Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Nikon D5100

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#307
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Ambele sunt SanDisk Extreme, 30MB/s e ăla mai vechi. 16 raw-uri cu cel de 45MB/s (16GB) și 1-2 mai puțin (nu mai știu) cu cel de 30MB/s (8GB).
Am prins o ofertă pe Amazon de l-am luat pe cel de 45MB/s, nu eram deranjat de celălalt.

#308
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
In cazul asta...ce sa zic. Poate asa e aparatul si deja cardul e mai mult decat poate el. Mai ales daca-ti si sta >2s pana se stinge dupa 1 singur cadru...
Eu am tras ~5s pana nu prea mai tragea deloc si cu Sandisk Ultra 30 si cu Delkin care are 41MB/s teoretic, iar cand am verificat aveam 14-16 RAWuri.
Deci tot ca la tine, desi cel mai probabil nici nu am testat exact la fel.

#309
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Am refăcut testul acum, 17 cadre (raw). Aveam NR-ul activat :).
Deci: fără NR activat, fără scos distorsiunile, fără Auto ISO.

#310
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
La RAW nu cred ca-ti scoate distorsiunile oricum. :) NR... Nu stiu asta, dar nu am observat diferente cu el.
Mersi pentru test! Daca ai idee cam cat a durat sa faci cele 17 cadre si cat ca sa curete bufferul e minunat. :)

#311
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
NR = noise reduction.
Cam 5-6 secunde pentru rafala la viteză maximă și 7-8 până la golire (din momentul în care am oprit rafala după cele 5-6 sec. și 17 cadre).

#312
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
@ d4m4g3

Pentru mine saltul de la firmele astea mai mici la Sandisk Extreme a fost sesizabil imediat. Speram sa nu fie valabila axioma aia ""scump, da` merita""

Daca are careva Extreme pro si doreste sa ne spuna despre cum se comporta ca si viteza este binevenit.

#313
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013

View PostAries(ro), on 26 aprilie 2013 - 13:12, said:

NR = noise reduction.
Cam 5-6 secunde pentru rafala la viteză maximă și 7-8 până la golire (din momentul în care am oprit rafala după cele 5-6 sec. și 17 cadre).
Stiu ce e NR-ul, ma refeream ca nu stiu daca e vreo diferenta cu el sau nu daca tragi RAW. Ca la viteza de scriere oricum nu am vazut diferente.
Aparatul cred ca le poate procesa oricum mai rapid decat dureaza scrierea, asadar din motivul asta probabil nu vad diferente in functie de setari.

Cam asa sta si la mine, un pic mai slabut cu 1-2 cadre posibil si cateva secunde in plus pana la golire. Nu-i mare diferenta.
Macar stiu ca nu-i o problema cu aparatul incat sa-mi fac probleme. Si rezolv si problema cu cardul pe care l-am luat inutil. :D

Mersi!

View Postmircea812, on 26 aprilie 2013 - 13:20, said:

Pentru mine saltul de la firmele astea mai mici la Sandisk Extreme a fost sesizabil imediat. Speram sa nu fie valabila axioma aia ""scump, da` merita""

Daca are careva Extreme pro si doreste sa ne spuna despre cum se comporta ca si viteza este binevenit.
Pai Sandisk Extreme, seria asta cel putin e buna. Nu e ca Ultra care e ceva...posibil mai prost decat multe altele, din pacate. :)
Eu mai multumit eram ca viteza de A-Data Clasa 10 (nu UHS, nu Ultra/Pro/Extreme/Mega/Extra/etc.). Dar m-am lamurit si cu astea.

Daca voi mai lua vreun card vreodata, ca acum imi ajung 2-3, si asa nu le umplu niciodata, voi lua un Extreme Pro sau ceva chiar serios si cu reviewuri multe pozitive.

#314
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005
Acum ca ne-am lamurit cu viteza...niste pareri despre iso in sala de sport.  Din ce am incercat eu pana pe la iso1250, f2, 1/500 calitatea este buna. La f2.8 si iso 1600-2000 este prea zgomotoasa si imaginea isi pierde detaliile. Din punctul meu de vedere  un obiectiv f2.8 nu este suficient indoor la ce iso ofera D5100. Toata discutia se refera la sport 1/500 minim. Spun asta pentru ca ma gandeam la D7100(care are cam acelasi iso).

#315
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Deja ai vrea D7100? Care este super, bineinteles!
Eu folosesc des ISO 800/1600/3200. Nu-mi prea plac valorile "de mijloc" precum 1250 asadar nici nu cred ca am folosit-o vreodata incat sa vad diferentele intre ea si 1600.
Da, sunt clar mai zgomotoase dar nu intr-un mod rau, ca nu e nimic "pierdut" la cadrul respectiv. Culorile le pierzi dupa 3200 in colo vizibil, mai jos mi se par ok.

Ce obiectiv ai pentru sport? Banuiesc ca ceva spre tele, F1.8, F2, nu?

#316
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

View Postmircea812, on 26 aprilie 2013 - 13:57, said:

Acum ca ne-am lamurit cu viteza...niste pareri despre iso in sala de sport.  Din ce am incercat eu pana pe la iso1250, f2, 1/500 calitatea este buna. La f2.8 si iso 1600-2000 este prea zgomotoasa si imaginea isi pierde detaliile. Din punctul meu de vedere  un obiectiv f2.8 nu este suficient indoor la ce iso ofera D5100. Toata discutia se refera la sport 1/500 minim. Spun asta pentru ca ma gandeam la D7100(care are cam acelasi iso).
Eu merg pana la ISO5000 pe 7D, care e release 2009 si cred ca are calitate de imagine mai slaba fata de D5100 / D7100 / D7000. Poze am mai pus pe aici pe undeva si pe la PJ Sports, nu mai adaug altele. "Secretul" este sa nu subexpui, sa duci expunerea cat mai in dreapta posibil pe histograma, dar fara a ajunge la "arsuri" pe zonele de interes din cadru. Cum in sala lumina e relativ constanta de multe ori lucrez pe mod M odata ce am determinat expunerea necesara.
Evident, ISO mai jos e mai bun daca iti permite lumina. La orice ISO peste 400-800 incepi sa pierzi detalii. Dar vezi ca la f/2 / f/2,8 s-ar putea sa ai DoF prea ingust in unele situatii, in functie de focala si de distanta fata de subiect. De cele mai multe ori subiectul si spectacolul in sine dilueaza importanta detaliilor sau a zgomotului inerent. Eu am vandut si postere 100x70cm cu poze la ISO5000.

#317
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

View Postd4m4g3, on 26 aprilie 2013 - 14:11, said:

Deja ai vrea D7100?
Ce obiectiv ai pentru sport? Banuiesc ca ceva spre tele, F1.8, F2, nu?
Cand am cumparat D5100 eram incepator si orice deschideam pe net despre d7000(care era tinta mea initiala) ducea inevitabil la pete, pixeli morti etc ...m-am speriat si am luat D5100 stiind ca pentru sport este lenes.

Ca obiectiv  de indoor am un super/tele/mega 85mm 1.8.

View Postcalexe, on 26 aprilie 2013 - 14:51, said:

sa duci expunerea cat mai in dreapta posibil pe histograma, dar fara a ajunge la "arsuri" pe zonele de interes din cadru. Cum in sala lumina e relativ constanta de multe ori lucrez pe mod M odata ce am determinat expunerea necesara.

Va rog sa luati aminte la ce spune referitor la expunere. Este perfect adevarat, constatat personal acest lucru. Tot M am folosit si eu insa era foarte greu de realizat acest lucru, erau panouri cu reclame luminoase pe margine si in zona lor trebuia o setare diferita.

Referitor la postere, ideea este ca avand doar un 85mm(125 aprox. pe dx), mai un crop, mai un iso mare si atunci rezultatul nu prea mai merge de pus pe un poster. Nici un iso nu inlocuieste un obiectiv bun.

#318
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Ba e un ISO care inlocuieste un obiectiv bun... Ala care la o valoare mare iti permite sa ai o imagine cat mai curata. :)
Cateodata nu ai lumina suficienta chiar de tragi la diafragma maxima, asadar tot pe ISO te bazezi - asta in cazul in care nu fotografiezi muntii lasand aparatul pe trepied.

Oricum, vad ca ai obiective bune. As vrea si eu dar prefer sa nu mai dau atatia bani ci decat sa testez si sa ma joc. Cert e ca e mult de invatat si tehnologia e destul de avansata incat sa nu te limiteze.
Bine, sa nu te limiteze daca nu faci ceva aparte precum macro, studio, etc.

#319
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,936
  • Înscris: 08.06.2005

View Postd4m4g3, on 26 aprilie 2013 - 16:25, said:

Ba e un ISO care inlocuieste un obiectiv bun... Ala care la o valoare mare iti permite sa ai o imagine cat mai curata. Posted Image
Adica full frame :)

Oricum, vad ca ai obiective bune.  Investitia mare, pentru mine, prevazuta initial pentru D7000 s-a dus in D5100 si 85mm 1.8 af-s.


#320
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postd4m4g3, on 26 aprilie 2013 - 11:49, said:

Poti trage si tu un cadru asa de test sa vezi cat timp sta ledul aprins la aparat dupa ce a facut cadrul.
Asta ca fapt divers, ca voi testa la magazin direct azi. Posted Image

pe jpeg calitate si rezolutie maxima ...maxim 1 secunda sta ledul aprins.
pe raw+ jpeg aceeasi calitate si rezolutie  - cam 2 secunde.

2 poze facute cu iso 1600. sper sa nu se supere nimeni ca pun poza bruta, nici un fel de modificare.

Attached Files


Edited by AlinE, 27 April 2013 - 15:23.


#321
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Mi se par subexpuse un pic... :)

Si mersi de raspuns! Am returnat Delkinul, cam hoti ca mi-au oprit 10% din pretul lui dar asta e.
Am luat 4xAA Sanyo Eneloop noua generatie si am ramas cu SanDisk-ul Ultra. Card o sa iau cand o sa fiu dispus sa dau bani seriosi pe unul care se stie ca-i rapid. :)

#322
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,971
  • Înscris: 06.01.2006
de 1800 incarcari? unde ai gasit?

#323
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
La F64. 1800 de incarcari, min 1900mAh si capacitate ramasa de ~70% parca, dupa 5 ani. 90% dupa 1 an. Posted Image
30lei 2 bucati. Aveam nevoie ca acum mi-am luat si flash iar Sanyo astia mi se par excelenti, de cei simpli NiMh nici nu vreau sa mai aud. Posted Image

#324
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,755
  • Înscris: 23.05.2013
Tot citind, citind si citind despre...carduri, am observat ca e o "problema" cu Nikon-ul si fisierele lui.

Un card SanDisk Extreme Pro care scrie teoretic cu ~85MB/s si in anumite Canon-uri sunt scrise fisierele mult mai rapid pe card, in Nikon sunt scrise cu ~45MB/s. Deci nici nu prea poate mai mult.
Apoi cand tragi RAW oricum poti trage normal atat cat e spatiu in buffer. Cand nu mai e in buffer iti iei pa-pa de la rafala. Ca o mai trage cateva cadre la 1s deja e irelevant.
Cand tragi JPEG e altceva, le scrie rapid si incap multe si in buffer. Dar majoritatea tind sa cred ca tragem RAW.

Deci... Diferenta dintre un card clasa 6/10 simplu si ieftin si unul Extreme Mega Pro Ultra Amazing Fast este cam 0 in mare parte, mai ales daca depaseste ~40MB/s, adica cam cat poate sa scrie aparatul.
In plus si cu un card foarte rapid dar si cu unul mai lent dar care totusi nu ingreuneaza aparatul, LED-ul de activitate tot cam atat va sta aprins.

Nu stiu daca asa e la aparatele entry, nu permit viteze mai mari si arata activitate un anumit timp orice ar fi, nu stiu daca e de la cardurile SD si ar fi fost diferit la CF, dar cam asa stau lucrurile in final.
Raman la SanDisk-ul Ultra 30MB/s pentru ca e... La fel ca altele. :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate