Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Ce laptop sa aleg...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#1
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Salutare Softpedia! :peacefingers:
Am si eu nevoie de un sfat:sunt nedumerit in alegerea unui laptop.Laptopul il voi utiliza in aplicatii zilnice,gen muzica, filme,net,editari office,etc.Nu imi iau laptop in mod expres pt jocuri,chiar daca voi juca ceva rar ,dar nu jocuri gen black ops.Bugetul ar fi undeva in jur de 2500 lei.Nu vreau altceva inafara de hp sau sony vaio ca brand...

P.S.:Vreau o tastatura chiclet deoarece scriu mult si un procesor peste core 2 duo.

Astept sfaturi ...si multumesc anticipat :D

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
De ce ai da banii pe un Vaio cand mai mult de 30% din pret e doat brandul Sony ?

Uite aici:

http://www.emag.ro/l...ceasc/last/f1f8

placa de 1 GB, Core i5 si in buget.

#3
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,567
  • Înscris: 17.09.2005

View Postcrysty2k5, on 1st May 2011, 19:35, said:

De ce ai da banii pe un Vaio cand mai mult de 30% din pret e doat brandul Sony ?

+1. :thumbup:

#4
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am cumparat de pe ebay.de un toshiba satellite L655-1ex cu blu-ray,i5-460M,1gb placa video,4gb ram,led 1366x768 etc.Am platit cu paypal 530 euro cu tot cu transport,si l-am primit in 5 zile la usa si a fost cumparat pe 25 martie anul asta din Hamburg cu 750 euro de neamt.L-am primit in ambalajul original,fara absolut nici o zgarietura deci nota 10 din 10  :band: .Puteti lua in considerare si ofertele de pe ebay,si atentie la calificativele celui de unde cumperi,in cazul meu vanzatorul de unde am cumparat laptop-ul, avea peste 3000 de vanzari cu 100% calificative pozitive. :peacefingers:

#5
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postcrysty2k5, on 1st May 2011, 18:35, said:

De ce ai da banii pe un Vaio cand mai mult de 30% din pret e doat brandul Sony ?

Uite aici:

http://www.emag.ro/l...ceasc/last/f1f8

placa de 1 GB, Core i5 si in buget.

Pentru ca am testat un sony si mi s-a parut ok calitativ,are design foarte frumos,si mai bine prefer sa platesc brandul 30% dar sa fie un produs bun decat sa iau un acer asus sau mai stiu eu ce si peste un an sa ajung cu el la service.Multumesc pt link dar am zis clar:inafara de hp si sony nu discutam;)

#6
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Asus e peste Sony din punct de vedere al fiabilității.Când le vezi în față,zici clar Sony datorita carcasei mai bune.Dar laptopul nu e doar o carcasă goală,iar problemele apar mult mai des la Sony.

#7
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postdanutz96, on 2nd May 2011, 09:33, said:

Pentru ca am testat un sony si mi s-a parut ok calitativ,are design foarte frumos,si mai bine prefer sa platesc brandul 30% dar sa fie un produs bun decat sa iau un acer asus sau mai stiu eu ce si peste un an sa ajung cu el la service.Multumesc pt link dar am zis clar:inafara de hp si sony nu discutam;)

vezi ca la un laptop conteaza mai putin designul... conteaza ce e sub design....

#8
rick23ro

rick23ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 810
  • Înscris: 01.08.2007

View Postdanutz96, on 2nd May 2011, 10:33, said:

inafara de hp si sony nu discutam;)

Ai facut personal un studiu de piata si ti-a dat ca numai astea 2 marci sunt miezul in materie de laptopuri? Sunt curios ce argumente ai.

#9
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 14:31, said:

vezi ca la un laptop conteaza mai putin designul... conteaza ce e sub design....
adevărat...dar și  designul contează...cel puțin pentru mine   :D

#10
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
in bugetul tau, nu cred ca o sa gasesti sony vaio...

#11
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
laptop-uri hp ce mi-ați recomanda( să îndeplinească condițiile de mai sus ) ?

View Postmynameismada, on 2nd May 2011, 14:59, said:

in bugetul tau, nu cred ca o sa gasesti sony vaio...
era unu la 2800 ...am zis in jur de 2500 ; 200 , 300 de lei in plus nu contează:D

#12
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 05.09.2005
cum crezi, sunt banii tai, dar eu nu as da, in acest moment, 2500-2800 ron pe un vaio sau hp. vezi ca s-a mai discutat pe aici, poti sa iti iei un dell, e best-buy in acest moment..

#13
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010

View Postdanutz96, on 2nd May 2011, 14:56, said:

adevărat...dar și  designul contează...cel puțin pentru mine   :D

ai dreptate... am vazut ca in romania sunt multi cu telefoane de 30 mil de lei si nu au bani de bip... (cum zice lumea)

sper sa nu faci parte din acea categorie...

PS: un laptop pentru design e apple... de ce nu iei din ala?


vrei sa o spun pe a dreapta... designul e = 0... e o chestie de cocalar... un laptop bun e definit prin calitatile lui si nu prin cum arata...

si NASA  foloseste laptopuri si merg cu ele chiar in SPATIU... crezi ca ii arde de disign? ei au luat ce e mai bun


eu am o URATENIE de thinkpad... e negru , badaran si 100% oribil dupa gustul tau... insa pentru mine e de ajuns ca nasa foloseste ceea ce am eu si asta e dovada de calitate. cu toate astea laptopul inghite sony vaio cu toate ca vaio e frumos foc... il mananca si la propriu si la figurat...

asa ca ai grija la ce ti doresti... sa nu te apuce designul de fund dupa ce il cumperi.

#14
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Ce aveti toti cu designu?Am spus clar:ma intereseaza ce are laptopul in el (procesor bun ,placa video buna, sa  aiba vro3-4rami) intr-un cuvant sa fie bun din punct de vedere al functionarii;dar as vrea sa aiba si un design cat de cat frumos ,adica totusi,cine ar cumpara ceva daca nu-i place cum arata?Voi astia v-ati insura/marita cu cineva de care nu v-ar placeace persoana din punct de vedere fizic?(si acum fara chestii de genu: "nu judeca o carte dupa coperta"...ca stim foarte bine ca si exteriorul conteaza)

Si nu domnule...nu-s cocalar stai tu linistit :OK:

P.S. Am deschis acest topic pt. a ma informa, nu pt. a citi alte lucruri ce degenereaza de la subiect.Asa ca cine  are chef de vorbit orice pe langa subiect sa se abtina:D

De ce doar hp si sony?Pentru ca asta vreau.Asa ca daca aveti sugestii doar pentru hp si sony...

View Postdanutz96, on 2nd May 2011, 18:31, said:

Ce aveti toti cu designu?Am spus clar:ma intereseaza ce are laptopul in el (procesor bun ,placa video buna, sa  aiba vro3-4rami) intr-un cuvant sa fie bun din punct de vedere al functionarii;dar as vrea sa aiba si un design cat de cat frumos ,adica totusi,cine ar cumpara ceva daca nu-i place cum arata?Voi astia v-ati insura/marita cu cineva de care nu v-ar placeace persoana din punct de vedere fizic?(si acum fara chestii de genu: "nu judeca o carte dupa coperta"...ca stim foarte bine ca si exteriorul conteaza)

Si nu domnule...nu-s cocalar stai tu linistit :OK:

P.S. Am deschis acest topic pt. a ma informa, nu pt. a citi alte lucruri ce degenereaza de la subiect.Asa ca cine  are chef de vorbit orice pe langa subiect sa se abtina:D

De ce doar hp si sony?Pentru ca asta vreau.Asa ca daca aveti sugestii doar pentru hp si sony...


#15
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Și de ce nu îți place designul de la Dell?

#16
alexcontador

alexcontador

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 393
  • Înscris: 14.03.2009
danutz esti cel mai tare!  :coolspeak:
sunt complet de acord cu tine. atunci cand iti iei ceva, important este cum arata si abia dupa aia ce are in el. dovada ca am dreptate - nebunia iphone; cele mai mari vanzari pe segmentul lor pentru un produs destul de slab ca performante. dar nu conteaza performanta, daca iti place ce vezi. este ca la o femeie, poate ca e proasta si nu stie sa gateasca, dar daca arata bine restul e secundar. :)
pentru restul, daca omul a cerut exact asta, de ce dati cu piatra dupa el? eu zic ca sunt doua motive: ori va dati seama ca aveti niste oribilitati de laptopuri si incercati sa va mangaiati ego-ul aici (mai pe scurt sunteti frustrati :)  ), ori iar nu curge apa la bloc si va racoriti aici.
iar ontopic: sony vaio mi se pare ok, dar hp-ul are mari probleme. pe ebay gasesti ce vrei, dar trebuie mare atentie.

bafta!

#17
voposphere

voposphere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 13.03.2010
un sony vaio din ala alb... curat...pffffffff.... ce design.. ce materiale... o sa fi cel mai tare din toata clasa:))

#18
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009

View Postalexcontador, on 2nd May 2011, 22:52, said:

danutz esti cel mai tare!  :coolspeak:
sunt complet de acord cu tine. atunci cand iti iei ceva, important este cum arata si abia dupa aia ce are in el. dovada ca am dreptate - nebunia iphone; cele mai mari vanzari pe segmentul lor pentru un produs destul de slab ca performante. dar nu conteaza performanta, daca iti place ce vezi. este ca la o femeie, poate ca e proasta si nu stie sa gateasca, dar daca arata bine restul e secundar.
pentru restul, daca omul a cerut exact asta, de ce dati cu piatra dupa el? eu zic ca sunt doua motive: ori va dati seama ca aveti niste oribilitati de laptopuri si incercati sa va mangaiati ego-ul aici (mai pe scurt sunteti frustrati :)  ), ori iar nu curge apa la bloc si va racoriti aici.
iar ontopic: sony vaio mi se pare ok, dar hp-ul are mari probleme. pe ebay gasesti ce vrei, dar trebuie mare atentie.

bafta!
10X :peacefingers: In principiu am vrut sa iau laptop pt configuratia lui (pe locul intai) dar si pt design(locu' doi).

View Postvoposphere, on 2nd May 2011, 20:04, said:

ca vaio e mai trendy si fensy :))


dell e prea de duzina :)

Cred ca intrebarea imi era adresata mie
Nu am zis ca nu imi place designu' la dell ,dar nu am avut dell si nici nu am testat pe undeva.Ziceam de hp si sony vaio pt ca le-am testat si am vazut cam ce fel sunt si mi s-au parut solide din  punct de vedere al constructiei dar si bine configurate(hp la un pret mai accesibil).Acum eu nu zic nu la dell dar nu stiu nimic de dell:cum se comporta,daca se incalzeste,e zgomotos,materialele din care e facut sunt rezistente,etc.Dell-urile alea din al II lea post de pe topic mi s-au parut ok  dar v-am zis ca nu stiu nimi c de ele...

Acum sa revenim la topic...
Sa va zic acum ceva din perspectiva mea...nu stiu daca gresesc sau nu...daca e ma mai corectati voi :thumbup:
Intr-un fel macbook-ul este la fel ca si vaio-ofera o configuratie decenta,un design frumos(un plus la mac pt. ca are si sistem de operare ) dar la un pret mult prea mare fata de firmele concurente.Multi zic ca se plateste firma...Acum nu stiu daca este adevarat sau nu.Ce mi s-a dovedit pana acum in lumea asta  "materiala" este ca :Ce este mai scump este si mai bun.Asta  stiu 100% ca e  adevarat.

Stiti care este marea mea frica?Sa nu cumpar un laptop mai ieftin  iar dupa putin timp sa aiba probleme(ba cu racirea,ba cu carcasa,ba cu procu' sau eu mai stiu ce).Asa ca am facut un compromis cu mine:mai bine dau un ban in plus ,dar macar sunt sigur ca am un produs bun,rezistent.Am uitat sa specific:Nu iau laptop-ul pentru un an ,doi.Il iau pt. cel putin 3-4 ani(oricum trec repede si piata in materie de tehnologie se schimba de la an la an).

Intrebarea mea este:
Credeti ca firmele "mai ieftine" (dell,hp,toshiba,etc) sunt bune(intr-un cuvant)?
As vrea mai mult parerea posesorilor,daca se poate

P.S.:Dati-l dracu'(scuzati cuvantul) de design...

Edited by danutz96, 03 May 2011 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate