Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Cat costa mp de tencuiala exterioara?

- - - - -
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Petre,numai noi nu avem somn:))

#20
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 cosmin_sn, on 1st May 2011, 02:58, said:

Petre,numai noi nu avem somn:))
oameni harnici frate
nici noaptea nu dorm  :thumbup: cu gandul la una alta

#21
radioheadu

radioheadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2009
Salut!
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu informatii. Am avut 2 oameni care mi-au efectuat lucrari de tencuiala exterioara si mi-au dat urmatoarele preturi: 16 lei/ mp si tot 16 lei pe metru liniar pt. zona geamurilor si usilor. Mi-au cerut si 450 lei ptr. faptul ca au adus si schela (schela este a lor). Nu stiu exact cum se procedeaza de obicei la calcularea tencuielii in zona usilor sau geamurilor. Si nu stiu daca e corect si daca se practica si plata schelei...(daca e schela lor nu mi se pare normal ca eu sa platesc utilizarea de catre ei a propriilor unelte sau alte scule de lucru...). Astept parerile voastre. Mersi mult!

#22
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
Se calculeaza toata suprafata fara a scadea golurile.E bine pretul schelei dar la manopera poti ajunge la un 12 lei pt ca 16 mi se pare mult.

#23
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
la tencuiala se poate chiar si 10 lei/mp -mai ales la exterioara
cel mai cinstit preturile se calculeaza la mp scazand golurile si adauganduse pretul pe ml de glaf
ex 10ron/mp tencuiala si se scad golurile de geam
+ 10ron/ml de glaf
schela se plateste separat

#24
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 radioheadu, on 22nd May 2011, 23:21, said:

Salut!
Va rog daca ma poate ajuta cineva cu informatii. Am avut 2 oameni care mi-au efectuat lucrari de tencuiala exterioara si mi-au dat urmatoarele preturi: 16 lei/ mp si tot 16 lei pe metru liniar pt. zona geamurilor si usilor. Mi-au cerut si 450 lei ptr. faptul ca au adus si schela (schela este a lor). Nu stiu exact cum se procedeaza de obicei la calcularea tencuielii in zona usilor sau geamurilor. Si nu stiu daca e corect si daca se practica si plata schelei...(daca e schela lor nu mi se pare normal ca eu sa platesc utilizarea de catre ei a propriilor unelte sau alte scule de lucru...). Astept parerile voastre. Mersi mult!

Sa spui bogdaproste ca nu ti-au mai cerut bani si pentru mistrie, șlapi  si tichia de ziar ca nu te vedeam bine deloc  :naughty:

Dar lasand gluma la o parte, tupeu si nesimtire. Fac precizarea asta pentru cei care nu ar fi inteles ironia...

Edited by barbarian, 23 May 2011 - 11:19.


#25
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 barbarian, on 23rd May 2011, 12:16, said:

Sa spui bogdaproste ca nu ti-au mai cerut bani si pentru mistrie, șlapi  si tichia de ziar ca nu te vedeam bine deloc  :naughty:

Dar lasand gluma la o parte, tupeu si nesimtire. Fac precizarea asta pentru cei care nu ar fi inteles ironia...

Pacat ca nu mai pot sa modific mesajul.
Am dat acum un search pe goagal si ce sa vezi, am gasit un anunt de vanzare pentru o schela metalica, e drept ca e la mana a doua dar merge. Din ce vad din poza are cam 2m lungime, cam 0,5m latime si costa 250 Ron pe nivel.
Cum frate sa ai atata tupeu si nesimtire sa ii ceri omului bani pentru un accesoriu care se presupune ca tu, ca si constructor, ar trebui sa il ai?! Si ii mai si ceri si o suma cu care poti s-o cumperi..

radioheadu, in locul tau le mai trageam si un șut!

Edited by barbarian, 23 May 2011 - 11:59.


#26
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008
Cat costa aplicarea vopselei nobile?Cat timp trebuie lasat de la tencuiala la vopsea de exterior?

#27
radioheadu

radioheadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2009
si la fundatie am facut mai demult o intaritura din beton de la fundatie pana la aprox. 70 cm deasupra solului si care are latime de aprox. o palma.Mi -au tencuit si asta, iar ptr acea latime de o palma mi au cerut tot 16 lei pe metru liniar(considerand o cala geam sau usa), deci cam in total aprox 44 mteri liniari. Iarasi nu mi se pare normal sa ceara banii asia ptr asta...voi ce ziceti? va multumesc la toti ptr. sfauri si pareri!!

#28
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009
deci sa inteleg ca tencuiala e gata si dupa ce au tencuit ti-au cerut banii astia ?
sau este doar un pret care ti sa dat pentru viitoarele tencuieli ?

#29
radioheadu

radioheadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2009

 petre69, on 23rd May 2011, 22:13, said:

deci sa inteleg ca tencuiala e gata si dupa ce au tencuit ti-au cerut banii astia ?
sau este doar un pret care ti sa dat pentru viitoarele tencuieli ?
da, tencuiala e gata, la inceput mi au spus ca ma costa 16 mp, acum au venit ca trebe sa platesc si metrii liniari si schela, eu le am dat doar o parte din bani, cei calulti pentru metrii patrati.

#30
barbarian

barbarian

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,174
  • Înscris: 23.03.2008

 radioheadu, on 23rd May 2011, 22:28, said:

da, tencuiala e gata, la inceput mi au spus ca ma costa 16 mp, acum au venit ca trebe sa platesc si metrii liniari si schela, eu le am dat doar o parte din bani, cei calulti pentru metrii patrati.

Stii cum se numeste asta? Treaba jidoveasca. Sau tiganeasca! Eu am un obicei prost, stabilesc cat se poate de ferm conditiile intelegerii inca de la inceput. Iar inainte de asta stau si ma gandesc bine de tot, intorc problema pe toate partile, iau in calcul toate variantele de tepuuit. Daca imi vin cu pretentii care nu au fost mentionate de la bun inceput fac urat, ori ii dau pe usa afara, ori chem politia.
Iti recomand sa nu le platesti nici o schela, asta e un accesoriu pe care orice meserias care se respecta ar trebui sa-l aiba in dotare. Daca nu-l are, e treaba lui.
Cat despre glafuri, am avut meseriasi care au renuntat la "pretentia" asta. Deci, se poate! Nu scrie nicaieri ca glaful trebuie platit cu 15 Ron/ml. Chiar e magarie sa ceri un pret triplu doar pentru ca bati 2 cuie intr-o scandura ca sa iasa cat de cat drept.
in concluzie, daca te-ai inteles la pretul de 16 Ron/mp si atat, iei frumusel ruleta, masori tot ce au tencuit ei, inmultesti cu 16 si obtii suma pe care le-o datorezi. Si le dai banii. Nu le convine? Ti-am zis, ii dai afara. daca insista, chemi politia pentru tulburarea proprietatii.

#31
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,783
  • Înscris: 27.01.2009

 barbarian, on 23rd May 2011, 22:44, said:

in concluzie, daca te-ai inteles la pretul de 16 Ron/mp si atat, iei frumusel ruleta, masori tot ce au tencuit ei, inmultesti cu 16 si obtii suma pe care le-o datorezi. Si le dai banii.
corect si la obiect
nu au zis de schela --nu platesti
nu au zis de glafuri ca se va calcula ,la ml - nu platesti
ca sa fii baiat bun tinand cont ca au venit cu tiganii deastea
masori tot
nu scazi gealurile
nu adaugi glafurile
inmultesti cu cat te-ai inteles la inceput
platesti
si la revedere

#32
radioheadu

radioheadu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 30.07.2009
multumsc mult!! acum stiu ce am de facut!!

#33
as xxl

as xxl

    Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 734
  • Înscris: 13.02.2003
Preturile si le stabileste fiecare functie de cheltuielile pe care le are si de profitul pe care vrea sa il scoata. In general ar trebui sa oscileze intre 10 si 17 ron/mp.
Un alt element de luat in calcul este si suprafata de tencuit.
Eu, ca si constructor pot lucra si cu 8 ron/mp pentru suprafete mari si cu forme regulate unde nu e nevoie de schele sau alte lucrari auxiliare si pot cere si 15 sau chiar mai mult daca este o lucrare mai complicata si cu multe lucrari auxiliare.

Greseala pe care ai facut-o este ca nu te-ai inteles de la inceput la un pret fix, dar de ..., trebuie sa si gustati din "avantajele" de a lucra la negru. Va plangeti peste tot ca nu e calitate in constructii uitand ca voi sunteti primii in culpa prin ocolirea firmelor si lucrul cu "meseriasi".

Si da, o tencuiala pe exterior este normal sa coste mai mult daca implica o schela.
Aceasta trebuie adusa pe santier, montata, mutata, demontata, curatata. Toate acestea implica munca, iar munca trebuie platita. Ca sa nu mai spun ca o schela nu tine o eternitate si costul ei trebuie amortizat.

#34
anonima1

anonima1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,951
  • Înscris: 05.01.2008

 as xxl, on 26th May 2011, 09:54, said:

Greseala pe care ai facut-o este ca nu te-ai inteles de la inceput la un pret fix, dar de ..., trebuie sa si gustati din "avantajele" de a lucra la negru. Va plangeti peste tot ca nu e calitate in constructii uitand ca voi sunteti primii in culpa prin ocolirea firmelor si lucrul cu "meseriasi".
Te pripesti sa tragi concluzii.pretul a fost stabilit ,dar sunt unii care folosesc DM-daca merge ,de ce sa nu ciupeasca mai mult?
Eu am inceput casa cu o firma de constructii,am contract si au facut multe greseli   si au lucrat superficial.Am schimbat echipa fara sa mai iau firme si rezultatul e altul

#35
avumit

avumit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 01.01.2009
Pt interior mi-au luat 9 lei, inclusiv tavanele. Sapele le-au turnat la 8 lei... Inainte de Pasti. Lucrare mare cu tavane vreo 450 mp. Sunt destul de multumit de lucrare, pacat de granulatia nisipului umpic cam mare pt parter. La etaj e ok, dar la parter... balastiera a umblat la sita :angry:

Edited by avumit, 24 June 2011 - 21:08.


#36
bagerajungle

bagerajungle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,180
  • Înscris: 25.03.2011

 danmar1, on 22nd April 2011, 18:31, said:

Buna ziua,

As dori informatii (cost manopera cu sau fara materiale) pentru o tencuiala exterioara cu materiale traditionale (nisip,var si ciment) pentru o suprafata de aproximativ 350m². Casa are parter, etaj si pod.

Va multumesc.
Am o echipa de zidari,adevarati,cu schela lor!,stiu ca iau 12 lei/mp interior exterior plus tavane,lucreaza f bine,pe unde i am trimis toti mi au vb f frumos despre ei,sint 4 +2 necalificati,sint f rapizi si precisi,nu gresesc,oamenii fac asta si termosistem,sape,glet,iar unul din ei a fost mare instalator la o firma ...Romstal parca,automatizari,e f bun,l am testat.Sint corecti,lucreaza cu multibat care este bun si ca viteza de lucru si la tencuieli de peste 2,5 cm,unde trebuie sa mai pui si plasa dar cu multibat nu e nevoie.Bafta sanatate,Razvan

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate