Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nikon D5100

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#343
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
inca nu ... am reusit sa nu stric ecranul...cu alte cuvinte folia isi va face treaba. :P

#344
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Azi de curiozitate am verificat cate cadre am...

Are un an si un pic. Voi il duceti la o curatare si calibrare?

Attached Files



#345
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Ai ceva cadre cu el... Mai ales ca parca nu-l ai de foarte mult timp.
Eu in ~15luni de cand il am nu cred ca am reusit sa ating 10.000. Nu cred, o sa verific acasa. :)

#346
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
mircea812 stiu ca e cu sportul si probabil trage rafale la greuceanu si de aia se mandreste cu asemena scor.. In privinta reviziilor tehnice , eu zic sa stati linistiti . Cand o sa va prindeti bine de treaba asta cu impozatul, si daca pasiunea ramane vie... 5100 o sa  il tineti de back-upPosted Image ...Nu are rost sa il tratati ca pe sfintele moaste. Stiu ca la inceput e alta perceptie asupra sumelor si a valorii dar peste ani o sa va amuzati de cat de coplesiti erati de anvergura investitiei. Eu cel putin ma amuz ca eram foarte stresat ca pusesem un deget pe ob de kit si nu l-am, sters pana nu am ajuns sa cumpar kit de curatarePosted Image . Acum daca sunt grabit poate sterg un L si cu marginea tricoului.. daca e nevoie intradevar si sunt atent la praf... Important este ca upgradele sa fie facut la momentul oportun. Adica cand intelegi exact cu ce te limiteaza ceea ce ai si poate si cand piata iti ofera vreo pleasca nesperata..

Edited by nenis, 02 July 2013 - 16:14.


#347
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Nu stie decat rafala camera mea  Posted Image

La 4 fps e greu la sport.

Cei de la service-ul Nikon spuneau pe site-ul nikonnisti ca la 20k orice aparat are nevoie de calibrare in special, sau ma rog, Nikon-urile.

@nenis  Apropo de upgrade la momentul oportun. De ceva vreme Canikon  Posted Image  parca sunt intelesi  si vin numai cu frectii de camere cu limitari in bataie de joc. Astept momentul asta oportun de juma de an. Am crezut ca o sa fie D600 apoi D7100, acum astept 7dM2 sau D400.

Pentru mine cel putin singurul upgrade la sport este 5DM3(o palarie de bani) si vin de la Nikon D5100.

#348
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
Totusi e bine ca inca ai libertatea sa oscilezi intre sisteme pana la decizia finala. Ce te faceai daca avei si niste obiective blana.. pe un anumit sistem??..E nevoie de rabdare si dpmdv  nu trebuie neaparat un salt urias . Acum depinde si cu finantele cum sta fiecare,.. Stii cum e ce pt mine pare scump poate pt tine sunt banii de iesit la masa intr-o seara. E complicata treaba asta cu upgradele la scule.. Oricum ideea e  ca macar  cu ce avem sa stim sa scoatem untul din ele . Invatatul in ziua de azi ,cu internetul la indemana, este practic moca.. Am cunoscut ceva agarici cu scule de jde mii de euro si au realizari de toata jena. Nu vor sa invete probabil sau nu sunt capabili sa invete.. habar nu am. Sa nu se creada ca sustin varianta aceea cu bla bla nu ai nevoie de scule daca esti mega meserias.. Daca esti mega meserias intelegi importanta calitatii sculelor mai degraba as zice .Intradevar te poti descurca si cu ceva mai slabut dar  cu mai multa rabdare , mai mult efort, etc

#349
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Corect, nenis. :)

Nu am mai avut timp de foto, sper sa imi fac, dar oricum, aparatul e ultimul care trebuie schimbat.
Asta daca nu te limiteaza in mod clar pentru anumite lucruri unde n-ai incotro - sport, obiective macro, etc.

Am verificat aseara si am ~8300 de cadre cu el. Putintel. :)

#350
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
cum poti verifica?

#351
nenis

nenis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,877
  • Înscris: 02.01.2009
vezi ca a pus mircea812 o poza mai sus cu un site cred.. cred ca poti verifica online din ce vad

#352
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Sau cu PhotoMe, ii dai RAW-ul sau ceva ce contine EXIF-ul.

#353
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Și Irfanview poate spune la anumite aparate câte cadre ai, trebuie plug-ul pentru EXIF.

#354
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
aha...multam fain. credeam ca gasesc o contorizare in aparat.

Edited by AlinE, 03 July 2013 - 14:09.


#355
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Cu IrfanView verific eu, mereu. :) In EXIF.
In aparat nu poti verifica din cate stiu. Cel putin nu la D5100.

#356
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
De cateva zile nu mai bipaie cand focalizeaza si nu stiu ce l-o apucat, aveti vreo idee ? (in meniu e pus pe beep)

#357
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Incearca sa-i dai o resetare.
Alte sunete se mai aud pe difuzorul lui?

#358
puiugr

puiugr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 01.11.2007

View PostRemicade, on 04 iulie 2013 - 20:01, said:

De cateva zile nu mai bipaie cand focalizeaza si nu stiu ce l-o apucat, aveti vreo idee ? (in meniu e pus pe beep)

Vezi ca af-ul sa nu fie pus pe af-c.

#359
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009

View Postpuiugr, on 05 iulie 2013 - 07:13, said:

Vezi ca af-ul sa nu fie pus pe af-c.

BINGO :)

#360
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,974
  • Înscris: 08.06.2005
Please do not eat me!

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate