Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Maleahi 3:1-3

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#19
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 11:55, said:

Prietene ,iti bati joc de scriptura, da ?

1 Ioan 3:2  Prea iubiților, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar știm că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea așa cum este.  

Referitor la ce defineste scriptura nu doctrina ta:

Apocalipsa 3:21  Celui ce va birui, îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul meu de domnie,  ..

1 Corinteni 6
6:3   Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cît mai mult lucrurile vieții acesteia?

Care noi amice ?

Ioan 10:35  Dacă Legea a numit dumnezei, pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvîntul lui Dumnezeu, - și Scriptura nu poate fi desfințată, -



Credinta = 0  dupa viclenia oamenilor tai care au grija sa-si faca un renume de turn dar in launtru morminte varuite.

Măi Husand,
Biblia arată că cei 144000 "îi vor judeca și pe îngeri".  

Eu vorbeam cu Zexe despre altceva ....
Îi spuneam să nu-i mai judece el pe oameni.  Să lase asta în seama lui Dumnezeu.

Cei care îi vor judeca pe îngeri, vor face acest lucru în viitor, când vor primi această autoritate de la Dumnezeu.
Deocamdată nu a primit-o nimeni.  

Tu te-ai băgat "ca musca-n lapte", fără să înțelegi subiectul pe care îl discutam cu Zexe .....

În ce privește textul din 1 Ioan 3:2, ca Dumnezeu vor fi cei aleși să guverneze cu Isus din cer, adică cei 144000.  Despre ei spune Biblia că vor sluji ca regi și preoți, nu despre toată lumea.  

(Revelația 5:9?10) . . .?Tu ești demn să iei sulul și să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat și cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ?.

Stai liniștit că nu merg toți la cer.  Dumnezeu a avut încă de la început un scop cu pământul!  Ai uitat?

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el. . .

(Deuteronomul 30:20) iubindu-l pe Iehova, Dumnezeul tău, ascultând de glasul lui și alipindu-te de el; căci de el depinde viața ta și lungimea zilelor tale, ca să locuiești pe pământul despre care Iehova le-a jurat strămoșilor tăi Avraam, Isaac și Iacob că li-l va da?.

(Psalmul 37:9) Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciți, dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.

(Proverbele 2:21) Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el.

(Matei 5:5) Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!

Edited by Eugen3, 02 May 2011 - 11:05.


#20
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 10:59, said:

Măi Husand,
Biblia arată cei 144000 "îi vor judeca și pe îngeri".

Eu vorbeam cu Zexe despre altceva ....
Îi spuneam să nu-i mai judece el pe oameni.  Să lase asta în seama lui Dumnezeu.

Cei care îi vor judeca pe îngeri, vor face acest lucru în viitor, când vor primi această autoritate de la Dumnezeu.
Deocamdată nu a primit-o nimeni.  

Tu te-ai băgat "ca musca-n lapte", fără să înțelegi subiectul pe care îl discutam cu Zexe .....

În ce privește textul din 1 Ioan 3:2, ca Dumnezeu vor fi cei aleși să guverneze cu Isus din cer, adică cei 144000.  Despre ei spune Biblia că vor sluji ca regi și preoți, nu despre toată lumea.  

(Revelația 5:9?10) . . .?Tu ești demn să iei sulul și să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat și cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ?.

Stai liniștit că nu merg toți la cer.  Dumnezeu a avut încă de la început un scop cu pământul!  Ai uitat?

(Psalmul 37:29) . . .Cei drepți vor moșteni pământul și vor locui pentru totdeauna pe el. . .

(Deuteronomul 30:20) iubindu-l pe Iehova, Dumnezeul tău, ascultând de glasul lui și alipindu-te de el; căci de el depinde viața ta și lungimea zilelor tale, ca să locuiești pe pământul despre care Iehova le-a jurat strămoșilor tăi Avraam, Isaac și Iacob că li-l va da?.

(Psalmul 37:9) Fiindcă răufăcătorii vor fi nimiciți, dar cei ce speră în Iehova vor stăpâni pământul.

(Proverbele 2:21) Fiindcă cei drepți vor locui pe pământ și cei ireproșabili vor rămâne pe el.

(Matei 5:5) Fericiți sunt cei blânzi, căci ei vor moșteni pământul!
...Din seminția lui Iuda, douăsprezece mii erau pecetluiți; din seminția lui Ruben, douăsprezece mii; din seminția lui Gad, douăsprezece mii; din seminția lui Așer, douăsprezece mii; din seminția lui Neftali, douăsprezece mii; din seminția lui Manase, douăsprezece mii; din seminția lui Simeon, douăsprezece mii; din seminția lui Levi, douăsprezece mii; din seminția lui Isahar, douăsprezece mii; din seminția lui Zabulon, douăsprezece mii; din seminția lui Iosif, douăsprezece mii; din seminția lui Beniamin, douăsprezece mii au fost pecetluiți.

După aceea m-am uitat și iată că era o mare gloată pe care nu putea s-o numere nimeni, din orice neam, din orice seminție, din orice norod și de orice limbă, care stătea în picioare înaintea scaunului de domnie și înaintea Mielului, îmbrăcați în haine albe, cu ramuri de finic în mâini; și strigau cu glas tare și ziceau: "Mântuirea este a Dumnezeului nostru, care șade pe scaunul de domnie, și a Mielului!" Apoc. 7

Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sunteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?
Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult lucrurile vieții acesteia? 1 Cor. 6

Și pentru ei a prorocit Enoh, al șaptelea patriarh de la Adam, când a zis: "Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi, ca să facă o judecată împotriva tuturor și să încredințeze pe toți cei nelegiuiți de toate faptele nelegiuite pe care le-au făcut în chip nelegiuit și de toate cuvintele de ocară pe care le-au rostit împotriva Lui acești păcătoși nelegiuiți." Iuda 1

Căci suntem în clipa când judecata stă să înceapă de la Casa lui Dumnezeu. Și, dacă începe cu noi, care va fi sfârșitul celor ce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu? 1 Petru 4:17

Dacă ne-am judeca singuri, n-am fi judecați. Dar, când suntem judecați, suntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osândiți odată cu lumea. 1 Cor. 11
-------------------------------------
El strigă spre ceruri sus și spre pământ, ca să judece pe poporul Său:
"Strângeți-Mi pe credincioșii Mei, care au făcut legământ cu Mine prin jertfă!" Psalmii 50:4~5
...
Vă îndemn, dar, fraților, pentru îndurarea lui Dumnezeu, să aduceți trupurile voastre ca o jertfă vie, sfântă, plăcută lui Dumnezeu: aceasta va fi din partea voastră o slujbă duhovnicească. Romani 12:1



-------------------
Cântați Domnului, voi cei iubiți de El, măriți prin laudele voastre Numele Lui cel sfânt! Psalmii 30:4

#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostVali29, on 2nd May 2011, 13:18, said:

Nu știți că sfinții vor judeca lumea? Și dacă lumea va fi judecată de voi, sunteți voi nevrednici să judecați lucruri de foarte mică însemnătate?
Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cât mai mult lucrurile vieții acesteia? 1 Cor. 6


Pe cine vor judeca Vali?  Dacă toți merg în cer?

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 10:59, said:

Măi Husand,


Cei care îi vor judeca pe îngeri, vor face acest lucru în viitor, când vor primi această autoritate de la Dumnezeu.
Deocamdată nu a primit-o nimeni.


Da fiindca tu nu citesti numai doctrina ta:

1 Ioan 4:4  Voi, copilașilor, sînteți din Dumnezeu; și i-ați biruit, pentrucă Cel ce este în voi, este mai mare decît cel ce este în lume.


Dar daca Hristos dupa doctrina ta stricata nu este Dumnezeu nu ma mir.

2 Ioan 1:9  Oricine o ia înainte, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.  


Dupa Cuvant:

1 Corinteni 2:15 Omul Duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.  


Invatatura cum ca Isus nu este Dumnezeu este satanica.

#23
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 10:59, said:

Măi Husand,


Cei care îi vor judeca pe îngeri, vor face acest lucru în viitor, când vor primi această autoritate de la Dumnezeu.
Deocamdată nu a primit-o nimeni.


Da fiindca tu nu citesti numai doctrina ta:

1 Ioan 4:4  Voi, copilașilor, sînteți din Dumnezeu; și i-ați biruit, pentrucă Cel ce este în voi, este mai mare decît cel ce este în lume.


Dar daca Hristos dupa doctrina ta stricata nu este Dumnezeu nu ma mir.

2 Ioan 1:9  Oricine o ia înainte, și nu rămîne în învățătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămîne în învățătura aceasta, are pe Tatăl și pe Fiul.  


Dupa Cuvant:

1 Corinteni 2:15 Omul Duhovnicesc, dimpotrivă, poate să judece totul, și el însuș nu poate fi judecat de nimeni.  


Evrei 5:14  Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a căror judecată s-a deprins, prin întrebuințare, să deosebească binele și răul.  

Invatatura cum ca Isus nu este Dumnezeu este satanica.

Edited by husand, 02 May 2011 - 13:28.


#24
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 08:37, said:

Iti spun eu numarul paginii si alineatul: pagina 31 paragraful 16 si chenarul de la pagina 32, acolo vei gasi singurele referinte la Maleahi 3:1-3.
Acum spune-ne tu care este legatura dintre "mesagerul legamantului" si "omul nelegiuirii" asa cum reiese din aceste paragrafe ca sa intelegem de ce suntem sustinatorii acestui aspect.
Raspunsul la intrebare il gasesti tot acolo.
Deci să revenim.
În primul rînd nu numai la pagina 31 sînt referințe la Maleahi 3:1-3, ci și la pagina 35 sau 41.
Să ne oprim la pagina 35, paragraful 10, din care citez:
...Oamenii lor proeminenți nu erau stele, ci s-au dovedit a fi "omul nelegiurii".-2 Tesaloniceni 2:3;Maleahi 3:1-3....(încheiat citatul)

Ce se înțelege de aici? Poți răspunde?

PS. Întrebarea despre poza de la pagina 52 era suplimentară.

#25
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 12:22, said:

Pe cine vor judeca Vali?  Dacă toți merg în cer?
Sssss...., ssssss.... Ana are mere? ...vor strecura pe furiș erezii nimicitoare, se vor lepăda de Stăpânul care i-a răscumpărat și vor face să cadă asupra lor o pierzare năprasnică.
2 Petru 2:1
--------------------------------------

Căci, dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi, împreună cu Isus, pe cei ce au adormit în El.
Iată, în adevăr, ce vă spunem prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiți.
Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul. 1 Tes. 4
...
Și pentru ei a prorocit Enoh, al șaptelea patriarh de la Adam, când a zis: "Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi, ca să facă o judecată împotriva tuturor...






----------------------------------
Noi știm că am trecut din moarte la viață, pentru că iubim pe frați. Cine nu iubește pe fratele său rămâne în moarte. 1 Ioan 3:14

#26
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 2nd May 2011, 14:39, said:

Să ne oprim la pagina 35, paragraful 10, din care citez:
...Oamenii lor proeminen?i nu erau stele, ci s-au dovedit a fi "omul nelegiurii".-2 Tesaloniceni 2:3;Maleahi 3:1-3....(încheiat citatul)

Ce se în?elege de aici? Po?i răspunde?
Ai citit intreg paragraful ca sa vezi la cine se refera "omul nelegiuirii" si care e legatura dintre text si versetele din Maleahi?
Daca sunt mentionate unul langa celalalt nu inseamna ca se echivaleaza niste termeni.

Eu cred ca nu e greu deloc de inteles. Poate doar rea vointa sau dorinta de a fi mereu impotriva.

Edited by danutz1, 02 May 2011 - 14:26.


#27
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 2nd May 2011, 13:10, said:

Ai citit intreg paragraful ca sa vezi la cine se refera "omul nelegiuirii" si care e legatura dintre text si versetele din Maleahi?
Daca sunt mentionate unul langa celalalt nu inseamna ca se echivaleaza niste termeni.

Eu cred ca nu e greu deloc de inteles. Poate doar rea vointa sau dorinta de a fi mereu impotriva.
Moi danutz1,
Cu riscul de a părea ridicul am să copiez aici făcătura de paragraf, să știe și alți despre ce discutăm.
Deci:
""În 1918, cînd judecata a început cu casa lui Dumnezeu(??!!!), clerul sectant al creștinătății susținea în mod fățiș Primul Război Mondial, îndemnîndu-i pe catolicii și pe protestanții din cele două tabere să se măcelărească între ei(1 Petru 4:17
Căci suntem în clipa când judecata stă să înceapă de la casa lui Dumnezeu. Și dacă începe cu noi, care va fi sfârșitul celor ce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu? ). Spre deosebire de congregația din Efes, care ura faptele sectei nicolaiților, religiile creștinătății adoptaseră de mult doctrine contradictorii, care îl dezonorau pe Dumnezeu, iar clerul lor s-a unit cu lumea, din care Isus spusese că discipolii săi nu trebuie să facă parte(ioan 15:17-19
17. Vă poruncesc aceste lucruri, ca să vă iubiți unii pe alții.
18. Dacă vă urăște lumea, știți că pe Mine M-a urât înaintea voastră.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al ei; dar, pentru că nu sunteți din lume, și pentru că Eu v-am ales din mijlocul lumii, de aceea vă urăște lumea.)Ignorînd tema Bibliei, Regatul lui Dumnezeu, congregațiile lur nu erau lampadare care să răspîndească lumina adevărului din Scripturi, iar membrii lor nu făceau parte din templul spiritual al lui Iehova. Oamenii lor p roieminenți nu erau stele, ci s-au dovedit a fi "omul nelegiuirii".-2 Tesaloniceni 2:3(  Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,) Maleahi 3 : 1 -3  (
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite. )   """   Încheiat citatul.

Așa, ca prim comentariu, Omul fărădelegii este condiția reveniri Lui Iisus, ori voi susțineți că Iisus a revenit, în mod miraculos și invizibil, în 1914, deci înainte fiului pierzări.  Măi să fie. A revenit Iisus fără să apară pe cer semnul reveniri. Miram-aș.

#28
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postdulgherul, on 2nd May 2011, 17:48, said:

Moi danutz1,
Cu riscul de a părea ridicul am să copiez aici făcătura de paragraf, să știe și alți despre ce discutăm.
Deci:
""În 1918, cînd judecata a început cu casa lui Dumnezeu(??!!!), clerul sectant al creștinătății susținea în mod fățiș Primul Război Mondial, îndemnîndu-i pe catolicii și pe protestanții din cele două tabere să se măcelărească între ei(1 Petru 4:17
Căci suntem în clipa când judecata stă să înceapă de la casa lui Dumnezeu. Și dacă începe cu noi, care va fi sfârșitul celor ce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu? ). Spre deosebire de congregația din Efes, care ura faptele sectei nicolaiților, religiile creștinătății adoptaseră de mult doctrine contradictorii, care îl dezonorau pe Dumnezeu, iar clerul lor s-a unit cu lumea, din care Isus spusese că discipolii săi nu trebuie să facă parte(ioan 15:17-19
17. Vă poruncesc aceste lucruri, ca să vă iubiți unii pe alții.
18. Dacă vă urăște lumea, știți că pe Mine M-a urât înaintea voastră.
19. Dacă ați fi din lume, lumea ar iubi ce este al ei; dar, pentru că nu sunteți din lume, și pentru că Eu v-am ales din mijlocul lumii, de aceea vă urăște lumea.)Ignorînd tema Bibliei, Regatul lui Dumnezeu, congregațiile lur nu erau lampadare care să răspîndească lumina adevărului din Scripturi, iar membrii lor nu făceau parte din templul spiritual al lui Iehova. Oamenii lor p roieminenți nu erau stele, ci s-au dovedit a fi "omul nelegiuirii".-2 Tesaloniceni 2:3(  Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credință, și de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării,) Maleahi 3 : 1 -3  (
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite. )   """   Încheiat citatul.

Așa, ca prim comentariu, Omul fărădelegii este condiția reveniri Lui Iisus, ori voi susțineți că Iisus a revenit, în mod miraculos și invizibil, în 1914, deci înainte fiului pierzări.  Măi să fie. A revenit Iisus fără să apară pe cer semnul reveniri. Miram-aș.
De parca ar fi singura ineptie sustinuta la rang de dogma... Eu caut sa vad asemanarile cu BC sau BO pentru ca devin din ce in ce mai rare... :worthy:

#29
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostVali29, on 2nd May 2011, 14:51, said:

Sssss...., ssssss.... Ana are mere? ...vor strecura pe furiș erezii nimicitoare, se vor lepăda de Stăpânul care i-a răscumpărat și vor face să cadă asupra lor o pierzare năprasnică.
2 Petru 2:1
--------------------------------------

Căci, dacă credem că Isus a murit și a înviat, credem și că Dumnezeu va aduce înapoi, împreună cu Isus, pe cei ce au adormit în El.
Iată, în adevăr, ce vă spunem prin Cuvântul Domnului: noi cei vii, care vom rămâne până la venirea Domnului, nu vom lua-o înaintea celor adormiți.
Căci însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos.
Apoi, noi cei vii, care vom fi rămas, vom fi răpiți toți împreună cu ei în nori, ca să întâmpinăm pe Domnul în văzduh; și astfel vom fi totdeauna cu Domnul. 1 Tes. 4
...
Și pentru ei a prorocit Enoh, al șaptelea patriarh de la Adam, când a zis: "Iată că a venit Domnul cu zecile de mii de sfinți ai Săi, ca să facă o judecată împotriva tuturor...






----------------------------------
Noi știm că am trecut din moarte la viață, pentru că iubim pe frați. Cine nu iubește pe fratele său rămâne în moarte. 1 Ioan 3:14


Vali, eu nu cred că toți oamenii merg la cer.  Să nu mă înțelegi greșit.  Unii cred asta.

#30
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 17:42, said:

Vali, eu nu cred că toți oamenii merg la cer.  Să nu mă înțelegi greșit.  Unii cred asta.
Poi ce să caute în cer cînd regatul o să fie pe pămînt!!!!!?

#31
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 2nd May 2011, 17:48, said:

Așa, ca prim comentariu, Omul fărădelegii este condiția reveniri Lui Iisus, ori voi susțineți că Iisus a revenit, în mod miraculos și invizibil, în 1914, deci înainte fiului pierzări.  Măi să fie. A revenit Iisus fără să apară pe cer semnul reveniri. Miram-aș.
Tot n-am inteles cum reiese din acest paragraf ca "omul nelegiuirii" este "solul legamantului", parca despre asta era vorba.

Referitor la comentariul tau, stii cand a aparut apostazia si "omul nelegiuirii" despre care se vorbeste in 2 Tesaloniceni?
Daca te mai documentezi putin ai sa vezi ca acest verset nu contrazice deloc faptul ca prezenta lui Isus a inceput in 1914.

#32
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 2nd May 2011, 19:36, said:

Tot n-am inteles cum reiese din acest paragraf ca "omul nelegiuirii" este "solul legamantului", parca despre asta era vorba.

Referitor la comentariul tau, stii cand a aparut apostazia si "omul nelegiuirii" despre care se vorbeste in 2 Tesaloniceni?
Daca te mai documentezi putin ai sa vezi ca acest verset nu contrazice deloc faptul ca prezenta lui Isus a inceput in 1914.
Personal nu mai avem ce discuta. M-am lămurit încă odată de îndărătnicia martorilor. Sînt sătul de discuțiile purtate personal cu ei. Același stil. Totul ambigu și tras de păr. Metoda eficace de a se eschiva de la răspunsuri concrete și schimbarea sau denaturarea temei în discuție.
Numai bine.

#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 2nd May 2011, 20:25, said:

Poi ce să caute în cer cînd regatul o să fie pe pămînt!!!!!?

Cine spune că o să fie pe pământ, dacă Biblia îl numește "Regatul Cerurilor?"
(2 Timotei 4:18) . . .Domnul mă va elibera de orice rău și mă va salva pentru regatul său ceresc.. . .


(Matei 3:2) . . .căci regatul cerurilor s-a apropiat!. . .

(Matei 5:3) 3 „Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!

Iar conducătorul acestui Regat este însuși Isus Cristos?
(Isaia 9:6) . . .Căci un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat și domnia princiară va fi pe umărul lui. El va fi numit Sfătuitor Minunat, Dumnezeu Puternic, Tată Etern, Prinț al Păcii. . .

(Revelația 17:14) . . .Ei se vor lupta cu Mielul, dar, pentru că este Domnul domnilor și Regele regilor, Mielul îi va învinge.. . .

#34
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 3rd May 2011, 05:57, said:

Cine spune că o să fie pe pământ, dacă Biblia îl numește "Regatul Cerurilor?"
(2 Timotei 4:18) . . .Domnul mă va elibera de orice rău și mă va salva pentru regatul său ceresc.. . .


(Matei 3:2) . . .căci regatul cerurilor s-a apropiat!. . .

(Matei 5:3) 3 „Fericiți sunt cei conștienți de necesitățile lor spirituale, căci al lor este regatul cerurilor!

Iar conducătorul acestui Regat este însuși Isus Cristos?
(Isaia 9:6) . . .Căci un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat și domnia princiară va fi pe umărul lui. El va fi numit Sfătuitor Minunat, Dumnezeu Puternic, Tată Etern, Prinț al Păcii. . .

(Revelația 17:14) . . .Ei se vor lupta cu Mielul, dar, pentru că este Domnul domnilor și Regele regilor, Mielul îi va învinge.. . .
Poi atunci de ce tot o lălăiți cu  un pămînt paradiziac?

#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 3rd May 2011, 08:24, said:

Poi atunci de ce tot o lălăiți cu  un pămînt paradiziac?

Nu acesta a fost încă de la început scopul lui Iehova?  De ce crezi că și l-a schimbat?
În plus, nu poate Isus, conducătorul Regatului lui Iehova să guverneze din cer peste oamenii care vor trăi pe pământ?

(Revelația 5:9–10) . . .Și ei cântau o cântare nouă, zicând: „Tu ești demn să iei sulul și să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat și cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ“.

#36
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 3rd May 2011, 06:28, said:

Nu acesta a fost încă de la început scopul lui Iehova?  De ce crezi că și l-a schimbat?
În plus, nu poate Isus, conducătorul Regatului lui Iehova să guverneze din cer peste oamenii care vor trăi pe pământ?

(Revelația 5:9–10) . . .Și ei cântau o cântare nouă, zicând: „Tu ești demn să iei sulul și să-i rupi sigiliile, fiindcă ai fost înjunghiat și cu sângele tău ai cumpărat pentru Dumnezeu oameni din orice trib, limbă, popor și națiune 10 și ai făcut din ei un regat și preoți pentru Dumnezeul nostru; și ei vor domni ca regi peste pământ“.
Hotărăștete Eugen. Unde vei fi? În cer sau pe pămînt ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate