Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

O vorbă zice "sunt prea sărac ca să-mi permit lucruri proaste"

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
O vorbă zice "sunt prea sărac ca să-mi permit lucruri proaste". Dar se pare că românii nu au învățat-o. Ei visează numai la lucruri noi, chiar dacă lucrurul nou se întâmplă să fie o PORCĂRIE. Avem fițe pe noi. Vai, cum să-mi iau ceva la mâna a 2-a? Doar nu sunt sărac. Unii ar primi chiar pe de-a moca lucruri vechi, dar în stare acceptabilă/bună, dar vai, dacă faci asta ești cerștor, sărăntoc, un nimic. Uită că evreii zic "Dacă vezi banconta de 10 dolari pe jos apleacă-te și ia-o". Adică la români fițele și concepțiile idioate primează în loc să primeze "cum să facem economie la modul util". Și mai sunt destui care preferă să arunce unele lucruri vechi, dar care se mai pot folosi, în loc să le dea celor care au nevoie de ele.
Nu zic că toți românii sunt așa, dar sunt destui.
Caz real: e un site unde sunt puse diverse discuții hazlii sau tâmpite. Unul se plânge "Am rămas și fără televizor în cameră". Celălat întreabă "Cum de?"; răspunul e mortal... "L-am scos pe hol ca să-mi iau unul nou!"  :roflmaofast:

Edited by djl, 23 April 2011 - 13:41.


#2
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
De fapt vorba zice "Sunt prea sarac sa imi iau lucruri ieftine".

#3
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
La câte mașini second exista prin România...

#4
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Mașinile reprezintă una din puținele excepții de la regulă.

#5
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,569
  • Înscris: 05.11.2009
mai sunt si calculatoarele.. Vrei nu vrei, mai bine nou , cu garantie, decat sh , cu cine stie ce belele. La fel e si la haine. Nu zic exista si chestii faine sh , insa prefer un blug nou par example. La mancare nu exista sh. Doar chestii aflate aproape de expirare. Mai raman televizoare, combine etc. Pt un utilizator obisnuit sau unu care vrea ceva hd, nu are ce cauta la chestii mai vechi. Mai raman masinile. Aici eu unu, nu m-as risca la loteria sh. Mai ales daca masina e iesita din garantie.

#6
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postm3th0dman, on 23rd April 2011, 15:25, said:

La câte mașini second exista prin România...

În ce sens? Eu aș zice de exemplu că mașinile germane de generație precedentă sau ante-precedentă erau/sunt mai fiabile și rezistente decât actualele modele împănate de plastic, gadget-uri și piese făcute de chinese people sau mai știu eu pe unde...A se vedea de pildă cazul VW Passat.

La fel bunurile electrice de larg consum gen frigider, aragaz, mașină de spălat. Erau mult mai robuste cele de acum 10 - 20 de ani decât șmecheriile actuale, pline de butoane, leduri și display-uri.

Până și femeile de altă dată erau mai bune decât cele de acum! : ) ) ) ) )

Edited by floryyn, 23 April 2011 - 15:11.


#7
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

mai sunt si calculatoarele.. Vrei nu vrei, mai bine nou , cu garantie, decat sh , cu cine stie ce belele. La fel e si la haine. Nu zic exista si chestii faine sh , insa prefer un blug nou par example. La mancare nu exista sh. Doar chestii aflate aproape de expirare. Mai raman televizoare, combine etc. Pt un utilizator obisnuit sau unu care vrea ceva hd, nu are ce cauta la chestii mai vechi. Mai raman masinile. Aici eu unu, nu m-as risca la loteria sh. Mai ales daca masina e iesita din garantie.
:roflmaofast:  

+1  :coolspeak:

#8
asasinuxp

asasinuxp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.08.2010

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

La mancare nu exista sh.
Eee na!Inseamna ca tu n-ai vazut nici un boschetar.La ala exista sh la mancare.

#9
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

mai sunt si calculatoarele.. Vrei nu vrei, mai bine nou , cu garantie, decat sh , cu cine stie ce belele. La fel e si la haine. Nu zic exista si chestii faine sh , insa prefer un blug nou par example. La mancare nu exista sh. Doar chestii aflate aproape de expirare. Mai raman televizoare, combine etc. Pt un utilizator obisnuit sau unu care vrea ceva hd, ...

Având în vedere că industria românească a confecțiilor, tricotajelor, pielăriei, încălțămintei și marochinăriei a fost, în general, "restructurată și eficientizată" adică închisă, demolată, loan-izată, într-un cuvânt FU.TU.TĂ clasa I și grupa mare, în momentul de față NOU pe piața confecțiilor din România înseamnă de cele mai multe ori țoale de 3 lei și 5 bani făcute prin China, îmbibate de formaldehidă cancerigenă, din materiale și cusături de o calitate care le-ar indica mai degrabă pentru sectorul confecțiilor mortuare.

Așa că dacă nu ești pițipoancă sau poponeț de Bamboo, cu mofturi pe creier și bani de bilet pentru Viena și Paris când vrei să-ți cumperi chiloței și te miri ce altă zdreanță scumpă ca dracu, te poți duce liniștit să-ți iei lucruri foarte bune și de calitate de la magazine de haine SH.

#10
hightech-sys

hightech-sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,955
  • Înscris: 23.06.2009

View Postdjl, on 23rd April 2011, 15:41, said:

Mașinile reprezintă una din puținele excepții de la regulă.
sunt o exceptie pe naiba ........ dai cat dai ca sa cumperi iar dupa platesti triplu pe intretinere, revizii, service, consum, etc, etc.

oricum este foarte adevarata zicala ............ de multe ori m-am zgarcit la pret si am cumparat lucruri de tot kkt-ul ca dupa aia sa bag alti bani in aceleasi chestii dar de calitate mult mai buna.

#11
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,569
  • Înscris: 05.11.2009

View Postfloryyn, on 23rd April 2011, 16:33, said:

Având în vedere că industria românească a confecțiilor, tricotajelor, pielăriei, încălțămintei și marochinăriei a fost, în general, "restructurată și eficientizată" adică închisă, demolată, loan-izată, într-un cuvânt FU.TU.TĂ clasa I și grupa mare, în momentul de față NOU pe piața confecțiilor din România înseamnă de cele mai multe ori țoale de 3 lei și 5 bani făcute prin China, îmbibate de formaldehidă cancerigenă, din materiale și cusături de o calitate care le-ar indica mai degrabă pentru sectorul confecțiilor mortuare.

Așa că dacă nu ești pițipoancă sau poponeț de Bamboo, cu mofturi pe creier și bani de bilet pentru Viena și Paris când vrei să-ți cumperi chiloței și te miri ce altă zdreanță scumpă ca dracu, te poți duce liniștit să-ți iei lucruri foarte bune și de calitate de la magazine de haine SH.
pai, daca nu ma insel hainele au devenit "asiatice" prin europa, in ultimii 10 ani. Cred ca majoritatea hainelor din magazinele de sh, se incadreaza si ele la eticheta "mada in china, thailanda " sau dracu mai stie pe unde, care cel mai probabil inseamna cam tot aceeasi calitate slaba

#12
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,020
  • Înscris: 01.05.2004

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:41, said:

pai, daca nu ma insel hainele au devenit "asiatice" prin europa, in ultimii 10 ani. Cred ca majoritatea hainelor din magazinele de sh, se incadreaza si ele la eticheta "mada in china, thailanda " sau dracu mai stie pe unde, care cel mai probabil inseamna cam tot aceeasi calitate slaba

Nope, poate n-o sa-ti vina sa crezi da' si "chinezismele" din tarile vestice sunt mult mai bune decat "chinezismele" de la noi!

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posthightech-sys, on 23rd April 2011, 16:39, said:

sunt o exceptie pe naiba ........ dai cat dai ca sa cumperi iar dupa platesti triplu pe intretinere, revizii, service, consum, etc, etc.
Tu ai avut masina noua pe leafa ta (nu de la firma sau parinti)? Reviziile sint apanajul masinii noi ca nu poti sa le faci unde vrei si intotdeauna vor bani grei si trebuie sa le faci. Motoarele tin 200-300000+km fara nici o problema, mai o pompa mai un rulment - nimic spectaculos. Singurul mod sa iei teapa cu 2nd hand e pur si simplu sa iei teapa adica sa cumperi o masina cu enorm de multi km fata de cei declarati sau sa fie actele in neregula sau faze de-astea. Consumul e practic la fel si cu 200000km la bord, poti sa te duci la un service in care ai incredere si sa folosesti ce piese vrei (da, surpriza consumabilele de la producator sint deseori mai scumpe si mai proaste, mai ales la chestii generice gen lichide si filtre), chiar daca statistic se strica un pic mai multe chestii fiind masina mai veche tot scapi infinit mai ieftin pentru ca nu trebuie sa platesti reviziile periodic. Poate sa nu-ti placa tie ca nu e masina virgina si a stat fundul altuia in ea sau mai stiu eu ce dar financiar dupa cum am spus nu poti iesi in pierdere decit daca iei teapa pur si simplu.

Bine, sint exceptii cum erau de exemplu ofertele alea super-ieftine de Logan (or mai fi si acum, n-am verificat), plus 3 rable si normal iti iese nou cam cit e pe piata un 2nd hand ok de un an. Normal ca asa nu merita. Dar daca vrei ceva mai mult; nu, nu X5 sau Q7 ci chestii mai normale gen Golf (deh VW, masina poporului)? Poti sa treci de 20000 (EURO!) asta inainte de a pune orice optiuni pe masina (si fara a trece la nebunelile de 30000+)! Nici nu vreau sa ma uit cit e un Passat sau Mondeo sau Avensis. La 2-3-4 ani vechime scade valoarea de 2-3 ori. Tu platesti 35-50% din pret si folosesti masina (sa zicem) 5-7 ani. Cel care a cumparat-o noua plateste 50-65% si o folosesti 2-3 ani. Imi pare o afacere f buna.

#14
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postfloryyn, on 23rd April 2011, 16:10, said:

Până și femeile de altă dată erau mai bune decât cele de acum! : ) ) ) ) )

tata, cu asta m-ai cucerit! :D

#15
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

e. La mancare nu exista sh. Doar chestii aflate aproape de expirare.

Ei nu exista, fii serios. Nu ai auzit de "meniul zilei" pe care il tot afiseaza restaurantele? Ce fel de produse crezi ca iti servesc acolo?

#16
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View Postvanitty, on 23rd April 2011, 16:02, said:

La mancare nu exista sh.

Exista. Multa lume manca c*cat (la figurat, bineanteles). Io as zice ca la hartie igienica nu exista second hand.

#17
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

View Postbuleala, on 23rd April 2011, 19:17, said:

tata, cu asta m-ai cucerit! :D

Paul, acum pe bune, tu ce ai alege între Sandra de exemplu sau Lady Gaga?

[ http://www.myidol.ro/wp-content/uploads/2009/07/sandra.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Tipa de mai sus e Sandra, regina muzicii disco a anilor ’80. Precizare făcută pentru cei mai tinerei care n-au prins vremurile alea când încă se mai cânta muzică și nu behăieli dizarmonice.

#18
buleala

buleala

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 02.03.2007

View Postfloryyn, on 23rd April 2011, 23:32, said:

Paul, acum pe bune, tu ce ai alege între Sandra de exemplu sau Lady Gaga?

Tipa de mai sus e Sandra, regina muzicii disco a anilor ’80. Precizare făcută pentru cei mai tinerei care n-au prins vremurile alea când încă se mai cânta muzică și nu behăieli dizarmonice.
intre sandra si ce?!!
daca spuneai intre sandra si sabrina sau kim wild, mai stateam pe ganduri... si stateam bine
insa smecheria aia numita l.gaga nu-i femeie!

Edited by buleala, 23 April 2011 - 22:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate