Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Continuare Contele de Monte-Cristo?

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Salut!

Am auzit de curand ceva legat de existenta unui roman care e un fel de continuare a volumului lui Dumas tatal, Contele de Monte-Cristo. E adevarat? daca da, care este, daca l-a citit cineva, daca merita sa fie citit, daca intr-adevar are vreo legatura, etc. (nu stiu daca are acelasi autor)..

Multumesc!

#2
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
Dupa cateva zile de "investigat", am descoperit ca romanul "Mana de mort", tot de Alexandre Dumas tatal, este intr-adevar un fel de "sequel" al Contelui de M-C.. Am AICI dovada.  :thumbup:
Numai bine, sarbatori fericite!

#3
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Nu vreau sa fiu rau. Dar cred ca pur si simplu nu ai avut bafta la sapaturile tale.
Pe ce ma bazez cand scriu asta?
Pe http://forum.softped...t...t=0&start=0
Acuma fiecare face ce vrea. Dar sfatul si rugamintea mea e sa NU CITESTI acesta carte. O sa iti strice parerea despre Conte...
Dar daca o sa o faci, astept cu interes opiniile.
Atentie
Am folosit Capsul boldat ca subliniere, nu ca injuratura.

#4
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011
O sa incer totusi sa citesc macar cateva capitole, sa-mi fac o idee, din ce am vazut in linkul tau, nu sunt prea multi "adepti" ai romanului, dar nu am gasit niciun motiv intemeiat, sau macar cateva argumente stric legate de opera, de structura, fir epic, etc.

#5
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Stai nitel. Eu am scris de ce nu mi-a placut mie. Asta nu insemna ca eu as fi cel mai bun critic din lume.
Fiecare are gustul lui. Asa ca pune mana pe carte, citeste-o pe toata, de la prima la ultima pagina, si dupa aia (de)scrie-ti opinia.
Ce e aia citesc doar cateva capitole?
Sa fiu un porc de barbat si sa intreb ce placere poata avea cineva care practica "Coitus interruptus", hi, hi? Nu, nu sunt, asa ca nu scriu asta, hi, hi..

#6
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostPrien, on 27th April 2011, 21:10, said:

Stai nitel. Eu am scris de ce nu mi-a placut mie. Asta nu insemna ca eu as fi cel mai bun critic din lume.
Fiecare are gustul lui. Asa ca pune mana pe carte, citeste-o pe toata, de la prima la ultima pagina, si dupa aia (de)scrie-ti opinia.
Ce e aia citesc doar cateva capitole?
Sa fiu un porc de barbat si sa intreb ce placere poata avea cineva care practica "Coitus interruptus", hi, hi? Nu, nu sunt, asa ca nu scriu asta, hi, hi..

Ma refeream la faptul ca o sa citesc primele capitole, iar daca stilul sau genul scrierii nu mi se potriveste, sau pur si simplu nu-mi place, ma opresc. Ce rost ar avea s-o si termin cand mai sunt atatea alte carti pe lumea asta?...

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Dzeule mare, ce intrebari..
Hai sa mai postez inca odata, ca daca imi creste numarul de postari imi fac cei din forum statuie. Dar cred ca va fi una cu soclul cat mai jos, sa ajunga si javrele, nu numai cateii.

Daca nu iti va placea dupa primul sau al nshpele capitol cine te va impiedica sa o lasi/arunci si cine te va obliga sa o citesti pana la capat? Ai nevoie de acordul cuiva ca sa faci asa ceva?
Sau de al meu, care mi-am exprimat, zic eu, destul de clar si limpede opinia negativa asupra acesti carti? In nici un caz.
Aoleu, nu stiu de ce ma gandesc la melodia "Mama mia", a formatiei ABBA...

#8
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostPrien, on 1st May 2011, 02:18, said:

Dzeule mare, ce intrebari..
Hai sa mai postez inca odata, ca daca imi creste numarul de postari imi fac cei din forum statuie. Dar cred ca va fi una cu soclul cat mai jos, sa ajunga si javrele, nu numai cateii.

Daca nu iti va placea dupa primul sau al nshpele capitol cine te va impiedica sa o lasi/arunci si cine te va obliga sa o citesti pana la capat? Ai nevoie de acordul cuiva ca sa faci asa ceva?
Sau de al meu, care mi-am exprimat, zic eu, destul de clar si limpede opinia negativa asupra acesti carti? In nici un caz.
Aoleu, nu stiu de ce ma gandesc la melodia "Mama mia", a formatiei ABBA...

Fratioare, lasa-ma! eu zic de una tu raspunzi altceva..N-are rost sa mai continui sa te contrazic, sa mai fac alte posturi de juma' de pagina...Mersi pentru opinie. Atata tot! Numai bine!

#9
georgepkr

georgepkr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 11.05.2011
foarte tare,habar nu aveam ca exista continuare la Contele de Monte Cristo. Sper ca Mana de mort sa se ridice la nivelul primei parti

#10
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
In primul rand nu sunt fratele dumitale. Ar fi bine sa va controlati limbajul, ca nu suntem la piata.
Iar cei 7 ani de acasa nu au fost eliminati inca.
Daca asta ati inteles din postare mea, e strict problema dumitale.

#11
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,223
  • Înscris: 06.03.2011

View PostPrien, on 11th May 2011, 21:42, said:

In primul rand nu sunt fratele dumitale. Ar fi bine sa va controlati limbajul, ca nu suntem la piata.
Iar cei 7 ani de acasa nu au fost eliminati inca.
Daca asta ati inteles din postare mea, e strict problema dumitale.

Aveti dreptate domnule, am folosit un limbaj foarte deplasat, imi cer scuze daca v-am iritat sau agasat in vreun fel, promit ca nu o sa se mai intample, va respect opinia si va recunosc superioritatea culturala, intelectuala, literara. Nu am reactionat astfel fiindca am fost provocat de posturile lungi adresate mie de catre dumneavoastra, in care mi-ati combatut ironic parerile, nu, ci pentru ca am avut un moment necumpatat in care mi s-a parut ca sunt luat peste picior. Iar eu, ca un om, ca toti oamenii, care greseste, am ripostat prosteste prin vorbe de cartier si am coborat cu mult nivelul discutiei iscate. Imi cer inca o data mii de scuze si imi exprim dorinta de a incheia amiabil acest conflict, daca poate fi numit asa si va solicit politicos, daca, cu ingaduinta dumneavoastra, va veti stapani ripostele legitime si veti inceta, daca aveti bunavointa sa mai alimentati aceasta polemica prosteasca izvorata din mandria si orgoliul meu....etc. etc. Numai bine! Sanatate!

View Postgeorgepkr, on 11th May 2011, 21:36, said:

foarte tare,habar nu aveam ca exista continuare la Contele de Monte Cristo. Sper ca Mana de mort sa se ridice la nivelul primei parti
Da! Si mie mi se pare interesant, iar aceasta carte incepe sa urce pe zi ce trece in clasamentul listei prioritatilor lecturilor personale. Numai bine!

#12
Ambrozie96

Ambrozie96

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.02.2016
Am citit și eu continuarea la seria Contele de Monte Cristo și sincer sa fiu mi s a părut catastrofala . De parcă autorul ar fi fost forțat sa facă aceasta serie numita Mana de Mort .... pur și simplu mi se pare inacceptabil . Nu recomand aceasta carte nimănui , în opinia mea strica tot farmecul seriei ....

#13
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006

View PostAmbrozie96, on 14 februarie 2016 - 09:44, said:

Am citit și eu continuarea la seria Contele de Monte Cristo și sincer sa fiu mi s a părut catastrofala . De parcă autorul ar fi fost forțat sa facă aceasta serie numita Mana de Mort .... pur și simplu mi se pare inacceptabil . Nu recomand aceasta carte nimănui , în opinia mea strica tot farmecul seriei ....
Am boldat parerea dumitale pt ca in linii mare coincide cu a mea.
Pe de alta parte imi intaresti ideea ca AD avea amploati.. El le spunea in linii mari ce, cum si stilul, iar aia prestau..

#14
lefcadio

lefcadio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,323
  • Înscris: 11.06.2016
Dumas n-a avut nimic a face cu cartea asta, si a dezavuat-o. A scris-o altu', unu' moralist care voia sa pedepseasca toate personajele.
Parca era portughez, nici macar francez.
Deci nimic important.

Edited by lefcadio, 13 June 2016 - 14:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate