Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Nikon D5100

- - - - -
  • Please log in to reply
507 replies to this topic

#1
meowth

meowth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 158
  • Înscris: 14.01.2006
Cei de la f64.ro l-au postat deja pe site la pretul de 3.698,99 lei dar inca nu-l au in stoc: http://www.f64.ro/pr...s_DX/index.html
Pe final de aprilie ar trebui sa il aiba de vanzare. Pretul in lei e mai mare decit zic zvonacii de pe nikonrumors ("$719 for body only and $809 for the 18-55 lens kit")
Pareri pro, contra ?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
La pretul ala nu merita. Presimt insa ca va mai scadea pana la lansare.

#3
katran

katran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,978
  • Înscris: 20.01.2005
Discutii din astea au fost tot timpul cand apare o camera noua. Cand a aparut D90 imi amintesc ca erau multi posesori de D80 care spuneau ca nu merita upgrade-ul ; unii spuneau chiar ca D90 ar fi mai slab.

Daca se merita si cand se merita, fiecare decide dupa buzunarul si preferintele lui.

Edited by katran, 16 April 2011 - 22:37.


#4
photolover

photolover

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 05.05.2007

View Postkatran, on 16th April 2011, 22:35, said:

Daca se merita si cand se merita, fiecare decide dupa buzunarul si preferintele lui.
Pentru cine vrea sa aiba aparat "ultimul racnet" (si are si banii), merita...
Desi, daca mai pui 100 lei, poti cumpara kitul D90 cu 18-105 VR, si astea nu mai sunt entry-level (nici aparatul nici obiectivul)
http://www.f64.ro/ni...5-6g-ed-vr.html
Daca ne amintim, si D3100 cand a aparut, avea pretul apropiat de D90, iar mai noul D7000 avea la lansare pret apropiat de D300s...

#5
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Daca tinem cont ca fotografiile nu se fac cu aparatul, atunci nici de la D70 la D7000 nu se merita upgradeul.
Da, dar utilizatorul X are nevoie de rezolutie mai mare pentru ca fotografiile lui vor fi afisate pe magazinul Unirea. OK, welcome D3X.
Eu cred ca pentru 90% nu se merita upgradeul, pentru ca sunt incepatori/amatori si vor face fix aceleasi poze si fix in acelasi mod. Pentru cei care storc untul din D5000 si au nevoie de un plus de DR sau de ISO se merita.
Cunosc oameni care au plecat de la Canon 10D si au ajuns la 5D MKII. Sa mor daca vad vreo diferenta intre pozele facute de persoanele respective, indiferent prin ce camere au trecut.

Edited by realdexter, 17 April 2011 - 23:00.


#6
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
f64 e deschis pana la 22:00 azi, special sa nu pierdeti ocazia de a cumpara 5100.

#7
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 08.01.2010
Scump. Pentru cine are bani merita facut un upgrade la o clasa superioara.
Diferente exista intre clase ca ergonomie, iso, af, senzor etc.
E limpede ca un body mai bun te ajuta sa evoluezi ca fotograf, dar aici nu e cazul.
Sticla de calitate si un body de top in aceasta ordine.  
Ps nu mai torturati limba romana cu expresii de genul ''se merita''.

#8
vresiga

vresiga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 46
  • Înscris: 17.01.2007
Sunt posesor de D5000 si mi-am pus si eu aceasta problema . Exceptand pretul, D5100 merita cumparat pentru ca are un mod de filmare mai bun (AF continuu, fullhd) are ecran mai mare cu o rezolutie mai buna si un mod mai util de se rabate (folositor la filmare si eventual la editarea pozelor) butoanele sunt mai bine aranjate (parerea mea), cateva noi filtre foto/video; pt senzor/rezolutie nu necesita neaparat upgrade pt ca subcriu si eu la ideea ca lentilele sunt foarte importante. In functie de ce doreste fiecare sa faca poate pune in balanta cele de mai sus ca sa ia o decizie corecta  ;)

#9
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Am verificat pe aici si nu am gasit un topic dedicat lui Nikon D5100 asa ca deschid eu unul. Am un asemenea aparat de cateva zile (luat de la f64 cu 2253lei(body+55-200vr+o sticla de vin  :thumbup::) ).Vin de pe un P&S Canon SX 1IS si va spun celor care mai aveti indoieli si celor care va incapatinati sa le comparati(dslr vs P&S) ca ma simt de parca pana acum aveam un arc cu sageti si acum am o pusca! MARE diferenta. Cred ca aparatul este o struto-camila cu setari specifice dslr-urilor si cu altele care sunt foarte atragatoare de "market share" din randul posesorilor de P&S.

     E primul meu dslr si va invit pe toti care il aveti [aia 2-3, desi daca urmariti sectiunea dedicata vanzarilor de obiective 55-200vr pe nikonisti au aparut destul de multe la vanzare second hand(de fapt noi noute din promotie) de cand cu noua promotie] sau vreti sa-l luati sa schimbam informatii aici.

  Hristos a Inviat !

Edited by mircea812, 15 April 2012 - 19:34.


#10
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Adevarat a inviat!

De cand cu oferta asta si eu ma uit la el... Ma tenteaza maxim, doar ca n-am posibilitatea acum. Nu stiu...
Este super ieftin si performant dar necesita inca un 18-55 kit macar, o geanta foto, se aduna.

Sunt doar curios, faci fotografii ocazional, vacante, ceva, sau ai o pasiune pentru asta si vrei sa inveti cat mai multe cu el?

PS: Nu ne arati cateva poze? :cheers:

#11
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Vad ca mi-ati mutat topicul deschis pentru D5100 aici...dupa cum vad eu, acest topic se refera la cei care au deja un D5000 si sunt intrebati daca merita un upgrade...D7000, D90, D3000 au topicuri dedicate...de ce nu si D5100? :(
    Macar modificati subtitlul acestui topic si scoateti referirea la D5000.

    Initial am cautat un aparat pentru sport dar momentan nu ma pot apropia de nici unul...asa ca am luat cea mai buna camera pret/calitate si mai tarziu mai vedem. Daca stiti o camera cu 3000 de lei cu senzorul lui D7000(D5100), fps-ul, bufferul si auto focusul lui Canon 7D sa-mi spuneti si mie  :rolleyes:

    @ d4m4g3

      Am avut o pasiune pentru poze de muuuult si vreau sa invat sa fac fotografiile pe care le am in minte deja(referitoare la sport) dar bineinteles ca mai intai trebuie sa stapanesc cat mai bine camera. O sa pun si poze la rezolutia maxima asa cum ies din camera (apropo, sunt permise link-urile externe catre host-site-uri de poze gen imagevenue,etc ?) pentru ca asta as fi vrut sa gasesc si eu undeva pe aici (ca teste pe net sunt destule). Intr-adevar acum si eu caut o geanta, niste obiective mai bune, am deja un monopied.

      Prima impresie despre camera: face niste poze excelente in modul auto :peacefingers: ...nu sariti pe mine, nu am luat-o sa o folosesc in modul auto dar pentru cei la inceput de drum cu un  dslr e bine de stiut ca pana o sa invatati toate setarile o sa puteti folosi camera in auto si in celelate presetari fara nici o problema si cu rezultate excelente, comparate cu un P&S.
       Sta bine in mana dar mai bine mergeti intr-un magazin si o "probati", comenzile sunt bine pozitionate, meniul logic construit

Edited by mircea812, 16 April 2012 - 10:11.


#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Sa o stapanesti sanatos!

Da, poti linkurile (fara tagul IMG) catre pozele tale uploadate pe alte site-uri, daca nu le poti uploada aici.
M-am jucat putin cu ea intr-un magazin si acum ma uit la oferta zilnic, nu stiu cum sa fac sa o cumpar si eu. :lol:
Nu sunt fotograf, nu am idei SF in cap de poze dar imi place totusi ideea, vreau sa fac fotografii la calitate foarte buna si evident, sa invat, ca toata lumea.
Nikon-ul asta mi se pare excelent si pentru ca are ecranul ala, intrare pentru microfon - daca filmezi, senzor bun, zgomot mic in imagini, hehe. :)

LE: Moderatorul ariei a mutat topicul... Poti raporta primul post sa-i fie schimbat numele. Daca vrei.

Edited by d4m4g3, 16 April 2012 - 10:17.


#13
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,973
  • Înscris: 08.06.2005
Multumesc si tie pentru urare si moderatorului ariei pentru ca D5100 are un topic dedicat acum.

Alt lucru bun prin meniu...la diferitele setari apare o pictograma pentru exemplificarea situatiei la care se refera setarea respectiva, foarte utila pentru un incepator ca mine.

#14
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,476
  • Înscris: 14.04.2002
Am un D5000 cu 55-200 dar si cu 18-55 si Nikon 35mm f/1.8 G AF-S DX. La pretul de 2300lei as face upgrade (nu e problema de bani) dar ma blochez pt ca am deja 2 acumulatori pt D5000 si nu sunt compatibili cu D5100. Macar as face un salt la ceva superior dar nu stiu ce.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,235
  • Înscris: 24.02.2007
Nu cred ca vei simti diferente fata de D5000 pe masura diferentei de pret.

#16
realdexter

realdexter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 05.12.2006
Cu tot respectul, folosesc D5100 de cand a aparut, si pentru incepatori mi se pare foarte slab. Pe modurile automate expunerea pleaca des in balarii, auto white balance lasa mult de dorit iar procesarea jpeg este pur si simplu jenanta tinand cont de calitatea livrata de senzor. Alte minusuri ar fi ca lipsesc cateva butoane vitale (WB si ISO) si ca AF-ul este cam lent cu obiective de kit. Ecranul este slabutz si prost calibrat in comparatie cu concurenta Canon, Olympus, Sony. Pentru un amator care trage pe Auto, Canon 600D mi s-a parut mai bun, fiind superior la toate capitolele de mai sus.

Insa pentru cine trage RAW sau cel mult in mod semi-auto acest aparat e o minune. Calitatea RAW-urilor este exceptionala, ne-visata pana acum la camere cu senzor APS-C. Am configurat ISO pe butonul Fn, nu ideal dar decent pentru tras in mod manual. Aparatul sta foarte bine in mana, este mic si usor, nu se simte ca o povara cand il iei cu tine. In mod Manual si combinat cu obiective de calitate, se transforma intr-o scula extrem de capabila si in acelasi timp mica, usoara si la un pret decent.

Decizia  de a-l cumpara la acea vreme pentru mine a fost Nikkor 35mm f/1.8 DX. Nici la ora asta nu se gaseste la concurenta un obiectiv atat de bun optic, luminos, mic, usor, la pret mic si extrem de calitativ la deschidere maxima. Nimic de la concurenta nici macar in gluma nu se apropie de acest obiectiv, ori sunt imense, ori sunt mult mai scumpe, ori mult mai proaste, ori toate la un loc.

#17
ashtefan

ashtefan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 23.10.2006
Salutare,
Imi face si mie cu ochiul oferta la D5100+ 55-200 insa am nevoie de un sfat si anume ce obiectiv ar fi mai OK pentru un utilizator casnic(deocamdata :naughty: ):
- sa iau un 18-55 VR in completarea celui de kit si eventual un fix(cel mai probabil un 35 mm)
sau
- sa iau direct un 18-105 si un fix si sa vand 55-200-le?
Pentru un utilizator casnic ce ma aflu, care ar fi plaja de focale cel mai des folosita?
Multumesc.

#18
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Le vinzi pe toate si iei tamron 17-50 si ai si lumina suficienta ca sa nu depinzi de blitz. Cred ca plaja depinde de utilizator, cand aveam crop trusa mea era 12-24, 35 1.8, 50 1.4 si 105 macro, insa in loc de ultimele doua merge un 85 1.8. Casnic, nu cred ca ai nevoie de mai mult de 50-60 de mm.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate