Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

raw-vegan

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
5203 replies to this topic

#5185
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016

View Postrichelieu, on 11 februarie 2019 - 22:49, said:

Mai mult, organismul are mijloacele lui de autoreglare. Chestiile astea cu alcalinizarea....sunt marketing pur.


Nope, nu merge.
Se folosește doar la televizor la prăjit Posted Image

De ce zici ca nu e bun nici uleiul de masline?
Atunci cel de in.

#5186
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Am zis ca nu e bun la prajit. E foarte bun crud.
Are punctul de ardere jos.
Pentru prajit, cea mai ok soluție e uleiul de floarea soarelui rafinat. Nici ăla presat la rece nu e bun.

#5187
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Dintre uleiurile usor de gasit in RO, cel dublu-rafinat de floarea soarelui e cel mai rezistent la prajit: arde pe la 252-254°. Apoi cel de palmier care ia foc la 235 grade si imediat cel de soia (234 grade).
Lista lunga aici.
Uleiul extra virgin de masline rezista pana la 190-207 grade. Merge cu cartofi la cuptor. In friteuza cu aer cald as putea folosi fara frica pentru ca temperatura poate fi si mai mica. Azi prajii la 160 grade.

Uleiul de in nu rezista decat pana la 107 grade. Stiam deja ca nu poate fi folosit la prajit.

#5188
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View Postrichelieu, on 11 februarie 2019 - 23:06, said:

Pentru prajit, cea mai ok soluție e uleiul de floarea soarelui rafinat. Nici ăla presat la rece nu e bun.
In cazul asta cea mai buna solutie e sa nu mai prajesti nimic. E foarte inflamator si toxic uleiul rafinat de floarea-soarelui.
Ca uleiuri, sunt recomandate doar de masline presat la rece si de in. In ultima instanta e mai bun cel de palmier.

Edited by Kriss77, 12 February 2019 - 03:02.


#5189
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,987
  • Înscris: 18.12.2007

View PostKriss77, on 11 februarie 2019 - 20:15, said:

Aha...deci Ph 8 in sange in urma veganismului. S-a auzit, da?

View PostMembruAnonim, on 11 februarie 2019 - 19:16, said:

Ba da, dar am crezut ca e de la veganism, insa cred ca ma inselasem.

Si la tine s-a auzit, da?

#5190
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKriss77, on 12 februarie 2019 - 02:57, said:


In cazul asta cea mai buna solutie e sa nu mai prajesti nimic. E foarte inflamator si toxic uleiul rafinat de floarea-soarelui.
Ca uleiuri, sunt recomandate doar de masline presat la rece si de in. In ultima instanta e mai bun cel de palmier.
E bun și ăla de palmier.
Prajitul insa, dacă e făcut corect, înseamnă sa se absoarbă cantități infime de ulei in alimentul respectiv.

Însă cel de măsline extravirgin, când se arde, devine pe lângă toxic și inflamator....și cancerigen :)

#5191
Kriss77

Kriss77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 01.08.2018

View PostAlexEn, on 12 februarie 2019 - 07:11, said:

Si la tine s-a auzit, da?
Se referea la starile de slabiciune fizica, nu la PH. Posted Image
Ala clar de la alimentatia vegana a crescut asa.

View Postrichelieu, on 12 februarie 2019 - 07:17, said:

Însă cel de măsline extravirgin, când se arde, devine pe lângă toxic și inflamator....și cancerigen Posted Image
Asta recunosc ca nu stiam, o sa ma interesez.Credeam ca e mai bun in orice situatie.
Insa cel mai bine e sa nu prajesti nimic.

Edited by Kriss77, 12 February 2019 - 08:10.


#5192
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Prajit se refera la prajirea in baie de ulei perioada indelungata, valabil pentru cartofi si cam atat.
Pentru orice altceva, sotat niste legume, o omleta, prajit bucata de carne, orice, medietraneenii folosesc doar ulei de masline de mii de ani si se zice ca traiesc bine mersi.
Oricum in momentul in care pui orice aliment in uleiul fierbinte temperatura scade foarte mult, toata chestia e sa nu incingi uleiul pana la fumegare pana atunci.

#5193
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

View PostKriss77, on 12 februarie 2019 - 08:11, said:


Insa cel mai bine e sa nu prajesti nimic.
Bineînțeles, e cel mai safe așa. Acu nah...depinde și de volum. Dacă mâncam prăjeli de câteva ori pe an, nu se întâmpla nimic.

View Postnnestor, on 12 februarie 2019 - 09:06, said:

Prajit se refera la prajirea in baie de ulei perioada indelungata, valabil pentru cartofi si cam atat.
Pentru orice altceva, sotat niste legume, o omleta, prajit bucata de carne, orice, medietraneenii folosesc doar ulei de masline de mii de ani si se zice ca traiesc bine mersi.
Oricum in momentul in care pui orice aliment in uleiul fierbinte temperatura scade foarte mult, toata chestia e sa nu incingi uleiul pana la fumegare pana atunci.
Da, sotarea, calirea, etc, nu se pun ca prăjit.

#5194
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
De ce nu? Oare ce se intampla cu particulele de ulei care se afla in imediata vecinatate a metalului iar acesta e pe foc?

#5195
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Ce se întâmpla?

#5196
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Banuiesc ca se degradeaza mai mult decat la fierbere, de exemplu. De ce nu se pun ca prajit, atunci, sotarea si calirea...

Faptul ca nu iese fum din ulei nu inseamna ca el e foarte sanatos.

#5197
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca nici una, nici cealaltă, nu sunt echivalente cu prajitul :)
Diferă multe, de la cantitatea de grăsime folosită, pana la timpi și temperaturile utilizate.

#5198
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Salut, îmi spuneți vă rog dacă este suficient ca un blender să aibă 350W pentru a face „lapte” de migdale (almond milk)?

#5199
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Înțelegeți?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/4uredLzJa6k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5200
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
ce părere aveți despre acest articol? (Red meat plays vital role in diets, claims expert in fightback against veganism)

#5201
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,094
  • Înscris: 17.01.2006
Medic cardiolog și profesoară, Alice Stanton este invitată să ia cuvântul la o conferință a crescătorilor de animale și le pune un pansament pe rana de aproape 200 000 000 lire sterline.

Nu scrie în acest articol pe ce se bazează afirmația că a scăzut la jumătate nivelul de nutrimente din vegetale. Din toate vegetalele? Toate micro-nutrimentele?! Aoleu! O fi văzut Alice vreun studiu care arată asta, nu știu. Apocalipsa alimentară a venit acum 20 de ani și nici nu ne-am dat seama.

Eu știu însă acest studiu publicat în 2005 și care a mai fost prezentat pe forum. Să avem în vedere că se compară date vechi obținute în alte condiții și cu alte rigori iar diferențele variază de la soi la soi și de la o zonă la alta.
Mă uit în tabel la două dintre cele care mă interesează pe mine mai mult.
La linte: Potasiul a crescut în culturile noi, calciu a crescut mult, magneziul, fierul, cuprul au crescut și ele, sodiul a scăzut, potasiul a scăzut foarte mult.
La fasole: Potasiul a crescut, calciul a crescut un pic, magneziul a crescut mult, fierul doar un pic, cuprul a scăzut mult, sodiul a scăzut, clorul a crescut un pic, la fel și potasiul.
Deci da, multe au scăzut de-a lungul zecilor de ani. Altele au crescut. Diferențele nu sunt îngrijorătoare. Unele scăderi sunt cauzate de ameliorarea fertilizatorilor în sensul că au o puritate mai mare acum - nu mai sunt contaminate cu alte minerale.

Să nu pierdem din vedere că aplicațiile gen Cronometer pe care le folosim pentru a vedea dacă și cum ne obținem doza zilnică din diverse vitamine și minerale, au în baza de date cantitățile de micro-nutrimente determinate recent, deci produse agricole moderne și că aceste informații pot fi actualizate oricând specialiștii consideră că e nevoie.

Apoi, ghidurile alimentare au de obicei la baza alimentației cerealele și iată ce ne arată studiile despre dietele care includ cereale:

Quote

Consumatorii de cereale integrale au avut un aport nutritional mai bun decat al celor care nu consuma, inclusiv un aport mai mare de vitamine si minerale ca procentaje din doza zilnica recomandata dar si cantitati mai mari de nutrimente per 1000 kilocalorii. De asemenea au avut un aport total mai mic de grasime, grasime saturata si zaharuri adaugate ca procentaje din totalul caloriilor. Consumatorii de cereale se apropie mai mult de recomandarile cuprinse in piramida alimentara.
Intake of Whole Grains
Păi dacă erau așa lipsite de valoare nutrițională de ce mai au acest efect?

Recomandările specialiștilor se bazează și ele pe informații despre micro-nutrimente mai noi de 1900 toamna.

Quote

În 2019, Comisia EAT-Lancet a stabilit primele obiective în mod științific pentru un sistem alimentar sustenabil și sănătos, inclusiv un ”plan alimentar planetar” cu intervale de cantități consumate pentru fiecare grupă de alimente. Acest șablon alimentar - compus dintr-o varietate de alimente vegetale de calitate superioară și cantități scăzute de alimente cu origine animalieră, cereale rafinate, zaharuri adăugate și grăsimi dăunătoare - este conceput să fie flexibil pentru a fi potrivit situațiilor locale și individuale, tradițiilor și preferințelor alimentare.
Cum am subliniat aici, alimentele care trebuie musai să fie prezente în alimentație (cantitate minimă recomandată mai mare de 0) sunt cerealele, legumele, fructele și grăsimile vegetale. Evident, legumele și fructele din ziua de azi așa cum sunt ele, nu cele din 1941!
Păi recomandarea grupului de specialiști contrazice opinia doamnei Alice Stanton care consideră carnea vitală. Dacă Comisia avea aceeași părere, punea carnea cu minim mai mare de 0.

Iată ce zice și Ministerul Sănătății din UK:

Quote

Eat some beans, pulses, fish, eggs, meat and other protein
These foods are good sources of protein, vitamins and minerals. Pulses, such as beans, peas and lentils, are good alternatives to meat because they're lower in fat and higher in fibre and protein, too.
(Sublinierile îmi aparțin.)
The Eatwell Guide
Păi dacă leguminoasele erau așa de slabe cum zice Alice Stanton mai erau ele alternative bune la carnea vitală?

Chiar și Stanton declară:

Quote

“It is possible to have a balanced diet with vegetarianism. It’s a little bit more challenging but still possible with veganism. However, it requires a lot of knowledge and effort, which doesn’t happen in the majority of the population. People don’t have time to invest in getting a really balanced diet through a range of plant-based foods.”
Deci e posibil dar ea crede că e greu. Uite, eu cred că e foarte ușor. Nu știu pe ce se bazează ea când afirmă că oamenii nu au timp să echilibreze dieta. A făcut ea vreun studiu despre timpul necesar pentru echilibrarea dietei? :) Eu am făcut schimbarea peste noapte - 0 timp investit în plus.

#5202
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 27.08.2013
Salutare, vi s-a întâmplat să aveți lipsă de fier (anemie, hemoglobină scăzută)? Ce recomandați ca dietă vegetală?

Edited by onisifor12, 16 July 2020 - 10:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate