Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Nikon D5100

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#361
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Am incercat sa fac niste teste(primele din "cariera") si am o nelamurire. Camera pe trepied actionata cu telecomanda la 2 sec delay si timp de expunere intre 1/50-1/150s  la 300mm. Daca privesc prin vizor ar trebui sa vad vreo miscare? Pentru ca eu vad si daca ma uit la imagini si le compar cu unele de la 1/300 in sus sunt miscate.

Edited by mircea812, 13 July 2013 - 13:03.


#362
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Depinde de trepied! Posted Image Si de suprafata pe care este asezat!

Edited by DannyMC, 13 July 2013 - 13:02.


#363
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Cred ca tocmai am aflat ca am un trepied de doi lei... sau gresesc pe undeva? Daca maresc timpul de expunere am poze miscate. Sa-mi iau un sac de nisip?

Suprafata este beton si nu e plana deloc.

Manfrotto 055XPROB

PS. Miscarea in vizor era din vina mea. Am rezolvat-o.

Attached Files


Edited by mircea812, 13 July 2013 - 13:36.


#364
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
De ce tragi la f/22? Nu vei avea vreun plus de claritate ci mai degraba degradarea imaginii!

Edited by DannyMC, 13 July 2013 - 14:16.


#365
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Stiu. Doar faceam niste teste. E valabil si la f16,f11. Doar am constatat ca, combinatia mea camera+trepied, de la 1/30 le scoate miscate. La 100% crop. Nu stiu cat conteaza asta la peisaje.

Attached Files


Edited by mircea812, 13 July 2013 - 14:33.


#366
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Vezi daca te apuci de teste! Acum ai aflat ca trebuie sa-ti cumperi alt trepied!! Posted Image

Edited by DannyMC, 13 July 2013 - 14:27.


#367
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Posted Image  Am si vesti bune. Nu am ulei, mortar, rigips sau mai stiu eu ce pe senzor.

:)

#368
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
1/30s - 1/4s e cea mai pacatoasa gama de timp de expunere. In zona rezoneaza trepiedul si camera (se rezolvă numai cu trpiede si capete decente)  precum si mecanismul de actionare a oglinzii. Remediu la oglinda: mirror-lockup & timer 10s. Sau,  mult mai bine, LV. Cu teledeclansare nu mai e nevoie de timer.

Aviz amatorilor de trepiede "ușoare, bune si ieftine": nu exista. Si nici o specificatie comerciala nu spune cum se comporta trepiedul la vibratii, la sub 0°C sau alte asemenea banalități din viața de zi cu zi a unui fotograf pasionat.

#369
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,421
  • Înscris: 15.11.2005
Se pare totusi ca Manfrotto befree este un compromis la categoria "usoare si bune"
Nu e chiar ieftin totusi, dar nici scump pentru calitatea oferita

Edited by Mondeo, 13 July 2013 - 18:47.


#370
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
Salut!
Va deranjez cu doua mici-mari probleme:

1. Eu sunt un amator multumit cu achizitia unui Nikon D3100 de ceva vreme, insa... pe sora mea o incanta un Nikon D5100 si e indecisa intre aceste doua modele. Am facut o mica comparatie si diferente ar cam fi. Voi ce recomandati? Se merita sau nu diferenta?

2. Nu stiu cum se face, dar, mai nou, un microfon pentru o banala camera foto a ajuns cat unul pentru o camera video. S-a "ticnit lupul"?! Acum serios... dupa ce ca nu pot inregistra (video) mai mult de 20-30 min (din cauza limitarii)... era musai nevoie si de o cireasa pe tort, nu? Poate sunt eu cam zgarcit (cateodata), dar de ce e in stare sa faca un microfon de ~750 lei (microfon ME-1)?... poate imi garanteaza un concediu in Bora Bora!Posted Image

Edited by EagleTeam, 20 July 2013 - 18:58.


#371
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007
!) Ea stie daca ii place ecranul articulat sau nu
2) Banala camera foto are si microfon incorporat, nu te obliga nimeni sa cumperi unu extern daca nu vrei calitate mai buna.

#372
EagleTeam

EagleTeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 504
  • Înscris: 04.09.2008
1. Este indecisa pentru ca sunt anumite parti care ii plac de la D5100 si nu ii plac la D3100 si... invers. De exemplu:
- la D5100 ii place ca are ecranul mobil/rabatabil si in plus poate fi ferit de lovituri, pe cand la D3100 e fix si "nu prea" il poate feri;
- la D3100 ii place cum sunt ordonate butoanele (cele din jurul ecranului), pe cand la D5100... o citez "sunt asezate parca de un chior".
Exemplele pot continua, insa o intereaza si daca diferenta de pret este sau nu in avantajul lui D5100, daca aceasta diferenta se vede/observa/este reflectata in calitatea imaginilor...

2. Stiu ca are mic incorporat, insa na... mai capteaza (cateodata) si "mici" zgomote ale aparatului (obiectivul).
Altfel as putea achizitiona un microfon mai normal/cat de cat mai rentabil - sa zicem undeva la maxim 200 lei, dar nu la 750 lei. Sau... de ce nu, as cumpara doar un "cap de microfon" iar restul  ma descurc eu cu buretele, mufa, firele, s.a.m.d. Posted Image

#373
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,236
  • Înscris: 24.02.2007

 EagleTeam, on 20 iulie 2013 - 23:45, said:

- la D5100 ii place ca are ecranul mobil/rabatabil si in plus poate fi ferit de lovituri, pe cand la D3100 e fix si "nu prea" il poate feri;

Nu tin minte sa fi lovit vreodata lcd-ul (fix) camerei. Daca insa isi pune problema ca va da cu aparatul de pamant/ciment de 3x pe zi, cred ca ar trebui sa rezolve intai problema asta :)

 EagleTeam, on 20 iulie 2013 - 23:45, said:

- la D3100 ii place cum sunt ordonate butoanele (cele din jurul ecranului), pe cand la D5100... o citez "sunt asezate parca de un chior".

Camerele entry nu prea se judeca dupa butoane. Daca vrea ergonomie crescuta sa se uite la un D7000/D7100 care-s in alta liga din punctul asta de vedere.

 EagleTeam, on 20 iulie 2013 - 23:45, said:

Exemplele pot continua, insa o intereaza si daca diferenta de pret este sau nu in avantajul lui D5100, daca aceasta diferenta se vede/observa/este reflectata in calitatea imaginilor...

Calitatea imaginilor depinde o sumedenie de factori, diferenta dintre senzorii celor doua aparate fiind printre ultimii. N-ai sa poti zice ca, o poza jalnica facuta cu unul din aparate, ar fi iesit opera de arta daca ar fi fost facuta cu celalalt in aceleasi conditii.

#374
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005

 calexe, on 13 iulie 2013 - 16:15, said:

1/30s - 1/4s e cea mai pacatoasa gama de timp de expunere. In zona rezoneaza trepiedul si camera (se rezolvă numai cu trpiede si capete decente) precum si mecanismul de actionare a oglinzii. Remediu la oglinda: mirror-lockup & timer 10s. Sau,  mult mai bine, LV. Cu teledeclansare nu mai e nevoie de timer.

Aviz amatorilor de trepiede "ușoare, bune si ieftine": nu exista. Si nici o specificatie comerciala nu spune cum se comporta trepiedul la vibratii, la sub 0°C sau alte asemenea banalități din viața de zi cu zi a unui fotograf pasionat.

Manfrotto 055XPROB si capul Giottos MH1301- 652 intra la categoria decente sau nu?

http://www.f64.ro/ma...epied-foto.html

http://www.amazon.co...e/dp/B001AZ0M5M   Interesant este ca review-urile sunt pozitive.

O sa-i pun un sac de nisip in cap sa vad daca mai tremura.

#375
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
055XPROB:
In mare - da, e ok. Dar tine cont ca e numai o parere din poze. Testul se face cu camera montata, cu cel mai lung tele pe care il ai, LV, magnificare la maxim si dai cu degetul pe obiectiv. Vei vedea vibratii. Trebuie sa se amortizeze cat mai repede.
Ce imi place la el: pare a fi solid si bine facut. Numai 3 sectiuni. Inaltime ok, capacitate de sustinere ok (pentru  ce banuiesc ca pui tu pe el).
Ce nu-mi place la el: jonctiuni quick-lock de plastic - pot deveni friabile la frig. Nu-mi place coloana. E putin probabil ca o vei folosi in pozitiile acelea alambicate, excentrice, extrem de vulnerabile la vibratii. Un trepied bun trebuie sa aiba o constructie cat mai centrata.
L-am avut si eu pe lista scurta pe 055XPROB cand mi-am luat un trepied nou anul trecut. Gitzo vechi a crapat, probabil in urma unei sedinte foto in Herestrau la -20C; atentie - a crapat un reper de aluminiu! O flansa din Al in care erau prinse picioarele din fc! Eu am ales un trepied ceva mai scump - acesta. Se  ia de aici. E ok.

MH1301-652
Aici chiar nu m-as baga sa dau cu presupusul. Pe poza arata ok. Dar fara sa pun mana pe el - ma abtin de la alte comentarii. Uita-te si tu la review-uri, numai filtreaza habarnistii si fanboii pe cat posibil. Eventuale chestiuni la care trebuie sa fii atent sunt miscarea fluida fara intepeniri atunci cand friction control este activat precum si deplasamentul la strangere (cu cel mai lung teleobiectiv, sistemul echilibrat pe cap, LV, magnificare - la strangere pozitia camerei ar trebui sa nu se modifice deloc -  asta e idealul). Dar daca il iei de pe net nu poti verifica asta.

Edited by calexe, 25 July 2013 - 11:58.


#376
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009
Despre Giottos pot sa-ti spun eu, se incadreaza la decente! :) Mie personal mi s-a parut a fi peste Manfrotto 496 rc.
Eu nu-l folosesc cu obiective lungi dar il folosesc pentru close-up/macro, unde chiar n-am ce sa-i reprosez.

#377
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
despre un Fancier WT-3760 ce ziceti?

#378
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,977
  • Înscris: 08.06.2005
Din ce spuneti combinatia mea este rezonabila. Fac eu pe undeva o greseala sau mai multe :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate