Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Catelusa face un fel de 'crize' ciudate.

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Salutare! Am o catelusa (pechineza) de 6 ani. Pana acum mi-a mai avut asemenea episoade de criza dar mai rar. Nu le pot descrie decat ca un fel de sforait foarte violent, timp de vreo 20-40 de secunde. Are cineva idee despre ce este vorba? Ce ar trebui sa fac?
Deocamdata n-am bani sa o duc la veterinar!
Va sunt disponibil si pentru mai multe detalii.
Multumesc!

#2
Andrei_Andrei_

Andrei_Andrei_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 360
  • Înscris: 27.03.2011
Filmeaz-o la urmatoarea criza si pune filmuletul aici.

#3
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007

 Andrei_Andrei_, on 19th April 2011, 20:53, said:

Filmeaz-o la urmatoarea criza si pune filmuletul aici.
cu ce te-ajuta filmuletul?

#4
nikeone

nikeone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 04.07.2010
Sa observam,poate are probleme cu respiratia sau altceva,doar tu ai zis ca esti dispus la mai multe informatii

Edited by nikeone, 19 April 2011 - 19:56.


#5
LaurentiuConst

LaurentiuConst

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 265
  • Înscris: 11.04.2011

 nikeone, on 19th April 2011, 20:55, said:

Sa observam,poate are probleme cu respiratia sau altceva,doar tu ai zis ca esti dispus la mai multe informatii
stiai ca si pisicile viseaza? Poate are cosmaruri daca a fost cotonagita in ultimul timp, sau a alergat-o cainii. Treaba asta se repeta zilnic? Du-te cu ea la veterinar daca nu dispare simptomul .

#6
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
@Laurentiu, tu stii sa citesti? Am zis catelusa.

Also, aceste episoade de criza le are cand e treaza.

#7
LaurentiuConst

LaurentiuConst

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 265
  • Înscris: 11.04.2011

 cristianbam, on 19th April 2011, 21:00, said:

@Laurentiu, tu stii sa citesti? Am zis catelusa.

Also, aceste episoade de criza le are cand e treaza.

scuze, am avut mai devreme o discutie despre pisicute, asa ca din greseala am ramas cu gandul la cele 6 pisici ucise miseleste. Asta m-a afectat foarte rau. Parerea mea , mergi la un veterinar cu catelusa, ca nu rezolvi pe forum. aici afli doar pareri si pareri si o sa te incurci in ele, ca nu a vazut nimeni catelusa pana acum. Si cea mai buna parere:

MERGI URGENT LA VETERINAR !

Sa auzim de bine.

#8
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010
cand manifesta aceste simptome se intinde cumva si pe jos sau incearca sa se rostogoleasca?
daca exista si aceasta tendinta se poate sa fie vorba de epilepsie.
eu am avut un boxer care dupa 9 ani fara nici un fel de probleme de sanatate, a inceput sa aibe
aceste crize, la inceput destul de rare, dupa care la un interval de numai 6 luni, avea cam 2-3 crize
pe zi.
sper ca catelusul tau sa nu aiba aceasta boala si sa fie doar ceva pe sistem respiratoriu.

Numai bine  :peacefingers:

#9
cristianbam

cristianbam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 31.01.2007
Nu se intinde pe jos. Ramane in pozitia in care este, doar ca atunci cand inspira (ca atunci cand iti aduni mucii sa tragi o flegma), si-si lungeste putin gatul.

#10
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005

 cristianbam, on 19th April 2011, 19:47, said:

Salutare! Am o catelusa (pechineza) de 6 ani. Pana acum mi-a mai avut asemenea episoade de criza dar mai rar. Nu le pot descrie decat ca un fel de sforait foarte violent, timp de vreo 20-40 de secunde. Are cineva idee despre ce este vorba? Ce ar trebui sa fac?
Deocamdata n-am bani sa o duc la veterinar!
Va sunt disponibil si pentru mai multe detalii.
Multumesc!


Daca este cum stiu, criza se manifesta prin harcaiala, iar crizele dureaza aproximativ cat ai zis tu. Am avut si eu o catelusa. Doctorii nu au stiut ce are. Pana la urma s-a stins cand avea 10 ani.  :(  E bine sa nu mai astepti, ia si mergi la doctorul veterinar cu ea.

 cristianbam, on 19th April 2011, 20:16, said:

Nu se intinde pe jos. Ramane in pozitia in care este, doar ca atunci cand inspira (ca atunci cand iti aduni mucii sa tragi o flegma), si-si lungeste putin gatul.


Dap simptomele sunt identice cu cele pe care le-a avut catelusa mea. De multe ori crizele apareau cand se juca, se agita.

Edited by chaosss, 19 April 2011 - 20:22.


#11
klupoloistu

klupoloistu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 25.05.2010

 cristianbam, on 19th April 2011, 21:16, said:

Nu se intinde pe jos. Ramane in pozitia in care este, doar ca atunci cand inspira (ca atunci cand iti aduni mucii sa tragi o flegma), si-si lungeste putin gatul.

ai sa razi, insa acum am un motan care face exact la fel.
l-am dus la veterinar si mi-a zis ca este o problema cu caile respiratorii mai ales cand face efort.
ia facut cateva injecti si cam atat.

totusi cel mai bine ar fi sa faci un drum pana la veterinar, sau daca esti din bucuresti, stiu ca la facultatea de
medicina veterinara au tarife mult mai mici decat la cabinete.

#12
qawHaq

qawHaq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 15.04.2011

 cristianbam, on 19th April 2011, 21:16, said:

Nu se intinde pe jos. Ramane in pozitia in care este, doar ca atunci cand inspira (ca atunci cand iti aduni mucii sa tragi o flegma), si-si lungeste putin gatul.

:lol: Exact asta si face, isi trage mucii. Nu-ti face niciun fel de probleme, o irita ceva pe canalul nazal, probabil o suprasecretie. N-ai niciun motiv de ingrijorare, o s-o mai vezi facand asa :)

#13
vladutgm

vladutgm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,165
  • Înscris: 19.01.2008

 LaurentiuConst, on 19th April 2011, 20:59, said:

stiai ca si pisicile viseaza? Poate are cosmaruri daca a fost cotonagita in ultimul timp, sau a alergat-o cainii. Treaba asta se repeta zilnic? Du-te cu ea la veterinar daca nu dispare simptomul .

Poate ca viseaza cu ochii deschisi.  :coolspeak:

#14
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,730
  • Înscris: 24.10.2005
Nu stiu daca nu e motiv de ingrijorare. Un caine sanatos nu ar trebui sa faca asa.

Am vazut si la pisici ceva asemanator, dar e adevarat, simptomele nu aratau atat de grav ca la catel.

Edited by chaosss, 19 April 2011 - 20:33.


#15
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Poate inhaleaza praf si se ineaca sau are ceva intrat in nas. Sau poate a racit si ii curge nasul.Trebuie neaparat s-o duci la consultatie.

Edited by Freddy12, 20 April 2011 - 12:19.


#16
ditaanca

ditaanca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 338
  • Înscris: 12.06.2010
Ceea ce relatezi tu ca simptom apare in sinuzitele  cronice , nedepistate la timp , date de  infectiile cu micoplasme sau chiar de borrelioze (boala lyme ).
Pentru depistarea  agentului infectios care a dus la aceste simptome trebuie sa faci analiza serologica Elisa pe antigen recombinat  intr-un laborator uman ,si microscopie in camp intunecat.
Testele monoimunocromatografice care se utilizeaza in majoritatea cabinetelor veterinare  si in facultatea de medicina veterinara sunt de cele mai multe ori neconcludente. Aceste teste depisteaza anticorpii pe care i-ar forma organismul cand are de-a face cu bolile respective,dar ,  acesti  microbi au rolul de a reduce imunitatea organismului imbolnavit  si de aceea aceste teste apar negative chiar daca boala exista.(Imagineaza-ti un om caruia cineva  ii pune calus in  gura si apoi ii pune intrebari . Bietul om nu poate raspunde ) Asa este si cu testele imunocromatografice . Ies pozitive in cazul in care organismul are capacitatea de a crea anticorpi . Cu cat boala este mai cronica , cu atat imunitatea organismului este mai afectata.
Boala Lyme prezinta ca simptome  o pseudoraceala ( falsa gripa ) + alte aproape 100 de simptome. Aceasta boala transforma organismul  intr-o leguma afectand in timp tot sistemul nervos prin depunerea  bacteriilor  in creier si pe traiectele nervoase. Animalele de companie care traiesc mai putin de   20 de ani  , nu au timpul necesar de a exprima  boala in totalitate  si de aceea veti auzi pareri care spun ca nu este un pericol prea mare .

Daca este vorba de micoplasme ,la fiecare stranut sau expectoratie ,se imprastie in mediu agentii patogeni.

Am in tratament 3 caini si o pisica cu borrelioza. Toti au manifestat initial o stare gripala si sinuzita , cu sau fara temperatura.Apar si manifestari epileptiforme  (imita epilepsia ) .
Infectiile cu borrelia sau cu micoplasme sunt boli foarte serioase care necesita tratament de lunga durata si amplu. Un tratament cu un singur antibiotic transforma bacteriile in forma lor chistica , de rezistenta , care se depune in diferite tesuturi  de unde vor iesi din nou ,la un anumit interval de timp , si asa apar recidivele . Cainele poate prezenta o" raceala " anul asta , care se amelioreaza dupa o saptamana de antibiotic , apoi anul urmator face o "alta raceala " ...si tot asa pana cand la un moment dat ori face o pneumonie foarte grava ori nu mai poata sa inghita pentru ca nervul care "dirijeaza " functionarea gatului ( o exprimare nemedicala  ) este scos din functie ( paralizat ).

Daca apar aceste repetari este bine sa te dai peste cap daca trebuie ca sa se puna un diagnostic de certitudine.
Aceste boli sunt zoonoze ( adica le pot face si oamenii ) dar nu le iau direct de la animalul din casa ci prin vectori (purici , tantari , capuse )

#17
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

 cristianbam, on 19th April 2011, 20:47, said:

Salutare! Am o catelusa (pechineza) de 6 ani. Pana acum mi-a mai avut asemenea episoade de criza dar mai rar. Nu le pot descrie decat ca un fel de sforait foarte violent, timp de vreo 20-40 de secunde. Are cineva idee despre ce este vorba? Ce ar trebui sa fac?
Deocamdata n-am bani sa o duc la veterinar!
Va sunt disponibil si pentru mai multe detalii.
Multumesc!

Pastile pentru deparazitare interna ii dai regulat ?

#18
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Eu am un pui de pechinez pe care l-am găsit pierdut ori abandonat chiar în ziua de Crăciun,practic l-am salvat din mijlocul șoselei,dar sărăcuțul este foarte bolnav adică are perioade când horcăie și se înneacă până înghite parcă ceva și apoi îi trece criza și este iarăși devine foarte vesel.I-am dat 8 pastile antibiotice de culoare roșie câte 2 pe zi indicate de la farmacia veterinară nu știu cum se cheamă pentru că inițial avea un ochi aproape alb și îi curgeau de fapt ambii ochi,iar nasul nu mai zic continuu „mucos”,acum ochii nu-i mai curg decât puțin și se mai adună niște „zgăberțe”în colțul lor,iar ochiul alb este limpede acum.Fiindcă nu am un medic sau o clinică veterinară de specialitate în zona unde locuiesc,vă cer părerea în legătură cu această horcăială de parcă s-ar manifesta ca o boală astmatică la om,când practic cățelușul nu mai poate respira și de multe ori am impresia că își dă duhul.Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate