Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

duplex

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
dannaros

dannaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2011
salut! situatia este in felul urmator:impreuna cu parintii mei am vrea sa ne apucam impreuna de o casuta, de un duplex nu foarte mare, terenul il avem, la aprox 2 km de oras ,
inca nu este hotarat nimic, ar fi ceva in mare, casa sa fie in total 10m pe 11m, impartita in doua deci una ar fi de 5m pe 11m, la parter:un living de 5 pe 6, bucataria de 4 pe 3 si o baie de 2 pe 3m, iar la etaj :un dormitor 5 pe 3, altul 4 pe 3,altul 3 pe 3 , si o baie 2 pe 3m, si cealalta parte ar fi cam tot asa,..bun ce ma'r interesa pe mine ar fi un pret la rosu la tot duplexul, defapt materialele cat ar costa aproximativ fara manopera, sa zicem ca as avea cu cine sa o fac doar materialele ma'r interesa, as vrea sa imi fac o idee,ma'r interesa sa vad pt jumatatea mea..daca ma poate juta cineva cu niste sfaturi as fi bucuros, mentionez ca nu prea le am eu personal cu constructiile, deci daca nu am mentionat ceva sau nu m'am exprimat corect scuzele mele :P

-as avea nevoie si de sfaturi in privinta alegerii modelului proiectului..sincer am tot cautat si nu prea m'au incatat care le'am gasit..mi'ar place un model cu acoperis tip terasa.
-citesc de vreo 2 saptamani pe forum si am vazut oameni care au primit sfaturi bune si m'am gandit sa apelez si eu la ajutorul vostru!

#2
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Salut,

Ce pot sa-ti spun e ca la ce suprafete iti doresti tu acolo, un minim ar fi 14x11, fiecare jumatate a casei fiind 7x11.
Altfel nu iti poti compartimenta dupa cum doresti tu.
Referitor la materiale, mi-am facut eu un calcul si ma costa aprox 100-110 euro/mp.
Dar si asta depinde mult de cantitatea de fier, cantitatea de beton din fundatii, zidaria aleasa (poti lua BCA la 180 sau caramida la 250). Probabil materialele la rosu te vor costa pentru jumatatea ta cam 16.000 euro.
Referitor la proiect, cel mai bine ia legatura cu un arhitect. Ti-o va modela exact asa cum ti-o doresti.
Dupa parerea mea ar fi bine sa nu faci rabat la partea de proiectare (un proiect ieftin si prost te va costa mult pe viitor) si nici la partea de structura.

#3
dannaros

dannaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbicosu, on 24th April 2011, 21:58, said:

Salut,

Ce pot sa-ti spun e ca la ce suprafete iti doresti tu acolo, un minim ar fi 14x11, fiecare jumatate a casei fiind 7x11.
Altfel nu iti poti compartimenta dupa cum doresti tu.
Referitor la materiale, mi-am facut eu un calcul si ma costa aprox 100-110 euro/mp.
Dar si asta depinde mult de cantitatea de fier, cantitatea de beton din fundatii, zidaria aleasa (poti lua BCA la 180 sau caramida la 250). Probabil materialele la rosu te vor costa pentru jumatatea ta cam 16.000 euro.
Referitor la proiect, cel mai bine ia legatura cu un arhitect. Ti-o va modela exact asa cum ti-o doresti.
Dupa parerea mea ar fi bine sa nu faci rabat la partea de proiectare (un proiect ieftin si prost te va costa mult pe viitor) si nici la partea de structura.

salut, mersi pt sfaturi, sigur pe viitor o sa iau legatura cu un arhitect dar vreau sa imi fac o idee in mare care este situatia si in cam pe unde ma aflu,in legatura cu fundatia va fi simpla, fara beci,dar zidaria nu stiu..ma poti sfatuii ce sa aleg dintre bca sau caramida? care este mai avantajoasa din punct de vedere a calitatii in primul rand dar si al pretului.

#4
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Din punct de vedere al calitatii, clar caramida este peste BCA. In primul rand asigura portanta, ceea ce BCA-ul nu face. In al doilea rand, tencuiala pe BCA cam crapa. Dar BCA-ul are si avantaje: pret mai scazut, conductivitate termica scazuta (izolatie termica mai buna), timp de zidiure mai scazut datorita dimensiunilor BCA-ului.
Si eu cand imi faceam proiectul pentru casa ma gandeam la BCA. Dar am mers pe caramida, deoarece oricum voi pune polistiren de minim 12 pe exterior. Caramida e sfanta, si e doar cu 10-20% mai scumpa decat BCA-ul.

#5
dannaros

dannaros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.04.2011

View Postbicosu, on 25th April 2011, 20:49, said:

Din punct de vedere al calitatii, clar caramida este peste BCA. In primul rand asigura portanta, ceea ce BCA-ul nu face. In al doilea rand, tencuiala pe BCA cam crapa. Dar BCA-ul are si avantaje: pret mai scazut, conductivitate termica scazuta (izolatie termica mai buna), timp de zidiure mai scazut datorita dimensiunilor BCA-ului.
Si eu cand imi faceam proiectul pentru casa ma gandeam la BCA. Dar am mers pe caramida, deoarece oricum voi pune polistiren de minim 12 pe exterior. Caramida e sfanta, si e doar cu 10-20% mai scumpa decat BCA-ul.

ok, mersi mult!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate