Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Maleahi 3:1-3

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
185 replies to this topic

#1
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Maleahi 3
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite.

Cine poate fi acel personaj?
Martorii susțin că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.

Deci cine este solul?

#2
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 09:43, said:

Cine poate fi acel personaj?
Martorii sus?in că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.
Esti sigur de ce spui, ai si vreo dovada in sensul asta?
Care ar fi legatura dintre "mesagerul legamantului" din Maleahi si "omul nelegiuirii" din 2 Tesaloniceni?

Edited by danutz1, 01 May 2011 - 09:08.


#3
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 08:02, said:

Esti sigur de ce spui, ai si vreo dovada in sensul asta?
Care ar fi legatura dintre "mesagerul legamantului" din Maleahi si "omul nelegiuirii" din 2 Tesaloniceni?
Desigur că am o dovadă. Aveți o carte cu coperți roșii, Revelația-grandiosul evenimet...bla,bla, în care se susține asta. Am să o caut să-ți dau numărul de pagină și aliniatul.

Cît despre legătură explicați-mi voi, susținători acestui aspect.

Întrebarea era : Cine este solul?

#4
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Iti spun eu numarul paginii si alineatul: pagina 31 paragraful 16 si chenarul de la pagina 32, acolo vei gasi singurele referinte la Maleahi 3:1-3.
Acum spune-ne tu care este legatura dintre "mesagerul legamantului" si "omul nelegiuirii" asa cum reiese din aceste paragrafe ca sa intelegem de ce suntem sustinatorii acestui aspect.
Raspunsul la intrebare il gasesti tot acolo.

Edited by danutz1, 01 May 2011 - 09:56.


#5
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 08:37, said:

Iti spun eu numarul paginii si alineatul: pagina 31 paragraful 16 si chenarul de la pagina 32, acolo vei gasi singurele referinte la Maleahi 3:1-3.
Acum spune-ne tu care este legatura dintre "mesagerul legamantului" si "omul nelegiuirii" asa cum reiese din aceste paragrafe ca sa intelegem de ce suntem sustinatorii acestui aspect.
Raspunsul la intrebare il gasesti tot acolo.
Măi bădie,
Da nu vă mai lăsați de stilul ăsta imbecil de arogant.
Numai voi aveți dreptate, că le suciți după cum vă convine. Cu cartea în mînă și doi martorii ievoviști de față încrcau să mă prostească așa cum faci tu. Ăștea sînteți.

Ps. Da în poza aia cu împărați ce caută gheara aia satanică. Hai că știi tu pagina că-i aceiași carte!

#6
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Poti sa-mi spui ceva concret despre subiectul deschis de tine fara referiri la persoane? Era vorba de Maleahi 3:1-3 nu de dreptatea noastra.

"Poza aia cu imparati ce cauta gheara aia satanica". Eu ce sa inteleg de aici? Gasesc poza si mai departe? Nu am puterea de a citi gandurile oamenilor.
Deci spune-mi concret cum vezi tu legatura dintre poza asta si versetul din Maleahi ca sa stiu ce sa raspund.
Imi ceri un raspuns dar eu nu stiu pe baza caror idei sa formulez raspunsul.

Repet: poti sa spui ceva concret si la obiect ca sa inteleg modul in care ai inteles tu acel aspect?

Edited by danutz1, 01 May 2011 - 11:29.


#7
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Repet. Pentru a treia oară, poate înțelegi.
Cine este solul?

#8
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 10:20, said:

Aveti o carte cu coperti rosii, Revelatia-grandiosul evenimet...
Am să o caut să-ti dau numărul de pagină si aliniatul.

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 10:37, said:

pagina 31 paragraful 16

Raspunsul la intrebare il gasesti tot acolo.
Ti-am dat eu numarul paginii si pagargaful, nu iti ramane decat sa gasesti singur raspunsul.

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 12:26, said:

Repet. Pentru a treia oară, poate întelegi.
De ce mai repeti daca stii unde e raspunsul si il poti gasi singur.
Ai toate informatiile, nu iti ramane decat sa-l citesti.
O data ce ai facut acele afirmatii cu trimitere la carte presupun ca o si ai. Nu ti se pare normal sa fie asa?

Cum ramane cu "mesagerul legamantului"?
Tot n-am inteles de ce este "omul nelegiuirii" din 2Tesaloniceni si ce legatura are cu "poza aia cu împărati ce caută gheara aia satanică".

Edited by danutz1, 01 May 2011 - 18:44.


#9
Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,356
  • Înscris: 30.04.2010

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 09:43, said:

Maleahi 3
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite.

Cine poate fi acel personaj?
Martorii susțin că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.

Deci cine este solul?
Maleahi a fost ultimul prooroc.
Solul este adevaratul Mesia.

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 10:20, said:

Întrebarea era : Cine este solul?
De ce intrebi de doua ori. Este clar. Solul = adevaratul Messiah.

#10
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 17:14, said:

Ti-am dat eu numarul paginii si pagargaful, nu iti ramane decat sa gasesti singur raspunsul.

De ce mai repeti daca stii unde e raspunsul si il poti gasi singur.
Ai toate informatiile, nu iti ramane decat sa-l citesti.
O data ce ai facut acele afirmatii cu trimitere la carte presupun ca o si ai. Nu ti se pare normal sa fie asa?

Cum ramane cu "mesagerul legamantului"?
Tot n-am inteles de ce este "omul nelegiuirii" din 2Tesaloniceni si ce legatura are cu "poza aia cu împărati ce caută gheara aia satanică".
Doream să știu răspunsul de la tine.

în privința pozei exprimarea din PS era:


View Postdulgherul, on 1st May 2011, 09:42, said:

Ps. Da în poza aia cu împărați ce caută gheara aia satanică. Hai că știi tu pagina că-i aceiași carte!


View PostBen_Gal_1, on 1st May 2011, 17:49, said:

Solul = adevaratul Messiah.
Mulțumesc.

#11
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 20:08, said:

Doream să ?tiu răspunsul de la tine.
Mai mult ca sigur raspunsul meu era acelasi.

Si totusi nu am inteles unde in acea carte scrie ca mesagerul legamantului este omul nelegiuirii asa cum ai spus la inceput.
Imi poti spune tu?

Edited by danutz1, 01 May 2011 - 19:35.


#12
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View Postdanutz1, on 1st May 2011, 18:17, said:

Mai mult ca sigur raspunsul meu era acelasi.

Si totusi nu am inteles unde in acea carte scrie ca mesagerul legamentului este omul nelegiuirii asa cum ai spus la inceput.
Imi poti spune tu?
OK.
Mîine caut cartea și îți citez din ea.

#13
anticristul

anticristul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 992
  • Înscris: 11.01.2010

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 19:23, said:

OK.
Mîine caut cartea și îți citez din ea.
Dulgherule eu acuma amintrat aici si nu sint in tema.Despre ce este vorba ca va lamureste baiatul.

#14
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 09:43, said:

Maleahi 3
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite.

Cine poate fi acel personaj?
Martorii susțin că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.

Deci cine este solul?
Bai dugherule, esti dus? Cum "cine e"? E Hristos. E Dumnezeu.

#15
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdulgherul, on 1st May 2011, 09:43, said:

Maleahi 3
1. Iată, voi trimite pe solul Meu; el va pregăti calea înaintea Mea. Și deodată va intra în Templul Său Domnul pe care-L căutați: Solul legământului, pe care-L doriți; iată că vine, – zice Domnul oștirilor. –
2. Cine va putea să sufere însă ziua venirii Lui? Cine va rămâne în picioare când Se va arăta El? Căci El va fi ca focul topitorului, și ca leșia înălbitorului.
3. El va ședea, va topi și va curăți argintul; va curăți pe fiii lui Levi, îi va lămuri cum se lămurește aurul și argintul, și vor aduce Domnului daruri neprihănite.

Cine poate fi acel personaj?
Martorii susțin că este fiul fărădelegi de la 2Tesal.

Deci cine este solul?

Cine spune asta?  


(Maleahi 3:1–3) . . .„Iată că îl trimit pe mesagerul meu, iar el va pregăti calea înaintea mea. Și, pe neașteptate, va veni la templul Său adevăratul Domn, pe care-l căutați, și mesagerul legământului, în care vă găsiți plăcerea. Iată! El va veni negreșit“, spune Iehova al armatelor. 2 „Dar cine va suporta ziua venirii sale și cine va sta în picioare când se va arăta el? Căci el va fi ca focul topitorului și ca leșia înălbitorului. 3 El va sta ca un topitor și ca un purificator al argintului și-i va purifica pe fiii lui Levi. Îi va purifica așa cum se purifică aurul și argintul și Iehova va avea un popor care îi va aduce o ofrandă în dreptate.

MESAGERUL MEU:
(Matei 11:10) El este cel despre care s-a scris: «Iată că eu îl trimit înaintea feței tale pe mesagerul meu, care va pregăti calea înaintea ta!»
(Luca 1:76) Iar tu, copilașule, vei fi numit profet al Celui Preaînalt, căci vei merge înaintea lui Iehova, ca să-i pregătești căile,
(Ioan 1:6) A venit un om care a fost trimis ca reprezentant al lui Dumnezeu: numele lui era Ioan.

ADEVĂRATUL DOMN:
(Psalmul 11:4) Iehova este în templul său sfânt. Iehova — tronul său este în ceruri. Ochii săi privesc, ochii săi scânteietori îi cercetează pe fiii oamenilor.
(Isaia 6:1) În anul morții regelui Ozia l-am văzut pe Iehova stând pe un tron măreț și înălțat, iar poalele veșmântului său umpleau templul.
(Revelația 11:19) Și sanctuarul templului lui Dumnezeu, care este în cer, a fost deschis și s-a văzut arca legământului său în sanctuarul templului său. Și au fost fulgere, voci, tunete, un cutremur de pământ și o grindină mare.

MESAGERUL LEGĂMÂNTULUI:
(Isaia 63:9) În toată suferința lor a suferit și el, iar mesagerul său i-a salvat. În iubirea și îndurarea sa, el i-a răscumpărat, i-a înălțat și i-a purtat în toate zilele de demult.
(Matei 15:24) Răspunzând, el (Isus) a zis: „N-am fost trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel“.
(Luca 1:69) A ridicat pentru noi un corn de salvare în casa lui David, slujitorul său,

#16
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 2nd May 2011, 08:00, said:

ADEVĂRATUL DOMN:
(Psalmul 11:4) Iehova este în templul său sfânt.Iehova — tronul său este în ceruri

Da amice adevaratul Yahve.

Numai ca nu te intereseaza cine sta pe scaun.

Apocalipsa 3:21  Celui ce va birui, îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul Meu de domnie, după cum și Eu am biruit și am șezut cu Tatăl Meu pe scaunul Lui de domnie.  


Ioan 10:30 Eu și Tatăl una sîntem.

Apocalipsa 7:17  Căci Mielul, care stă în mijlocul scaunului de domnie, va fi Păstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieții, și Dumnezeu va șterge orice lacrimă din ochii lor.


Ioan 5:22  Tatăl nici nu judecă pe nimeni, ci toată judecata a dat-o fiului,  

Tot pe loc cu doctrina iehovista.

Edited by husand, 02 May 2011 - 09:29.


#17
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 2nd May 2011, 10:24, said:

Da amice adevaratul Yahve.

Ioan 10:30 Eu și Tatăl una sîntem.

Apocalipsa 7:17  Căci Mielul, care stă în mijlocul scaunului de domnie, va fi Păstorul lor, îi va duce la izvoarele apelor vieții, și Dumnezeu va șterge orice lacrimă din ochii lor.


După capul tău, și apostolii lui Isus tot "una" sunt!

(Ioan 17:11) . . .Tată sfânt, veghează asupra lor datorită numelui tău pe care mi l-ai dat, pentru ca ei să fie una, așa cum și noi suntem una. . .

#18
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

Quote

uote name='Eugen3' date='2nd May 2011, 10:40' post='9828736']
După capul tău, și apostolii lui Isus tot "una" sunt!


Prietene ,iti bati joc de scriptura, da ?

1 Ioan 3:2  Prea iubiților, acum sîntem copii ai lui Dumnezeu. Și ce vom fi, nu s-a arătat încă. Dar știm că atunci cînd Se va arăta El, vom fi ca El; pentrucă Îl vom vedea așa cum este.  

Referitor la ce defineste scriptura nu doctrina ta:

Apocalipsa 3:21  Celui ce va birui, îi voi da să șadă cu Mine pe scaunul meu de domnie,  ..

1 Corinteni 6
6:3   Nu știți că noi vom judeca pe îngeri? Cu cît mai mult lucrurile vieții acesteia?

Care noi amice ?

Ioan 10:35  Dacă Legea a numit dumnezei, pe aceia, cărora le-a vorbit Cuvîntul lui Dumnezeu, - și Scriptura nu poate fi desfințată, -



Credinta = 0  dupa viclenia oamenilor tai care au grija sa-si faca un renume de turn dar in launtru morminte varuite.

Edited by husand, 02 May 2011 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate