Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Taxe si comisioane PayPal

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
M-as bucura daca conversia ar fi facuta de catre banca (sau macar sa fie executata de una dintre partile implicate). In urma neclaritatilor si a intrebarilor mele exprimate tot ieri, fata de la ghiseu a dat un telefon pentru clarificari, detaliind cuiva problema mea referitoare la Paypal etc, iar raspunsul, desi incert, mai degraba ar fi negativ pentru mine.
O sa mai verific internet banking-ul si, la nevoie, ma voi duce iarasi miine la BT.

#20
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cand ai retras banii mai exact?
La ING dureaza 2 zile lucratoare, si e cea mai rapida dintre toate bancile. La altele dureaza si 5 zile.

#21
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Banii i-am retras luni seara (pe la ora 22), in data de 16 ianuarie.
Presupun ca s-or exclude eventuale tepe prin paypal. Adica bani fictivi, transferul aparent normal pe cardul meu, dar "clonat", iar banii sa ajunga in alta parte etc. Am avut grija de card, nu l-am folosit neglijent.

#22
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Da, se pare ca acum e in regula. Tocmai mi-am consultat internet banking-ul, iar aceasta aplicatie imi arata banii intrati si convertiti in lei.

Ca urmare a incertitudinilor metodei curente, ma voi interesa de posibilitatea tranzactiilor interbancare, pe plan international... totodata as reduce numarul intermediarilor. Dar n-am idee cit de mari ar fi taxele suportate de expeditor... sa nu-l descurajeze in a mai cumpara ceva.

#23
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Nu e chiar asa, de 4 ani incasez prin Paypal si merge ceas. La ING cel putin stiu si ora la care ajung, 6 seara mereu.

Sigur, depinde si ce/unde vinzi, daca se preteaza sa trimiti clientul la banca sa completeze un wire transfer, cu iban, swift, si taxa de cativa zeci de dolari, go for it.

Mai merge si 2checkout, pentru plati exclusiv cu cardul, sistemul de withdraw e mai rigid ca la paypal (ii trimit saptamanal) si taxa mai mare(5.5%), dar unii clienti nu vor sa plateasca prin paypal.

Optiuni pentru Romania nu sunt prea multe.

Edited by don_dannielo, 19 January 2012 - 20:21.


#24
alexred89

alexred89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 15.04.2008
chiar merge atat de repede la ING? adica... eu mai fac la BCR retrageri marti seara si se intampla sa ajunga si luni dupa-amiaza. de la paypal imi da completed imediat (premier, extra verified, fara limitari). sunt tentat sa-mi fac card la ING daca e asa...

#25
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
In Ing daca retragi marti ajung joi.

#26
crinelus

crinelus

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.01.2010
Comision PayPal, cand am primit 5 $ mi-au fost trasi 1,4 $ si cand am transferat spre card am platit 2$, e corect, stie cineva?
Din 5$ am ramas cu 1,60$...........cum se numeste afacerea...!!!!!

Edited by crinelus, 08 February 2014 - 14:20.


#27
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Daca rulezi sume de seminte asa se intampla.
Mai putin de 50-100 nu merita sa retragi pe card.

Edited by don_dannielo, 08 February 2014 - 15:32.


#28
aly123

aly123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 14.06.2008
Salut!

As vrea sa platesc prin Paypal 30 de lire. Exista comision de schimb valutar Ron/Lira?Daca da care este?

Multumesc!

#29
deniska

deniska

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.09.2014
Am si eu o mica întrebare: doresc sa scot banii de pe paypal pe card,vorbesc de sume.știe cineva care este suma limita a transferurilor de așa tip,zilnice,lunare sau anuale??? Merci anticipat pentru explicații si sfaturi?

#30
jules81

jules81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.05.2013
$500 / zi este limita de retragere din paypal in cont. asta la conturile Premier cel putin

#31
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008
Am si o nelamurire. Daca la un cont usd am atasat un card usd, card inregistrat in cont bussines, de exemplu eu daca emit o factura prin paypal de 400 USD si e platita de cineva din afara UE(ex Rusia, China, India), care sunt taxele percepute? Clientul cand da click pe link si plateste cu cardul ii converteste banca lui personala echivalentul a 400 USD din ruble/yeni/etc + comison tranzactie paypall, sau comisionul il platesc eu? Cat primesc eu in contul paypall, 400 sau 400 minus comisionul transfer paypal si comision schimb valutar ?! Cat sunt comisioanele pentru exemplul oferit?

#32
maconfireblade

maconfireblade

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 11.04.2006
primire bani ..comision 3.75% daca nu l-au marit intre timp
la schimbul valutar pierzi mai mult decat te astepti, acolo e un mare furt de fiecare data cand platesti sau primesti in alta valuta, sau retragi

#33
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,846
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmaconfireblade, on 18 octombrie 2014 - 23:11, said:

primire bani ..comision 3.75% daca nu l-au marit intre timp
la schimbul valutar pierzi mai mult decat te astepti, acolo e un mare furt de fiecare data cand platesti sau primesti in alta valuta, sau retragi

Dar banuiesc ca pierde platitorul, celui care banca ii face conversia din valuta in USD in momentul platii? Eu daca am cont USD cu card USD atasat la paypall, eu logic nu mai pierd nimic la transfer,nu?

#34
horinet

horinet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 30.12.2006
Vreau sa fac plati online (cumparaturi pe magazine virtuale) printr-un cont paypal. Contul simplu personal nu e de ajuns? Ce comisioane platesc? Sau mai bine pun direct cardul la magazin si gata problema!?

#35
behind_da_sun

behind_da_sun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 20.03.2007
Mie la BCR imi ia comision de 10 euro la 500 euro, am transferat de vreo 5 ori si la fel am patit, trasnfer din dolari, in contul de EUR, din contul meu de paypal. Tin minte ca la RAiffeisen nu plateam nimic, poate ma insel, a fost demult. La ING e gratis trasnferul?

iti faci cont paypal pentru a si primi bani, doar pentru plati poti folosi cardul cand au aceasta optiune. Multe dintre siteuri au mai des optiunea prin Paypal si lipseste cea de card simplu. Deci depinde de siteuri. Comisioanele sunt rezolnabile daca sumele sunt mici.

#36
1SCIENTIST

1SCIENTIST

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 28.10.2014
va rog sa-mi spuneti daca mai este  posibilitatea de a face transfer dintr-un cont paypal in alt cont paypal cu mentiunea "familie'', "prieten'' sau "cadou''. De fapt  ma intereseaza sa stiu daca pot face un transfer fara taxa paypal. Va multumesc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate