Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

E groasa... de la cadastru cam 70% din teren se intretaie

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008
Buna ziua,

Acum 3 saptamani am cumparat un teren.
Am verificat sa aiba cadastru ( facut dupa 2000, ca sa nu fie facut "la ruleta") ; carte funciara ; am cerut sa scoata un nou certificat de urbanism.
Totul a fost OK, am facut actele, am ajuns proprietar.

Am vrut sa fac intarusare si de la primarie mi-au zis ca trebuie coordonatele. Cum eu nu le aveam pe extrasul de cadastru, am cerut cadastrul complet.

Cand m-am dus sa-l iau, pe langa cadastru, mi-au dat si o instiintare in care mi se aduce la cunostinta ca se intretaie cu altele.
Din cate vad, cam 70% din teren e in "litigiu"

Au trecut 3 saptamani de cand am cumparat terenul, inca nu am fost la primarie sa ma inregistrez ca proprietar

Ce credeti ca ar fi cel mai bine sa fac acum:
  • sa merg la notar sa zic ca vreau sa anulez contractul (?...)
  • sa merg sa fac masuratorile cu un alt cadastrist, conform recomandarii din instiintare
  • sa merg direct la un avocat si sa incep sa dau pe toata lumea in judecata - pe cei de la cadastru, pe cel care mi-a vandut
  • altceva?

Astept cu un evident mare interes raspunsurile Dvs. ...

imaginile au fost șterse la cererea inițiatorului.

Edited by paradigmatic, 27 April 2011 - 19:21.


#2
Sorin84k

Sorin84k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 17.02.2008
Consulta un avocat.

#3
jjy

jjy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 13.01.2009

 Sorin84k, on 26th April 2011, 17:35, said:

Consulta un avocat.

atentie la avocati. mareaaaaaaa majoritate sunt in plop si plopul in aer, dar bineinteles ca nu recunosc acest lucru si vor intii banii si pe urma mai vad ei. eventual le spui tot tu ce trebuie facut. cea mai buna solutie ar fi anularea tranzactiei si scapi de multe batai de cap, dar nu cred ca e posibil.
bafta.

#4
SarasanS

SarasanS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.05.2009
salutare. in ce zona stai?

eu locuiesc in corbeanca, in 2005 am luat un teren mai la marginea localitatii cu toate actele in regula, mi-am construit casa, cu toate aprobarile necesare si m-am trezit in 2008 ca terenul de sub casa s-a mutat miraculos cu 2.5 metri intr-o parte. noroc ca  amprenta casei inca pica pe teren.

ce s-a intamplat? pai primaria trage sfori sa-si ia spagi, muta planuri parcelare cu cativa metri sa mai scoata cate o parcela pe care sa o vinda ei.
asa si la mine intre 2005 cand am cumparat si era masurat bine (pentru ca erau si bornele vecinilor cum trebuie) si 2007 cand am construit, smecherii de la primarie au mutat putin planul parcelar dar nu s-au obosit sa-mi atraga atentia cand am depus actele pentru casa.

am facut din nou cadastru si am lasat-o asa. in mod normal ar fi trebuit sa dau primaria in judecata, dar nu ma mai stresez aiurea. e bine totusi ca am casa inca pe terenul meu pentru ca au fost si cazuri cand amprenta nu mai era pe terenul proprietarului in intregime.
vechiul proprietar nu e vinovat.

in cazul tau inteleg ca pierzi din suprafata o gramada. probabil primaria e de vina, mai ales in zonele de interes unde s-au facut o gramada de smecherii. verifica daca a fost modificat planul parcelar. daca e in litigiu ar fi trebuit sa fie  litigiul inscris in cartea funciara, cel putin asa cred, in orice caz daca litigiul e pe rol vechiul proprietar trebuie sa stie si atunci e si vina lui.

#5
pu101

pu101

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.05.2008

 SarasanS, on 28th April 2011, 11:42, said:

vechiul proprietar nu e vinovat.

in cazul tau inteleg ca pierzi din suprafata o gramada. probabil primaria e de vina, mai ales in zonele de interes unde s-au facut o gramada de smecherii. verifica daca a fost modificat planul parcelar. daca e in litigiu ar fi trebuit sa fie  litigiul inscris in cartea funciara, cel putin asa cred, in orice caz daca litigiul e pe rol vechiul proprietar trebuie sa stie si atunci e si vina lui.

Intr-un mod ciudat pana acum, din ce am vorbit cu avocati, se pare ca nimeni nu e vinovat - la modul la care as putea in justitie sa obtin ceva.

E dintr-un film horror ce se intampla.

#6
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,952
  • Înscris: 05.01.2008

 pu101, on 28th April 2011, 11:51, said:

Intr-un mod ciudat pana acum, din ce am vorbit cu avocati, se pare ca nimeni nu e vinovat - la modul la care as putea in justitie sa obtin ceva.

E dintr-un film horror ce se intampla.
Cred ca e imposibil sa nu fie nimeni vinovat si tras la raspundere

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate