Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Film original sau pirat?

Cum poti inregistra CD-uri in for...

Probleme la acoperis datorita ins...

Transferuri instant intre bancile...
 player video

Carrefour Act for good

Parcare gratis in Bucuresti pentr...

Rovinieta prin SMS pentru masina ...
 Viteza mica Usb 3.2 gen.1 header

Cerificat atestare fiscala pentru...

Schimbare destinatie imobil din l...

Dorsalgie
 Recomandare brand cheie dinamomet...

Divorț la notar

Vechime vs km reali

Android 12 : "Yahoo Mail s-a ...

O vorbă zice "sunt prea sărac ca să-mi permit lucruri proaste"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

slai

slai

User Incredibil

• Grup: Senior Members

View Postdjl, on 23rd April 2011, 14:40, said:

Uită că evreii zic "Dacă vezi banconta de 10 dolari pe jos apleacă-te și ia-o".

Stai tu linistit, ca nu uita nimic.  Ia arunca tu bancnote de 10 euro, sa vad io ca nu le iau romanii... Pariu ca vor fi muuult mai rapizi decat evreii. Ba chiar vor fi din cei care, ca sa nu te obosesti sa-i arunci, iti vor lua banii direct din buzunar.

prahoveanu

prahoveanu

Senior Member

View Postslai, on 24th April 2011, 01:08, said:

Stai tu linistit, ca nu uita nimic.  Ia arunca tu bancnote de 10 euro, sa vad io ca nu le iau romanii... Pariu ca vor fi muuult mai rapizi decat evreii. Ba chiar vor fi din cei care, ca sa nu te obosesti sa-i arunci, iti vor lua banii direct din buzunar.

Da, moldovenii si tiganii, ca trebuie sa traiasca si ei cumva :lol:

Edited by prahoveanu, 24 April 2011 - 11:57.

djl

djl

Resursele sunt făcute pt. a fi consumate

Vorba aia evreiască se referea la faptul că trebuie să profiți de orice oportunintate ;)

buleala

buleala

Senior Member

• Grup: Banned

View Postprahoveanu, on 24th April 2011, 12:57, said:

Da, moldovenii si tiganii, ca trebuie sa traiasca si ei cumva :lol:
tu esti intreg la minte?!

rog un moderator sa-si faca treaba!
(zici una la misto, una ca raspuns, una din oftica, dar sa persistarea in prostie trebuie sanctionata)

Whiteboy2010

Whiteboy2010

Member

• Grup: Members
Lucruri noi...tehnologia a ievoluat, mâncați-aș!

Attached Files

britishpub

britishpub

Senior Member

exista mai multe (posibile) cauze a mentalitatii descrise in prima postare

1. comunismul. lipsa lucrurilor a dus la setea de dupa '89. de la coada la paine la iphone si toyota intr-un timp scurt = un soc mare in gandirea colectiva a unei natii
2. snobismul, sport national din vremuri stravechi pentru romani - Chirita de Alecsandri
3. prin anii '90 e cunoscut ca Vestul si-a aruncat toate gunoaiele in Europa de Est trimitand "ajutoare"  :lol:  si probabil multora li s-a acrit

gabicen

gabicen

Senior Member

View Postdjl, on 23rd April 2011, 14:40, said:

O vorbă zice "sunt prea sărac ca să-mi permit lucruri proaste". Dar se pare că românii nu au învățat-o. Ei visează numai la lucruri noi, chiar dacă lucrurul nou se întâmplă să fie o PORCĂRIE. Avem fițe pe noi. Vai, cum să-mi iau ceva la mâna a 2-a? Doar nu sunt sărac. Unii ar primi chiar pe de-a moca lucruri vechi, dar în stare acceptabilă/bună, dar vai, dacă faci asta ești cerștor, sărăntoc, un nimic. Uită că evreii zic "Dacă vezi banconta de 10 dolari pe jos apleacă-te și ia-o". Adică la români fițele și concepțiile idioate primează în loc să primeze "cum să facem economie la modul util". Și mai sunt destui care preferă să arunce unele lucruri vechi, dar care se mai pot folosi, în loc să le dea celor care au nevoie de ele.
Nu zic că toți românii sunt așa, dar sunt destui.
Caz real: e un site unde sunt puse diverse discuții hazlii sau tâmpite. Unul se plânge "Am rămas și fără televizor în cameră". Celălat întreabă "Cum de?"; răspunul e mortal... "L-am scos pe hol ca să-mi iau unul nou!"  :roflmaofast:

Bestial bancul tau... dar pe ala cu "tot o pisica pisica" il sti?...raspunsul in banc era la fel de mortal... teoretic unul care se tara dupa o bacnota, mieuna si a scapat....urmatorul a fost intrebat "cine esti?"...el a raspuns, in loc sa miaune..."tot o pisica", ha, ha!. Si eu apreciez bancurile bune.
====

djl, am privit si tot privit la textul tau....este ca un exemplu de scris pe forumuri cu virgule, caciulite si alte exprimari ale limbii Romane. Textul scris de tine este prea corect! Profesorul de gramatica limbii romane a fost bun pentru tine.

Din pacate tu si profesorul tau de limba romana  a-ti clacat la expresie traditionala romaneasca: "sunt prea sarac..."continua te rog djl...expresia noastra, a romanilor....ai trei variante recunoscute de noi, Romanii.

De asemenea "Caz real: e un site unde sunt puse diverse discuții hazlii sau tâmpite."... pe cuvantul tau ca ce este in ghilimele este scris in romana pura?

djl, pe mine nu ma duci cu vorba...te simt ca nu esti roman.

Si daca nu esti roman si faci greseli grave de instructie, ce tot vreti se dovediti?

Speedy_Gonzales

Speedy_Gonzales

Member

View Postgabicen, on 25th April 2011, 05:57, said:

a-ti clacat la expresie traditionala romaneasca:
Si dvs ati clacat. :(

A fost deformat sensul expresiei in topic.
Se spune: "Sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri ieftine" iar morala ar fi ca de multe ori lucrurile ieftine te costa in timp mai mult decat daca ti-ai fi cumparat ceva mai bun, dar mai scump.

Exemplul de mai sus cu masinile sh este cel mai graitor.
Cand nu se pune problema sa cumpere sh, romanul aplica doua variante sa isi omoare dusmanii si vecinul, cu capra cu tot:

1. Isi trage Dolce Cabana de Europa sau Rolex de Obor (kitskh-uri, in traducere libera).
2. Aplica tactica din stramosi: "Cu casetofonul in mana, nemancat de-o saptamana".
Agitatia din ultimii doi ani a recuperatorilor de datorii dovedeste ca varianta 2 a fost foarte des folosita. :D

gabicen

gabicen

Senior Member

[quote name='Speedy_Gonzales' date='25th April 2011, 06:54' post='9797869']
Si dvs ati clacat. :(

A fost deformat sensul expresiei in topic.
Se spune: "Sunt prea sarac ca sa cumpar lucruri ieftine" iar morala ar fi ca de multe ori lucrurile ieftine te costa in timp mai mult decat daca ti-ai fi cumparat ceva mai bun, dar mai scump.
/quote]

Speedy _goz, ai intrat "planton schimbul unu" pe acest forum?

Speedy, apreciez, dar eu vorbeam cu plantonul schimbul 2-3.

Unde este schimbul de noapte care facea misto de romani si evrei  si deschidea topic de romani saraci care sunt prea saraci ca sa  cumpere marfa din est....astept inca cele trei raspunsuri posibile.

Speedy_Gonzales

Speedy_Gonzales

Member

Teoria conspiratiei? :D

Te-am taxat doar pentru ca il trageai de urechi de djl cu gramatica si nu pari a fi cel mai in masura sa o faci.
Nu te supara, da? :)

djl

djl

La noi moda ciurucurilor s-a extins în anii '90 sau mai devreme?

Mosotti

Mosotti

Geniu umil

ca unu care si-a luat masina de spalat si frigider second hand, pot zice ca n-o sa mai fac asa ceva in vecii vecilor amin. second handu e o laba trista din care se scot o gramada de bani. probabil numai haine se pot cumpara sh fara nici un risc, pentru ca n-are ce sa se strice la ele fiindca n-ai observat ca ii pe duca.

djl

djl

Acum depinde și de cum le nimerești.  :rolleyes: Eu am avut noroc și m-am ales în general cu lucruri în stare bună.

iDorin

iDorin

Senior Member

View Postfloryyn, on 23rd April 2011, 16:10, said:

Până și femeile de altă dată erau mai bune decât cele de acum! : ) ) ) ) )
Mare adevar graiesti ! ! !

Whiteboy2010

Whiteboy2010

Member

Second-hand-ul e problematic, fiindca acele aparate si-au cam ispravit durata normata de viata, noroc ca au fost fabricate peste prescriptii, asa ca SH-ul e la noroc, eu am masina de spalat cumparata SH in urma cu 4 ani(la jumate de pret), a suportat vreo doua reparatii, dar fata de jafurile noi-noute care au cuva de plastic, nu de inox, e totusi ceva...a meritat.
In schimb, un frigider Zanussi nou-nout, cu doi ani garantie mi s-a defectat iremediabil la doi ani jumatate de la achizitionare-si m-am intors la un "Arctic" de la sf. anilor `70, care mai si ingheata bine fata de stiftul nou, care abia "racorea".
La electronice, in special audio, fata de ce se fabrica in urma cu 20 de ani, acum pe piata sunt numai gunoaie, sau nu sunt...deloc! Nu mai gasesti in magazinele de electronice un radio bun, numai bazaconii si chinezarii, jafuri cu "empetrei pentru gigei", si alte corcituri, bineinteles, made in ceaina.
Oldies but goldies!

f300

f300

30k si ma duc

Cred ca aici se discuta de 2nd handuri in sensul ca e inclus si un comerciant la mijloc care are interesul sa scoata profit cit mai mare atit prin pretul initial cerut tie, prin pretul dat pe 2nd handuri (ia toata jafurile) si pe lipsa oricarui suport chiar daca teoretic iti da garantie un an sau chestii de-astea. Acolo e normal ca in medie sa iei teapa, sint mai multe guri de hranit si totul devine mult mai putin rentabil. Dar daca ai ocazia sa o faci local si personal nu se poate sa pierzi cu 2nd hand. Eu am luat masina de spalat, monitoare, congelator la preturi absolut simbolice (10 RON) sau nule (doar ia-l de aici) sau modice (150 RON pt masina de spalat automata ca noua). Si nu de la rude sau macar cunoscuti. Totul merge inca sau ma rog mergea cind l-am dat si eu la rindul meu cuiva fie cadou fie pe un pret simbolic. Singura teapa pe care am luat-o a fost cu doua tastaturi culmea luate de la un magazin 2nd hand (aveau un layout de care aveam nevoie si practic nu erau de gasit altfel nu ca as face economie la tastaturi) - teapa fiind ca ambele mergeau ingrozitor desi aratau 100% ok.
Dupa cum am spus si mai sus poti avea nspe motive sa iei nou si nu e nimic rau in asta dar nu poate cineva sa sustina ca 2nd handul corect este financiar extrem rentabil din orice pozitie.

buleala

buleala

Senior Member

• Grup: Banned
vad ca nu spune nimeni de femei "luate la 2-a mana"...

reludd

reludd

Member

View Posthightech-sys, on 23rd April 2011, 16:39, said:

sunt o exceptie pe naiba ........ dai cat dai ca sa cumperi iar dupa platesti triplu pe intretinere, revizii, service, consum, etc, etc.
e parerea ta proprie si personala. poate gresesti, poate nu stii ce vorbesti... pot demonstra oricand ca reviziile obligatorii la masinile noi costa mai mult decat intretinerea celor vechi...

pe de alta parte nu trebuie sa fii suparat pe cei de al service ca ti-au luat triplu... se uita si ei la om... te-au crezut magnat....

View Postm3th0dman, on 23rd April 2011, 15:25, said:

La câte mașini second exista prin România...
sh=ietin=prost ??????????????????????????????????????????????????????????????????????

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

mai sunt si calculatoarele.. Vrei nu vrei, mai bine nou , cu garantie, decat sh , cu cine stie ce belele. La fel e si la haine. Nu zic exista si chestii faine sh , insa prefer un blug nou par example. La mancare nu exista sh. Doar chestii aflate aproape de expirare. Mai raman televizoare, combine etc. Pt un utilizator obisnuit sau unu care vrea ceva hd, nu are ce cauta la chestii mai vechi. Mai raman masinile. Aici eu unu, nu m-as risca la loteria sh. Mai ales daca masina e iesita din garantie.
?????????????
eu n-am avut niciodata calculator nou, doar sh... nu s-au stricat niciodata... le-am schimbat de timp... ceea ce nu pot spune de cei care si-au cumparat prostii noi de zeci de ori mai scumpe... dupa 6 luni nu le mai aveau....
??????????????

bine , nu toti sunt magnati.... pana la urma daca n-ar exista smecheri sa -si ia calculatoare cu 30 mil, eu de unde l-as lua dupa un an cu 3 mil????

View Postfloryyn, on 23rd April 2011, 16:10, said:

În ce sens? Eu aș zice de exemplu că mașinile germane de generație precedentă sau ante-precedentă erau/sunt mai fiabile și rezistente decât actualele modele împănate de plastic, gadget-uri și piese făcute de chinese people sau mai știu eu pe unde...A se vedea de pildă cazul VW Passat.

La fel bunurile electrice de larg consum gen frigider, aragaz, mașină de spălat. Erau mult mai robuste cele de acum 10 - 20 de ani decât șmecheriile actuale, pline de butoane, leduri și display-uri.

Până și femeile de altă dată erau mai bune decât cele de acum! : ) ) ) ) )
daca omul vrea sa dea 80.000 pe o masina noua si sa o vanda peste un an cu 15.000, poti sa-l opresti? e prea sarac sa o ia veche....

View Postf300, on 23rd April 2011, 18:34, said:

Tu ai avut masina noua pe leafa ta (nu de la firma sau parinti)? Reviziile sint apanajul masinii noi ca nu poti sa le faci unde vrei si intotdeauna vor bani grei si trebuie sa le faci. Motoarele tin 200-300000+km fara nici o problema, mai o pompa mai un rulment - nimic spectaculos. Singurul mod sa iei teapa cu 2nd hand e pur si simplu sa iei teapa adica sa cumperi o masina cu enorm de multi km fata de cei declarati sau sa fie actele in neregula sau faze de-astea. Consumul e practic la fel si cu 200000km la bord, poti sa te duci la un service in care ai incredere si sa folosesti ce piese vrei (da, surpriza consumabilele de la producator sint deseori mai scumpe si mai proaste, mai ales la chestii generice gen lichide si filtre), chiar daca statistic se strica un pic mai multe chestii fiind masina mai veche tot scapi infinit mai ieftin pentru ca nu trebuie sa platesti reviziile periodic. Poate sa nu-ti placa tie ca nu e masina virgina si a stat fundul altuia in ea sau mai stiu eu ce dar financiar dupa cum am spus nu poti iesi in pierdere decit daca iei teapa pur si simplu.

Bine, sint exceptii cum erau de exemplu ofertele alea super-ieftine de Logan (or mai fi si acum, n-am verificat), plus 3 rable si normal iti iese nou cam cit e pe piata un 2nd hand ok de un an. Normal ca asa nu merita. Dar daca vrei ceva mai mult; nu, nu X5 sau Q7 ci chestii mai normale gen Golf (deh VW, masina poporului)? Poti sa treci de 20000 (EURO!) asta inainte de a pune orice optiuni pe masina (si fara a trece la nebunelile de 30000+)! Nici nu vreau sa ma uit cit e un Passat sau Mondeo sau Avensis. La 2-3-4 ani vechime scade valoarea de 2-3 ori. Tu platesti 35-50% din pret si folosesti masina (sa zicem) 5-7 ani. Cel care a cumparat-o noua plateste 50-65% si o folosesti 2-3 ani. Imi pare o afacere f buna.
lasa-l frate ca e si el sarac.....

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate