Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

termoizolare solutie constructor vs proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Buna,

Am si eu o problema la care am mare nevoie de ajutorul vostru. Am batut palma cu un constructor unde printe altele trebuie sa imi faca izolatia acoperisului dupa cum urmeaza:
- Suprafata de izolat 130 mp
- Solutie proiect: termoizolatoe de vata minerala de 10 cm grosime  
- Solutie constructor: Polistiren + Vata +  Polistiren
- Oferta constructor:
                        -Vata SNOWHITE din fibra poliesterica SW300, 300G/mp, grosime 5cm  4 suluri * 252.25 RON = 1,009 RON (circa 1.94 RON/ mp de izolat)
                        -Polistiren expandat SWISSPOR de grosime 3cm  7 mc * 123 = 861 RON

Acum, cand s-au apucat de treaba observ ca vata minerala nu este caserata cu aluminiu asa cum mi-au prezentat materialul cand am fost la ei la birou si spun ca nu e necesar.

Intrebarile mele sunt:
1. Nu cumva solutia lor ( polistiren 3 cm, vata 5 cm, polistiren 3 cm) este mai proasta din punct de vedere termoizolatie decat solutia data de proiectant (vata 10 cm)?
2. Pretul nu este mult prea mare pentru vata minerala de oricare ar fi ea? Daca raspunsul este afirmativ atunci poate tot devizul lor este cu mult umflat.
3. Ei mi-au aratat vata mineral casetata iar acum vad ca pun vata minerala necasetata in aluminiu. Am inteles eu gresit, merita sa incep o discutie pe aceasta tema? Este cumva snowhite la pretul de mai sus vata casetata si acum pun necasetata?

Merci anticipat,
Lidia

#2
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011

View Postlidsta, on 20th April 2011, 17:49, said:

Buna,

Am si eu o problema la care am mare nevoie de ajutorul vostru. Am batut palma cu un constructor unde printe altele trebuie sa imi faca izolatia acoperisului dupa cum urmeaza:
- Suprafata de izolat 130 mp
- Solutie proiect: termoizolatoe de vata minerala de 10 cm grosime  
- Solutie constructor: Polistiren + Vata +  Polistiren
- Oferta constructor:
                        -Vata SNOWHITE (produs haana) din fibra poliesterica SW300, 300G/mp, grosime 4.5cm ? 4 suluri * 252.25 RON = 1,009 RON (circa 7.8 RON/ mp de izolat)
                        -Polistiren expandat SWISSPOR de grosime 3cm ? 7 mc * 123 = 861 RON

Acum, cand s-au apucat de treaba observ ca vata minerala nu este caserata cu aluminiu asa cum mi-au prezentat materialul cand am fost la ei la birou si spun ca nu e necesar.

Intrebarile mele sunt:
1. Nu cumva solutia lor ( polistiren 3 cm, vata 4.5 cm, polistiren 3 cm) este mai proasta din punct de vedere termoizolatie decat solutia data de proiectant (vata 10 cm)?
2. Pretul nu este mult prea mare pentru vata minerala de oricare ar fi ea? Daca raspunsul este afirmativ atunci poate tot devizul lor este cu mult umflat.
3. Ei mi-au aratat vata mineral casetata iar acum vad ca pun vata minerala necasetata in aluminiu. Am inteles eu gresit, merita sa incep o discutie pe aceasta tema? Este cumva snowhite la pretul de mai sus vata casetata si acum pun necasetata?
4.             E adevarat ca daca se comprima vata isi pierde din coeficientul de izolatie termica? Ei spun ca in 10 cm spatiu grosime la capriori incape exact ce au pus ei iar daca vreau vata mai groasa se comprima si se pierde din coeficientul de izolatie termica. Si ca alternanta de materiale plus camere de aer intre ele creste rezistenta la transfer termic. Pare aceasta solutie de 4-5 ori mai buna decat solutia clasica doar cu vata minerala de 10 cm (suma de coeficienti r)?



Merci anticipat,
Lidia

Edited by lidsta, 20 April 2011 - 18:34.


#3
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Acoperisul peste ce e? Peste pod (nelocuit) sau peste mansarda?
Cei 10cm de izolatie sunt mult prea putini, ar trebui 20-30, daca asta e singura izolatie a casei in partea superioara.
Stiu ca proiectantii pun doar 10 dar nu ei locuiesc in casele respective si nu ei platesc facturile la incalzire.
Polistirenul in principiu nu e o idee buna, deoarece nu permite trecerea vaporilor de apa si se produce condens. Sandwich-ul de polistiren cu vata la mijloc mi se pare f. periculos, deoarece condensul s-ar putea face chiar in vata si sa o deterioreze (vata + apa =  :nonobad: )

#4
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Acoperisul este peste mansarda: acoperis, sipca lemn, folie, astereala si izolatie dupa cum am scris mai sus.

Vata nu e minerala ci din fibre de poliester care teoretic isi pastreaza forma si nu se deterioreaza in timp:

•Pleasant to touch and easy to install.
•Provides complete thermal, reflective and acoustic insulation.
•Is not carcinogenic and does not constitute a health hazard.
•User friendly – made of 100% polyester fiber and therefore is non-toxic, does not cause itching and is hypoallergenic.
•Does not require use of any kind of protective clothing.
•Environmentally friendly and completely recyclable.
•Offered in any size needed for the purpose of complete suitability to all kinds of walls and ceilings.
•Maintains its appearance and form over time, without losing thickness or volume, and without decay

Acum mai mult de 10 cm nu am cum sa pun ca ar insemna sa cobor sub capriori si sa mananc din inaltimea camerei.
Merci de raspuns.

#5
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
Nu am gasit nimic despre vata asta pe net. Ai un link? Ce coeficienti termici are? Dar polistirenul?

Impresia mea despre acest constructor din ce ai zis pana acum este destul de negativa, e implicat cumva direct in afacerea cu vata? Incearca sa vorbesti cu mai multi constructori si sa iei mai multe oferte.

Astereala o ai pusa? Daca nu, ai putea sa o inalti sa pui mai multa izolatie. 10cm mi se pare prea putin. O fi suficient d.p.d.v legal, dar din estimarile mele o sa platesti in plus la caldura iarna cam 30-100lei/luna (in fc de metoda de incalzire).

Restul casei cum e izolata?

#6
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

View Postvycxs2, on 21st April 2011, 22:07, said:

Restul casei cum e izolata?
ca poseseor de casa izolata la mansarda cu 20 de vata fara folie de aluminiu pot spune ca nu factura de incalzire e problema cat cea de racire.
este foarte cald vara.
Nici nu se pune cazul sa fie suficient 4.5cm cat despre pachetul de polistiren mi se pare cea mai proasta varianta posibila.
:thumbdown:

Edited by septimiu80, 21 April 2011 - 21:22.


#7
lidsta

lidsta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.03.2011
Restul casei e cu polistiren de 10.
La acoperis vata e haama.com SW300 cu 0.94 coeficient termic.
Astereala e deja pusa din pacate asa ca ... Poti sa te uiti pe haama si sa imi spui ce parere ai? Ideea e ca nu am vrut vata minerala ci poliester din motive de sa zicem sanatate.

#8
vycxs2

vycxs2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 06.06.2006
eu sunt doar un "om de pe strada" dar septimiu80 se ocupa chiar cu constructiile si eu as avea incredere in el.

intr-adevar, o sa fie o mare problema vara, la asta nu ma gandisem.

m-am uitat pe site la haama. rezistenta termica la vata asta este ceva mai slaba ca un polistiren expandat. valoarea minima recomandata pentru R este de 3 - asta inseamna cam 12cm de polistiren sau vata. dar dupa cum spunea septimiu mai sus, nici 20cm nu sunt suficienti ca sa nu te coci vara.

zidurile din ce sunt facute? ce tip de caramida, ce grosime?
eu ti-as recomanda sa mai cobori tavanul minim 2-3cm si sa pui doar vata. asta ca un minim necesar...

#9
cosmin_sn

cosmin_sn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 29.04.2009
E o solutie tampita cea cu polistirenul. Pune minim 20 cm vata, ultima sa fie casetata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate