Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

terasa circulabila pe structura de lemn?!

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
buna ziua
vreau sa fac la et 2 al casei pe care o renovez o terasa circulabila
acum este o mica sarpanta cu o inclinatie destul de mica pe care vreau sa o dau jos.

planseul este din grinzi de lemn de 100/200mm plasate la 600 interax.
cum exclud sapa pe motiv de greutate(la 34m2 ies cateva tone bune) vreau sa facurmatoarea structura a terasei:


-1 bariera de vapori cu sd >100 aluminizata
0 vata isover domo 20 cm intre grinzi
1 osb 12mm pe grinzi cu o panta de 2%
2 polistireen expandat de 100mm densitate 150-200
3 betonyp 12mm
4 hidroizolatie- cred ca am sa aleg isomat aquamat elastic(solutiile sika sunt exorbitante la pret!!) 2 straturi armate cu banda poliester
5 gresie pusa cu adeziv isomat ak elastic cu tot tacamul.

acum marea mea problema este cat de durabila este combinatia asta.
rezista betonypul in timp la temperaturile din vara si iarna?
cam care ar fi o varianta mai buna in loc de betonyp sau osb?

mentionez ca nu o sa ma zgarcesc cu hidroizolatia - o sa pun cam cu 20% in plus fata de ce zice in specificatie(armat cu plasa suplimentara desigur)

#2
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005
Cred ca in primul rand tre sa-si dea cu parerea un structurist, sa spuna ce incarcare trebuie luata in calcul la terase, datorita zapezilor.

#3
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai dupa ultimul normativ parca 250kg/m2, polistirenul de densitate mare tine, la fel si betonypul si obs-ul

marea mea intrebare este cat se dilata betonypl la caldura si cat osb-ul
care e mai bine sa fie folosit?

la betonyp am gasit un coeficient de dilatare termica de 1,0*10-5K-1
la osb cam cat e?

#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
betonyp-pentru podea ?

#5
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
DAP PODEA

Edited by msn2, 01 May 2011 - 18:50.


#6
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
de ce trebuie asa groasa structura? daca pui doar grinzile si tragi peste ele o structura de podea din lemn exotic care nu necesita intretinere?

#7
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
pai as vrea gresie pt ca se intretine usor, una deschisa nu se ncalzeste tare, adezivul pt ea de la isomat e in sine un hidroizolant deci un strat in plus pentru siguranta.
polistiren as pune pt izolare termica

lemnul de care vorbesti nu il cunosc vreun link sugestie de unde?
as pune dale fara adeziv dar sunt prea grele

#8
kamikz

kamikz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 581
  • Înscris: 04.08.2006
vad ca esti adeptul chestiilor solide :-)

asa dintr-o data nu stiu sa-ti zic, insa poti cauta pe net ceva de genul "wood for outside deck". Sunt lemne de esenta tare, care arata bine, nu se prea uzeaza si rezista bine la soare si apa.

#9
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
pentru podea nu prea vad bine betonypul, varianta placocem , aquapanel etc este mult mai scumpa in cazul asta. Nu spui nimic de reazemele grizilor, la cat reazama.
Eu as merge pe varianta cu izolatie, geotextil si pardosela flotanta tot de lemn. Betonyp-ul si gresia nu cred ca vor sta prea bine impreuna in timp. Vb de o structura flexibila, in lipsa sapei este foarte flexibila asa ca nu e bine sa pui gresie. Mai bine faci izolatia, eventual la varianta cu isomat poate te interesezi si de epdm, pretul pe mp este destul de mic daca nu ai multe accesorii, adica muchii, colturi etc, peste un geotextil ieftin si peste dusumea de lemn poate sa fie si normal, tratat, prins pe sipci astfel incat sa nu sta in apa.
avantajul este ca poti interveni mult mai usor daca ceva nu e in regula cu izolatia.

Edited by septimiu80, 01 May 2011 - 21:03.


#10
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
grinzile de 100/200mm reazema la 4100mm
acum ma uit la epdm-ul asta ca aud prima data de el
cam cat costa m2 de asa ceva

ps: vad ca e cam 35 lei mp decinu f mult

cam cat costa manopera la asa ceva? sau cer prea mult :)

Edited by msn2, 01 May 2011 - 21:47.


#11
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postmsn2, on 1st May 2011, 22:21, said:

grinzile de 100/200mm reazema la 4100mm
acum ma uit la epdm-ul asta ca aud prima data de el
cam cat costa m2 de asa ceva

ps: vad ca e cam 35 lei mp decinu f mult

cam cat costa manopera la asa ceva? sau cer prea mult :)

la 4m 20 e prea putin poti merge pe 25, eu folosesc mult dulapii de 25 pusi unul langa altul sau singuri (in cazul tau as pune cate 2, si cate 3 unii) , la distanta de 50cm.
2% este foarte putin ca panta si daca ai zapada de 1m pe acoperis e bine sa fie cat mai flexibile toate componentele.
adica pe interior sa mergi eventual pe un lambriu ( labriul de mdf se gaseste foarte lat si alb, arata interesant si fata de parchet pare mai natural, oricum mai degraba te uiti in jos intr-o camera decat pe tavan asa ca nu o sa bata la ochi daca nu vrei asta.
exista si varianta unor ferme spatiale de metal facute din cornier care au ianltimea de 30-35cm, eventual cu panta adica intr-un capat 30cm si la 4m 38-40 etc.
mai bine pui o schita cu terasa respectiva, centurile de sub ea , detaliu de atic etc.

Edited by septimiu80, 01 May 2011 - 23:00.


#12
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
hmm zici ca la 4m eprea putin 20cm inaltime la interax 600?
poate daca il construiam acum il faceam mai solid, dar cum si pana acum planseul a sustinut 1800kg de pamant(pt izolatie termica) + sarpanta cu tabla nu cred ca e vreo problema .

eu scot tot pamantul ala si dau jos sarpanta (deci vreo 2300kg) si pun in loc maxim 2000kg.
cum nici pana acum de pe sarpanta nu se scurgea zapada, panta mica, atunci nu cred sa fie probleme cu rezistenta, sageata nu cred ca o sa depaseasca cativa mm.

daca are cineva formuele de calcul la incovoiere pt lemn i-as fi recunoscator.

oricum azi ma interesez intensiv de epdm-ul ala la cateva firme ca am vazut in pliante posibilitatea montarii lui direct pe polistiren extrudat super.
deci ar fi ceva de genul:
1 osb3 22mm pe grinzile transversale cu panta de 2%
2 polistiren extrudat de 5cm 2 straturi(sau 1 depinde de ce zic astia cu membrana)
3 membrana epdm dintr-o bucata 1,15mm sau 1,56mm
4 geotextil
5 dale cat mai subtiri sau ceva de lemn

#13
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
daca vb de lemn uscat existent se schimba situatia. Ala de 20 de acum este 2-3 ani o sa aiba 18.5 dar asa e ok.
ma bucur ca ti-am dat o idee cu epdm-ul, cred ca asta e rolul forumului.

#14
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
da e uscat de vreo 60 de ani :)
oricum totusi in 2-3 locuri cred ca am sa dublez cu dulapi de 5cm/20cm prinsi cu tije filetate de grinzile vechi si sprijinite in capete pe zid asta ca sa fiu eu sigur...

am trimis cateva cereri de oferta pt epdm acum astept, din pacate in galati/braila nu am gasit firme specializate cu montatu de asa ceva...

ps: daca iese treaba cu epdmu esti asteptat la mine pentru tratatie cand mai treci prin galati, si cazare chiar sub terasa cu pricina... :)

Edited by msn2, 02 May 2011 - 20:57.


#15
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
am facut rost de cateva oferte si nu e asa de ieftin epdmul asta
dar are o garantie intre 15 si 20 ani
cam 50e pe m2 la gata.

#16
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
Avand in vedere ca m-am hotarat la epdm ramane problema pantei planseului pe care vroiam sa o fac din osb dar dupa ce am decopertat azi am observat ca grinzile suport sunt cam inegale, mai inalte nele fata de altele cu 0.5-1 cm.

asa ca m-am gandit la alta solutie: intre grinzi lemn la nivelul superior pun scandura transversal pe sipci si deasupra TERMOBETON 350 cu ceva nisip in plus pt o rezistenta ai buna.

e bine sau nu reszista termobetonul asta.

structura ar fi:
1 grinzilemn cu scandura intre ele
2 termobeton  cu grosime de la 9 la 5 cm
3.xps extrudat 10cm
4.folie epdm
5 folie geotexil pp 300g/m2
6dale granit 2cm grosime

e ok?

tine termobetonl?

#17
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
te referi la termobeton, adica sa faci o sapa in care sa pui termobeton  in loc de nisip? daca da raspunsul este ca tine insa de izolat nu izoleaza prea bine si nici nu este extraordinar de rezistent. la solutia aleasa stratul cel mai sensibil este extrudatul deci nu e cazul sa te gandesti ca va rezista extrudatul mai bine decat sapa respectiva.

#18
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 25.04.2008
da mersi de raspuns.
nu vreau sa izoleze termic pentru ca am sa pun dedesupt 20cm de vata domo.
doar ma interesa daca termobetonul p350, 340kn/m2 rezistenta la compresiune tine.

oricum mai am si varianta ca deasupra sapei sa torn o autonivelanta pt duritate si apoi o hidroizolatie isomat aquamat elastic, 2 straturi si dupa gresie pusa cu adeziv elastic si chit de rosturi impermeabil.
ies la jumate fata de epdm care e ff scump si nu imi monteaza nimeni din oras tre sa aduc de la campina sau pitesti firma

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate