Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Portal 2

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006

[ https://i.imgur.com/w3uMJ.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

S-a lansat ieri Portal 2.
Noul Portal are campanie lunga de mai multe ore si suporta co-op cu un prieten.
Deja multe publicatii il au drept candidat la Game of the Year.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A88YiZdXugA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Nozavi, 21 April 2011 - 19:05.


#2
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Si cred ca asa va ramane jocul, cel putin pana va aparea Batman Arkham City. E super funny jocul. Am apucat sa-l joc un pic. Cand o sa am timp Duminica ma bag tare pe el. Inca o data cei de la VALVE au demonstrat ca se pot face jocuri cu DX9 si SM2 cu o grafica de te lasa cura cascata. Bravo lor. Sunt nerbdator sa apara urmatorul episod la Half Life, inclusiv si Black Mesa Source.

#3
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Foarte reusit.

#4
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
Alt trailer foarte fain: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vWQasZbjy_I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
DJ-Picture

DJ-Picture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 07.07.2010
un mic dezavantaj e ca nu are achevementuri
e 38 de euro pe Steam, dar astept pastele unde sunt reduceri de 50 pana la 75%

oricum mult mai reusit decat portal 1

#6
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007

 DJ-Picture, on 20th April 2011, 16:36, said:

un mic dezavantaj e ca nu are achevementuri
e 38 de euro pe Steam, dar astept pastele unde sunt reduceri de 50 pana la 75%

oricum mult mai reusit decat portal 1
Ce n-are? Zi pe romaneste.

#7
SoldierHair

SoldierHair

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 14.01.2011
L-am luat tocmai azi.Extrem de reusit.

Daca va mai amintiti cântecul de la sfarsitul lui Portal 1 se numea "I'm still alive"

Valve chiar se tine de promisiuni :fear:.....

Edited by Cristi_Matesica, 21 April 2011 - 17:59.


#8
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003
Finished it :D Am atasat si dovada, sper sa nu i se para cuiva cine-stie-ce spoiler... :rolleyes:

Concluzii:
1. Bineinteles, FOARTE amuzant. Unul din cele mai amuzante jocuri de actiune pe care le-am jucat. E pacat totusi ca in a doua jumatate a jocului, poantele, desi amuzante, sunt putin mai slabute
2. Grafica... ok, cel mai probabil foloseste aceeasi tehnologie ca si TF2, pentru ca avand toate setarile la maxim, nu prea a coborat sub 75fps. Cei pretentiosi probabil vor avea nemultumiri, dar eu ma declar f multumit (cu atat mai mult cu cat schimba destul de des peisajul - spre deosebire de 1)
3. Povestea... a avut un singur moment cand m-a deranjat (aduce f tare la un moment a povestea din Bioshock... cine a jucat, o sa vada asemanarea)
4. Puzzle-urile... sunt mai grele decat in primul. Daca prin primul am trecut ca gasca prin apa, aici au fost 4-5 care mi-au dat bataie de cap nitel.
5. Boss final... a depus rezistenta, dar destul de slabut... Practic e floare la ureche daca ai ajuns asa departe...
6. Audio... aici cred ca se putea lucra un pic mai mult. Melodiile care se repeta, cele in stil midi, pot deveni neplacut de simple si deranjante. Din fericire, nu se intampla des... In rest, melodii (inclusiv cea de final) f simpatice
7. Timp de joc... Se poate termina lejer in 12h (la prima incercare, ca apoi se poate si mult mai repede), deci nu e foarte lung
8. Co-op... spre rusinea mea, am fost atat de concentrat pe a termina single-player, ca nu m-a interesat deloc co-op-ul, dar o sa incerc asap si ma intorc cu o parere
9. Achievements... de la ok spre greu. Recomandarea mea ar fi, daca va intereseaza acest capitol, sa le cititi inainte. Multe de la single player sunt level-specific. Daca ati trecut de un anumit nivel, nu mai puteti lua acel achievement decat daca aveti salvare din acel nivel...
10. Desi "morala" si felul in care a decurs jocul mi-au placut, ma asteptam s-o aud macar O data pe femeie vorbind... She never does... What's up with that? :huh:

That's about it. Have fun! :)

 DJ-Picture, on 20th April 2011, 16:36, said:

un mic dezavantaj e ca nu are achevementuri
e 38 de euro pe Steam, dar astept pastele unde sunt reduceri de 50 pana la 75%

oricum mult mai reusit decat portal 1
Cum sa nu aiba? Eu am facut 15 si nici macar nu mi-am dat interesul in sensul asta... :rolleyes:

:lol: Si chiar crezi c-o sa-l vezi p'asta la reducere mai mare de 10-15% in urmatoarea jumatate de an? No chance ;)

Attached Files


Edited by Nozavi, 22 April 2011 - 08:47.


#9
SoldierHair

SoldierHair

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 14.01.2011
Da', daca GLaDoS nu poate sa moara jocul va fi infinit?Adica ,vreau sa zic Portal 3,4,5.....doar a spus singura,nu?

Edited by Cristi_Matesica, 21 April 2011 - 21:12.


#10
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 Cristi_Matesica, on 21st April 2011, 22:11, said:

Da', daca GLaDoS nu poate sa moara jocul va fi infinit?Adica ,vreau sa zic Portal 3,4,5.....doar a spus singura,nu?
1. Glados poate sa moara, ambele Portal-uri dovedesc asta foarte clar
2. Acum le-ar fi mult mai usor sa faca un prequel, dar oricum, daca Ubisoft au lungit-o f mult cu Prince of Persia, nu vad de ce n-ar face la fel si Valve. Din pacate Valve nu are resurse ca Ubisoft, deci se bazeaza pe o alta abordare care ii poate forta sa ia alt tip de decizii
3. Cine/ce/cand a spus singura?

#11
SoldierHair

SoldierHair

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 14.01.2011
Melodia de la final dupa ce o distrugi pe glados

Spunea ca atunci cand eu o sa mor ea o sa fie tot in viata

Edited by Cristi_Matesica, 21 April 2011 - 21:36.


#12
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 28.12.2008
Frumos joc, până aseară nu jucasem nici unul din ele. Pe primul l-am făcut în aprox. 2 ore (asta din prima, după aceea l-am mai făcut încă odată într-un timp mai scurt).
Legat de Portal 2, se observă clar o îmbunătățire iar planșele sunt mai grele (bine, cam de la jumătate încolo) și are mai multă carismă față de primul.
Chiar așa, Nozavi, câte capitole are jocul ? Momentan sunt pe la capitolul 4 și sunt curios. O să mă mai joc și mâine pentru că nu mă simt prea inteligent la ora asta. :D

PS: Totuși nu cred că este un joc care are nevoie de grafică ca să iasă în evidență, compensează cu alte lucruri.

Edited by driftking91, 21 April 2011 - 22:49.


#13
Nozavi

Nozavi

    Retired Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,576
  • Înscris: 13.01.2003

 driftking91, on 21st April 2011, 23:41, said:

Chiar așa, Nozavi, câte capitole are jocul ? Momentan sunt pe la capitolul 4 și sunt curios.
9 daca nu ma insel, dar nu sunt egal proportionate. Primele 4-5 sunt superscurte comparativ cu ultimele ;) (de asta am zis dat doar orele de gameplay ;)

Edited by Nozavi, 22 April 2011 - 08:39.


#14
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006

 Nozavi, on 21st April 2011, 19:24, said:

8. Co-op... spre rusinea mea, am fost atat de concentrat pe a termina single-player, ca nu m-a interesat deloc co-op-ul, dar o sa incerc asap si ma intorc cu o parere
Co-op-ul e tons of fun, GLADoS incearca sa-i intoarca pe playeri unul impotriva altuia [bine, trezind suspiciuni] si face misto la greu de playeri.
Mi-a placut ca gradul de dificultate a fost constant in ultimele 2 chapter-uri [nu mai stiu daca are 3 sau 4 coop-ul] astfel incat daor cu unele 'sclipiri' ale vreo unui player puteai sa treci in urmatorul nivel, se intampla deseori ca unul sa gandeasca 'in the box' si celalalt 'outside of the box'. Teamwork-ul e chiar baza co-op-ului deci e clar ca a fost great.



 DJ-Picture, on 20th April 2011, 16:36, said:

un mic dezavantaj e ca nu are achevementuri
e 38 de euro pe Steam, dar astept pastele unde sunt reduceri de 50 pana la 75%

oricum mult mai reusit decat portal 1
Cand a avut un joc piratat achievementuri?

Edited by koltzu, 22 April 2011 - 09:37.


#15
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 10.04.2006
COD MW avea in multiplayer :D

#16
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
:lol:

Postal 2 e bestial... ma bucur ca in sfarsit mai gandesc si eu intr-un joc.
si da, grafica nu prea are, dar ideea, si toate puzzle-urile sunt totul. parca nimic nu mai conteaza :) (am feelingul ca la king's quest 1 - ala de care trebuia sa scrii comenzile (nu versiunea VGA cu mouse control) si mai trebuia sa ai imaginatie pentru a "vedea" peisajele).

#17
DJ-Picture

DJ-Picture

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 07.07.2010

 koltzu, on 22nd April 2011, 10:35, said:

Cand a avut un joc piratat achievementuri?

Daca il ai piratat sa fi sanatos! Eu vorbesc de Steam.

#18
koltzu

koltzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 445
  • Înscris: 16.07.2006
Eu ziceam de tine. Tu ai spus ca e mai reusit decat Portal 1 dar ca astepti reducerile de Paste. Ce concluzie ar trebui sa trag din asta? Reusesti sa-ti dai seama ca e mai reusit decat Portal 1 doar uitandu-te la gameplay videos?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate