timp as face si daca as mai avea nevoie de o cazare si daca e atat de frumoasa Slovenia (traseul Trieste - Ljubjiana) incat sa aleg varianta lunga.

Obiectivele obligatorii unde as vrea sa ajung:
- Zell Am See
- GroBkirchheim
- Bressanone - Valea Funes
- Cortina di Amprezzo
- acasa :)

Posibile abateri de la traseu ar fi Belluno in caz ca merg pe varianta lunga la intoarcere si Trieste. Nu stiu cum e traseul respectiv prin Slovenia si cat e de interesant si daca e o vaianta mai buna decat cel pe Villach...

Multumesc de ajutor.

#2
ukrtel

ukrtel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 24.02.2006
Salut

SP = Strada Provinciale
SS = Strada Statale
SR = Srada Regionale

Referitor la tranzitarea Ungariei conform ViaMichelin de la Deva la Zell am See sint 987 km (13h 40min).
Ideal ar fi sa ajungi pina la Körmend 620 km (9h 30min) si innoptezi aici.
Ziua urmatoare iti mai raman 370 km, pe cate ii parcurgi in 4h 30min.

Drum bun si vacanta placuta.

http://www.viamichel...;routeConso=5.6

Edited by ukrtel, 04 May 2011 - 17:36.


#3
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
I.
1. Durata tranzitarii Ungariei depinde de ceea ce reusesti sa vizitezi, daca te hotarasti sa vizitezi ceva o sa-ti fie cam greu sa ajungi in Austria in aceeasi zi. Ti-as recomanda sa mergi in prima zi pana la Budapesta (unde cu siguranta ai ce vizita) sau pana la Lacul Balaton. A 2-a zi sa te apropii de Zell am See.
2. Taxa de autostrada in Ungaria este de 7-8 euro pe perioada minima (4-5 zile, nu mai retin exact). Eu iti recomand sa faci plinul in Romania sau sa cumperi forinti, daca vrei sa platesti benzina sau orice alt serviciu in Ungaria in euro, cu siguranta te fura la schimbul valutar, eu sunt patit!
3. Obiective turistice .... Budapesta si Lacul Balaton ...parerea mea!

In Austria pe autostrada, benzina costa putin mai mult, de aceea iti recomand sa nu faci plinul in benzinariile de pe autostrada.

Ca sa ajungi de la Zell am See (superba statiunea) la GroBkirchheim o sa mergi pe Grossglokner StraBe , vreo 48 km("Transfagarasanul" lor), un traseu impresionant, peisaje mirifice si senzatii ce-ti taie respiratia! Am facut acest traseu acum 3 ani. Este sosea cu taxa, se plateste in jur de 25-30 de euro, dar merita! Este recomandat sa-ti faci plinul inainte de a urca, nu de alta, dar sa nu ai emotii ca ramai fara benzina .... era cat pe ce sa mi se intample! Atentie, drumul este mai dificil decat Transfagarasanul nostru (ajunge la 2.500 m).

http://www.grossglockner.at/en/

II.
1. SS - Strada Statale sau Super Strada (un fel de Drum National ... la noi ar fi numita autostrada ....)
SR - Strada Regionale
SP - Strada Provinciale - un fel de drum judetean

Nu iti face probleme, nici sa cauti, nu o sa gasesti gropi!
2. Da, sunt practicabile in august

Atentie, in august este posibil sa pierzi foarte mult timp stand in cozi prin autostrazi, cel putin in Italia este foarte aglomerat in aceasta perioada.

Drum bun si vacanta placuta!

#4
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Cat despre traseul de intoarcere ... http://forum.softped...t...68006&st=18

#5
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postflorinppv, on 5th May 2011, 00:13, said:

Eu iti recomand sa faci plinul in Romania sau sa cumperi forinti, daca vrei sa platesti benzina sau orice alt serviciu in Ungaria in euro, cu siguranta te fura la schimbul valutar, eu sunt patit!
Ce si cum ai patit ???

#6
ecstrim

ecstrim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,471
  • Înscris: 18.10.2002

View Postflorinppv, on 4th May 2011, 23:13, said:

1. SS - Strada Statale sau Super Strada (un fel de Drum National ... la noi ar fi numita autostrada ....)

SS - Strada Statale, echivalentul DN-ului. Este o denumire administrativa a drumului, care de regula este foarte bun. Superstrada (drum expres) este denumire tehnica si inseamna un drum care nu are intersectii la nivel si poate avea o banda pe sens fara separatie sau doua benzi pe sens de regula cu separatie. O SS poate fi sau nu superstrada.

Poti sa intalnesti trafic infernal sau nu, depinde mult de zi si ora. Poti sa prinzi ora cand toti navetistii se duc sau se intorc de la lucru, ori pleaca in weekend (sambata dimineata) si se intorc din weekend (duminica dupa amiaza).

Poti sa vezi cum arata traficul live aici: http://routes.tomtom.com , scrii de unde pleci si unde vrei sa ajungi, apoi poti selectiona ziua si ora la care pleci.

Vacanta placuta  :peacefingers:

#7
anubis-cvz

anubis-cvz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 26.07.2006
Sunt la facultate in Budapesta, asa ca incerc sa te ajut un pic cu Ungaria:

1. De cazat ti-as recomanda zona Sopron. Este la granita cu Austria, zona Wiena. Eu am fost cazat acolo acum cativa ani in urma, este chiar un oras frumos, ce aduce mult aer de vest. Preturile nu le stiu, depind de exigenta fiecaruia. Daca zona iti convine, eventual m-as putea interesa de cateva alternative la cazare.

2. Taxa de autostrada este de mai multe feluri: 4 Zile (1650 Ft), 7 zile( 2750 Ft), 30 zile (4500Ft), si de un an, care nu cred sa te intereseze. Se cumpara pe autostrada, poti sa intri linistit pe autostrazi, chiar sa mergi zeci sute de kilometri, dar undeva sa te opresti sa iti cumperi. Iti recomand benzinariile Shell. Eu acolo ma opresc in general, dar e oke si OMV sau MOLL mai este. Trebuie sa zici numarul de inmatriculare si ca este masina de RO, atat. Ei iti vor da o chestie gen Bon Fiscal. Atat. E simplu.
Referitor la alimentare: poti alimenta linistit si in HU,pe autostrazi, cu toate astea daca ai posibilitatea alimenteaza in RO. Dar diferenta de pret e de vreo 30 bani, si combustibilul din HU este superior celei din RO, deci nu pierzi nicicum.
De platit iti recomand CARD. Se accepta peste tot, si esti si mai linistit. Nu trebuie sa platesti nici un + pentru faptul ca esti in strainatate. Eu cumpar aici zilnic cu Card Bancar, si este cel mai bine. Atentie sa ai card bancar valabin in Strainatate.
3. Traseu nu stiu ce sa zic : iti recomand M3(M5, depinde unde treci granita) si M1 pe urma. Cand ajungi la Budapesta pe M3(M5) ai grija sa o iei pe M0 daca nu vrei sa intri in Budapesta, e ocolitarea de Budapesta in regim de Autostrada , DAR NU E AUTOSTRADA. Mare atentie, tentatia de a merge cu 130 e mare , caci drumul e superb, dar limita de viteza e de 110Km/h.
Daca vrei sa intri in Budapesta, grija MARE. Traficul este foarte mare dar fluent. Pe la 8 dimineata si pe la 16 sunt ambuteiaje, in rest e trafic care dar fluent. Foarte multe strazi cu sens unic, strazi micute in care te pierzi usor. Parcare greu de gasit, insa sunt multe parcari subterane, foarte bune, insa trebuie sa le cunosti.
Cel mai important lucru : Romania si Ucraina isi face treaba si aici. Mie mi s-a spart odata masina aici in HU , si nu vrei sa stii ce implica asta. Poti parca linistit, dar grija mare : NU LASA NIMIC in masina, si cand spun nimic , atunci NIMIC. In budapesta e foarte frumos, nu degeaba e una dintre cele mai frumoase capitate din lume. Dar atentie, nu e usor sa te descurci.
De vizitat mai mult daca vrei sa te opresti iti recomand zona Balaton. Frumos de tot.

De mai ai intrebari , nu ezita sa intrebi. Numai bine.

Edited by anubis-cvz, 12 May 2011 - 11:38.


#8
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postadrian_r5, on 10th May 2011, 08:55, said:

Ce si cum ai patit ???


Am "ratat" ultima benzinarie din Slovenia, ma opresc in prima benzinarie din Ungaria, cumpar vigneta cu 8 euro pe 4 zile si imi pun si 35 l de benzina, pentru care mi-au cerut 55 euro, deci aproximativ 1,57 euro/litru! In total 68 euro! In Slovenia benzina costa in jur de 1,25 euro! Nu mai retin care era pretul afisat la pompa in forinti, insa oricum nu putea fi asa mare diferenta de pret (30 centi/litru).

View Postecstrim, on 10th May 2011, 09:47, said:

SS - Strada Statale, echivalentul DN-ului. Este o denumire administrativa a drumului, care de regula este foarte bun. Superstrada (drum expres) este denumire tehnica si inseamna un drum care nu are intersectii la nivel si poate avea o banda pe sens fara separatie sau doua benzi pe sens de regula cu separatie. O SS poate fi sau nu superstrada.

Poti sa intalnesti trafic infernal sau nu, depinde mult de zi si ora. Poti sa prinzi ora cand toti navetistii se duc sau se intorc de la lucru, ori pleaca in weekend (sambata dimineata) si se intorc din weekend (duminica dupa amiaza).

Poti sa vezi cum arata traficul live aici: http://routes.tomtom.com , scrii de unde pleci si unde vrei sa ajungi, apoi poti selectiona ziua si ora la care pleci.

Vacanta placuta  :peacefingers:


In august nu prea o sa intalnesti navetisti care se duc sau se intorc de la lucru, cel putin in Italia, luna august este luna concediilor, foarte multi pleaca la mare, la munte sau care pe unde. La asta se mai adauga si turistii straini care vin in Italia si care isi incep sau termina sejurul de obicei in week-end. In drum spre Romania, in august 2009 mi s-a intamplat sa stau in jur de 5 ore in cozi pe autostrada (Italia - o ora, Austria - 2 ore, Ungaria - alte 2 ore). In aceasta perioada o sa intalnesti foarte multi romani care vin sau pleaca spre Romania.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View Postflorinppv, on 13th May 2011, 01:38, said:

Am "ratat" ultima benzinarie din Slovenia, ma opresc in prima benzinarie din Ungaria, cumpar vigneta cu 8 euro pe 4 zile si imi pun si 35 l de benzina, pentru care mi-au cerut 55 euro, deci aproximativ 1,57 euro/litru! In total 68 euro! In Slovenia benzina costa in jur de 1,25 euro!
Ai dat 8 euro pe vinieta pt. ca ai cumparat de la chiosc ... daca o cumparai de la benzinarie te costa exact cit scrie aici. In ceea ce priveste faptu' ca ti-a cerut 55 euro ... asta e ... in Ungaria moneda oficiala este forintu' ... daca plateai cu card plateai exact cit facea benzina.

#10
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010

View Postadrian_r5, on 13th May 2011, 09:03, said:

Ai dat 8 euro pe vinieta pt. ca ai cumparat de la chiosc ... daca o cumparai de la benzinarie te costa exact cit scrie aici. In ceea ce priveste faptu' ca ti-a cerut 55 euro ... asta e ... in Ungaria moneda oficiala este forintu' ... daca plateai cu card plateai exact cit facea benzina.

Veneam dinspre Slovenia pe M7, am cumparat-o din prima benzinarie din Ungaria, "Ina" parca, nu mai retin exact, stiu ca dupa, la cativa km este un "Shell", cu siguranta nu era un chiosc (in zona aia, pe autostrada nu gasesti asa ceva!!!!) imi pare rau ca nu am tinut bonul fiscal.

Forinti nu aveam pt ca nu aveam de gand sa opresc in Ungaria decat pt vigneta, si oricum daca este ceva te descurci si cu euro ,... da asta e!

Edited by florinppv, 14 May 2011 - 00:48.


#11
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Am schimbat putin traseul...
Am hotarat sa merg pe M3 catre Budapesta cu iesire din Ungaria pe Gyor-Heghyshalom. Dupa care continui catre Wiener Neustatd, fara a ajunge in oras (cotim stanga undeva la 20-30 km).
Nu mai coboram catre Graz, in schimb urmam pasul Semmering catre St. Michael am der Ob. - Zell am See. Am zis sa alegem autostrada si sa nu ne complicam cu drumurile nationale si judetene.

O intrebare...cine a mai fost prin Austria si Italia, cum si-a facut rezervarea si prin ce site-uri. Eu folosesc booking.com pentru ca are un numar mare de hoteluri din intreaga lume si imi poate oferi informatii destul de multe. In 2009 am folosit acelasi site pentru a face rezervarea la 2 hotele in Elvetia si a functionat fara probleme (chiar daca ma temeam ca la ei nu aparea ca fiind rezervat ceva), dar booking.com e un site de "fite" in sensul ca are numai hoteluri si vile ce au un venit bunicel incat sa isi plateasca in fiecare luna cate 100, 200 sau 300 euro reclama...
De exemplu, astazi cautasem o cazare in Alleghe, Italia si pe acel site imi arata in jur de 3 hotele pe malul lacului, dar cand am accesat google earth cu functia street view pot sa va spun ca era cate o pensiune, cabana, hotel la fiecare 50 m...cum as putea afla si de restul ?
Si...stiu ca nu e Romania, dar se poate negocia cu ei, pretul camerei ? A incercat cineva ?

Va multumesc pentru ajutor!

#12
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,642
  • Înscris: 23.04.2007

View PostSadguardian, on 29th June 2011, 22:27, said:

dar booking.com e un site de "fite" in sensul ca are numai hoteluri si vile ce au un venit bunicel incat sa isi plateasca in fiecare luna cate 100, 200 sau 300 euro reclama...
Cine si cui plateste reclama ... ca n-am inteles ?

#13
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Stiu ca pare ciudat, dar am gasit mai multe cazari cu Google Earth (nu Maps) deat cu booking :)
Si pot spune ca sunt unele ce iti ofera aceleasi conditii, pret mai convenabil (de la 20 Euro de persoana si nu 60-120 Euro ca pe booking).
Traseul a ramas acelasi, o sa oprim undeva pe Pasul Semmering (ora de plecare 05:00 din Deva)...cred ca in jur de 17:00 o sa fim acolo. Vom sta 3-4 zile in loc de 2 zile la Zell Am See (am renuntat la Bellevue Hotel in schimb la o vilisoara mai ieftina). La plecare trecem prin Grossglocknerstrasse dar cred ca renuntam la Valea Funes din Italia (scurtam cu 2h si 100-150 km) si trecem prin Pasul Pordoi.
O sa ne cazam undeva in zona Alleghe pentru o noapte (chiar daca facem 5h, zona prin care trecem e foarte frumoasa si necesita multe opriri pentru poze). Mai departe nu stiu inca exact, traseul ar veni catre Villach - Klagenfurt si autostrada de la Maribor pana la Szeged (M7 si M3) dar necesita o oprire sau 2.

Am auzit ca sunt multe jafuri pe autostrazile din Ungaria. Stiti ceva de asta ?

#14
florinppv

florinppv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2010
Cazare la Alleghe: http://www.alleghe.it/categorie/01.htm

#15
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostSadguardian, on 1st July 2011, 11:32, said:

Stiu ca pare ciudat, dar am gasit mai multe cazari cu Google Earth (nu Maps) deat cu booking :)
Si pot spune ca sunt unele ce iti ofera aceleasi conditii, pret mai convenabil (de la 20 Euro de persoana si nu 60-120 Euro ca pe booking).
Traseul a ramas acelasi, o sa oprim undeva pe Pasul Semmering (ora de plecare 05:00 din Deva)...cred ca in jur de 17:00 o sa fim acolo. Vom sta 3-4 zile in loc de 2 zile la Zell Am See (am renuntat la Bellevue Hotel in schimb la o vilisoara mai ieftina). La plecare trecem prin Grossglocknerstrasse dar cred ca renuntam la Valea Funes din Italia (scurtam cu 2h si 100-150 km) si trecem prin Pasul Pordoi.
O sa ne cazam undeva in zona Alleghe pentru o noapte (chiar daca facem 5h, zona prin care trecem e foarte frumoasa si necesita multe opriri pentru poze). Mai departe nu stiu inca exact, traseul ar veni catre Villach - Klagenfurt si autostrada de la Maribor pana la Szeged (M7 si M3) dar necesita o oprire sau 2.

Am auzit ca sunt multe jafuri pe autostrazile din Ungaria. Stiti ceva de asta ?

Iti recomand chiar Semmering, pension Loffler, e excelent. Pana acolo am facut cam 7 ore din Tm, cu tot cu pauze. Mai pui 2 h pana la Deva si aia e.
Daca nu mergi noaptea, uita de jafuri. Cele care s-au intamplat atunci s-au intamplat.

#16
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Mersi mult. Din pacate plec luni dimineata si o sa prind trafic destul de urat. Estimez undeva la 4h pana la Cenad din Deva.

#17
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Traseu realizat :)
Multumesc tuturor pentru ajutor !

Daca aveti ceva intrebari, le puteti adresa aici :)


O zi buna.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate