Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Momentul Aprilie 1964

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...
 Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 

Ravenna, Ferrara, Urbino si San Marino

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
metalactual

metalactual

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,306
  • Înscris: 17.04.2006
Vezi pret aici.

#38
anu2

anu2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.06.2007
@dariuscha si @ metalactual, multumesc mult!

#39
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.02.2011
De ce Ravenna? Ca să vad dovada că cei trei magi erau daci!


Am găsit un preț foarte mic pentru un bilet de avion către Rimini, o destinație nouă promovată de wizz, dar datorită unor modificări de orar, am schimbat aeroportul cu Bologna. Rimini va rămàne pt altă dată de vizitat.
Deci bilet Buc-Roma 19,99€, bilet Frecciarossa Roma-Bologna 21€, Bologna-Buc 9,99€ ( prețul de la Rimini) Astfel am reușit să vizitez unul dintre cele mai frumoase orașe din Italia, dar o destinație relativ mai puțin cunoscută:

Ravenna, la o oră cu trenul din Bologna.

Cazare booking.com în Ravenna, 100€/noapte, Italia e scumpă!


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bGE92bDVNG8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by nasty2, 26 April 2023 - 17:10.


#40
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.02.2011
Ravenna este un oraș istoric situat în regiunea Emilia-Romagna din Italia. Odată cu divizarea Imperiului Roman în anul 395, împărat al Imperiului Roman de Apus, cu capitala la Milano, devine Honorius. În 402, după asedierea Milanului de către vizigoții lui Alaric, Honorius strămută capitala Imperiului la Ravenna, el și sora lui, Galla Placidia, alegându-și orașul drept reședință permanentă.
Deci Orașul a fost capitala Imperiului Roman de Apus și apoi capitala Regatului ostrogot din Italia.
În anii 450-470 lupta pentru putere în Imperiul Roman de Apus face să se succeadă rapid un număr de 9 împărați. Ultimul împărat, Romulus Augustulus, este detronat de Odoacru în 476. Imperiul Roman de Apus a încetat să mai existe, Odoacru conducând Italia de la Ravenna.
În 540 Iustinian cel Mare asediază Ravenna, și Vitiges capitulează. După moartea lui Iustinian Ravenna rămâne bizantină până în Secolul al VIII-lea, fiind capitală a Exarhatului bizantin de Ravenna.

Iustinian a comandat construirea a mai multor biserici și monumente pentru a consolida poziția Ravennei ca centru cultural și religios.

Ravenna este o destinație turistică populară datorită bogatei sale istorii bizantine. Orașul este faimos pentru mozaicurile sale, care au fost conservate și restaurate în timp.
Străzile înguste, casele vechi și clădirile istorice impresionante.


1. Basilica San Vitale - Această biserică a fost construită în secolul al VI-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale magnifice. Mozaicurile sunt considerate unele dintre cele mai bune exemple ale artei bizantine.
2. Mausoleul lui Galla Placidia - din secolul al V-lea construit pentru Galla Placidia, sora împăratului roman Honorius. Mausoleul este faimos pentru mozaicurile sale, inclusiv unul cu imaginea lui Cristos ca Păstor.
3. Basilica Sant'Apollinare Nuovo - a fost construită în secolul al VI-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale care îi prezintă pe sfinții Apollinaris și Vitalis.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/j8NQ4f4sWUs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C4t0dtHJ1uw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/eosxLityN-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FcPNqZB02L4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

4. Biserica San Giovanni Evangelista - construită în secolul al V-lea și este faimoasă pentru mozaicurile sale, inclusiv unul cu imaginea lui Theodora, soția împăratului bizantin Iustinian I.

5. Biserica San Francesco - construită în secolul al XV-lea și este faimoasă pentru frescele sale.

Alte obiective turistice: Arcul lui Galla Placidia, Batisterul Neonian, Turnul Cetății, Piața Poporului și Piața Unității Italiene. Ravenna oferă o experiență unică și fascinantă pentru turiștii care își doresc să descopere istoria și cultura bizantină.

#41
nasty2

nasty2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 22.02.2011

View Poststlx, on 17 aprilie 2011 - 18:54, said:


Am ales să stau duminică în Ravenna din cauza faptului că duminica sunt mai puține trenuri spre orice destinație și în plus am văzut că în Ravenna orarul de vizitare a obiectivelor turistice e același și duminică, nu se închid mai devreme cum e în alte locuri.

În Ravenna mă interesau cele 8 monumente din lista UNESCO, șapte dintre ele fiind celebre prin mozaicurile din perioada creștinismului timpuriu.

Am început cu Bazilica San Vitale și Mausoleul Galei Placidia, știind că astea-s cele mai frumoase și mai căutate de turiști și gândindu-mă că totuși, duminică fiind, s-ar putea să fie aglomerație mai târziu.
Intrarea la cele două e comună, acolo am plătit 8,5eur pentru San Vitale plus încă alte 4 monumente UNESCO- bilet comun și încă 2 eur pentru Mausoleul Galei Placidia.
Am intrat la ora 9 fix în bazilică, trebuie să recunosc că m-a impresionat și mi-a plăcut cel mai mult dintre toate. Am citit apoi că are cele mai mari  sau multe mozaicuri dintre toate bisericile din Europa. Culori vii, strălucitoare și după atâtea secole! Scene din biblie, scene cu împărați și împărătese, îngeri, flori, animale, desene geometrice, de toate găsești acolo pe pereți, tavane, pandantive și pardoseală.

Citiți din urmă postările extraordinare ale lui Stlx

Edited by nasty2, 01 May 2023 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate