Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Este HTML un limbaj de programare sau nu?

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
GarryOne

GarryOne

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.03.2011
Ma contram cu profesorul meu de informatica. El zicea ca HTML este limbaj de porgramare, insa eu nu eram de acord.
Limbaj de programare e atunci cand se executa, cand ai variabile, dar HTML se ocupa doar de desing.
HTML (HyperText Markup Language) - din denumire vedem ca este un limbaj de marcare a textului si nu de programare.
Deci pana la urma HTML este sau nu un limbaj de programare

#2
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

Quote

HyperText Markup Language (HTML) este un limbaj de marcare utilizat pentru crearea paginilor web ce pot fi afișate într-un browser (sau navigator). Scopul HTML este mai degrabă prezentarea informațiilor ? paragrafe, fonturi, tabele ș.a.m.d. ? decât descrierea semanticii documentului.

Sursa

Spune-i profesorului tau sa se lase de meserie.

Edited by Ann0nyym0us, 20 April 2011 - 12:31.


#3
- Rares -

- Rares -

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.08.2007

View PostGarryOne, on 20th April 2011, 13:26, said:

Ma contram cu profesorul meu de informatica. El zicea ca HTML este limbaj de porgramare, insa eu nu eram de acord.
Limbaj de programare e atunci cand se executa, cand ai variabile, dar HTML se ocupa doar de desing.
HTML (HyperText Markup Language) - din denumire vedem ca este un limbaj de marcare a textului si nu de programare.
Deci pana la urma HTML este sau nu un limbaj de programare

Cine spune ca un limbaj de programare trebuie sa aiba variabile?
Ia uite aici ce e ala un limbaj de programare: http://ro.wikipedia....j_de_programare

"Un limbaj de programare este un set bine definit de expresii și reguli (sau tehnici) valide de formulare a instrucțiunilor pentru un computer. Un limbaj de programare are definite un set de reguli sintactice și semantice. El dă posibilitatea programatorului să specifice în mod exact și amănunțit acțiunile pe care trebuie să le execute calculatorul, în ce ordine și cu ce date. Specificarea constă practic în întocmirea/scrierea programelor necesare ("programare")."

Hopa, mai jos ai enumerate majoritatea limbajelor, printre care, surpriza, se regaseste si XHTML.

Edited by - Rares -, 20 April 2011 - 12:36.


#4
gunnarson

gunnarson

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 171
  • Înscris: 30.03.2007

View PostGarryOne, on 20th April 2011, 11:26, said:

Ma contram cu profesorul meu de informatica. El zicea ca HTML este limbaj de porgramare, insa eu nu eram de acord.
Limbaj de programare e atunci cand se executa, cand ai variabile, dar HTML se ocupa doar de desing.
HTML (HyperText Markup Language) - din denumire vedem ca este un limbaj de marcare a textului si nu de programare.
Deci pana la urma HTML este sau nu un limbaj de programare
http://ro.wikipedia....Markup_Language

eu zic sa schimbi profesorul de informatica, daca poti

#5
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Nu este limbaj de programare, este limbaj de marcare.

#6
GarryOne

GarryOne

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 117
  • Înscris: 09.03.2011
@Rares, eu cred ca mai bine tu sa citesti mai mult si sa te contrazici mai putin.
http://ro.wikipedia....Markup_Language
"HyperText Markup Language (HTML) este un limbaj de marcare utilizat pentru crearea paginilor web ce pot fi afișate într-un browser"

#7
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
(X)HTML, XML, sau limbajele SGML nu descriu algoritmi, ci informații. Unele dintre ele precum (X)HTML sunt special făcute pentru prezentarea informațiilor.

Din acest motiv HTML și alte limbaje ca el nu sunt limbaje de programare.

Spune-i profesorului tău să facă prezența pe acest topic.

#8
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Un limbaj de programare, ar ca scop să-i spună calculatorului să facă ceva, adică să execute instrucțiuni pe care le știe face.
HTML nu-i spune calculatorului (CPUului mai exact) să facă nimic.

#9
alex_4ever

alex_4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.03.2005
:)) buna pagina aia de wikipedia. html e limbaj de programare, java e limbaj procedural.. si daca suntem corecti.. nici javascript sau PHP nu e macar limbaj de programare

#10
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

View Posttatarduka, on 20th April 2011, 12:34, said:

Nu este limbaj de programare, este limbaj de marcare.

Exista 3 tipuri de limbaje de programare.

1. Descriptive ((x)html, svg, etc).
2. Procedurale: ansi c, etc.
3. OOP (orientate pe obiect) : java, c++, javascript, python, etc.
Bonus:  Exista hibrizi.

Un limbaj de programare are 3 componente : cod, date si interpretor ( cu layere sau nu. ex: procesor , sau masina virtuala -> procesor)

Edited by LowKick, 15 June 2011 - 14:43.


#11
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Vaaai. Și ce algoritmi poți tu să implementezi în HTML? :lol:

"descriptive" auzi, de unde le scoateți mă?

Și care e codul în HTML? Că ălea's toate DATE.

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005
ala cu '<?php include() ?>'   :lol: --

on: eu as vrea sa vad un COD in HTML 'pur (fara alte script-uri)'

Edited by MarianG, 15 June 2011 - 17:14.


#13
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007

View PostLowKick, on 15th June 2011, 15:41, said:

Exista 3 tipuri de limbaje de programare.

1. Descriptive ((x)html, svg, etc).
2. Procedurale: ansi c, etc.
3. OOP (orientate pe obiect) : java, c++, javascript, python, etc.
Bonus:  Exista hibrizi.

Un limbaj de programare are 3 componente : cod, date si interpretor ( cu layere sau nu. ex: procesor , sau masina virtuala -> procesor)
1. BMP sau JPEG nu sunt cumva și ele limbaje de programare, dacă SVG îi? Și de ce nu, PDF, DOC, XLS, CSV...
2. Cum arată un program ce adună două numere în HTML?
3. Lisp și Prolog în care categorie intră?

View PostLowKick, on 15th June 2011, 15:41, said:

Un limbaj de programare are 3 componente : cod, date si interpretor ( cu layere sau nu. ex: procesor , sau masina virtuala -> procesor)
Spui că un limbaj de programare are date; care-s tipurile de date în HTML?

#14
alex_4ever

alex_4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 06.03.2005

View Postalex_4ever, on 15th June 2011, 03:03, said:

:)) buna pagina aia de wikipedia. html e limbaj de programare, java e limbaj procedural.. si daca suntem corecti.. nici javascript sau PHP nu e macar limbaj de programare

Am ajuns sa ma citez :)) nici javascript sau PHP nu sunt... nu nu e :))

Poate datele sunt chestiile formatate iar codul este reprezentat de marcatori :))

Quote

Programarea este dispunerea cronologică a unor mișcări, operații, acțiuni sau activități astfel încât în finalul perioadei să se realizeze o stare posibilă a unui sistem.

Citisem pe undeva ca HTML a aparut din tipografii. Mai demult, cei care doreau sa tipareasca ceva se ducea cu acel ceva pe care faceau diferite semne "standard" cum ar fi aici mai la dreapta.. aici cu fontul asta..  :D

#15
LowKick

LowKick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 18.05.2007

View PostOriginalCopy, on 15th June 2011, 17:09, said:

Vaaai. Și ce algoritmi poți tu să implementezi în HTML? :lol:

"descriptive" auzi, de unde le scoateți mă?

Și care e codul în HTML? Că ălea's toate DATE.

Depinde ce intelegi prin definitia unui limbaj de programare. Un set de instructiuni si date care genereaza un output. Face HTML chestia asta ?
In HTML instructiunile sunt declarative cand scrii ca in <body> exista trei patru <p> paragrafe. e ca si cum ai face. element.addChild, numai ca o faci declarativ.
Datele sunt marimile pe care le setezi in style-uri sau atributele folosite. Limbajul de programare e ceva abstract, nu mi se pare ca trebuie neaparat sa poti implementa algoritmi cu el.
Compari mere cu pere. De ce as avea nevoie de o structura a codului sursa similara cu cea din c sau java cand in HTML vreau doar sa prezint ceva. Limbajele sunt folosite pt diverse scopuri,
prin urmare au diverse proprietati.

PDF sau JPG nu stiu daca pot fi considerate  limbaje dar SVG da. De ce ? simplu pt ca e un set de instructiuni care in final genereaza o imagine vectoriala. JPG nu cred ca poate fi pt ca e doar o colectie de date. Nu
contine instructiuni.

My 2 cents.

PS: Oricum e la limita chestia cu ce e si ce nu e un limbaj de programare.

Edited by LowKick, 16 June 2011 - 10:56.


#16
butters

butters

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 21.05.2011

View PostMarianG, on 15th June 2011, 18:11, said:

on: eu as vrea sa vad un COD in HTML 'pur (fara alte script-uri)'
Joculet in HTML + CSS  (fara Javascript/Flash/...):

http://jsdo.it/GeckoTang/4rXg   :coolspeak:

incercati cu Google Chrome (sau alt browser care stie de HTML5)

#17
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View PostLowKick, on 16th June 2011, 10:45, said:

Depinde ce intelegi prin definitia unui limbaj de programare. Un set de instructiuni si date care genereaza un output. Face HTML chestia asta ?
In HTML instructiunile sunt declarative cand scrii ca in <body> exista trei patru <p> paragrafe. e ca si cum ai face. element.addChild, numai ca o faci declarativ.
Datele sunt marimile pe care le setezi in style-uri sau atributele folosite. Limbajul de programare e ceva abstract, nu mi se pare ca trebuie neaparat sa poti implementa algoritmi cu el.
Compari mere cu pere. De ce as avea nevoie de o structura a codului sursa similara cu cea din c sau java cand in HTML vreau doar sa prezint ceva. Limbajele sunt folosite pt diverse scopuri,
prin urmare au diverse proprietati.

PDF sau JPG nu stiu daca pot fi considerate  limbaje dar SVG da. De ce ? simplu pt ca e un set de instructiuni care in final genereaza o imagine vectoriala. JPG nu cred ca poate fi pt ca e doar o colectie de date. Nu
contine instructiuni.

My 2 cents.

PS: Oricum e la limita chestia cu ce e si ce nu e un limbaj de programare.
Încurci metadatele cu instrucțiunile. '<p>' este o meta-dată.

Pentru restul lumii nu e la limită deloc definiția unui limbaj de programare. Pentru tine se vede că da...

Și da, dacă HTML este un limbaj de programare, atunci și documentele word sunt programe.

Tu spui despre documente word că sunt programe? Restul lumii nu spune asta.

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Postbutters, on 16th June 2011, 12:02, said:

Joculet in HTML + CSS  (fara Javascript/Flash/...):

http://jsdo.it/GeckoTang/4rXg   :coolspeak:

incercati cu Google Chrome (sau alt browser care stie de HTML5)
pai stai un pic, daca html este un libaj de programare, pagina respectiva ar trebui procesata direct de uP nu de browser.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate