Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Tablete - Subiect General

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1678 replies to this topic

#19
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAether, on 26th April 2011, 18:26, said:

înca este piata la început (normal: la noi), înca nu este lumea familiarizata, oricum piata asta este ceva EXTRA, nu o sa renunte careva la calculatorul personal, o sa fie ceva extra, sau asa vad eu lucrurile, nu am ce sa fac doar cu tableta asta, bateria sunt multumit sa tina si 3 ore, dar sa tina fiind folosita, nu sa moara în 60 de minute, asta doar cu ecranul aprins.

Da, asta asa e.

Tind sa cred ca nu poti avea productivitate foarte mare pe o tableta, cel putin in momentul de fata. Chestiile astea cad undeva in categoria de device-uri care sa te "distreze" in avion sau in tren, si eventual la servici/scoala sa iei notite scurte pe ele si/sau un skype/messenger. Poate exista oameni care le folosesc in job-ul lor, nu spun nu, dar nu am tinut una in brate mai mult de 1 zi, deci nu pot sa ofer o parere concreta.

Exista si hibrizi mai interesanti, ce promit o functionalitate mai ridicata :


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/fQ7-91S1HTU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pbm0JhGVxCA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si o chestie pe care o astept de ceva timp, in speranta ca va acelasi pret si la lansare (99$)

http://www.noteslate.com/


Acuma... definde foarte mult de ce vrei de la tableta... sa fie un device care sa tina loc de PC atunci cand nu esti la birou/acasa sau un gadget orientat spre entertainment cu filme, muzica, jocuri, chat.

Edited by AlexGP, 26 April 2011 - 21:52.


#20
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Am de trei saptamani un tablet GM 10 , un tablet generic cu Android 2.2 , care se mai gaseste pe piata sub numele Bluepanther Thunder sau Pearl Touchlet X2 .
http://www.asia-hk.n...010/08/0018.jpg
Caracteristici :
- procesor Marvel PXA 168 - 800 MHZ
- memorie 256 MB DDR2
- memorie utilizabila pentru instalarea de aplicatii aprox 270MB
- memorie interna 1,9 GB
- slot pentru card microSD pana la 8 GB ( folosesc unul de 4 GB )
- WIFI b/g
- USB 2.0 Host, slave - citeste stickuri de memorie; se poate folosi stick de internet de la DIGI mobil( cel negru de 7,2 Mps )
- GPS - cu 42 de canale - merge foarte bine cu NDRIVE si NAVITEL
In cutie avea incarcator 220 v , incarcator auto 12 V, suport parbriz si inca un suport ca mai jos:
http://www.asia-hk.n...2010/08/011.jpg

Are camera web pe 0.3 megapixeli si se pare si microfon - deocamdata nu l-am folosit. Are BT 2.0 - am putut transfera de pe un Samsung Omnia pozele facute.

Are Android Market , browser internet, player de muzica, player video , vizualizator de imagini .

LE Pret 730 lei de la un magazin din Constanta.

Edited by eugen_b_e, 27 April 2011 - 09:24.


#21
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Ok, am cumparat de cateva zile un Allview Alldro, si dupa folosire pot sa spun urmatoarele:

I. Date tehnice:
1. Procesor ARM Telechips TTC8902 (Allview zice ca are 800 de MHz) dar producatorul din China pe datasheet trece 720 MHz;
2. Memorie 256 MB DDR2;
3. Flash disk de 4 GB (partitionat 256 MB partitie de system, 3 GB partitie de storage, restul partitiilor nu le stiu dimensiunea ca nu m-a interesat);
4. Wifi cu chipset Broadcom BCM4xxx;
5. Rezolutie ecran 800 x 480 digitizer touchscreen rezistiv si diagonala de 7";
6. Port USB ca si master si host (deci poti lega la el si stick dar poti sa-l legi si tableta la pc);
7. SO Android 2.1;
8. Baterie dfe 3200 mAh;

II. Pro:
1. Usor;
2. Destul de usor de utilizat;
3. Bateria tine 2-3 ore;
4. Pretul;

III Contra:
1. Android 2.1  :( ;
2. Partitia de sistem fiind Android 2.1 gazduieste si aplicatiile instalate fara a avea posibilitatea de a le muta pe sd sau pe partitia de storage (chiar am avut o discutie cu cei de la Allview in legatura cu aceasta limitare la care am ajuns destul de repede, cu persoana cu care am avut discutia nici macar nu avea habar de ea);
3. Excran rezistiv, care nu este tot timpul foarte la tinta;
4. Lipsa Android Market (in schimb are AppsLib);
5. Implementare defectuoasa a Android-ului, se misca destul de greu si are probleme cu driver-ul video compilat (probleme la jocuri gen Angry Birds unde texturile nu se vad fiind doar niste patrate albe);
6. Lipsa de support de calitate din partea firmei importatoare;
7. Semnal WiFi jalnic, aprox. cat al unui telefon mobil low-end;


Eu unu daca as fi avut ocazia sa testez tableta inainte de cumparare nu as fi achizitionat asa ceva. Allview Alldro este de fapt un Koby Kyros MID7015, acestia au rezolvat o parte din problemele mai sus enuntate printr-un update dar nu se poate face si la Alldro din motive de garantie update-ul. Singurele intrebuintari ale tabletei ar fi PMP, browser de internet, si gaming ultra light. Pacat ca a fost atat de laudata in review-uri, posibil platite, din acest motiv l-am achizitionat.

#22
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
AlexGP - Nici pe laptop nu poti sa ai toata utilitatea unui Desktop, tot ramâne partea de: Gaming + Multimedia, unde mai pui ca tastaturile alea sunt pre firave.
Bine punctat: masina, avion, tren, autocar, inclusiv autobuz, vad persoane cu Iphone, sau altele telefoane super scumpe în autobuz, da cu o tableta la un pret modest, nu m-ar surprinde, chiar mi-ar parea ceva util.
Nu le poti avea pe toate:
  - Am vizionat "Dell Inspiron Duo Hands On " - Am zis: Perfect, are Windows pe el, nu trebuie sa îti mai faci probleme de compatibilitate, merg toate, drivere + periferice, apoi când ai nevoie de tastatura = se face laptop.
- Apoi am vizionat "Lokifish's HTV Evo "Desktop PC" Demo" - Ma gândesc câte trebuie combinate sa faci cea ce prezinta acolo: Windows + Telefon Mobil + softul telefonului (în caz ca ai vreun android Vs. combinat cu Windows, deja nu intram în altele) + Ecranul LCD + Unitatea = prea multe, doar cablurile îti aglomereze biroul, asa baiatul a scurtat: Telefonul = Sistem de operare, = pe post de unitate centrala + LCD extern, oricum toate TV LCD au suport pentru asa ceva, nu am vazut LCD sa nu aibe asemenea mufe.
- Portite raman la orice alegere: mobilitate, utilitate, confort, compatibilitate, sa zicem ca vrei sa tragi ceva la imprimanta, cuplezi repede si ai tras, pe Android nici nu stiu daca se gasesc driverele, programele cu care m-am obisnuit pe Windows, tastatura separata care este mult mai confortabila/rapida.
eugen_b_e - Bine de stiut, am vazut ca tot se întreaba de tablete care sa suporte modemurile RDS, nici pretul nu este iesit din tipar.
manssebas - Putina rabdare, sigur o sa gasesti mai mult suport pe internet, se aduna lumea, îsi pune mintea la contributie, firmele importatoare/firmele distribuitoare = pe lânga, dar pe lânga total, nu numai cu tablete.
Însusi faptul ca vorbim despre ele, observa lumea ca sunt cumparate, le creste atentia acordata, ma astept sa creasca repede suportul tehnic, mai ales la Allview Alldro, am vazut ca se vinde destul de bine, asta automat însemnând ca o sa apara interes pentru nisa asta.

Edited by Aether, 27 April 2011 - 16:34.


#23
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007
Ideea cu HTC Evo-ul conectat la monitor si tastatura era mai mult un exercitiu technic.
Da, tabletele reprezinta o piata in dezvoltare, multa lume e interesata, insa multi cad prada hype-ului.

#24
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Buna ideea acestui topic.
Si pe mine ma bate gandu sa imi iau o chinezarie (Ipad mi se pare cam scump pentru posibilitatile mele)

Am vazut Evolio EvoTab si pare ok.
Are cineva experiente cu tableta asta ?
Merita 650 ron ?

#25
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Trebuie sa iti pui intrebarea pentru ce vrei sa folosesti tableta : internet, youtube, jocuri si cam in ce proportie. De exemplu pe tableta mea nu poti juca jocuri complexe de genul Angry Birds , in schimb pentru surf pe net, youtube si navigatie GPS este buna.

#26
manssebas

manssebas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 01.06.2007
Aether - Allview Alldro se vinde de ceva vreme in US sub numele de Koby Kyros MID7015, aceia care vand acolo au oferit update, teoretic cat si practic cei de la Allview nu ar avea decat sa il puna la download si sa dea instructiunile cum se face. Pana in momentul de fata suportul de la Allview nu a fost de nici un ajutor, i-am intrebat despre limitarea de 256 de mb a partitiei de sistem care nu permite instalarea a foarte multe aplicatii si imi aparea warningul de disk full sau ceva de genu, iar raspunsul a fost:

"Va multumim pentru faptul ca ati ales produsele Allview.
Dorim sa va aducem la cunostinta faptul ca nu exista limite la numarul de aplicatii instalate sau limite de marime.
Acest mesaj este unul de avertizare."

WTF !?!?!? Nu am mai continuat discutia cu ei din motivul ca se pare ca nu am cu cine vorbi.

PS. M-am gandit sa-i fac eu pe barba mea update dar am dat tableta unui pusti si mi-e frica in caz de defect sa nu imi refuze garantia din cauza modificarilor de soft (care sunt mentionate in certificatul de garantie ca duce la anularea lui).

#27
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Jocuri putin.
In principal pentru citit documentatie (carti), surf pe net, GPS, dar si jocuri.

Nevasta-mea are un telefon Samsung cu Android si joc Angry Birds foarte bine :)
Asa ca nu mi se pare joc complex :D

Mi-a placut si as vrea sa il pot juca pe tableta :)

View Posteugen_b_e, on 28th April 2011, 12:29, said:

Trebuie sa iti pui intrebarea pentru ce vrei sa folosesti tableta : internet, youtube, jocuri si cam in ce proportie. De exemplu pe tableta mea nu poti juca jocuri complexe de genul Angry Birds , in schimb pentru surf pe net, youtube si navigatie GPS este buna.


#28
eugen_b_e

eugen_b_e

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 25.01.2007
Angry birds este complex pentru procesorul tabletei in sesul ca jocul ruleaza sacadat, iar touchul preia greu comenzile.
Daca vrei sa folsesti tableta pentru navigatie, trebuie sa aiba receptor GPS, ceea ce nu toate tabletele au. Totusi mie mi se pare prea mare tableta mea ca sa o prind cu suportul pe parbrizul masinii mele. Din acest punct de vedere, PNA-ul pe care il am e mai potrivit. Nu am verificat autonomia tabletei in cazul in care as folosi-o ca pieton pe post de navigator, pentru ca receptorul gps consuma mult curent.

Edited by eugen_b_e, 28 April 2011 - 17:25.


#29
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
AlexGP - Exercitiu interesant, te cucereste repede, acuma am mai vazut multe, deja pot sa zic ca am devenit pragmatic, ma uit ca la filme S.F., parca urmaresc dintr-o tara exilata.
Hype, Hype, sa înteleg ca asta însemna: moda!?
Bosley - Înca nu, vroiam sa butonez si eu, locul unde era expusa (Real) nu mi-a permis, era lume de parca se dadea ceva gratuit, apoi la întoarcere era stinsa, avea cablul conectat, dar era stinsa, pot sa zic ca pare solida, usoara, frumoasa, era culmea sa nu pun mana pe ea.
Test browser: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z0ZrO0S9gvM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
eugen_b_e - Eu ma gândesc: internet + documente office, mai corectez ceva, mai trag repede o notita, acuma corectez pe hârtie, apoi trebuie sa dau edit la document cu hartia în mâna, asa m-ar scuti de multe, folosesc direct documentul modificat pe drum.
manssebas - http://www.manager.r...gerro-hands-on: -tableta-romaneasca-evolio-evotab-tb-1-5050.html
"De ce nu ofera Evolio posibilitatea trecerii la o versiune mai noua a platformei de operare? Într-un interviu acordat EvZ, seful Evolio, Liviu Nistoran a explicat: "Avem o problema majora cu programul de operare de la Google, Android. Nu ni se da ce i se da lui Samsung, spre exemplu. Nu avem ultimele versiuni. Le putem instala, dar nu se poate deschide Android Market (n.r. - Magazinul virtual de aplicatii), suntem oarecum frânati si speram sa îmbunatatim comunicarea cu Google". "
Eu zic sa mai astepti, sa mai fie cumparata de piata din RO, macar sa ai suport pe internet RO, raspunsul Allview = FANATASTIC, nici nu ma asteptam la altceva.

#30
AlexGP

AlexGP

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,419
  • Înscris: 03.01.2007

View PostAether, on 28th April 2011, 19:00, said:

AlexGP - Exercitiu interesant, te cucereste repede, acuma am mai vazut multe, deja pot sa zic ca am devenit pragmatic, ma uit ca la filme S.F., parca urmaresc dintr-o tara exilata.
Hype, Hype, sa înteleg ca asta însemna: moda!?

Hype-ul nu inseamna neaparat moda, ci mai mult chestia aia, ca auzi peste tot de iPad, la tv, la boc, la ziar, si ajungi sa crezi ca tu chiar ai nevoie de asa ceva. Il cumperi si fie iti place, fie iti dai seama ca nu e exact ceea ce iti doreai.
Apple e maestru desavarsit in asa ceva (dar nu sunt singurii). Nu ai vazut cum vuieste netul cand Apple anunta ceva nou?

Scuze de offtopic.

#31
etre

etre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 01.10.2007
edit. nvm se discuta deja pe forum

Edited by etre, 05 May 2011 - 14:26.


#32
[mc]xtrem

[mc]xtrem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 22.07.2004
Cat a costat si de unde l-ai comandat. Si daca a ajuns poate ne spui si primele impresii.

#33
Aether

Aether

    AirGod.

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,334
  • Înscris: 01.01.2011
AlexGP - Am vazut pe aia care îsi instalasera cort în fata la magazin, fiecare cu pandaliile lui.
Am prospectat putin piata, am constata ca lucrurile se misca lent, pe unele magazine nu se misca deloc, apoi toate sunt la nivel de produs nou, daca pe google/youtube se gasesc toate nebuniile posibile: În România parca se joaca cu televizoare ALB-NEGRU.
Chiar cautam un motiv sa dau un replay la treaba cu Hype, dar nu am gasit nimica nou, pe piata noastra nu se misca mai nimica, dar macar am ajuns un standard O.K.: ecran de 10, 3G+WIFI, cam astea ar trebui sa fie suficiente pentru majoritatea utilizatorilor, tabletele astea sunt 0 fara internet, piata SH sta foarte bine, gasesti foarte multe tablete (sau Laptop cu ecranul care se întoarce) care nu au fost comercializate în România, înca un exemplu ca magazinele astea ne arata un procent foarte mic din piata reala.

#34
laurentiuene70

laurentiuene70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 01.12.2008

View PostAether, on 8th May 2011, 18:33, said:

am constata ca lucrurile se misca lent,
Eu zic sa nu va plangeti. Poftiti aici cateva tablete care sunt demne de luat in seama. Vor mai veni puternic din urma si altele. Una din ele este asta care la va bate la fund pe cele 10 mai sus enumerate. Cu toate acestea, o tableta nu va face niciodata ce face un laptop. De fapt, tableta este un smartphone cu display de laptop, mai nou a fost scoasa functia de phone calling, ar fi ridicola la 9-10 inchi, chiar si cu un headset pe fir sau casca bluetooth.

#35
BlueTiger2010

BlueTiger2010

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 19.11.2010
Salutare,

As dori si eu cateva pareri legate de Tablet PC-uri ca sunt mai ieftine. Nu cunosc absolut deloc acest domeniu si sunt cam stramtat cu timpul de a ma interesa exact.

M-ar interesa un tablet pc cat mai ieftin pentru lucruri marunte: citit carti mai exact. Nu doresc sa platesc foarte mult pe acest gadget. Am inteles ca ma pot conecta si la net, intrebarea mea care este modalitatea cu care ma pot conecta la internet?  Cei de la digi iti dau un stick pentru calculator cu care te poti conecta la internet. Il poti folosi pentru conexiune internet sau e necesar un abonament de telefonie?

Imi puteti recomanda cateva firme care ar fi recomandate?

PS: este o oferta pe un site de reduceri: "Tabletă PC XTP73 7" cu sistemul de operare Android 2.2 la 20 RON în loc de 250 RON din prețul total de 594 RON. "

Blue

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cea mai simpla modalitate e cea prin Wi-Fi. majoritatea tabletelor de pe piata desi stiu 3G nu au suport ptr stickurile de pe la noi. Pana acum am gasit un singur model care merge cu cel de la digi, cu cele de la Vodafone sau Orange, nimic. Alte informatii gasesti si aici - http://forum.softped...howtopic=754069

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate