Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
zoom comparat cu Google Meet

Monitor/Display wireless?

Chestie ciudata

De la un proiect scris in python ...
 Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...

schema pcb ELECTRA CIM150 PAS
 Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...

Recomandare anvelope lexus rx
 Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV

PPC Energy
 

Game of Thrones (2011 - 2019)

* * * * - 20 votes
  • Please log in to reply
5450 replies to this topic

#2917
ali_me

ali_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.10.2010
Dany este sora lui Rhaegan, tatal lui Jon, deci matusa lui, dar la Targaryeni nu este o problema ,ei se casatoreau intre ei sa  isi pastreze puritatea  sangelui de dragon. Si da au fost si gay ,fratele lui Robert era gay ,Renly si avea o relatie cu Cavalerul Florilor

Edited by ali_me, 18 August 2017 - 13:57.


#2918
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
Eu am impresia ca unii dintre voi va uitati la serial dar nu pricepeti nimic.

1) Atat timp cat zidul este in picioare, niciun mort nu poate trece de el pentru ca pe langa obstacolul fizic mai exista si o vraja a copiilor padurii care ii impiedica pe morti sa treaca de zid. Oarecum similar a fost si cu acel refugiu unde s-a refugiat Bran. Problema lui a fost ca in timpul viziunii, regele mortilor l-a atins si astfel s-a dus protectia magica ce ii apara.
Magia care protejeaza zidul este confirmata si de catre Benjen Stark care e pe jumatate mort, e foarte ciudata evolutia acestui personaj insa nu prea avem detalii. In film l-au comasat cu un alt personaj ce in carti pare ca e separat, "Cold Hands".

Asta e motivul pentru care armata mortilor nu a invadat taramurile de la sud de zid insa asta nu inseamna ca nu sunt o amenintare pentru tot continentul mai ales ca regele ala are si el la randul sau puteri magice si nu exista o certitudine ca magia copiilor va tine la nesfarsit.
In plus mai exista si un sistem de pesteri si galerii, complicate ce-i drept, care te pot scoate la sud de zid.

2) Da, este foarte probabil ca dragonul mort odata trecut in tabara cealalta sa poata distruge parti din zid desi e putin probabil sa poate face asta singur. Ca sa poata face asta ar trebui sa se apropie de zid si ar putea fi la randul sau vulnerabil in fata unor sageti cu varf de obsidian trase de niste baliste amplasate pe zid. In plus cred ca este la randul sau vulnerabil in fata focului venit din gurile fratilor sai ramasi in viata. S-a mai echilibrat balanta insa mortii sunt tot in dezavantaj tactic.

3) Armistitiul cu Cersei vine din faptul ca Daenerys nu vrea sa parjoleasca capitala. Militar vorbind, Lannisterii nu prea mai reprezinta o problema atat de mare in momentul de fata chiar daca mai au trupe masate in jurul capitalei. Ea vrea sa fie o regina a oamenilor, nu un cuceritor nemilos caruia nu ii pasa de oameni.

4) Era crucial sa faca rost de un "mort-viu" in carne si oase pentru a-i convinge pe toti cei ce se indoiesc. Nu ati vazut ca pana si cei mai scoliti maesteri bagatelizeaza problema mortilor vii? Chiar Daenerys a recunoscut ca a fost necesar sa ii vada cu ochii ei ca sa creada ca ei chiar exista.

5) Flota lui Euron este vulnerabila in fata dragonilor, mai ales noaptea. Nu e prima data in istoria Westeros-ului cand dragonii au fost folositi sa incendieze o flota de nave. Nu cred ca Euron este o amenintare prea mare. Ar fi fost in momentul invaziei din Esos, dar asa odata ajunsi nu prea vad cum mai poate amenintat finalul razboiului.

6) Nu cred ca focul de gheata al dragonului mort ar fi atat de inofensiv pentru Daenerys sau Jon. In cazul sau nu avem nicio dovada ca e imun la foc cum de altfel s-a dovedit ca nu toti Targeryenii sunt imuni la foc, vedeti moartea lui Viserys.

#2919
ali_me

ali_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.10.2010
Jon nu este imun la foc,in primul sezon  sau al doilea s-a ars destul de rau la mana cand l-a aparat pe Mormmont de mortul acela care l -a atacat

Edited by ali_me, 18 August 2017 - 14:32.


#2920
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 Arader, on 18 august 2017 - 14:22, said:

Eu am impresia ca unii dintre voi va uitati la serial dar nu pricepeti nimic.

1) Atat timp cat zidul este in picioare, niciun mort nu poate trece de el pentru ca pe langa obstacolul fizic mai exista si o vraja a copiilor padurii care ii impiedica pe morti sa treaca de zid. Oarecum similar a fost si cu acel refugiu unde s-a refugiat Bran. Problema lui a fost ca in timpul viziunii, regele mortilor l-a atins si astfel s-a dus protectia magica ce ii apara.
Magia care protejeaza zidul este confirmata si de catre Benjen Stark care e pe jumatate mort, e foarte ciudata evolutia acestui personaj insa nu prea avem detalii. In film l-au comasat cu un alt personaj ce in carti pare ca e separat, "Cold Hands".

Asta e motivul pentru care armata mortilor nu a invadat taramurile de la sud de zid insa asta nu inseamna ca nu sunt o amenintare pentru tot continentul mai ales ca regele ala are si el la randul sau puteri magice si nu exista o certitudine ca magia copiilor va tine la nesfarsit.
In plus mai exista si un sistem de pesteri si galerii, complicate ce-i drept, care te pot scoate la sud de zid.

Pai se pare ca tu nu te uiti.
Tocmai au trecut cu un mort peste zid Posted Image.
Magia din zid e impotriva ww nu a mortilor.

 Arader, on 18 august 2017 - 14:22, said:

2) Da, este foarte probabil ca dragonul mort odata trecut in tabara cealalta sa poata distruge parti din zid desi e putin probabil sa poate face asta singur. Ca sa poata face asta ar trebui sa se apropie de zid si ar putea fi la randul sau vulnerabil in fata unor sageti cu varf de obsidian trase de niste baliste amplasate pe zid. In plus cred ca este la randul sau vulnerabil in fata focului venit din gurile fratilor sai ramasi in viata. S-a mai echilibrat balanta insa mortii sunt tot in dezavantaj tactic.

Iarasi. se pare ca tu nu te uiti la serial
Zombie sunt imuni la dragonglass si otel valerian.

 Arader, on 18 august 2017 - 14:22, said:

3) Armistitiul cu Cersei vine din faptul ca Daenerys nu vrea sa parjoleasca capitala. Militar vorbind, Lannisterii nu prea mai reprezinta o problema atat de mare in momentul de fata chiar daca mai au trupe masate in jurul capitalei. Ea vrea sa fie o regina a oamenilor, nu un cuceritor nemilos caruia nu ii pasa de oameni.

Spoiler


#2921
Arader

Arader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 432
  • Înscris: 16.01.2011
1) Nu trece prin proprie vointa, a fost rapit si dus la sud de zid. Mortii aia reinviati nu pot ataca si nu se pot coordona fara White Walkers.
2) De unde ai scos asta? Poate imi scapa mie.
3) Daca faci referire la banii bancii de fier si la presupusii mercenari pe care i-ar angaja, esti in eroare. Chiar Jaime infirma varianta asta. In plus de asta ma indoiesc ca mai vrea cineva sa lupte impotriva lui Daenerys, fie el platit regeste. Pana si cei din casele vasale Lannister au plecat genunchiul si sunt satui de razboi, morti si toate ororile care vin odata cu razboiul.

In afara de presupusa alianta cu Euron, Lannisterii nu mai au pe nimeni de partea lor. Nu uita nici de armata nepatatilor care marsaluieste dupa bunul plac prin tinuturile Lannisterilor.

Edited by Arader, 18 August 2017 - 15:00.


#2922
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
1) Uiti de Othor
http://awoiaf.wester...index.php/Othor


2) http://gameofthrones...com/wiki/Wights
Dragonglass, which is lethal to the Others, is useless against wights E  vorba de o scena care apare in carte nu in film.

3) Am zis ca e spoiler. You're going to see :))

#2923
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 16.02.2005
Obsidianul si otelu vayrian nu-i dizolva, dar asta nu inseamna ca o sabie intr-un schelet nu-l distruge, taie, dizloca o mana, un picior. In plus poate in serial merge sa-i distruga si pe wightsi, n-ar fi prima inventie.
Othor pare ca are memorie, parca asta gandeste Jon in carte, chiar in starea aia ciudata isi aminteste lucruri, cum sa ajunga la locuinta Lordului Comandant si chestii. Asta nu inseamna ca e controlat in momentul ala de un white walker. Othor a fost in Rond, daca era scheletu' unui salbatic de-a lui Tormund habar n-avea, o lua cel mult spre poarta ca sa ajunga acasa.

#2924
N-ter

N-ter

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 07.11.2006

 crin3l, on 18 august 2017 - 09:55, said:

In nici un caz, Missandei probabil isi tot face somnul de frumusete sau incearca sa isi revina dupa partida de "dragoste" avuta cu Vierme cenusiu, pe cand acesta sta blocat la Casterly Rock sau poate s-a gandit sa o ia deja la plimbare catre Daenerys ca macar de data asta sa se respecte cat de cat treaba cu timpul REAL necasar, fara teleportari.
Marea lui problema e ca e si flota lui Euron pe acolo, dar ala are treaba numa pe mare si astia probabil o iau la plimbare prin Westeros desi le-ar trebui ani, deoarece nu prea au cai, dar na...suntem intr-un taram fantasy in care timpul e relativ...
Nici vorba de ani. Sunt vreo 1000 mile, maxim cateva luni.

 black_dizzy, on 18 august 2017 - 12:23, said:

A doua a fost faza cu Cainele care arunca pietre in zombalai. Adica inteleg ca e nonconformist si se plictisea si chestii, dar niciodata nu mi-a dat impresia ca ar fi cretin cu acte.
Nu mi s-a parut ca a facut-o degeaba. Nu puteau sa se duca spre ei si nici sa mai stea mult timp inconjurati. Trebuia incercat ceva, cum ar fi sa atraga cativa catre ei, oamenii avand si higher ground.

 jimmyboy9111, on 18 august 2017 - 12:57, said:

eu nu intelegeam cum procedau jon snow si gasca..ajungeau langa morti, rapeau unu si trebuiau sa se si intoarca..cu mortii in spatele lor:|..daca ne uitam la gendry..omul a alergat si a ajuns la zid intr-o zi:))..has sa zicem ca  mortii mergeau nu alergau..2-3 zile ajungeau erau la zid.
Jon snow trebuia ca in 2 zile sa prinda un mort, sa se intoarca cu mortul, sa duca mortul in fata lui cersei, sa vina armatele lui danny...wtf:)) deja prea exagereaza.
Nu se poate interpreta decat prin faptul ca ei nu vin glont catre zid. E clar ca mai au chestii de facut, de planuit. Dupa cum s-a vazut, zombalaii sclavi sunt usor de spart. Cu toate ca lumea asa se temea, eu dupa episodul asta nu-i mai vad sa poata ataca pur si simplu zidul si la sud de zid in formula asta. Si asta fara sa discut nimic despre acea magie a zidului de care se tot vorbeste dar pe care (dincolo de legende) n-am vazut-o sau n-o tin minte.

#2925
jimmyboy9111

jimmyboy9111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 469
  • Înscris: 29.07.2017

 N-ter, on 18 august 2017 - 17:16, said:

Nici vorba de ani. Sunt vreo 1000 mile, maxim cateva luni.


Nu mi s-a parut ca a facut-o degeaba. Nu puteau sa se duca spre ei si nici sa mai stea mult timp inconjurati. Trebuia incercat ceva, cum ar fi sa atraga cativa catre ei, oamenii avand si higher ground.


Nu se poate interpreta decat prin faptul ca ei nu vin glont catre zid. E clar ca mai au chestii de facut, de planuit. Dupa cum s-a vazut, zombalaii sclavi sunt usor de spart. Cu toate ca lumea asa se temea, eu dupa episodul asta nu-i mai vad sa poata ataca pur si simplu zidul si la sud de zid in formula asta. Si asta fara sa discut nimic despre acea magie a zidului de care se tot vorbeste dar pe care (dincolo de legende) n-am vazut-o sau n-o tin minte.

sunt destul de sigur ca mortii vor castiga in sezonul asta:)..trebuie sa avem subiect pentru urmatorul sezon..si atat au de mult au pus  zombii in prim plan, incat  nu  prea mai are sens sa piarda lupta la zid.

#2926
chryspris

chryspris

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.08.2017
Se intrebau unii pe aici: de ce a atacat NK dragonul cel mic. Va spun eu de ce: ca sa poate fi invins mai tarziu, ca de l-ar fi luat pe Drogon: 2 vs 1 si tot nu l-ar fi invins. (Asta din perspectiva producatorului )
Frumos ar fi sa nu se atace deloc: ca de...sunt frati :)))

#2927
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006

 jimmyboy9111, on 18 august 2017 - 17:27, said:


sunt destul de sigur ca mortii vor castiga in sezonul asta

Credeam ca toata lumea stie deja ca zidul cade sezonul asta. Cu atatea scurgeri de informatii, nu mai e nici un secret.

#2928
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 chryspris, on 18 august 2017 - 20:18, said:

Se intrebau unii pe aici: de ce a atacat NK dragonul cel mic. Va spun eu de ce: ca sa poate fi invins mai tarziu, ca de l-ar fi luat pe Drogon: 2 vs 1 si tot nu l-ar fi invins. (Asta din perspectiva producatorului )
Frumos ar fi sa nu se atace deloc: ca de...sunt frati Posted Image))

Iti spun eu de ce...pentru ca au ajuns la nivelul la care nu le mai pasa ce filmeaza ca oricum fanii se uita.
Daca in episodul urmator ne arata 30 de minute cu Dani facand dus si la pauza intra Ion din greaseala peste ea si fac baie amandoi bate recordurile.
Daca mai baga si o scena cu tyrion topaind sa ajunga la fereastra sa se uite o sa ia 25 de Oscaruri.

Era atata de simplu de facut scena cu dragonii convingatoare.
NK il lua la tinta pe drogon , dar cand sa arunce Viserion plonja spre el si asta infuriat arunca cu sulita dupa el. Simplu.....

#2929
vladut50

vladut50

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 29.05.2010

 edigee, on 18 august 2017 - 09:45, said:

Pana la urma cu Verme Cenusiu ce s-a intamplat? Nici pe gacica-sa nu am mai vazut-o pe langa Danny. Oare se adauga si astia la lista de personaje lasate balta?
Taieri de buget poate. La ce salarii si-au tras astia din frunte....2,6 mil/episod.

 EllaBeauty, on 18 august 2017 - 10:40, said:

Sa luam ultimul episod la puricat:

Jon are sticla dragonului dar in batalia de pe insula din mijlocul lacului nu se folosesc decat arme clasice cel mult o sabie in flacari.
[ http://dipwiki.com/images/b/bf/WesterosV1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://dipwiki.com/images/b/bf/WesterosV1.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://nerdist.com/wp-content/uploads/2015/05/GameOfThronesMap-050715.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu stiu daca Jon are dragonglass-ul la el, dar sabia lui e din otel valirian, doar ai vazut cu s-a sfaramat walkerul....

 Anthony27, on 18 august 2017 - 11:59, said:

Precis o sa le faca ceva probleme "dragonul-mortaciune", mai nou. Oare o sa scuipe gheata? Posted Image)
Din ce leak-uri cu poze sunt pe net, s-ar parea ca da.

Intreba cineva pe facebook: "de ce se tem astia de white walkerii din nord daca peretele acela mare de gheata si vrajile lui ii impiedica sa coboare"?

#2930
stavreschi

stavreschi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 07.03.2006

 ali_me, on 18 august 2017 - 13:55, said:

Dany este sora lui Rhaegan, tatal lui Jon, deci matusa lui, dar la Targaryeni nu este o problema ,ei se casatoreau intre ei sa  isi pastreze puritatea  sangelui de dragon. Si da au fost si gay ,fratele lui Robert era gay ,Renly si avea o relatie cu Cavalerul Florilor
OKey dar eu nu mai pricep nimic din Targaryeni...... pe cine omoară Baratheon la Debarcaderul Regelui în momentul în care apare el.... cu ciocanul.
Că se spunea că pe Regele nebun l-a omorât Jamie apoi pe Dhornesiancă și copilul proaspăt născut pe care îl dă cu capul de pereți (ce minte mai are și R. R. Martin ăsta !!!!) cine ? adică Rhaegan le-a ”însămânțat” tot odată și pe Lyana și pe nevasta-sa de care a divorțat cam în același timp ca să o ia pe Lyana, după cum reiese din cronicile Citadelei ??? Aici m-au pierdut aștia Posted Image

#2931
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Jamie il omoara pe Regele Nebun in Debarcaderul Regelui.
Robert il omoara pe Rhaegar in timpul luptei de pe Trident
Pe copii si pe nevasta de care tocmai divortase ii omoara muntele la ordinul lui Tywin.

#2932
bullterrorist

bullterrorist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,939
  • Înscris: 18.10.2007

 stavreschi, on 19 august 2017 - 04:16, said:

OKey dar eu nu mai pricep nimic din Targaryeni...... pe cine omoară Baratheon la Debarcaderul Regelui în momentul în care apare el.... cu ciocanul.
Că se spunea că pe Regele nebun l-a omorât Jamie apoi pe Dhornesiancă şi copilul proaspăt născut pe care îl dă cu capul de pereţi (ce minte mai are şi R. R. Martin ăsta !!!!) cine ? adică Rhaegan le-a ”însămânțat” tot odată şi pe Lyana şi pe nevasta-sa de care a divorţat cam în același timp ca să o ia pe Lyana, după cum reiese din cronicile Citadelei ??? Aici m-au pierdut aştia Posted Image
Rherag avea 2 copii cu sotia, Ellia Martel, care nu mai putea avea alti copii. Apoi o ia de nevasta (in film) pe Lyana. Totul din acuza unei profetii legate de 3 dragoni si 3 calareti.

 chryspris, on 18 august 2017 - 20:18, said:

Se intrebau unii pe aici: de ce a atacat NK dragonul cel mic. Va spun eu de ce: ca sa poate fi invins mai tarziu, ca de l-ar fi luat pe Drogon: 2 vs 1 si tot nu l-ar fi invins. (Asta din perspectiva producatorului )
Frumos ar fi sa nu se atace deloc: ca de...sunt frati Posted Image))

Probabil asta a fost idea iar echipa fx a facut-o de oaie cu planul in care il aveau pe Viseryon.

#2933
ali_me

ali_me

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 19.10.2010
Dupa cum au zis si ceilalți pe Rhaegar l -a omorat Robert, era era principalul lui dusman, ii"rapise" mare iubire pe Lyana Stark. Despre copiii lui Rhaegar cu Elia,nu spune nicaieri ca ultimul era nou nascut , doar ca Muntele il ia din patut,deci putem presupune ca avea in jur de un an , cam cat trecuse de cand o rapise Rhaegan pe Lyana. Eu cred ca Lyana a nascut  dupa moartea lui Rhaegar,altfel nu vad rost rugamintii ei ca Ned sa il protejeze pe Jon(nu mai tin minte daca se mentioneaza undeva daca mai trăia sau nu Rhaegan)

Edited by ali_me, 19 August 2017 - 09:07.


#2934
black_dizzy

black_dizzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,270
  • Înscris: 26.07.2007

 Jammalan-the-Prophet, on 18 august 2017 - 14:45, said:

Pai se pare ca tu nu te uiti.
Tocmai au trecut cu un mort peste zid Posted Image.
Magia din zid e impotriva ww nu a mortilor.

Benjen spune ca nu poate trece de zid din cauza starii pe care o are, de unde se deduce ca nemortii nu pot trece peste/ pe sub zid. Au adus un nemort si in primul sezon peste zid, asa ca cred ca e o chestie gen aia cu vampirii din True blood care nu pot intra in casa unui om decat daca sunt invitati.

 N-ter, on 18 august 2017 - 17:16, said:

Nu se poate interpreta decat prin faptul ca ei nu vin glont catre zid. E clar ca mai au chestii de facut, de planuit. Dupa cum s-a vazut, zombalaii sclavi sunt usor de spart. Cu toate ca lumea asa se temea, eu dupa episodul asta nu-i mai vad sa poata ataca pur si simplu zidul si la sud de zid in formula asta. Si asta fara sa discut nimic despre acea magie a zidului de care se tot vorbeste dar pe care (dincolo de legende) n-am vazut-o sau n-o tin minte.

Sunt nemorti. Au o eternitate la dispozitie. Ceva imi spune ca nu percep timpul cum il percep oamenii si nu au niciun motiv sa se grabeasca. Probabil ca asteapta sa se apropie mai mult iarna si sa fie mai puternici.

 barbosa, on 18 august 2017 - 20:55, said:

Credeam ca toata lumea stie deja ca zidul cade sezonul asta. Cu atatea scurgeri de informatii, nu mai e nici un secret.

Pana mea, tine-ti spoilerele pentru tine. Nu, nu toata lumea stie, unii chiar incearca sa evite chestiile astea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate