Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Se falsifica analizele medicale ?

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
anduel

anduel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.07.2007
[Salut, soacra mea avea leucemie limfoblastica (in faza terminala), a facut un set de analize la Synevo si surpriza, au iesit foarte bine, nici urma de vreo boala, cica era sanatoasa tun! dupa 2 saptamani a murit, concluzia o tragi tu! :confuzzled:

[

Edited by anduel, 29 July 2011 - 08:22.


#20
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Synevo sunt printre putinii care mai respecta ceva si nu-si bat joc. Laboratoarele de cartier nici sa nu va ganditi la ele.

#21
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 ripper, on 29th July 2011, 09:42, said:

Synevo sunt printre putinii care mai respecta ceva si nu-si bat joc. Laboratoarele de cartier nici sa nu va ganditi la ele.
ce nu face omu pentru un pix de la sinevo..
imi place ca iti dai cu parerea despre laboratoarele de cartier. practic si sinevo ala trebuie sa fie laborator de cartier, caci doar e situat intr-un cartier, undeva

#22
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Ha? Broblem?

#23
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010
mda. faci reclama

#24
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca spun ca am iPhone fac reclama?

Nu fac reclama nimanui, alta treaba n-am. Pur si simplu sunt cei mai buni din tara si toata lumea o stie. Ma refer in randul doctorilor.

#25
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,267
  • Înscris: 13.07.2005

 anduel, on 29th July 2011, 09:21, said:

[Salut, soacra mea avea leucemie limfoblastica (in faza terminala), a facut un set de analize la Synevo si surpriza, au iesit foarte bine, nici urma de vreo boala, cica era sanatoasa tun! dupa 2 saptamani a murit, concluzia o tragi tu! :confuzzled:
[

Bai tu glumesti ? Da mai multe detalii...

Si eu am dat o gramada de bani la astia, pentru ca admiram curatenia de aici. Acum am ramas si fara bani.....
Daca mi-au facut vre o analiza gresita le cer banii inapoi serios !

#26
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,171
  • Înscris: 02.04.2007

 Gurban_Dan, on 28th December 2011, 11:55, said:

Daca mi-au facut vre o analiza gresita le cer banii inapoi serios !
:roflmaofast:  Si cam cum crezi tu ca poti dovedi ca ti-au facut "vreo analiza gresita"?

Cat despre articol:
"Reporterii EVZ și-au făcut, într-o săptămână, un set de analize la trei laboratoare din București alese la întâmplare: Biomedica, Synevo și Laboratorul MedPlus. La colesterol și la glicemie rezultatele au variat, cu precizarea că au fost respectate regulile în ceea ce privește dieta, și seara, și dimineața. Valorile au fost următoarele: colesterol: 172-174-194, glicemie: 77-81-86."
Nu se precizeaza daca probele au fost prelevate in aceeasi zi, la aceeasi ora. De asemenea, timpul de la prelevare si pana la efectuarea analizei conteaza foarte mult cel putin in cazul glicemiei. Cu toate astea, intre 172 si 174 la colestero si 77-86 la glicemie nu cred ca sunt diferente semnificative. Diferente de valori pot sa apara si in cazul aceleiasi probe lucrata in acelasi timp de 2 sau 3 ori. Reporteri adevarati care au intrebat, vad, cel putin 2 biochimisti despre cum functioneaza un analizor de biochimie, ce marje de eroare are analizorul, cat de normale sunt diferentele acelea de valori si alte detalii d-astea "insignifiante".

Edited by jay333, 09 January 2012 - 15:49.


#27
bellatrix_

bellatrix_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 17.11.2007
Buna ziua

Nu am gasig alt topic dedicat laboratoarelor de analize medicale, asa ca postez aici. Ma intereseaza cateva recomandari/ pareri/ opinii despre laboratoare din Bucuresti. Din nefericire am avut experiente din cele descrise anterior in topic (rezultate excelente, pacient aproape mort) si asta mi-a subrezit increderea in aceste laboratoare...
Ma intereseaza un set complet de analize ginecologice pentru o gravida si nu imi permit sa arunc banii efectiv pentru a ma testa la 3 laboratoare, sa fiu sigura ca rezultatele sunt corecte. Intentionam sa merg la Synevo, aveam impresia ca sunt "seriosi", insa din ce am citit mai sus....  -_-  Cu med-as aveti vreo experienta? Am vazut ca mai sunt si clinici private mai "anonime" la care pretul analizelor de laborator este cu 10-20 lei mai mare decat chiar la laboratoarele renumite...
Multumesc anticipat, o zi buna

#28
albinaverde

albinaverde

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 12.03.2011

 anduel, on 29th July 2011, 09:21, said:

[Salut, soacra mea avea leucemie limfoblastica (in faza terminala), a facut un set de analize la Synevo si surpriza, au iesit foarte bine, nici urma de vreo boala, cica era sanatoasa tun! dupa 2 saptamani a murit, concluzia o tragi tu! :confuzzled:

[


a murit din alta cauza, nedetectabila la analize.

#29
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
Bataia de joc continua. Ancheta a reporterilor de la Antena 1 : au primit rezultate la probe de bere....
Analize medicale de mantuiala. Un experiment realizat de reporterii Observator scoate la iveala rezultate socante. Multe laboratoare private nu fac diferenta intre urina, suc de mere si chiar bere. Astfel in fiecare an milioane de romani constata ca analizele medicale le-au fost gresite si ei s-au tratat de cu totul alta boala.Vedeti ancheta mai jos (asteptati sa se termine porcaria aia de reclama si vedeti filmul ) :

http://observator.a1...vate_78028.html

#30
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Asta e o chestie sa faca rating la prostime: aparatele detecteaza parametrii din sange nu-s HPLC sa-ti spuna exact toate substantele care exista, daca nu ai fizic Ca, Mg in proba normal c-o sa iasa zero.

#31
crz

crz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 27.09.2005
Un reportaj mai stupid ca ala n-am vazut in viata mea.

1. Scopul testelor nu este sa iti spuna daca e urina, bere sau suc de mere. Asa cum spuneau colegii de mai sus, la un test de urina nu se GUSTA din proba, just to make sure it's pee. :lol: Prin urmare, singurul mod in care se poate deduce ca n-ar fi urina, este sa obtii rezultatele testelor si la interpretarea lor sa deduci ca ar fi ceva extrem de gresit.

2. Nu stiu daca ati observat, insa glucoza e cam mare :)

3. Indicatorii "negativ" probabil se refera la absenta unor substante care lipsesc din bere / suc de mere.

4. Indicatorii care apar ca "normal" probabil se refera la substante care sunt sub o anumita limita. La bere /suc de mere probabil 0, deci sub limita, deci normal.

#32
chflorin

chflorin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,985
  • Înscris: 11.01.2011
In sfirsit si vesti bune Posted Image , sper sa ajunga la puscarie si alti asemenea escroci :
,,Reactivi expiraţi pentru analize .Surse din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti au declarat că cele două laboratoare implicate în acest caz sunt Uromed şi City Lab.
Totodată, anchetatorii au stabilit că „cele două laboratoare efectuau şi în mod real analize, însă foloseau reactivi vechi sau chiar expiraţi, iar rezultatele se stabileau mai mult prin deducţie decât în baza unor temeiuri ştiinţifice. Au existat şi cazuri în care au fost pierdute probele biologice ale pacienţilor, situaţie în care angajaţii treceau în buletinele de analiză rezultate fictive“.
http://adevarul.ro/n...dddb/index.html

Edited by chflorin, 29 March 2013 - 18:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate