Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras
 Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC
 Mufa TV

PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...
 Gaoyue 858

Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...
 

Miopie

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
andrushyca

andrushyca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2006
Salut
Fiului meu (10 ani)ii trebuie ochelari.
Minus.
Miopie.
-1,25 ambii ochi
Consider ca dandu-i ochiului tot ce cere,acesta se va lenevii .Iar cu timpul dioptriile vor creste.
Spuneti-mi va rog cu ce gresesc comandandu-i o pereche de ochelari la valoarea lentilelor de doar -0.75 ;ochelari ce-i va purta doar la scoala.
Cu stima.

#2
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 08.01.2010
Eu zic ca nu e adevarat. Si eu am miopie si am aceleasi lentile de 5 ani.

#3
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

 andrushyca, on 3rd May 2011, 21:16, said:

Salut
Fiului meu (10 ani)ii trebuie ochelari.
Minus.
Miopie.
-1,25 ambii ochi
Consider ca dandu-i ochiului tot ce cere,acesta se va lenevii .Iar cu timpul dioptriile vor creste.
Spuneti-mi va rog cu ce gresesc comandandu-i o pereche de ochelari la valoarea lentilelor de doar -0.75 ;ochelari ce-i va purta doar la scoala.
Cu stima.

Daca nu sunt lentilele potrivite, isi va obosi ochii mai mult. Cu posibile efecte colaterale. Exemplu de efect colateral ar fi: "durerea de cap" (poate fi cauzata de folosirea unor lentile de ochelari nepotrivite). Ochelarii ar trebui sa-i poarte, conform indrumarii medicului.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,023
  • Înscris: 24.02.2006
daca nu-i pui la dispozitie ochelarii corespunzatori, o sa ai un copil care nu numai ca nu vede bine, dar o sa fie mereu obosit si cu dureri de cap.

#5
kienny2003

kienny2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,054
  • Înscris: 03.04.2007

 andrushyca, on 3rd May 2011, 21:16, said:

Salut
Fiului meu (10 ani)ii trebuie ochelari.
Minus.
Miopie.
-1,25 ambii ochi
Consider ca dandu-i ochiului tot ce cere,acesta se va lenevii .Iar cu timpul dioptriile vor creste.
Spuneti-mi va rog cu ce gresesc comandandu-i o pereche de ochelari la valoarea lentilelor de doar -0.75 ;ochelari ce-i va purta doar la scoala.
Cu stima.
Salut
Miopia este un viciu de refractie care poate fi corectat in totalitate cu  ochelari sau interventie cu laser dupa varsta de 25  de ani.Eu va spun sa faceti ochelarul dupa reteta nu dupa stiinta dvs este  o diferenta imensa intre -1,25 si -0,75.În miopie, focalizarea se efectueaza în fața retinei, nu pe retina cum este in cazul ochiului sanatos deci daca a-ti pune o dioptrie de -0,75 nu ati face nimic imagine nu ar fi perfect focalizata pe retina ochiul tot ar obosi, ar aparea dureri de cap  etc

#6
andrushyca

andrushyca

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 19.06.2006
Multumesc de raspunsuri.
l.e.-revin:cu sau  fara ochelari,miopia va "evolua" in paralel cu varsta,pana la o anumita valorare,pana la o anumita varsta?(sic)
-cu ochelari se incetineste ritmul de "evolutie" a miopiei?
Multumesc

Edited by andrushyca, 03 May 2011 - 21:05.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Daca ar avea miopie forte galopanta, sigur ar creaste mai repede daca se pun lentile de corectie maxima, si ar ajunge si la -20.

Daca are doar -1,25 la 10 ani, este putin probabil sa fie insa miopie galopanta (forte).

Forte ar fi de ex. daca la 4-5 ani ar fi -1, -6 la 10 ani, -8 la 13 ani....-16 la 20 de ani, etc.....

Oricum insa, un medic oftalmolog bun (nu sunt toti...) nu da reteta pt. maxim de corectie, anume pt. a nu obisnui asa de usor ochiul.
Dincolo de asta, corectia nu are cum sa fie totala, este o protezare partiala.

De ex., la -16, daca se departeaza ochelarii 1-2mm, nu cazuti pe nas, ci pur si simplu din asezarea ramei normal, o sa ai o diferenta si de 6 dioptrii minus, fata de ce ai avea nevoie pt. o vedere mediocra, nu foarte buna...

In afara de cazuri de deformare congenitala mare inca de la inceput, miopia apare in general ca urmare a unei presiuni pozitive a umorii apoase, mai exagerata decat suporta ochiul, care in urma ei incepe sa se deformeze, (respectiv sa se alungeasca in cazul miopiei).
Posibil sa conteze si un fund de ochi sau/si un glob ocular in general mai slab,  care se deformeaza mai usor.

Pt. reducerea cauzelor care favorizeaza formarea acelei presiuni pozitive a umorii apoase, exista diverse tratamente, mai mult sau mai putin exotice, inclusiv legate de alimentatie, legate de confortul psihic si de stres, metode naturiste, acupunctura, etc.

Exista si pareri ca este binevenita focalizarea ochiului la distanta mare cat mai mult timp, si cat mai putin la distanta mica, deoarece cristalinul focalizat aproape ar putea sa contribuie intr-o mica masura la cresterea presiunii umorii apoase prin deformarea lui. Este insa foarte discutabil, deoarece volumul cristalinului nu prea se modifica - se schimba forma nu si volumul.
Pe de alta parte, concentrarea mult timp la subiecte apropiate, poate sa contribuie prin stres la cresterea presiunii umorii apoase, insa este vorba de subiecte foarte foarte apropiate,  NU este cazul televizorului sau PC-ului de la 50-70cm sau mai mult, ci eventual cititul cartilor de la o distanta nesanatos de mica - de ex. 20-30cm, pe motiv tocmai ca este miop...
Face si hernie de disc si alte deformari ale coloanei cu ocazia asta, artroza cervicala si lombara, compresiuni si forfecari nervoase, etc...

Dupa stabilizare, dupa 20 de ani (sau mai mult dupa caz), se poate opera prin metoda LASIC, care remodeleaza corneea pt. a forma o lentila de corectie direct pe ochi.
Evident ca ochiul ramane deformat in continuare, si corectia nu este a globului ocular, ci doar un artificiu.

LASIC insa nu corecteaza mai mult de -7 dioptrii, deoarece peste ar presupune subtierea periculos de mare a corneei, care devine periculos de fragila si se poate rupe.
Daca miopul are mai mult de -7 la operatie, si face operatia LASIC, ramane sa poarte ochelari pt. diferenta, cu toata marja de care am amintit si cu varierea ei dupa cum stau ochelarii...

Edited by loock, 03 May 2011 - 21:46.


#8
alexica08

alexica08

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.04.2008
eu port ochelari de 11 ani...am tot -2.75 cat aveam si la prima pereche. nu e neaparat sa creasca dioptriile. dar nefolosirea ochelarilor sau folosirea unora cu dioptrii necorespunzatoare pot cauza cresterea.
faza cu lenevitul este adevarata..din cate mi s-a explicat si mie, in momentul in care ai nevoie de ochelari si nu porti, muschiul ocular..se incordeaza cumva...iar apoi, avand ajutorul ochelarului se relaxeaza...si uite-asa daca iti dai ochelarii jos ti se pare ca vezi mai prost decat inainte. dar asta nu inseamna ca fara ei e sanatos.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Foloseste pentru ochelari reteta prescrisa de medicul oftalmolog, nu mai fa pe doctorul cu ochii copilului tau. Eventual mai poti incerca inca un control oftalmologic, ca sa fii sigura. Pe langa valoarea dioptriilor conteaza MULT si alte aspecte cum ar fi distanta dintre pupile, daca are nevoie de cilindru, la ce grad...etc. Ochelarii nu fac altceva decat sa modifice traseul optic al imaginii in asa fel incat aceasta sa se formeze corect pe retina. Nici nu lenevesc ochii, nici nu trateaza sau vindeca miopia.
Boala ca atare, miopia se va dezvolta oricum in ritmul ei indiferent de ce ochelari ii pui -  diferenta e, asa cum spuneau si altii ca daca nu-s ei potriviti, la miopie se mai adauga ameteli, dureri de cap, oboseala psihica.....etc.

A, si am mai citit o prostie. "ochelari pe care ii va purta doar la scoala" .Ochelarii se poarta atunci cand e nevoie de ei.Daca pe strada nu recunoaste fetele celor de pe trotuarul opus, inseamna ca trebuie ochelarii.Daca nu vede sa citeasca scrisul la tv, la fel.

Eu port ochelari tot e pe la 10 ani. La momentul ala -2. Acum am 35 si -3.

Edited by florinel, 03 May 2011 - 21:48.


#10
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 andrushyca, on 3rd May 2011, 21:16, said:

Salut
Fiului meu (10 ani)ii trebuie ochelari.
Minus.
Miopie.
-1,25 ambii ochi
Consider ca dandu-i ochiului tot ce cere,acesta se va lenevii .Iar cu timpul dioptriile vor creste.
Spuneti-mi va rog cu ce gresesc comandandu-i o pereche de ochelari la valoarea lentilelor de doar -0.75 ;ochelari ce-i va purta doar la scoala.
Cu stima.

Eu am observat ca medicii nu imi prescriu dioptriile "reale" de care are nevoie ochiul pentru ca imaginea sa se formeze perfect pe retina (cele date de aparat) ci imi prescriu unele mai mici pana cand reusesc sa citesc literele de pe randul de acuitate 1 (acuitatatea normala). Mi s-a spus ca ochiul poate compensa o parte din viciul de refractie. Daca dioptriile sunt aproape de zero si persoana respectvia reuseste sa vada randul de acuitate 1 fara corectie atunci nu se mai prescriu deloc ochelari.

Deci este posibil ca si in cazul fiului tau dioptria de -1,25 sa nu fie cea reala dar pentru ca el poate vedea randul de acuitate 1 cu aceasta corectia atunci ea a fost prescrisa. Deci mi se pare foarte periculos sa prescrii copilului lentile mai slabe pentru ca deja corectia data de medic poate fi mai slaba decat nevoia reala a ochiului.

 loock, on 3rd May 2011, 22:17, said:

Dupa stabilizare, dupa 20 de ani (sau mai mult dupa caz), se poate opera prin metoda LASIC, care remodeleaza corneea pt. a forma o lentila de corectie direct pe ochi.
Evident ca ochiul ramane deformat in continuare, si corectia nu este a globului ocular, ci doar un artificiu.

Nu e foarte clar care este cauza miopiei sau a hipermetropiei. Cert este insa ca exista o necorelare intre refractia luminii la nivelul lentilei ochiului (cornee, cristalin) si lungimea ochiului. Nu se stie insa sigur care este cauza acestei probleme. Pur si simplu din divese cauze necunoscute cele doua nu se "pupa" e un fel de eroare de proiectare a ochiului, a gresit ADN-ul. :)

La operatia Lasik insa nu se formeaza nici o lentila de corectie direct pe ochi ci se modifica refractia ochiului modificand forma corneei. Deci un ochi operat Lasik cu dioptrii apropiate de zero este ca un ochi normal aparatul de masurare a dioptriile indicand dioptrii modificate fata de cele dintinate operatiei.

Se pot face operatii refractive si pentru pacientii cu dioptrii foarte mari dar nu cu laser. In aceste cazuri se implanteaza o lentila intra oculara in ochi care modifica refractia acestuia.

#11
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007

 florinel, on 3rd May 2011, 22:44, said:

Ochelarii nu fac altceva decat sa modifice traseul optic al imaginii in asa fel incat aceasta sa se formeze corect pe retina. Nici nu lenevesc ochii, nici nu trateaza sau vindeca miopia.
Ba vezi tu, exact asta face sa leneveasca ochiul. Starea naturala a ochiului e in continua miscare, daca pui ochelari nu mai e nevoie sa focalizeze, ochelarii sunt pentru o singura distanta de 20/20, nu se adapteaza ca lentila naturala a ochiului. Ochiul se adapteaza acum practic la lentila, esti ingradit.

Inainte de a face ochelari eu as recomanda sa se studieze despre metode naturale de vindecare, ci nu corectie.

#12
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 ralcr, on 23rd May 2011, 08:38, said:

Ba vezi tu, exact asta face sa leneveasca ochiul. Starea naturala a ochiului e in continua miscare, daca pui ochelari nu mai e nevoie sa focalizeze, ochelarii sunt pentru o singura distanta de 20/20, nu se adapteaza ca lentila naturala a ochiului. Ochiul se adapteaza acum practic la lentila, esti ingradit.

De unde ai scornit-o ca ochelarii sunt pentru o singura distanta? Lucrul asta nu este adevarat. Nu este adevarat nici ca ochelarii lenevesc ochii.

Acea continua miscare de care vorbesti tu se numeste acomodatie si consta in incordarea unor muschi ai ochiului pentru a vedea clar obiectele aflate mai aproape (acei muschi modifica forma cristalinului marind puterea refractiva). Cu cat efortul acomodativ este mai mare (muschii sunt incordati mai tare) cu atat se vad mai clar obiectele aflate din ce in ce mai aproape.

Oamenii cu vedere normala (emetropi) cand au acomodatia relaxata (muschii relaxati) vad bine la distanta (de la 6 metri in sus) dar neclar la aproape. Pentru a vedea clar obiectele aflata la mai putin de 6 metri ochii normali trebuie sa faca un efort acomodativ din ce in ce mai mare cu cat obiectul pe care vor sa il vada clar este mai aproape.

Hipermetropii cand au acomodatia relaxata nu vad bine nici la departare nici la aproape. Cu efort acomodativ hipermetropii pot vedea clar la distanta iar un cu un efort acomodativ si mai mare pot vedea clar si de aproape. Deci ochii hipermetropi sunt cei mai harnici pentru ca muschii trebuiesc incordati in permanenta ca sa fie imaginea clara atat la apropiere cat si la departare. Daca insa este vorba de o hipermetropie forte oricat de tare s-ar incorda acei muschi imaginea clara de aproape nu se va mai forma niciodata.

Miopii cand au acomodatia relaxata nu vad bine la distanta dar daca nu este vorba de o miopie forte vad bine de aproape practic fara efort. Deci ochii miopi sunt cei mai lenesi si fac un efort acomodativ mic. Spre deosebire insa de emetropi si de hipermetropi, miopii fara corectia optica nu pot face absolut nimic sa vada clar la distanta.

Corectia optica nu face altceva decat sa permita ochiului cu defect sa focalizeze pe retina obiectele aflate la distanta atunci cand acomodatia este relaxata. Pentru a vedea insa clar sub 6 metri ochii corectati de lentile tot trebuie sa faca efortul acomodativ in acelasi mod ca la oamenii cu ochi normali.

Ochelarii nu lenevesc ochii, din contra la miopi lentilele prescrise corect pun la munca muschii ochiului care trebuie sa deformeze critalinul la vederea de aproape. La hipermetropi lentilele vor relaxa ochii dar e normal pentru ca muschii pentru acomodatie in acest caz erau oricum in permanenta incordati atat la vedere de aproape cat si la cea de la distanta.

Daca ar fi asa cum ai zis tu, adica ochii cu ochelari nu s-ar mai adapta in functie de distanta obiectului care se doreste a fi vazut clar, atunci practic ochelaristii ar vedea clar numai la distanta si nu si aproape, lucrul asta insa este fals. Eu port ochelari si vad bine si la aproape si la distanta cu ei. :)

Edited by e2k, 24 May 2011 - 17:53.


#13
alexandra-andra-alex

alexandra-andra-alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.06.2011
Salutare!

De curand am fost la un consult oftalmologic si am -0.5 la ochiul drept si -o.25 la stangul. Am observat ca imi obosesc ochii cand citesc la pc...doctorul mi-a spus sa port ochelarii cand stau la calculator. Insa eu am ochelari pentru distanta.
Prin urmare:
1. Trebuie sa ii port permanent pentru a mi se corecta miopia?
2. Daca ii port la calculator, este vreo problema?

Multumesc frumos!

#14
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

 alexandra-andra-alex, on 9th June 2011, 21:41, said:

Salutare!

De curand am fost la un consult oftalmologic si am -0.5 la ochiul drept si -o.25 la stangul. Am observat ca imi obosesc ochii cand citesc la pc...doctorul mi-a spus sa port ochelarii cand stau la calculator. Insa eu am ochelari pentru distanta.
Prin urmare:
1. Trebuie sa ii port permanent pentru a mi se corecta miopia?
2. Daca ii port la calculator, este vreo problema?

Multumesc frumos!

Intrebarile astea trebuie sa le pui unui medic oftalmolog eu iti raspund din experienta doar:

1. Ochelarii pentru miopie sunt recomandati a fi purtati in permanenta (cel putin asa mi-au recomandat mie toti doctorii) . Daca ai dioptrii asa de mici si ai miopie pura fara astigmatism ar trebuie sa vezi bine de aproape si fara ochelari. Daca obosesti la cititul la calculator probabil ai miopia combinata cu astigmatism sau o alta problema oculara (ochi uscat poate).. Uita-te pe reteta de ochelari si vezi daca ai si dioptii cu cilindru. Daca in reteta pe langa dioptrie este scris si un unghi atunci ai si cilindru pentru corectia astigmatismului. Din experienta mea (am si astigamtism) si a cunoscutilor cu astigmatism miopic ochii cam obosesc cand astigmatismul nu este corectat.

2. Si eu am miopie la un ochi combinata cu astigmatism, si astigamtism miopic la celalat ochi (aveam si miopie dar am operat-o) si imi este multi mai bine cu ochelarii la calculator. Cred totusi ca la mine principala problema este astigmatismul si mai putin miopia. Intreaba doctorul dar nu am auzit niciodata sa fie problema sa porti ochelarii de miopie la calculator. Dupa varsta de 40 50 de ani insa o faci prezbitims si nu o sa mai vezi de aproape bine cu ochelarii si o sa trebuieasca fie sa te descurci fara ei fie sa iti iei si niste ochelari de citit (cu dioptrii cu +).

#15
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
1. pentru a o corecta da, se intampla asta numai cat ai ochelarii pusi. daca te referi la vindecare, nu se poate cu ochelari.

#16
cath

cath

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 20.01.2011
Nu sunt multe cazuri in care miopia se corecteaza. La mine cel putin , in clasa a5-a daca imi amintesc bine , aveam -1.75 , iar pana acum , am trecut clasa a9-a , a ajuns la -4 respectiv - 4.75. Depinde si de cat de repede creste copilul.

#17
carljonhsonsa

carljonhsonsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 03.08.2014
buna ziua
am o problema legata de miopie
ma doare capul tare si am fost unde mi-am facut ochelarii si mi-a zis ca nu s--a schimbat dioptria desi in ian 2013 am avut -0.75 la ambii ochi si in dec 2013 mi-a crescut -1.25 cu -1.5
ziceti-mi si mie doctori oftalmologi in slatina foarte buni
multumesc

#18
anonimuss

anonimuss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 10.07.2010
Gratis Prezentarea completa a video-ului Renunta la ochelari
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kj2CL-CSQws?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate