Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 

RCS - RDS Falimentar ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,380
  • Înscris: 05.09.2005
Conform listei oficiale de pe site-ul M.F. a contribuabililor care inregistreaza obligatii restante la bugetul de stat la data de 30.06.2005, situatia RCS-ului este grava...
RCS = 30.060.457 RON
RDS = 21.559.544 RON
Exista posibilitatea, reala, ca in cazul neachitarii datoriilor restante, sa se treaca la executarea silita sau...mai rau...


http://www.mfinante....a_datornici.jsp ?

Edited by a_d_y, 08 September 2005 - 14:48.


#2
worm

worm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,806
  • Înscris: 21.06.2002
conform documentului .pdf oferit pe site se specifica la observatii: "s-a inceput procedura de executare silita"

nu e e de bine....

#3
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,269
  • Înscris: 02.04.2004
wow...habar n-aveam :whistling:
rezolva ei, ca n-au modernizat si tras fibra degeaba

#4
dacuburebista

dacuburebista

    Still Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,450
  • Înscris: 30.09.2003
manevre de culise - apare un investitor si cumpara datoriile, devenind smeker cu firma...

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Din căte văd eu RDS are 10 003 999.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Nu se va intampla nimic... asa cum nici MediaPro nu a patit nimic (ceva vizibil pentru noi)
Asa cum spunea cineva, se pot face manevre si se pot rezolva problemele prin aparitia unui investitor
Se zvonea ca si Digi TV a fost rapid creat si pus in functiune tocmai pentru a creste valoarea RCS - RDS
Toate ''diviziile'' lor se pot vinde la bani frumosi... clientul final nu are nimic de suferit (in cel mai rau caz va fi o scumpire de tarife, daca politica noul cumparator e alta)

#7
savone

savone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 13.08.2005
asta e tare dar sint manevre de culise mai mult ca sigur.oricum prin implicarea UPC pe piata romaneasca(vezi cumpararea Astral)RCS&RDS -cum ii zice mai nou -aveau un concurent F.F.F. tare si dupa cum se stie ei au deja 2 oferte bune de la investitori straini pt. preluare totala dar se negociaza un pret cit mai bun si inca nu se tie de la ce data.

#8
_Patrick99

_Patrick99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 03.01.2005
RZ are dreptate.Sunt atatea firme mari cu datorii la stat in tara asta.Nu cred ca cei de la RCS isi pun problema falimentului.
Cei care lanseaza asemenea zvonuri cred ca au legatura cu concurenta. :nonobad:

#9
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Dati-mi voie sa va spun cum e cu ceea ce scrie pe site-ul ala:

1)Datele se actualizeaza trimestrial. Deci platile facute dupa ultima actualizare nu se vad.
2) Sumele pot sa nu fie relevante pentru o firma mare. Firma la care lucrez, de exemplu, cu doar 60 de angajati si care activeaza doar in 2 judete, plateste lunar la stat peste 2 miliarde de lei vechi (200.000 RON). Pentru o firma de marimea lor suma poate fi rezonabila.
3) "A inceput executarea silita" inseamna si ca s-a trimis la firma un fax de instiintare. De la faxul ala la blocari de conturi si vanzari de active e cale lunga si poate sa dureze si 5 ani.
4) Datoriile trecute acolo pot fi foarte noi. In .ro impozitele sunt scadente pe 25 a lunii urmatoare (impozitele lunii august se vireaza la stat pe 25 septembrie). Daca o firma face plata pe 01 octombrie si pe 30 septembrie e data de inscriere trimestriala pe site, ea va apare la restante.

Asa ca nu va ambalati !!!!

#10
daniel28

daniel28

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,192
  • Înscris: 07.08.2003
Asa ca propun modificarea titlului acestui thread prin excluderea cuvantului "stire".

O stire este ceva verificat din cel putin 2 surse, ori aici nu avem indeplinit aceasta conditie, ci e doar o exclamatie de uimire

#11
Ami

Ami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 28.02.2005
Nu cred ca se va intampla nimic cu ei. Si eu am lucrat la o firma care a dat  faliment si asa este. Poate dura si pana la 4-5 ani pana se finalizeaza.

#12
Garfield

Garfield

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,200
  • Înscris: 20.11.2004
Nu ma pricep la economie, insa:

daca:
- firma X plateste 1 mil USD taxe la stat
- firma X vrea sa faca o investitie de 0,5 mil USD

- Caz A: firma plateste taxele si apoi imprumuta de la o banca 0,5 mil USD
- Caz B: firma plateste doar jumate din taxe si cealalta jumate o investeste

nu este mai avantajoas cazul B ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate