Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Samsung S5660 Galaxy Gio

- - - - -
  • Please log in to reply
2197 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Si-a luat cineva modelul asta pana acum si e dornic sa ne impartasesca si noua experienta?
http://www.gsmarena...._s5660-3741.php
http://telefonultau....ark-Silver.html
Deocamdata vad ca e 850 lei si se doreste a fi concurent pentru Lg Optimus One care acum e ceva mai ieftin, 700 lei. Ce ne ofera in plus?

Edited by costables, 28 April 2011 - 12:05.


#2
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
procesor de 800 fata de 600.

#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postvladc, on 28th April 2011, 14:42, said:

procesor de 800 fata de 600.
E important dar suporta flash in browser?

#4
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
din cate imi dau seama din prezentarea video de pe telefblabla.eu NU are flash.

#5
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postvladc, on 28th April 2011, 15:33, said:

din cate imi dau seama din prezentarea video de pe telefblabla.eu NU are flash.
Vad ca si pe partea video e mai slab ca LG.

#6
Wezzart

Wezzart

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 28.11.2010
A scazut pretul sub 700 RON
Verificati in mai multe locuri pt ca unii profita si vand mai scump...din cate se vede aia de la telefonullor sunt cam penali

668 RON aici:
http://www.sigmanet....-S5660--id53591

sau 699 RON aici:
http://www.pcfun.ro/...io-s5660-silver


Procesorul din acest telefon e un Qualcomm MSM7227 600MHz caruia Samsung i-a facut overclock la 800MHz
E un model din 2009 ARM11 construit pe o arhitectura mai veche ARMv6

http://pdadb.net/ind...ualcomm_msm7227

Edited by Wezzart, 12 May 2011 - 02:15.


#7
Wezzart

Wezzart

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 28.11.2010
Flash 10.1 are nevoie de minim de un procesor ARM11 deci Gio teoretic ar trebui sa poata rula Flash 10.1
Problema e ca Adobe nu a lansat INCA o versiune Flash compatibila pt acest model de procesor

Dar e posibila si varianta ca o versiune Flash pt acest model de procesor sa NU fie lansata niciodata

http://androidandme....e-arm11-devices


P.S. NU UITATI CA iPHONE 4 NU SUPORTA FLASH    :P

http://www.adobe.com...martphones.html

Edited by Wezzart, 12 May 2011 - 02:27.


#8
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006
Se vede la fel de pixelat ca si galaxy mini ?

#9
ghiveci

ghiveci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.09.2010

View Posterror2006, on 26th May 2011, 12:32, said:

Se vede la fel de pixelat ca si galaxy mini ?


Nu stiu cum se vede pe Galaxy Mini, dar pe asta sevede bine. Si se misca frumos. Cel putin pina acum, nimic de comentat/obiectat/reprosat.

#10
error2006

error2006

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 248
  • Înscris: 24.11.2006

View Postghiveci, on 26th May 2011, 23:01, said:

Nu stiu cum se vede pe Galaxy Mini, dar pe asta sevede bine. Si se misca frumos. Cel putin pina acum, nimic de comentat/obiectat/reprosat.

Pe mini se vad cam maricei, cam deranjant, avand in vedere ca are 16 M culori..

#11
ghiveci

ghiveci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 11.09.2010

View Posterror2006, on 27th May 2011, 16:29, said:

Pe mini se vad cam maricei, cam deranjant, avand in vedere ca are 16 M culori..
Inainte de a lua Gio, in prima faza am vrut sa iau Mini. M-am razgandit cand am citit pe net ca are doar 256k culori (si procesor mai mic). Nu l-am tinut in mana efectiv, asa ca nu stiu. E posibil sa fie 16 M.
Despre Gio pot sa zic doar ca nu deranjeaza cu nimic afisajul. Singurul minus e lipsa flash-ului. In rest, excelent. Ca o comparatie - pe aceeasi retea wi-fi, pus langa un HTC HD2 (care desi e generatie mai veche are specificatii peste Gio) s-a miscat pe net la fel.

#12
biguace

biguace

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 26.07.2007
M-am tot orientat intre mai multe modele si am ales gio, sa zicem ca sunt multumit in principiu mai ales pe net , are mai multe chestii care ma multumesc , dar cel mai mare dezavantaj e memoria interna de stocare (nu RAM) de 158 mb , care de e de tot rasu la un android.... instalezi cateva aplicatii si cu toate ca am instalat o aplicatie sa instaleze pe cardul extern(app2sd) , la un momendat iti arata ca memoria interna e full si nu mai poti instala.Nu l-am root-at deocamdata ,ca am unele retineri , char imi vine sa-l schimb cu ceva mai mare la memorie

#13
5inci

5inci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 12.09.2007
Azi am achizitionat una bucata samsung galaxy gio :).Ce pot sa spun merge destul de frumos ( e perfecta rezolutia de 320x480 pentru dimensiunea ecranului 3.2 pentru a nu se vedea pixelat") .Am instalat cateva joculete ,am bagat Igo.E prima oara cand lucrez cu android si pot sa spun ca a inceput sa imi placa foarte mult :)), mai am un samsung omnia 2 i8000,un nokia 5230 , un lg cookie.Cel mai bun pe partea hardware e omnia 2 dar din pacate winmo nu prea au mai scos aplicatii si jocuri precum cei de la android si din cauza asta a ramas pentru mine doar un telefon pt poze si video.
In fine acum sa vorbim din nou despre galaxy GIO,am citit pe unele site`uri ca va beneficia oficial de un update la 2.3 ,sper sa  se intample in viitorul apropiat pentru ca am vazut ca se misca mult mai bine cu 2.3(pe youtube cei care deja au facut update)

#14
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Salut, cum sta cu ram-ul dupa instalarea mai multor aplicatii din ce am citit pana acum 278mb e destul de putin pentru android se misc bine?, sunteti multumiti de el?

#15
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Sunt posesorul unui Samsung Galaxy Gio, de 2 zile. In prima instanta am vrut sa imi iau Mini dar pentru acelasi pret identic, am preferat Gio care vazut in magazin arata mult mai bine decat Mini si e mai bun. Se misca foarte usor, se poate scrie sms-uri destul de rapid (dupa putina practica)...Nu pot spune prea multe inca. Ieri la ora 14:00 avea bateria pe jumatate cand l-am primit in magazin si seara l-am pus la incarcat fara a il mai butona. S-a incarcat foarte repede. Am trimis ceva mesaje si am avut surprinderea ca mi-a luat 1 euro si ceva :| am cartela reincarcabila). Dimineata aveam baterie plina (chit ca uitasem ceva aplicatii deschise ce au mers toata noaptea), deci pot spune ca e ok si bateria. Am trimis iarasi cateva mesaje dimineata si mi-am verificat din curiozitate creditul, afland ca imi mai luase 5 euro pana dimineata. Intrebarea e...posibil sa fi ramas ceva aplicatie ce mi-a luat 6 euro peste noapte sau pentru simplu fapt ca am trimis mesaje (din auzite, toate touchscreen-urile sunt facute sa iti ia credit la trimiterea mesajelor chiar daca tu cu persoana respectiva vorbesti nelimitat sau in oferta ai 10000 de mesaje gratuite in retea)...normal la celalalt telefon nu imi lua nimic...

#16
Blue_Eyed_Devil

Blue_Eyed_Devil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 27.10.2007

View PostSadguardian, on 6th July 2011, 08:44, said:

Am trimis iarasi cateva mesaje dimineata si mi-am verificat din curiozitate creditul, afland ca imi mai luase 5 euro pana dimineata. Intrebarea e...posibil sa fi ramas ceva aplicatie ce mi-a luat 6 euro peste noapte sau pentru simplu fapt ca am trimis mesaje (din auzite, toate touchscreen-urile sunt facute sa iti ia credit la trimiterea mesajelor chiar daca tu cu persoana respectiva vorbesti nelimitat sau in oferta ai 10000 de mesaje gratuite in retea)...normal la celalalt telefon nu imi lua nimic...

Asta e o aberatie. Eu am Optimus One (deeci tot Android si tot touch) si nu iti ia nimic in plus pentru trimiterea de SMS.
Pe de alta parte, e posibil ca tu sa ai posibilitatea sa faci trafic de date pe cartela ta. Si daca ai lasat activata optiunea de "date in fundal", Androidul incearca sa sincronizeze anumite aplicatii la intervale regulate, iar chestia asta se reflecta in trafic de date (pe care tu nu esti constient ca "l-ai facut"). Ca sa dezactivezi datele si sa prelungesti si durata de viata a bateriei, faci urmatoarele:
1 - Buton fizic "meniu" > Setari > Comenzi Wireless > Retele mobile
    Ajuns aici faci asa:
    a - debifezi "Date activate"
    b - Debifezi "Roaming pentru date"
    c - Selectezi "Mon Retea" si bifezi "Numai GSM"
    d - Bifezi "Utilizare Retele 2G exclusiv"
2 - Buton fizic "meniu" > Setari > Locatie si Securitate
    a - Debifezi "Utilizare sateliti GPS" (poti activa optiunea din notification bar la orice moment ai tu nevoie de GPS - de ex. pt iGo)
    b - Debifezi "Utilizare retele wireless (la fel poti activa optiunea din notification bar la orice moment ai tu nevoie de wireless)

Astea ar trebui sa iti opreasca orice cost suplimentar si sa iti prelungeasca durata de viata a bateriei la maxim.

#17
Sadguardian

Sadguardian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.07.2009
Multumesc mult...

Ce a fost ciudat ca, azi dimineata aveam 1.63 euro si in alta verificare, cam dupa o ora, aveam 2.04 euro :)  ...dupa care a cazut 3G-ul (aveam semnal foarte slab pe 3G, destul de normal pentru Simeria) si Cost Control :)
Am schimbat pe 2G si am semnal full acum.
Intr-adevar, am avut ceva deschis (dar nimeni de la vodafone nu m-a avertizat despre asta) si mi-a luat din credit. Era o iconita cu H si 2 sagetii :)  plus cele mentionate mai sus (Wireless activ, date si GPS)

#18
st_ri06

st_ri06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 29.03.2006
Revin cu niste intrebari:

1.Memorie-cum sta pana la urma se umple din ce vad e destul de mica pentru android ma gandesc ca la un utilizat normal stau cu task mangerul sa inchid mereu orice aplicatie.
2.Update la 2.3- a fost anuntat oficial, mai este posibilitatea la un viitor 2.4 sau ar fi prea depasit?
3.Autonomie- pentru ce care il aveti de ceva mai mult timp, e satisfacatoare?
4.Posibilitati multimedia- reia de unde am pus pauza / ceva posibilitati de bookmarking, ma intereseaza si pt audio nu doar video, ascult podcast-uri si audiobook-uri de aceea am nevoie de playere capabile sa 'lucreze' cu aceste categorii de fisiere audio.
5.Capabilitati office- cum se descurca cu cititul fiesierelor pdf, doc... au probleme cu lag ceva? ,merge sa citesti jumatate de ora pe el sau este prea stresant pentru ochi
6.Card capacitate mare (8/16 gb)- il incetineste sau ruleaza normal, 'manca' mai multa baterie?
7.Se gaseste folie, husa silicon pt el?
8.Multumesc

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate