Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea
 Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 

Achizitionare NETbook

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
uita-te la modele asus si nu numai, nu gasesti spatii libere intre taste, locasele tastelor face parte din carcasa laptopului, foarte importanta chestia asta pentru fiabilitatea tastaturii

#38
p0pa_24

p0pa_24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 324
  • Înscris: 14.01.2008
Si eu vroiam ceva de genul cum vrei tu, si in decembrie mi-am luat un Hannspree cu procesor dual core SU4100 la 1.4 Ghz, 2 GB DDR3, hdd 320 GB si are 3 usburi :P
pretul de nou era 14 milioane, si l-am luat cu 1050 pentru ca avea un pixel defect, pe care nici nu-l observ. Recomandarea mea este modelul asta, nu stiu insa dak il mai au pe site.
Eu sunt foarte multumit de el.
Sfatul meu, cumparati resigilate si daca scrie ca au zgarieturi fine, veti fi surprinsi sa vedeti ca acele zgarieturi nu exista, sau cel putin nu se vad decat cu microscopu :)

#39
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
Am uitat sa zic.

Marginile la laptopica al meu par nefinisate, dau senzatia de laptop facut 100% in graba ( fara sa mai conteze daca are marginile finisate, chiar si cu un cutter ). Cand era nou ( si toate laptopurile de la cel.ro erau asa ) erau foarte taioase marginile lui. Acum e ok.
Eu nu ii mai sterg capacul de la 2 saptamani dupa achizitie deoarece carpa originala c'am zgarie. Si nici pentru display nu este buna!
Poate nu o mai zgaria daca o ud nitel? Ideea e ca lasa urme de zgarieturi, dar care se iau la deget!

P.S : Carpa originala.

Edited by funiest, 01 May 2011 - 11:53.


#40
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Nu mai este de multă vreme acel Hanspree în magazine.A fost printre primele netbook-uri cu dual core.Este o afacere bună să cumperi resigilate,atâta timp cât ești atent.

#41
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
as vreau sa imi iau si eu un netbook ca al lui d4m4g3.... dar sunt curios daca procesorul poate sa duca un joc precum nfs most wanted/ carbon sau un fifa 07... Pentru zilele negre, e pacat sa nu ai un joc mai popular pe netbook, cu care sa-ti ocupi timpul  :peacefingers:

#42
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Nu mi-aș face griji de procesor ci de placa video.GMA 3150 este foarte slabă.

#43
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
si totusi.... merg?
as vrea ca d4m4g3 sau altcineva care are un netbook asemanator, sa incerce, daca nu e prea mare deranjul.
LE: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oK0bcZREJW0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] si netbookul e mai slab si jocul e PES 2009

Edited by crazyboy4yo, 21 May 2011 - 21:42.


#44
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Merg binișor:[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o-U95YAK66E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
crazyboy4yo

crazyboy4yo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 21.04.2009
gata. pentru mine a fost de-ajuns videoclipul tau. multumesc mult mihay93....deci, se pare ca in lipsa de altceva poti juca un nfs pe netbook, poate chiar si un fifa. multumesc si o zi buna

#46
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Eu am incercat un singur joc pe el, Counter Strike 1.6. E drept, nu e cine stie ce, dar merge mai bine decat pe laptopul vechi Toshiba L300-17L cu X3100 video dar cu procesor clar serios pe langa asta de netbook. Daca voi avea posibilitatea voi incerca, insa momentan nu am timp. :)

#47
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
salutare. Doresc sa imi achizitionez un netbook si ma gandeam la acesta. http://www.emag.ro/m...--pLU.SDR0C.033
Are procesor dual-core? pot vedea un film HD? 720 cred ca merge, dar 1080? sau daca stiti variante mai ok in maxim 1100lei va rog sa imi spuneti :P

#48
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Salut. Da, procesorul N570 este dual core. Filmele 720p merg, filmele 1080p mai greu, depinde de format si foarte mult de codecuri/playere.
Al meu cu N550 nu prea vroia nici 720p, nu era sincronizat sunetul cu imaginea, trebuie sa acorzi o mare atentie codecurilor si playerelor.
Ala merita cu N570, 2GB RAM, 320GB HDD la 1100lei. :) Mai bun in banii astia nu gasesti.
Daca aveai buget mai mare puteai lua asta care va duce fara probleme filme 1080p, avand placa video buna pentru decodare. :)

#49
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
merci frumos de raspuns chiar speram sa fii tu cel care va da replay. Bugetul initial era de 1000lei dar am zis sa mai pun 100 pt acel acer. Sa vad saptamana viitoare daca mai pot mari bugetul pentru cel din linkul tau daca nu ma multumesc cu filme 720p ca e prea bine :D in rest est multumit de al tau?

#50
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cu placere! Eu sunt multumit, sigur. Bine, toata treaba e sa ai asteptarile potrivite pentru un netbook - mic, asadar si ecran mic, performanta mai slaba asadar nu te astepta sa "zboare" aplicatiile, dar este foarte ok pentru browsing, office, un film pe drum, e mic, e usor. Pe ecranul lui n-are sens sa vezi filme 1080p, avea sens daca il conectai la un televizor/monitor FullHD, in rest e foarte ok si 720p.
Sper totusi ca-l vrei special pentru portabilitate, ca altfel ai putea cumpara laptop - ecran mai mare, mai performant si totusi nu foarte scump.

Acela cu AMD APU permite decodarea 1080p fara probleme, teoretic, cu ajutorul placii video asadar n-ar fi probleme. Acum depinde daca vrei asta sau chiar ai nevoie de asta...

#51
Drag0n_X

Drag0n_X

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,758
  • Înscris: 17.04.2007
Am asteptari ok de la un netbook deoarece fac un upgrade de la vechiul eeePc 701 de care am fost multumit :D Il vreau pentru portabilitate am si PC si laptop de 15" doar ca am un fix cu calitatea filmelor.. dar pe un ecran de 10" ai dreptate, nu cred ca se va vedea diferenta de la 720p la 1080p Singura chestie e ca acer-ul e rosu si preferam negru / gri / maro ca se vad mai putin zgarieturile/amprentele. Inca odata multumesc :P

Edited by Drag0n_X, 03 July 2011 - 19:27.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate