Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Taxe si comisioane PayPal

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Buna ziua,
Am niste neclaritati legate de utilizarea PayPal-ului.
Mi-am facut un card Visa Electron (in lei) la Banca Transilvania (citisem pe internet ca acest tip de card e acceptat in tranzactiile paypal, numai ca autorul acelui articol avea cardul emis de catre ING... sper ca eu sa nu ma pomenesc cu surprize datorate unei eventuale politici bancare diferite la BT).

In primul rind, ma intereseaza vinzarea unor obiecte in strainatate (valoarea lor fiind mica, pina la 50..60 euro inclusiv transportul), deci sa primesc bani de la clienti. Dar, pe viitor, sa am si posibilitatea cumpararii, a expedierii unor sume de bani in alte conturi paypal.  

1. Nu am inteles exact cum se face verificarea cardului atasat paypal-ului.
Deci, in urma introducerii datelor despre card, in paypal, aceasta "banca" virtuala imi va extrage 1.5 euro din contul bancar, apoi eu va trebui sa merg la banca si sa cer un extras de cont in care sa apara taxarea respectiva de 1.5 euro? E corect? Iar in acel extras voi gasi un cod din patru cifre necesar finalizarii validarii cardului in paypal?

2. Nu sint sigur ca am permisiunea postarii urmatorului link, insa am nevoie de un suport informativ de discutie.
http://netbani.blogs...ane-paypal.html

Quote

Taxe si comisioane PayPal
Afla aici care sunt taxele si comisioanele practicate de Paypal.com in functie de tipul de cont pe care il detii.

1. Pentru contul Personal Paypal taxele si comisioanele practicate sunt:
- deschiderea unui cont = gratis
- trimiterea, expedierea de bani = gratis
- retragerea de sume de bani = taxe in functie de metoda de retragere a banilor;
- sa adaugi bani la contul tau = gratis
- primirea de plati prin PayPal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck = gratis
- primirea de bani prin Credit Card, Debit Card = 3,4 % plus 0,55 EUR. Nu exista comisioane pentru plati efectuate prin Skype, in celelalte cazuri este o limita de 2 tranzactii pe an/ 3,4 % plus 0,35 EUR pentru platile prin card folosind PayPal sau Skype;
- tranzactii cu monede, valute diverse – rata de schimb avand o taxa de 2,5 %.

Atentie! Prin contul Personal nu se pot primi plati prin credit sau debit card, sau Buyer Credit prin eBay sau eBay Express, fara sa upgradezi la un cont Paypal Premium sau Business , exista taxe pentru platile in tari diferite.

2. Pentru conturile Paypal Premier sau Business taxele si comisioanele sunt urmatoarele:
- deschidere de cont = gratis;
- sa trimiti bani = gratis;
- sa retragi bani = taxe in functie de metoda de retragere;
- sa adaugi fonduri, bani la contul tau Paypal = gratis;
- sa primesti plati prin Paypal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck= de la 1,9 % + 0,33 EUR pana la 3,4 % plus 0,35 EUR;
- sa primesti plati prin Credit Card sau Debit Card = de la 1,9 % plus 0,35 EUR pana la 3,4 % plus 0,35 EUR;
- tranzactii cu valute diferite = rata de schimb este de 2,5 % sau taxe pentru plati internationale.
2.1.1 La retragerea unor sume de bani, care pot fi metodele disponibile? Eu vad una singura... ii incarci din contul virtual paypal pe cardul tau specificat acolo. Convertirea din valuta in lei fiind insotita de o taxare, perceputa de catre banca emitenta a cardului (asa am citit in unele surse, e corect?), de 2.5% din suma totala.
Vreau sa stiu precis acel comision procentual din partea paypal-ului la retragerea banilor. Imi puteti aduce precizari suplimentare? Cit este?
2.1.2 Care e diferenta intre banii primiti prin "Paypal Balance" si plata directa cu cardul? Cum mi-ar putea plati un client direct cu cardul? Nu trebuie ca el, la rindul lui, sa aiba un cont paypal din care sa-mi vireze banii?
2.1.3 Adica paypal-ul imi taxeaza cu 2.5% doar trimiterea unei sume de bani (initial in lei)? Urmind ca la primire, transferul/convertirea pe card a valutei initiale sa fie taxata la fel (2.5%), insa de catre banca emitenta a cardului? Sper ca nu am de a face cu o taxare dubla la primire?!
2.1.4 Apropo de acea "atentie" din finalul pct-ului 1 (contul personal), care e diferenta intre a primi bani prin credit sau debit card, respectiv a primi o plata prin aceleasi tipuri de carduri?

2.2.1 Pe ce criterii variaza, intre 1.9 si 3.4%, comisionul practicat la primirea platilor prin credit sau debit card?
2.2.2 identic cu 2.1.3  

Multumesc anticipat eventualelor persoane ce au rabdare sa-mi ofere niste raspunsuri.

Edited by Tavi24, 19 April 2011 - 16:05.


#2
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008
1. Paypal iti retrage 1.5 euro de pe card, te duci la banca si ceri un extras de cont pe care vei vedea acel cod de 4 cifre pe care il folosesti pe site la activare.(Daca cumva ti-ai activat internet banking-ul il poti vedea si acolo codul). Card Visa electron de la BT am si eu, vezi inainte sa faci verificarea sa te duci la banca sa completezi o cerere legata de codul cvv2 altfel nu cred ca vei putea folosi cardul.

2. Aici nu ma bag ca nu sunt sigur pe ce o sa zic. :)

#3
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,713
  • Înscris: 11.01.2005

View PostTavi24, on 19th April 2011, 17:04, said:

1. Nu am inteles exact cum se face verificarea cardului atasat paypal-ului.
Deci, in urma introducerii datelor despre card, in paypal, aceasta "banca" virtuala imi va extrage 1.5 euro din contul bancar, apoi eu va trebui sa merg la banca si sa cer un extras de cont in care sa apara taxarea respectiva de 1.5 euro? E corect? Iar in acel extras voi gasi un cod din patru cifre necesar finalizarii validarii cardului in paypal?
Exact ! Acei bani iti sunt returnati ulterior, dar nu pe card in contul bancar, ci in contul on-line PayPal. Ii vei gasi acolo ! Cand vei face o plata (prima plata) vei folosi acest credit deja existent, plus diferenta pana la suma de plata. Atentie, numai diferenta pana la suma de plata iti va aparea pe extrasul de cont (bancar de card) ca si utilizata. Iti spun ca sau nu ai confuzii !

Acum intreb si eu: la expirarea cardului cu care sunt inscris in PayPay, banca imi pregateste (imi genereaza) noul card. DAR trebuie sa fac o noua inregistrare in PayPal, iarasi cu verificare, etc ?

#4
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTavi24, on 19th April 2011, 17:04, said:

2.1.1 La retragerea unor sume de bani, care pot fi metodele disponibile? Eu vad una singura... ii incarci din contul virtual paypal pe cardul tau specificat acolo. Convertirea din valuta in lei fiind insotita de o taxare, perceputa de catre banca emitenta a cardului (asa am citit in unele surse, e corect?), de 2.5% din suma totala.
Vreau sa stiu precis acel comision procentual din partea paypal-ului la retragerea banilor. Imi puteti aduce precizari suplimentare? Cit este?
2.1.2 Care e diferenta intre banii primiti prin "Paypal Balance" si plata directa cu cardul? Cum mi-ar putea plati un client direct cu cardul? Nu trebuie ca el, la rindul lui, sa aiba un cont paypal din care sa-mi vireze banii?
2.1.3 Adica paypal-ul imi taxeaza cu 2.5% doar trimiterea unei sume de bani (initial in lei)? Urmind ca la primire, transferul/convertirea pe card a valutei initiale sa fie taxata la fel (2.5%), insa de catre banca emitenta a cardului? Sper ca nu am de a face cu o taxare dubla la primire?!
2.1.4 Apropo de acea "atentie" din finalul pct-ului 1 (contul personal), care e diferenta intre a primi bani prin credit sau debit card, respectiv a primi o plata prin aceleasi tipuri de carduri?

2.2.1 Pe ce criterii variaza, intre 1.9 si 3.4%, comisionul practicat la primirea platilor prin credit sau debit card?
2.2.2 identic cu 2.1.3  

Multumesc anticipat eventualelor persoane ce au rabdare sa-mi ofere niste raspunsuri.
2.1.1 Nu e decat o metoda pentru noi, Withdraw pe card. La un withdraw Paypal te taxeaza cu 2 euro (taxa fixa). Restul de bani (suma retrasa minus 2 euro) ajung in banca si sunt convertiti in lei la cursul bancii. Nu exista alta taxa.

2.1.2 I se face pe loc cont paypal, nu exista plata fara cont paypal.

2.1.3 La withdraw nu e nici un fel de taxa 2.5%. Doar 2 euro (sau 2.5 dolari) de care am spus mai sus.

2.1.4 Stam sa analizam lingvistica lu ala? Nu e nici o diferenta.

Edited by don_dannielo, 19 April 2011 - 16:57.


#5
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am gasit intr-un topic mai vechi un "Formular modificare limite de tranzactionare pe internet", catre BT. O sa-l printez, poate va fi necesar, desi eu ii spusesem angajatei bancii ca vreau sa folosesc cardul pe internet, prin paypal... ea raspunzindu-mi ca se poate, e in regula.

View Postdon_dannielo, on 19th April 2011, 17:54, said:

2.1.4 Stam sa analizam lingvistica lu ala? Nu e nici o diferenta.
Da, si logica mea imi zice ca nu e nici o diferenta intre "a primi bani" sau "a primi o plata" prin credit/debit card, numai ca apare o contradictie intre facilitatile enuntate de el, oferite pt. contul personal paypal. Scrie acolo ca poti primi bani... dar la atentionare, nu poti primi plati!!! Cum vine asta?!
Am creat deja un cont personal, as vrea sa stiu daca e suficient pentru a primi bani in el. Banuiesc ca s-or putea primi, cel putin prin "Paypal Balance" si ce mai era la acel punct.

#6
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
E o diferenta in a primi bani din balanta unui cont PayPal si a primi bani de pe un card atasat unui cont PayPal. Daca vrei sa folosesti contul la comert online nu ai ce face cu un cont personal, iti trebuie minim Premiere.

#7
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostTavi24, on 20th April 2011, 00:25, said:

Am gasit intr-un topic mai vechi un "Formular modificare limite de tranzactionare pe internet", catre BT. O sa-l printez, poate va fi necesar, desi eu ii spusesem angajatei bancii ca vreau sa folosesc cardul pe internet, prin paypal... ea raspunzindu-mi ca se poate, e in regula.


Da, si logica mea imi zice ca nu e nici o diferenta intre "a primi bani" sau "a primi o plata" prin credit/debit card, numai ca apare o contradictie intre facilitatile enuntate de el, oferite pt. contul personal paypal. Scrie acolo ca poti primi bani... dar la atentionare, nu poti primi plati!!! Cum vine asta?!
Am creat deja un cont personal, as vrea sa stiu daca e suficient pentru a primi bani in el. Banuiesc ca s-or putea primi, cel putin prin "Paypal Balance" si ce mai era la acel punct.
La personal nu poti primi mai mult de 2 plati de pe card pe an. Poate asta incearca sa zica. Pentru ce vrei tu trebuie Premier, pentru ca majoritatea o sa plateasca de pe card.

#8
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am trecut la contul Premier, insa mi-a aparut o eroare la confirmarea cardului:
"We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card."

Referitor la acea cerere legata de codul cvv2, la tranzactiile fara cvv2 trec tot valoarea maxima din paranteza 5000ron/zi? Vad ca mai jos imi asum responsabilitatea..., iar in paragraful final al formularului, "confirm ca doresc sa derulez operatiuni pe internet (securizate si nesecurizate)...".

Attached Files


Edited by Tavi24, 20 April 2011 - 10:19.


#9
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostTavi24, on 20th April 2011, 11:08, said:

Referitor la acea cerere legata de codul cvv2, la tranzactiile fara cvv2 trec tot valoarea maxima din paranteza 5000ron/zi? Vad ca mai jos imi asum responsabilitatea..., iar in paragraful final al formularului, "confirm ca doresc sa derulez operatiuni pe internet (securizate si nesecurizate)...".

Treci 5000.

#10
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011

View Postluk4, on 20th April 2011, 12:55, said:

Treci 5000.
Da, asa am completat si am depus ieri cererea. Urmeaza sa mai incerc miine verificarea cardului la paypal (dupa termenul maxim de 48ore pt activarea setarilor). Apoi solicitarea extrasului de cont la BT si validarea finala... sper sa-mi mearga (intre timp am mai citit printr-un alt subiect cum BCR-ul, parca, schimba acel cod din 4 cifre, dindu-ti unul fals la sucursala locala).
Va multumesc tuturor.

#11
luk4

luk4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 29.04.2008

View PostTavi24, on 21st April 2011, 12:00, said:

...

Eu am vazut codul prin internet banking.

#12
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Am reusit validarea contului. Cred ca e functional "paypal-ul" meu.

View Postdon_dannielo, on 19th April 2011, 17:54, said:

2.1.1 Nu e decat o metoda pentru noi, Withdraw pe card. La un withdraw Paypal te taxeaza cu 2 euro (taxa fixa). Restul de bani (suma retrasa minus 2 euro) ajung in banca si sunt convertiti in lei la cursul bancii. Nu exista alta taxa.
Deci, sa inteleg ca banca BT nu apilca nici nu comision la conversia valutei (transferate din paypal, prin withdraw) in lei? Am mai gasit un alt site (efin.ro) unde se spune ca n-ar exista un astfel de comision.

In schimb, tot pe internet am mai citit ca BT practica un comision ascuns, si anume atunci cind iti intra o suma de bani in cont prin intermediul unei tranzactii! Stie cineva ceva referitor la problema asta? E adevarata? Taxarea n-are valoare exprimata sub forma procentuala? La acea sursa, e dat un exemplu de taxa de 6 RON/luna pt. sumele cuprinse intre 1000..50000 RON (in cazul salariilor).

Va trebui sa reduc pretul obiectelor (niste lentile) ce intentionam sa le vind in strainatate, si as vrea sa cunosc toate taxele pe care sa le adaug la pretul (minim) efectiv, al produsului, pentru a-l obtine pe cel final cerut... deci nu prea imi permit alte pierderi neprevazute.

#13
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Daca ai doar euro ti se convertesc direct in lei. Daca ai dolari sau altceva ti se convertesc intai in euro si apoi in lei, drept urmare pierzi de doua ori la conversia valutara. Asta nu se poate numi comision in schimb... La o conversie valutara iesi totdeauna in pierdere.

#14
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Din moment ce cardul meu a fost atasat si validat/acceptat de catre Paypal (acea extragere initiala a sumei de 1.5euro si codul din extrasul bancar pe care l-am introdus apoi in paypal), mi s-ar parea logic sa-mi mearga operatiunea de retragere a banilor pe card (prin withdraw), desi la inscrierea mea in Paypal neglijasem precizarea celui de al doilea prenume al meu (prezent pe card). Poate sa-mi spuna cineva cu exactitate, ar fi faptul asta o problema? Sa ma pomenesc cu tranzactia respinsa deoarece in paypal am specificate doar primul prenume si numele de familie?

Am incercat sa-mi editez numele, dar n-a mers asa usor (adaugasem mai mult de doua litere). Mi se cereau copii dupa acte... si am renuntat, gindindu-ma ca ar trebui sa-mi mearga transferul.

Multumesc anticipat.

#15
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Initial parea sa mearga transferul de bani. Adica in dimineata urmatoarei zile imi aparea "Status: completed" la detaliile tranzactiei in Paypal, dupa ce in serara zile precedente (in 16.01) primisem suma si facusem "withdraw"-ul (retragerea) din paypal pe card. De unde deduc ca ceea ce tinea de paypal s-a incheiat.
Acum nu stiu ce sa mai cred... atitea incoerente si contradictii... Aceeasi operatoare de la banca imi spune ca nu pot primi euro in contul meu de lei, cica BT-ul n-ar face conversie automata, cu toate ca eu ii descrisesem exact ce doream de la contul pe care intentionam sa mi-l deschid, iar atunci (in primavara anului trecut) totul era in regula. Azi, mi-a deschis si un cont in euro, dar nu stiu daca ajuta la ceva.
De cealalta parte, paypal-ul a stiut se extraga lei de pe cardul Visa electon, si sa-i converteasca in euro (1.5euro), ma refer la procedura de validare a cardului. Sa inteleg ca doar intr-un sens merge treaba? Paypal n-o avea "memorie"?... Sa si returmeze valuta convertind-o in lei (dupa cum reusise sa-i detecteze la verificarea cardului)!

In fine, o fi si prostia mea... ca nu m-am documentat mai bine. Ce-i drept, n-am experienta invirtitului banilor prin banci si a diverselor tranzactii.

Apropo de taxe paypal, virarea a 46 euro catre contul meu (Premier) a taxat-o cu 1.91 euro (3.4%+0.35E), apoi 2 euro la retragerea pe card.

Edited by Tavi24, 18 January 2012 - 14:45.


#16
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Sper ca n-ai facut vreo prostie si ai inchis cardul in lei. Ajung, stai linistit, si se face conversia. Duduia vorbea despre transferuri din cont in cont.

#17
Tavi24

Tavi24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 18.04.2011
Nu, n-am inchis cardul in lei, doar ca respectiva m-a intrebat daca vreau inca un cont in euro. Eu am acceptat, apoi ea mi l-a facut foarte repede, devenind practic instantaneu activ... intrucit figuram in evidentele lor cu contul vechi in lei.
Ar fi bine pentru mine sa mearga tranzactia, sa nu-mi intoarca banii inapoi in paypal, actiune insotita de retaxare.
Multumesc.

P.S.: Pina la urma, cine face convertirea din euro in lei? Paypal-ul sau banca BT?

#18
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Banca face conversia.
BT are un curs destul de bun, apropiat de BNR.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate