Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Triplu Test Vs Ecografia 3D/4D

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostDeria_Leena26, on 2nd May 2011, 14:46, said:

Adica la primul copil nu trebuie facut acel vaccin de... remediere a situatiei? Doar la al doilea?
este vorba de prima sarcină, nu de primul copil.
Vaccinul se face în primele 72 de ore după naștere (sau avort), la prima sarcină.

#20
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Ecografia 3d/4d este indicat sa se efectueze??? sau este doar optionala? am gasit la privat la Clinica Bluelife din CLuj doar la 180 lei ecografie 3d/4d eu zic ca e bun pretul nu? si am auzit ca trebuie sa se efectueze intre luna 5 si 6 cica atunci e optim nu? As asculta ceva pareri Multumesc.

#21
ella_blue

ella_blue

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.11.2010

View Postdjcristi2001, on 15th May 2011, 07:42, said:

Ecografia 3d/4d este indicat sa se efectueze??? sau este doar optionala? am gasit la privat la Clinica Bluelife din CLuj doar la 180 lei ecografie 3d/4d eu zic ca e bun pretul nu? si am auzit ca trebuie sa se efectueze intre luna 5 si 6 cica atunci e optim nu? As asculta ceva pareri Multumesc.

pretul este foarte bun iar masuratorile de care ai nevoie se fac de fapt tot in 2D, dar este foarte frumos cand iti vezi copilul in 3D/4D. Parerile medicilor la care am fost eu, au fost impartite (2 medici, 2 variante) : eco morfofetala de trimestrul II (caci despre asta vorbim) se face intre : varianta 1 : 20-22 sapt, varianta 2 : intre 22-24 sapt. :) eu am facut la 22 sapt si 4 zile pentru a ma incadra cumva intre...  :)
Probabil ca in functie de evolutia sarcinii, medicul iti recomanda perioada in care trebuie facuta.   :peacefingers:

View Postdjcristi2001, on 15th May 2011, 07:42, said:

Ecografia 3d/4d este indicat sa se efectueze??? sau este doar optionala? am gasit la privat la Clinica Bluelife din CLuj doar la 180 lei ecografie 3d/4d eu zic ca e bun pretul nu? si am auzit ca trebuie sa se efectueze intre luna 5 si 6 cica atunci e optim nu? As asculta ceva pareri Multumesc.

si acum am vazut de cand este intrebarea ta, deci raspunsul nu-si mai are rostul  :P

#22
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
Buna,

Sunt insarcinata in 23 sapt si pana acum toate bune si frumoasa, la dublu test mi-au iesit:

varsta:26 ani
varsta gestationala: 13 sapt
PAPP-A - 2.41 mlU/ml - Mom corectat: 0.46
Free B HCG - 39,9 ng/ml, Mom corectat: 1.13
Risc varsta 1:922
Risc biochimic T21: 1:652
Risc combinat Trisomie 21: 1:4050
Risc Tr. 13/18 +NT: <1:10000
Mom-ul translucentei nucale: 0.36
Riscul calculat pt Trisomia 21(prin translucenta nucala) este sub nivelul Cutoff ceea ce reprezinta un risc scazut.

Aparent am risk scazut de SD dar astazi am venit de la morfologia de 23 sapt care a iesit bine DAR copiulul are degetul mare de la picior departat de celelalte - semn de SD.... Acum trebuie sa iau o decizie pana maine dupa masa daca fac sau nu amniocenteza ...
Ma puteti ajuta cu un sfat?
Multumesc frumos.

#23
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Geanina, probabil ca raspunsul meu vine prea tarziu si ai luat deja o decizie.
Nu am auzit niciodata ca degetul de la picior ar fi vreun indicator in Sindromul Down. Cei care sufera de acest sindrom tin degetele mainilor in pozitia evantai. In plus, la 23 de saptamani deja e identificabil ecografic faciesul specific Down.
Personal, as prefera sa nu fac amniocenteza. E un risc inutil. M-as intreba si ce decizie as lua daca aflu ca intr-adevar copilul meu are sindromul Down. Dar nu cred ca e cazul tau, deci sarcina usoara in continuare!

#24
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
Multumesc frumos pentru raspuns, intre timp maine mai repet morfologia de 23 saptamani cu un alt medic si in functie si de aceasta parere voi decide daca este cazul sa facem sau nu amniocenteza. Sper sa fie totul in regula de data asta - daca nu luam totul step by step - offf

#25
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdjcristi2001, on 15 mai 2011 - 06:42, said:

Ecografia 3d/4d este indicat sa se efectueze??? sau este doar optionala? am gasit la privat la Clinica Bluelife din CLuj doar la 180 lei ecografie 3d/4d eu zic ca e bun pretul nu? si am auzit ca trebuie sa se efectueze intre luna 5 si 6 cica atunci e optim nu? As asculta ceva pareri Multumesc.

Eco 3d si mai ales 4d sunt floricele pentru viitorii parinti. Medicii afla tot ce-i intereseaza dintr-o ecografie "banala" 2d.

#26
ad-bloc

ad-bloc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,892
  • Înscris: 26.03.2012
The only way to tell if your baby has an underlying chromosome abnormality is to have a prenatal diagnostic test such as a CVS test or an amniocentesis. These tests are optional during pregnancy, and each woman must decide for herself if she wants to have this testing.

Sunt mii de copii atenti ( echografii peste echografii, medici buni profesional nu ciurucuri ) urmariti nascuti cu diverse malformatii congenitale.

Edited by ad-bloc, 21 March 2013 - 16:18.


#27
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
Gata, am fost astazi si la un alt medic care mi-a spus ca bebelul este perfect sanatos, dar am facut si amniocenteza (care mi s-a parut o interventie destul de traumatizanta). Acum trebuie doar sa asteptam .

Edited by geanina15, 21 March 2013 - 18:35.


#28
geanina15

geanina15

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 27.02.2008
buna, astazi am primit minunata veste :) copilul este sanatos - a iesit cariotipul normal si ne-am linistit

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate