Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Achizitionare NETbook

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Doresc sa achizitionez curand, in maxim o luna, dupa cum vin banii, un netbook micut, frumos, cu baterie buna, numai bun pentru mobilitate si browsing/office, eventual un film, mai rar.

Ca buget va fi 1200-1300lei. Asus, Acer, Lenovo - diferite implementari, dar in mare parte sunt acelasi hardware.
Vreau neaparat baterie cu 6 celule care sa tina cu adevarat la browsing/office >5-6ore. Cu cat mai mult cu atat mai bine!
De preferat sa fie cu procesor dual core, neaparat DDR3, astfel incat sa ruleze Windows 7 cat mai bine. Poate cu timpul voi baga Ubuntu...

Am vazut modele ca Acer Aspire One D255E-N55DQCC care are procesoare dual core Intel Atom N550, ma tenteaza asta.
Pe de alta parte, Acer Aspire One AO522-C5Dgrgr  are procesor dual core AMD si video mult mai bun decat la cele cu Intel Atom. Autonomia este ceva mai mica, ~6 ore teoretic - nu stiu cat tine cu adevarat cand este folosit, nu lasat deschis cu luminozitatea la minim si atat.

Am vazut ca mai este un Acer asemanator cu cel de mai sus cu procesor Intel Atom dual core, care are 2GB DDR3 dar nu are Windows 7 ci Linpus Linux. Au ~acelasi pret. O fi ceva de Linpus-ul asta...?

Ce parere aveti? Ce variante sunt mai bune? Merita unul precum cele de mai sus, sau mai mult unul single core, mai ieftin?

#2
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Eu as zice ca Acer Aspire One D255E e ok. :) Si netbook-ul meu e tot un Acer, doar ca al meu are procesor single core, dar tot Intel e si e ok pentru mobilitate, deci asta dual-core cred ca va fi mai mult decat suficient.
Linpus ala nu am reusit sa-l fac sa mearga, dar nici nu m-am obosit, ca imediat cand l-am cumparat am instalat Windows 7 .
Ca ultima parere, eu zic sa alegi Intel-ul dual core, daca tot e la pretul asta si sa nu mergi pe ceva single core.

#3
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ia de la ASUS. Sunt mult mai ok in domeniul asta si ai de unde alege. Asta daca n-ai bani de ceva mai scump... ca n-ai zis de cat dispui.

#4
funiest

funiest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 31.07.2009
A zis bugetul
Ca buget va fi 1200-1300lei

Eu am un NetBook acer, single core ( N450 ) 1 gb ram DDR2 si HDD de 160 GB, si isi face treaba bine.
Bateria este una cu 3 celule, si il am din Iulie aproximativ, si ma tine acum vreo 2 ore si jumate.
Il folosesc de vreo 2-3 ori pe saptamana, nu am program cand si cum il folosesc .

#5
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Iti recomand sa mergi pe Acer-ul cu 2GB ce are ca sistem de operare Linpus:http://www.cel.ro/la...gb-2gb-brown-l/.
Pentru un netbook ce il foloseste din cand in cand e ok si Acer.Probleme la ele apar la modelele mai avansate,din cauza calitatii constructiei defectuoase.

Edited by mihay93, 19 April 2011 - 18:09.


#6
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcopil_Cuminte19, on 19th April 2011, 18:59, said:

Pe configuratia aia iti merge bine Windows 7 la browsing/office/filme/muzica/etc?

View Postripper, on 19th April 2011, 19:03, said:

As fi luat Asus insa nu prea gasesc. Sunt mai scumpe, nu prea au configuratii la fel de performante ca Acer...
De cat dispun am spus in primul post...

Garantia mai mare la Asus ar fi fost un plus, dar nu prea se poate. :)

View Postfuniest, on 19th April 2011, 19:07, said:

Ca performanta esti multumit de el? Evident, fiind realist, e clar ca jocuri nu merg...

View Postmihay93, on 19th April 2011, 19:07, said:

La ala ma gandeam, asa cum am spus si in primul post, pare un netbook foarte ok si performant in buget.
2GB RAM, Dual Core, 320GB HDD, webcam, etc.
Ca autonomie are teoretic pana la 8 ore... suna bine. Are si memoria super ok, nu mai necesita upgrade.

Ca si constructie, tastatura, temperaturi cum sta oare? :huh:

Iar despre procesoarele AMD de pe netbookuri ce spuneti? Ca este Acerul ala deasemenea destul de performant, din primul post...

#7
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008

View Postd4m4g3, on 19th April 2011, 20:54, said:

Da, imi merge bine Windows 7 pe el, nu are probleme. :) Bateria nu mai tine ca la inceput, e logic, deja are cam 1 an si ceva, nu mai stiu exact. Tastatura e ok, se apasa usor, nu e ''adanca''. :D

#8
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Am mai gasit o varianta interesanta (Samsung), iar apoi celelalte doua care ma pun pe ganduri le-am pus din nou jos. Astea ar fi momentan variantele...

- simplu, serios, autonomie foarte mare, ecran mat (!), garantie 2 ani (!), cadou imprimanta laser (!):
http://www.marketonl...55-250gb-1024mb
E drept ca nu e foarte performant, dar pentru ecran, autonomie, garantie si cadou eu zic ca merita. Totusi depaseste bugetul...

- dual core Intel, 2GB ram (!), autonomie ok cred:
http://www.cel.ro/la...gb-2gb-brown-l/

- dual core AMD, CPU/video performante, rezolutie mai mare (!), HDMI (!), autonomie relativ ok banuiesc, un singur difuzor (un minus...):
http://www.emag.ro/m...--pLU.SFH0D.016

Este foarte greu de ales cand fiecare ofera altceva folositor/interesant...  Sa ma pun bine pe gandit. Cert e ca as vrea cel putin 5 ore autonomie reala, sa fie ok per ansamblu, sa merite si sa fie bun.


PS: Ce super ar fi asta, pana la 14.5h autonomie...
Sau varianta cea mai ieftina cu 6 celule si DDR3 aici.


#9
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Decat acel Samsung mai degraba acest Asus:http://www.evomag.ro...stra-63387.html

#10
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Corect!
samsung fac lucruri extrem de bune, poti incerca sa-l iei... problema e ca sunt noi si nu le-a testat nimeni fiabilitatea.

#11
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmihay93, on 20th April 2011, 00:09, said:

Era interesant dar... are 2 USBuri nu 3. Nu l-am scris ca si criteriu in primul post, dar conteaza. Receiver mouse, HDD extern, nu mai ramane de un stick, ceva. In fine, se poate trece peste.
Autonomie reala cica are ~6 ore, relativ ok, 2 ani garantie, dar slab...

Asa mai este si Eee PC 1015P, care are procesor mai slab, DDR2 din pacate, dar are baterie de ~11 ore, Bluetooth, ecran mat.

View Postripper, on 20th April 2011, 08:54, said:

Pe mine la ala m-au atras lucrurile scrise in postul anterior: autonomie, ecran, garantie, cadou.
Stiu ca Asus sunt f. bune, dar stiu ca nu sunt singurele.

Oricum, mai mult ma atrage Acer-ul cu 2GB RAM, parca... Timp mai am, am sa mai studiez oferta si o sa mai caut variante.
Orice parere este binevenita!

#12
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
O alta varianta ar fi acest Dell:http://www.kauf.ro/p...d271847158.html
2 GB RAM DDR3,6 celule,24 luni garantie,hard de 320.Din pacate ecranul nu e mat si are doar 2 USB-uri.
Cum crezi ca ai nevoie,mie asta si Acer-ul cu 2 GB mi se pare cele mai bune.

Edited by mihay93, 20 April 2011 - 11:47.


#13
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008
N450 este DDR2, N455 este DDR3. Indiferent de DDR, controller-ul de memorie duce maxim 667MHz, deci DDR3-ul nu va functiona la 1066 sau 1333. DDR3 este in schimb mai eficient si mai future proof.
Nu sunt mari diferente intre netbook-uri, mai ales la cele ieftine (sub 1300 ron sa zic). Samsung, Sony, HP si Dell fac netbook-uri solide si interesante ca design, restul sunt toti in aceeasi oala.
La unele modele Dell ai si racire pasiva (dar numai pentru N450/455), vezi Dell Mini 1018. Din ce am butonat eu, Dell-ul a parut foarte bun, plus ca este si ieftin.
Rezolutia e cam mica la toate netbook-urile, daca ai de gand sa instalezi Windows 7 nu prea ai spatiu. Un N450/455 este cam slab pentru Windows 7, de preferat minim un N550 sau C-50.
Daca vrei sa rulezi filme 1080p pe el, neaparat AMD (C-50) sau Ion. Pentru 720p de pe hard disk este suficient si un N450/455, pentru youtube N550.
Aceste Acer-uri sunt excelente la banii respectivi, curios e ca dc-shop le afiseaza cu 2 ani garantie. Ca baterie, D255E tine intre 6 si 7 ore, aici un review complet. Chiar si ecranul este decent, majoritatea notebook-urilor de 15" au contrastul sub 200:1, si ca luminozitate sta binisor - 200cd/m2, ce nu-mi place e ca este lucios.
Nu merita sa arunci mai mult de 1200 ron pe un netbook, parerea mea. :)

Edited by TimeWriter, 20 April 2011 - 11:41.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Modelele astea de la Acer au intr-adevar difuzoare stereo cum scrie in specificatii sau doar unul mono? Ca asa am inteles de la utilizatori. :huh:
Ca temperaturi, tastatura, carcasa, plastice, ecran - cum o sta oare, si aici ma refer la parerea cuiva care il foloseste, nu din review-uri, ca acolo e normal sa fie exigenti.

Cele cu AMD erau mai puternice, aveau si HDMI, erau perfecte si ca media player pentru TV, dar nu ma incadrez, asadar pica din schema.

Cred ca raman intre 2 variante, una mai puternica si mai scumpa:
http://www.emag.ro/m...--pLU.SEU0C.030
Si una mai ieftina si mai slabuta:
http://www.emag.ro/m...--pLU.SEU0C.035
Ambele au DDR3, baterie 6 celule, autonomie ~8ore, acelasi design, aceiasi constructie in mare, e clar ca aici diferenta este de performanta si pret.
Mai multi bani nu vreau sa dau, poate daca gasesc la DCShop iau de acolo Acerul cu 2GB daca ma hotarasc la el, ca era mai ieftin si aparea si cu 2 ani garantie, teoretic.

@TimeWriter - Sa-i arunc, zici, nu? :P E la modul figurat, sau oricum nu crezi ca merita un netbook? Ca si asta e o idee...

Edited by d4m4g3, 20 April 2011 - 15:23.


#15
mihay93

mihay93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 03.11.2008
Nu mai cauta la emag ca au preturi mari.Eu iti sugerez sa iei Acerul de 2GB de aici:http://www.marketonl...50-320gb-2048mb

#16
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu magazinul e problema acum... Stiu ca in alta parte e mai ieftin, eu am pus link orientativ pentru produs. Iar al doilea e chiar ieftin la eMag comparativ cu altii.

Daca stie cineva sau mai poate sa dea niste raspunsuri referitor la postul meu de mai sus, sa o faca. :D

#17
TimeWriter

TimeWriter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,095
  • Înscris: 16.12.2008

View Postd4m4g3, on 20th April 2011, 16:21, said:

Modelele astea de la Acer au intr-adevar difuzoare stereo cum scrie in specificatii sau doar unul mono? Ca asa am inteles de la utilizatori. :huh:
Ca temperaturi, tastatura, carcasa, plastice, ecran - cum o sta oare, si aici ma refer la parerea cuiva care il foloseste, nu din review-uri, ca acolo e normal sa fie exigenti.
Difuzoarele sunt stereo la D255, garantat ca m-am si jucat cu el, dar sunetul scos mi se pare o sub orice limita, dar oricum mai bun decat majoritatea telefoanelor.
Tastatura mi se pare un mare plus la D255, taste ferme, usor de apasat, poti scrie repede fara probleme, cam greu de curatat totusi. Carcasa/plasticele/finisajele sunt bune spre foarte bune pentru un netbook, e rigid, nu scartaie,
nu mi-a placut design-ul, cam colturos, dar poate tie iti place.
Mari temperaturi nu prea ai de unde la un TDP asa mic, mai ales ca este si racit activ. Il poti tine lejer pe picioare, dar daca il superi cu Orthos zbiara putin, dar ca idee, Dell N5010 mi s-a parut mai galagios in idle decat este D255 in load.
Display-ul este peste medie, undeva la nivelul notebook-urilor entry-level.
In principiu nu pot sa nu recomand Acer-ul, este un model destul de reusit la banii astia. Eu zic ca ai fi multumit si cu N455, dar N550 si C-50 sunt clar mai performante (si mai scumpe). Daca-l iei pe cel cu N455/1GB DDR3/250GB HDD, vezi ca este foarte greu de facut upgrade-ul, trebuie sa scoti tastatura si palmrest-ul ca sa ajungi la RAM si HDD.

View Postd4m4g3, on 20th April 2011, 16:21, said:

@TimeWriter - Sa-i arunc, zici, nu? :P E la modul figurat, sau oricum nu crezi ca merita un netbook? Ca si asta e o idee...
Tinand cont ca la 400 ron distanta iti iei un notebook destul de bine echipat (HP 625 de exemplu), se poate spune si ca-i arunci. Dar din moment ce ai nevoie de el doar pentru internet si office si ai deja desktop performant, nu vad de ce nu. :)

Edited by TimeWriter, 20 April 2011 - 17:55.


#18
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
D255 e la fel cu D255E?
L-am gasit la Cel.ro, 1200lei, garantie 1 an, in stoc. Singurul loc care e in stoc... Am facut o "afacere" si as putea sa-l iau acum, nu stiu ce sa fac.

Daca as fi luat N455/1GB nu as fi facut upgrade cel mai probabil pentru ca in primul rand il faceam pe bani, 50lei memoria, bataie de cap cu montatul, neah.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate