Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Rolul pastelui

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
25 replies to this topic

#1
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Stimatilor, mai intai de toate vreau sa va salut si sa va adresez in acelasi timp o intrebare elementara, dar pe care majoritatea oamenilor nu si-o pun.

Care este rolul pastelui? Cu ce scop ne bucuram, mancam si bem ca-ntr-o sarbatoare? Reprezinta el doar un moment de bucurie alaturi de cei dragi sau ceva mai mult de atat?

#2
Charger

Charger

    Viitor baștan

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,874
  • Înscris: 12.01.2011

View Postbenulnec, on 20th April 2011, 11:17, said:

Stimatilor, mai intai de toate vreau sa va salut si sa va adresez in acelasi timp o intrebare elementara, dar pe care majoritatea oamenilor nu si-o pun.

Care este rolul pastelui? Cu ce scop ne bucuram, mancam si bem ca-ntr-o sarbatoare?

Pentru romani, are rolul de umflare a burdihanelor...
Atat.

#3
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007
Paste Fericit !  :rolleyes:

#4
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

View PostCharger, on 20th April 2011, 11:20, said:

Pentru romani, are rolul de umflare a burdihanelor...
Atat.
Plus belitu' mielului.... :naughty:

#5
cristinatgg

cristinatgg

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.04.2011
Pastele are rolul de a ne lmina mintea si sufletul:)
Dar romanii,dupa aceasta zi, devin tot ce au fost mereu: raii!!






Paste fericit tuturor!!!

#6
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcristinatgg, on 20th April 2011, 12:36, said:

Dar romanii,dupa aceasta zi, devin tot ce au fost mereu: raii!!

Ei na...

Nu-i adevarat. Nu DUPA acea zi, pentru ca nici in ziua respectiva nu le prea trece ;). Ai vazut ce se intampla la bisericile mai mari, la cozile de luat Pasti, sau la boboteaza la luat aghiasma? :)

#7
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Disperarea romanului de rand se manifesta oricand, zi obisnuita sau sarbatoare.Saracia isi spune cuvantul, marea majoritate neavand niciodata mai nimic.
Romanii nu sunt rai, sunt doar saraci si lipsiti de speranta.Atata tot.
Sa speram ca lucrurile se vor schimba candva, pentru ca meritam sa traim, dar nu asa cum se traieste acum.

#8
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
Ba da...sunt rai, invidiosi si dusmanosi. Si cam de-asta si sunt in situatia asta...

#9
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Repet, daca romanii nu ar fi atat de saraci, nu s-ar mai regasi in descrierea pe care tu le-ai facut-o mai sus.
Nu ar mai avea de ce sa fie nici rai, nici invidiosi, nici dusmanosi, cred eu.

#10
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,472
  • Înscris: 04.05.2006
E in natura lor :)....

A popoarelor latine in general. Chiar daca un roman are suficienti bani cat sa traiasca bine, tot e invidios pe vecinu' descurcaret care are de 20 de ori mai multi bani ca el. Nu-i trebuie, dar asa e el.  Romanii sunt saraci pentru ca asa au ales ei sa fie, nu din alt motiv.

Dar..ne departam cam mult de la ideea topicului.

#11
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009
Sugerezi cumva ideea de predestinare aici?

Ai dreptate, suntem off.

#12
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Pastele e o sarbatoare evreiasca.
Invierea e alta treaba...

#13
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postoverseas, on 20th April 2011, 18:54, said:

Pastele e o sarbatoare evreiasca.
Invierea e alta treaba...

Corect!  În plus, Biblia nu arată nicăieri că Dumnezeu le-ar fi cerut creștinilor să sărbătorească Paștele, învierea lui Isus etc.

Singura sărbătoare importantă despre care Isus a spus să fie ținută, este Cina Domnului.  
Iar această sărbătoare are legătură cu moartea lui Isus, nu cu învierea.

(Luca 22:19–20) . . .De asemenea, a luat o pâine, a adus mulțumiri, a frânt-o și le-a dat-o, zicând: „Aceasta reprezintă corpul meu, care urmează să fie dat pentru voi. Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea“. 20 Apoi, la fel, și paharul, după ce au luat cina, și a zis: „Paharul acesta reprezintă noul legământ, pe baza sângelui meu, care trebuie să fie vărsat în folosul vostru.
(1 Corinteni 11:26) . . .Fiindcă, ori de câte ori mâncați această pâine și beți acest pahar, continuați să vestiți moartea Domnului până când sosește el.

#14
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007
Hanuca este un exemplu de sarbatoare care nu a venit prin Lege, dar la care Domnul Isus a participat.
Sinagoga este un exemplu de institutie religioasa care nu a fost infiintata de Dumnezeu si care a fost acceptata de Isus.
Deci nu e o problema sa avem o sarbatoare de Inviere, cata vreme pastram o semnificatie corecta.

#15
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postoverseas, on 21st April 2011, 11:15, said:

Hanuca este un exemplu de sarbatoare care nu a venit prin Lege, dar la care Domnul Isus a participat.
Sinagoga este un exemplu de institutie religioasa care nu a fost infiintata de Dumnezeu si care a fost acceptata de Isus.
Deci nu e o problema sa avem o sarbatoare de Inviere, cata vreme pastram o semnificatie corecta.


Sinagoga a fost un element central al societății evreiești.

De trei ori pe an, bărbații evrei călătoreau la Ierusalim cu ocazia sărbătorilor ce se țineau la templul sfânt.
Dar pentru închinarea de zi cu zi mergeau la sinagoga locală, indiferent că locuiau în Palestina sau în una dintre numeroasele colonii evreiești, înființate în afara Palestinei.
Unii cred că sinagogile au apărut în timpul exilului evreilor în Babilon (607–537 î.e.n.), când templul lui Iehova zăcea în ruine.
Alții consideră că imediat după ce s-au întors din exil, când preotul Ezra a îndemnat poporul să cunoască și să înțeleagă mai bine Legea lui Dumnezeu (Ezra 7:10; 8:1–8; 10:3).
Termenul „sinagogă“ provine din limba greacă și, la început, însemna „adunare“, sau „congregație“.
Cu acest sens a fost folosit în Septuaginta, o traducere în greacă a Scripturilor ebraice.
Însă, cu timpul, acest cuvânt a ajuns să se refere la clădirea în care se adunau oamenii în vederea închinării.
În secolul I, practic în orice oraș prin care a trecut Isus exista o sinagogă.
În orașele mai mari erau câteva sinagogi, iar în Ierusalim, și mai multe.

#16
benulnec

benulnec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 09.04.2007
Stimatilor, vad ca ati povestit ce fac ceilalti de paste, si am reusit sa ne dam seama ca "asa nu-i bine".
Voi care credeti ca este rolul pastelui? Unde ar trebui sa ne duca cu gandul aceasta sarbatoare? Voi, ce-o sa faceti pastele acesta?

#17
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,102
  • Înscris: 09.01.2007

View PostEugen3, on 21st April 2011, 11:32, said:


Sinagoga a fost un element central al societății evreiești.

De trei ori pe an, bărbații evrei călătoreau la Ierusalim cu ocazia sărbătorilor ce se țineau la templul sfânt.
Dar pentru închinarea de zi cu zi mergeau la sinagoga locală, indiferent că locuiau în Palestina sau în una dintre numeroasele colonii evreiești, înființate în afara Palestinei.
Unii cred că sinagogile au apărut în timpul exilului evreilor în Babilon (607–537 î.e.n.), când templul lui Iehova zăcea în ruine.
Alții consideră că imediat după ce s-au întors din exil, când preotul Ezra a îndemnat poporul să cunoască și să înțeleagă mai bine Legea lui Dumnezeu (Ezra 7:10; 8:1–8; 10:3).
Termenul „sinagogă“ provine din limba greacă și, la început, însemna „adunare“, sau „congregație“.
Cu acest sens a fost folosit în Septuaginta, o traducere în greacă a Scripturilor ebraice.
Însă, cu timpul, acest cuvânt a ajuns să se refere la clădirea în care se adunau oamenii în vederea închinării.
În secolul I, practic în orice oraș prin care a trecut Isus exista o sinagogă.
În orașele mai mari erau câteva sinagogi, iar în Ierusalim, și mai multe.

Asa si ?
EU ti-am dat exemple biblice care contrazic ideea ta ca nu putem avea o sarbatoare de Inviere.
Care este replica ta (daca ai vreuna inteligenta) ?
Probabil esti un iehovist derutat si doar atat.

#18
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postoverseas, on 21st April 2011, 13:30, said:

Asa si ?
EU ti-am dat exemple biblice care contrazic ideea ta ca nu putem avea o sarbatoare de Inviere.
Care este replica ta (daca ai vreuna inteligenta) ?
Probabil esti un iehovist derutat si doar atat.


Este interesant, că principalele religii ale lumii "preferă să țină paștele", o sărbătoare pe care nu a pretins-o Dumnezeu, însă Cina Domnului, despre care Isus a menționat explicit că trebuie ținută o omit.

(Luca 22:19) . . .Continuați să faceți lucrul acesta în amintirea mea. . .

Ideile tale nu contrazic în niciun fel ideea pe care am postat-o.  Asta crezi tu.  
Nu prea cred că o să întâlnești prea des în viața ta iehoviști "derutați".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate