Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40
 Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 

Game of Thrones (2011 - 2019)

* * * * - 20 votes
  • Please log in to reply
5450 replies to this topic

#19
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Judecand dupa primul episod, e ok serialul.
Azi se difuzeaza episodul 2.

#20
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Am vazut si eu primul episod, imi place desi inceputul (primele 3 minute) a fost foarte plictisitor, a ajuns sa fie interesant.

Trec acum la al doilea.

A, si clar o sa vreau sa citesc cartea.

#21
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Episodul doi e fain...
Daca aveti chef de citit ceva fain, cautati cartile A song of ice and fire, dupa ele a fost facut serialul.

#22
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,274
  • Înscris: 07.01.2009

View PostSophistiKat, on 21st April 2011, 21:00, said:

L-am văzut și n-am înțeles mare lucru ! :lol:

Genericul m-a impresionat... :)
Pai tre' mers pe net si luat cunostinta de structura lumii si societatii aleia...
E un continent vestic impartit pe viceregate, unde anotimpurile dureaza ani, si unde viceregatul cel mai de nord are ca stapan pe Boromir asta din LOTR, si are la granita de nord un zid stravechi si colosal care-i apara de o mare amenintare supranaturala.
Iarna, care va tine ani, da semne ca vine.
Regele e un uzurpator recent care il cheama pe Boro sa-l ajute ca se unelteste contra lui. Acesta se muta in capitala cu cele doua fiice ale sale.
Intre timp nevasta regelui are o relatie cu propriul ei frate. Vor sa-l omoare pe fiul mai mic al lui Boro care i-a vazut impreuna.
Bastardul lui Boro se face paznic la Zid.
Dincolo de ocean e un continent estic pe care au fugit tinerii printi ai casei detronate, care acum se aliaza prin mariaj cu niste barbari pe care vor sa-i aduca sa lupte pentru ei sa-si recapete tronul.
De aici devine mai simplu.

#23
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Mie nu mi s-a parut asa greu de inteles, chiar daca nu am citit cartea.
Mai mult m-a facut foarte curioasa sa aflu ce se intampla mai departe, dar daca esti atent, intelegi firul narativ.

Imi place mult de personajul Daenerys Targaryen, pe imdb apare programata doar la 3 episoade momentan, pe cand altii la 10. N-o sa dispara nu?
Ma tem sa caut pe google detalii ca poate dau de spoilere...

Edited by Dida, 28 April 2011 - 10:27.


#24
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Sunt curios daca si serialul o sa fie la fel de incalcit precum cartile sau o sa-l simplifice putin. Sunt exagerat de multe personaje si e foarte usor sa te pierzi fara o documentare temeinica.  

Dida, poti sa stai linistita.  :rolleyes:

#25
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostDida, on 28th April 2011, 11:26, said:

Mie nu mi s-a parut asa greu de inteles, chiar daca nu am citit cartea.
Mai mult m-a facut foarte curioasa sa aflu ce se intampla mai departe, dar daca esti atent, intelegi firul narativ.

Imi place mult de personajul Daenerys Targaryen, pe imdb apare programata doar la 3 episoade momentan, pe cand altii la 10. N-o sa dispara nu?
Ma tem sa caut pe google detalii ca poate dau de spoilere...

io cărțile, Didișor. Tyrion și Daenerys fac toți banii, da' nici nu ceilalți nu ți-e rușine, o să mai apară câteva personaje super.

#26
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
O voi lua clar, la vara, sa termin cu licenta. Ca daca o incep acum... sigur n-o las din maini pana n-o termin :lol:

#27
Frustrated_F

Frustrated_F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.04.2011
Mie nu mi-a placut foarte mult pilotul. Eram convins ca nu-i dau o sansa episodului 2, dar cand am vazut cum s-a terminat, am zis hai sa vedem ce e si de ala. Ma uit in seara asta; daca nu-mi place,,, adios.

El este foarte bine realizat si cu actori de calitate, profesionisti in spatele camerelor; nu a existat serial hbo sa nu-mi fi placut; ma uit la orice SF, dar parca e prea fantezie serialul. Prea au exagerat pana si cu numele personajelor. Se vede ca au fortat nota.
Nasol ca e inspirat dintr-o carte si nu au avut cum sa faca modificarile decente necesare.

Edited by Frustrated_Fuck, 29 April 2011 - 19:27.


#28
Frustrated_F

Frustrated_F

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 28.04.2011
A fost superior ep 2 :) se apropie de drama...

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Azi a aparut episodul 3, abia astept sa-l vad. E bine realizat serialul!

#30
Dida

Dida

    Passion for rings.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 25.07.2006
Dap, l-am scos si eu dar astept mai pe dupa-amiaza sa-l vad.

#31
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Ma rog, eu stiind desfasurarea actiunii, nu mai am acel fior de interes dupa fiecare episod, is mai mult interesat cam ce fel de viziune au avut pentru punerea in scena. ^_^

#32
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Dupa ce am vizionat si al treilea episod pot spune cu certitudine ca tot cartea castiga. In serial sar peste scene, intr-adevar nu foarte importante, dar care contribuie la farmecul povestii. Se straduiesc probabil sa se incadreze in 10 episoade.

#33
magul132001

magul132001

    Twisted mind,twisted soul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,684
  • Înscris: 14.09.2007
Actorii care interpreteaza pe Tyrion si Ayra mi se par cei mai geniali.La fel si cel care interpreteza pe Varys. Jon Snow e cam crispat, sper sa se mai dezghete.
Imi place si slujnica lui Daenerys. :lol:
Is curios cine o sa interpreteze pe Sandor Clegane, trebuie sa fie un munte de om.
De asemenea astept sa-i dea complexitate caracterului lui Jamie, dupa...anumite chestii. :rolleyes:
Daca pastreaza stindardul are sansa sa devina unul dintre cele mai bune seriale ale anului.

Edited by magul132001, 02 May 2011 - 20:26.


#34
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Pe Sandor l-ai vazut, probabil ai vrut sa scrii Gregor.
Serialul mi se pare bun chiar daca am citit cartea, se vede ca autorul a participat la realizare.
Sunt curios daca se vor opri dupa primul volum, asa cum sugereaza titlul.

#35
degitel

degitel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 344
  • Înscris: 23.12.2010
Am citit pe un alt site ca deja i s-a acordat un al 2-lea sezon. In ritmul in care decurge actiunea cred ca primul volum se termina in aceste 10 episoade din primul sezon.  Titlul este foarte inspirat, sper sa-l pastreze si pentru ce urmeaza.

#36
oana75

oana75

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 14.07.2010

View PostDida, on 28th April 2011, 11:26, said:

Imi place mult de personajul Daenerys Targaryen, .


si mie si mie  :coolspeak:
sau mai bine spus....evolutia ei...din timida in regina-dictatoare-khalaesy :D

Edited by oana75, 04 May 2011 - 12:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate