Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Maleahi 3:1-3

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#37
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdulgherul, on 3rd May 2011, 10:32, said:

Hotărăștete Eugen. Unde vei fi? În cer sau pe pămînt ?
Unde vrea el... :lol:
Daca ii spui ca va fi pe pamant, iti spune ca va fi in cer, daca ii spui ca va fi in cer iti va spune invers! Este scris in micul ghid de contrazicere al religiilor aparut sub editura "Turnul de veghe" editia limitata (mental fireste).

#38
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Era vorba de Regat nu de oameni.

Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat Matei 3:2

Oamenii vor trai pe pamant.

Dar cei smeriți vor stăpâni pământul și își vor găsi desfătarea în belșug de pace. Psalmul 37:11
Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el. Psalmul 37:29
O generație trece, o generație vine, dar pământul rămâne pentru totdeauna. Eclesiastul 1:4
Tu ai așezat pământul pe temeliile lui și el nu se va clătina pe timp indefinit, da, niciodată. Psalmul 104:5
Cel ce a întocmit pământul, Făuritorul lui, Cel ce l-a întărit, care nu l-a creat în zadar, care l-a întocmit să fie locuit. Isaia 45:18

Edited by danutz1, 03 May 2011 - 10:14.


#39
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 3rd May 2011, 08:58, said:

Era vorba de Regat nu de oameni.
Deci oameni nu fac parte din regat?

#40
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 3rd May 2011, 10:32, said:

Hotărăștete Eugen. Unde vei fi? În cer sau pe pămînt ?

Pe pământ Dulgherașule. Bineînțeles, dacă Iehova îmi va oferi acest dar.  De ce ar trebui să merg în cer?

Nu oamenii stabilesc destinația, ci Dumnezeu.

(Matei 20:23) . . .a sta la dreapta și la stânga mea nu este un lucru pe care eu să-l dau, ci este pentru aceia pentru care le-a fost pregătit de Tatăl meu. . .

#41
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 3rd May 2011, 11:11, said:

Deci oameni nu fac parte din regat?
Nici acum nu e suficient de clar?

Din Regat fac parte Isus si cei 144.000 de crestini unsi care vor domni peste pamant.
Oamenii vor trai pe pamant sub conducerea acestui Regat.

Edited by danutz1, 03 May 2011 - 10:21.


#42
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdanutz1, on 3rd May 2011, 11:19, said:

Nici acum nu e suficient de clar?

Din Regat fac parte Isus si cei 144.000 de crestini unsi care vor domni peste pamant.
Oamenii vor trai pe pamant sub conducerea acestui Regat.


Exact Dănuț,
Asta arată Biblia.  

(Marcu 4:11–12) . . .„Vouă v-a fost dat să înțelegeți secretul sacru al regatului lui Dumnezeu, dar pentru cei de afară toate rămân ilustrări, 12 pentru ca, deși privesc, să privească și totuși să nu vadă și, deși aud, să audă și totuși să nu înțeleagă și să nu se întoarcă vreodată și să găsească iertare“.

#43
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
:thumbup:

Cartea Apocalipsa nu este ptr voi ,un orb o poate citii si in BRAILE ,si ar intelege mai multe decat voi ,care sunte-ti cipati pe turnule de veghe.

#44
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 09:00, said:


Cine spune asta?  


(Maleahi 3:1–3) . . .„Iată că îl trimit pe mesagerul meu, iar el va pregăti calea înaintea mea. Și, pe neașteptate, va veni la templul Său adevăratul Domn, pe care-l căutați, și mesagerul legământului, în care vă găsiți plăcerea. Iată! El va veni negreșit“, spune Iehova al armatelor. 2 „Dar cine va suporta ziua venirii sale și cine va sta în picioare când se va arăta el? Căci el va fi ca focul topitorului și ca leșia înălbitorului. 3 El va sta ca un topitor și ca un purificator al argintului și-i va purifica pe fiii lui Levi. Îi va purifica așa cum se purifică aurul și argintul și Iehova va avea un popor care îi va aduce o ofrandă în dreptate.

Maleahi 3
1Iată, voi trimete pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care -L căutați: Solul legămîntului, pe care -L doriți; iată că vine, -zice Domnul oștirilor. -

Domnul este si mesagerul. Hristos ce a zis ca are de facut?

Luca 4:43
Dar El le -a zis: ,,Trebuie să vestesc Evanghelia Împărăției lui Dumnezeu și în alte cetăți; fiindcă pentru aceasta am fost trimes.``

Hristos este mesagerul si Domnul. Legamantul este Evanghelia. Scurt. QED.

Edited by zexelica, 03 May 2011 - 14:44.


#45
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008
DUMNEZEU FACE TOATE LUCRURILE CONFORM CUVÂNTULUI SĂU!
În acest timp este foarte important să înțelegem Cuvântul lui Dumnezeu din Genesa până în Apocalipsa, nu prin interpretarea Scripturilor, ci arătând împlinirea lor. Ceea ce a spus Domnul nostru este repetat zilnic peste tot pe acest pământ:
“Cercetați Scripturile, pentru că socotiți că în ele aveți viața veșnică, dar tocmai ele mărturisesc despre Mine! Și nu vreți să veniți la Mine, ca să aveți viața!” (Ioan 5:39-40).
Mai întâi trebuie să venim la Hristos și să-L cunoaștem printr-o trăire personală, altfel ne pierdem timpul cu filozofii teologice (Coloseni 2:8). Avem nevoie de o legătură directă și personală cu Domnul și Mântuitorul nostru.

http://81.196.64.198/livestream.php

Edited by jeremiah, 03 May 2011 - 14:55.


#46
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 3rd May 2011, 15:43, said:

Hristos este mesagerul si Domnul. Legamantul este Evanghelia. Scurt. QED.

Legământul NU este Evanghelia ....

(Exodul 2:24) Atunci Dumnezeu a auzit gemetele lor și Dumnezeu și-a adus aminte de legământul său cu Avraam, cu Isaac și cu Iacob.
(Luca 1:72) ca să arate îndurare, așa cum le-a promis strămoșilor noștri, ca să-și aducă aminte de legământul său sfânt,

#47
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postjeremiah, on 3rd May 2011, 15:53, said:

Avem nevoie de o legătură directă și personală cu Domnul și Mântuitorul nostru.[/b]

Nimeni nu poate avea o legătură directă cu Isus DACĂ NU-L ATRAGE TATĂL LUI!

(Ioan 6:44) . . .Nimeni nu poate veni la mine dacă nu-l atrage Tatăl, care m-a trimis. . .

Având în vedere că voi nu-l recunoașteți pe TATĂL, ci îl confundați cu Isus, Fiul, cum credeți că privește Dumnezeu lucrurile?

#48
jeremiah

jeremiah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 01.12.2008

View PostEugen3, on 4th May 2011, 13:22, said:

Nimeni nu poate avea o legătură directă cu Isus DACĂ NU-L ATRAGE TATĂL LUI!

(Ioan 6:44) . . .Nimeni nu poate veni la mine dacă nu-l atrage Tatăl, care m-a trimis. . .

Având în vedere că voi nu-l recunoașteți pe TATĂL, ci îl confundați cu Isus, Fiul, cum credeți că privește Dumnezeu lucrurile?


1 Ioan 2:23
Oricine tăgăduiește pe Fiul n-are pe Tatăl. Oricine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.



Ioan 14:7
Dacă M-ați fi cunoscut pe Mine, ați fi cunoscut și pe Tatăl Meu. Și de acum încolo Îl veți cunoaște; și L-ați și văzut.”

Isus a răspuns: „Voi nu Mă cunoașteți nici pe Mine, nici pe Tatăl Meu. Dacă M-ați cunoaște pe Mine, ați cunoaște și pe Tatăl Meu.”

Ioan 12:46
Eu am venit ca să fiu o lumină în lume, pentru ca oricine crede în Mine să nu rămână în întuneric.


1 Ioan 4:2
Duhul lui Dumnezeu să-L cunoașteți după aceasta: orice duh care mărturisește că Isus Hristos a venit în trup este de la Dumnezeu;
1Cor 12.3; 1Ioan 5.1;
1 Ioan 4:3
și orice duh care nu mărturisește pe Isus nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cărui venire ați auzit. El chiar este în lume acum.

#49
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postjeremiah, on 4th May 2011, 15:38, said:

1 Ioan 2:23
Oricine tăgăduiește pe Fiul n-are pe Tatăl. Oricine mărturisește pe Fiul are și pe Tatăl.

(Evrei 1:3) . . .El este reflectarea gloriei sale și reprezentarea exactă a ființei sale (a lui Dumnezeu, Tatăl său).. . .


Încă nu ai explicat versetele următoare:


(Evrei 9:24) . . .Cristos n-a intrat într-un loc sfânt făcut de mâini, care este o copie a realității, ci chiar în cer, ca să se înfățișeze acum pentru noi înaintea lui Dumnezeu. . .

(Ioan 6:38) . . .am coborât din cer ca să fac nu voința mea, ci voința celui care m-a trimis. . .

Edited by Eugen3, 05 May 2011 - 16:53.


#50
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 4th May 2011, 08:37, said:

Legământul NU este Evanghelia ....
Stimabile, pana si distinsii mascarici ai lui iehova, teologii tai, stiu ca ce sustii tu este o prostie. Nu ma mir ca nici macar propria doctrina, asa proasta cum este, nu ai studiat-o.

Levitic 26

15dacă nesocotiți legile Mele, și dacă sufletul vostru urăște rînduielile Mele, așa încît să nu împliniți toate poruncile Mele și să rupeți legămîntul Meu,

Legamant=porunci

Deuteronom 29

1Iată cuvintele legămîntului pe care a poruncit lui Moise Domnul să -l încheie cu copiii lui Israel în țara Moabului, afară de legămîntul pe care -l încheiase cu ei la Horeb.

Psalmi 78

10pentrucă n'au ținut legămîntul lui Dumnezeu, și n'au voit să umble întocmai după Legea Lui.

Romani 2

16Și faptul acesta se va vedea în ziua cînd, după Evanghelia mea, Dumnezeu va judeca, prin Isus Hristos, lucrurile ascunse ale oamenilor.

Deci legamant=Lege=Evanghelie.

NEEEEEEEXXXXTTTTT!!!!

#51
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 5th May 2011, 21:18, said:

Stimabile, pana si distinsii mascarici ai lui iehova, teologii tai, stiu ca ce sustii tu este o prostie. Nu ma mir ca nici macar propria doctrina, asa proasta cum este, nu ai studiat-o.

NEEEEEEEXXXXTTTTT!!!!


Zexe, schimbă-ți atitudinea că nu îți stă bine deloc.  Nu prea este compatibilă cu ceea ce vrei tu să arăți.
Nu știu dacă înțelegi ce vreau să-ți spun .....

(Proverbele 16:18) . . .Mândria merge înaintea căderii și spiritul trufaș înaintea poticnirii.

(Efeseni 4:29?30) . . .Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură, ci unul bun pentru zidire, după cum este nevoie, ca să le dea celor care-l aud ce este folositor. 30 De asemenea, nu întristați spiritul sfânt al lui Dumnezeu, cu care ați fost sigilați pentru ziua eliberării prin răscumpărare.

Edited by Eugen3, 06 May 2011 - 07:13.


#52
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 6th May 2011, 08:12, said:

Zexe, schimbă-ți atitudinea că nu îți stă bine deloc.  Nu prea este compatibilă cu ceea ce vrei tu să arăți.
Nu știu dacă înțelegi ce vreau să-ți spun .....

(Proverbele 16:18) . . .Mândria merge înaintea căderii și spiritul trufaș înaintea poticnirii.

(Efeseni 4:29?30) . . .Niciun cuvânt stricat să nu vă iasă din gură, ci unul bun pentru zidire, după cum este nevoie, ca să le dea celor care-l aud ce este folositor. 30 De asemenea, nu întristați spiritul sfânt al lui Dumnezeu, cu care ați fost sigilați pentru ziua eliberării prin răscumpărare.
Stimabile, morala sa le faci la biserica. Eu discut doctrina. Iar tu ai doctrina falsa, nu studiezi si intelegi doar gramatical si moral Scriptura. Adica numai ce este accesibil spiritului omului.

#53
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 6th May 2011, 13:42, said:

tu ai doctrina falsa, nu studiezi si intelegi doar gramatical si moral Scriptura. Adica numai ce este accesibil spiritului omului.

Ciudat,
Ce afirmi tu este evident în postările tale.    
Tu ai impresia că "atitudinea asta de intimidare" pe care tot o folosești anulează faptul că ceea ce postezi nu are temei Scriptural?
Chiar crezi că dă vre-un rezultat?

#54
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 17th May 2011, 10:16, said:

Ciudat,
Ce afirmi tu este evident în postările tale.    
Tu ai impresia că "atitudinea asta de intimidare" pe care tot o folosești anulează faptul că ceea ce postezi nu are temei Scriptural?
Chiar crezi că dă vre-un rezultat?
Stimabile, scrie cla ca ,,,, cu cei din biserici nu are niciun rezultat, scrie sa nici nu ma rog pt ei. Insa, postez versuri, poate mai citeste vreunul care este ales si acum se da ateu, nestiind planul lui Dumnezeu pt el.

Scrie clar, ca tu si ceilalti bisericosi nu veti asculta, fiind orbiti de Dumnezeu Insus.

Edited by zexelica, 17 May 2011 - 09:59.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate