Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Triplu Test Vs Ecografia 3D/4D

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
Specificand ca sotia are doar 32 ani si nu are in familie  cu sindrom down care e mai important?


      Ecografia 3D implica echipamente de inalta performanta, dotate cu sonde dedicate si soft-uri speciale pentru achizitia simultana de imagini in cele trei planuri ortogonale - frontal, sagital si transversal - si reconstructia imaginii in spatiu , care permite o analiza topografica riguroasa a fiecarui detaliu de morfologie fetala . Ecografia 4D adauga la aceasta cel de-al patrulea element - timpul, rezultand obtinerea de imagini in miscare, vizibile in spatiu si timp real, ale fatului sau oricarui organ intern.
      Pe langa impactul afectiv deosebit asupra parintilor - care pot vizualiza in spatiu fatul aflat inca in uterul matern, beneficiile medicale sunt multiple si incontestabile:
• examinatorul are o imagine completa a campului de interes - toate cele 3 planuri ortogonale se vad simultan pe ecran, ceea ce permite o identificare exacta a planurilor anatomice, atat pentru o biometrie precisa cat si pentru aprecierea anomaliilor structurale ( spina bifida, defecte ale buzelor/palatului, polidactilie, dismorfisme faciale etc);
• volumele stocate pot fi disecate milimetru cu milimetru, in toate cele 3 dimensiuni, dupa terminarea scanarii;
• suprafetele si imaginile transparente sunt analizate direct de ecograf si redate fie ca imagine sculpturala, fie ca detalii scheletice asemanatoare imaginilor radiologice;
• aprecierea directa, in spatiu, a miscarilor fetale: deglutitie, miscari respiratorii, miscarea buzelor, pleoapelor, membrelor, activitatea peristaltica digestiva ;
• pacienta are avantajul reducerii duratei de examinare, evaluarea avand loc postscanare;
• orice volum stocat poate fi revazut, reanalizat si orice distanta remasurata ulterior.
      Calitatea imaginilor 3D/4D depinde inca de abilitatea examinatorului, de prezenta/absenta lichidului amniotic in jurul zonei de interes, de pozitia fatului sau de grosimea peretelui matern. Astfel ca, situarea fatului in contact cu placenta sau peretele uterin, oligoamniosul, interpunerea cordonului ombilical sau obezitatea mamei pot face dificila sau imposibila reconstructia cu acuratete a suprafetei fetale.
      Completand astazi ecografia bidimensionala in timp real si doppler, ecografia 3D/4D pare a avea un potential major in cercetarea si studierea sonoembriologiei, deschizand noi frontiere obstetricii moderne.



VS



Ce este Triplul Test?

Triplul test este o analiza speciala care ofera o serie de informatii despre dezvoltarea congenitale in asa fel incat, viitoare mamica sa poata lua niste masuri.

De ce se face Triplul Test?

In eventualitatea depistarii unor probleme grave se poate recurge la un avort terapeutic, daca viitorii parinti doresc. Desi investigatia este recomandata in mod deosebit anumitor categorii de gravide, ea este recomandata tuturor dravidelor.

Investigatia este nedureroasa pentru mama sau copil, informatiile pe care le ofera despre sanatatea fatului sunt foarte pretioase, iar costul nu este mare.

Posibile malformatii

Triplul test se efectueaza de obicei intre saptamanile 15 si 18 de sarcina si depisteaza defectele de tub neural (spina bifida) si anomaliile cromozomiale (trisomia 18 si 21 – sindromul Down). Investigatia se numeste triplu test pentru ca determina trei parametri biochimici din sangele gravidei. Daca valorile sunt mai mici sau mai mari decat cele normale, viitoarea mamica trebuie sa efectueze investigatii suplimentare pentru confirmarea suspiciunii de anomalie.

Un rezultat pozitiv la acest test nu inseamna ca fatul are o anomalie, ci ca are un risc crescut de malformatie. Pentru confirmarea diagnosticului de trisomie 18 si sindrom Down, gravida trebuie sa efectueze ulterior amniocenteza (studiul cromozomilor fatului), iar pentru tulburarile de tub neural sunt necesare ecografii suplimentare.

Este Triplul Test suficient?

Nu toate anomaliile fetale pot fi depistate cu ajutorul triplului test. Majoritatea functiilor care nu sunt legate de sistemul nervos nu pot fi descoperite cu aceasta investigatie, pentru ca ele apar dupa saptamana a 20-a de sarcina. Nu pot fi depistate disfunctiile renale, malformatiile membrelor si patologiile de crestere.

Cit de sigur este Triplul Test?

Siguranta testului este de cel mult 80%. Pentru ca triplul test poate da rezultate fals negative, gravidele care au peste 35 de ani sau care au persoane in familie cu malformatii trebuie sa efectueze investigatii suplimentare, indiferent de rezultatul acestui prim test.

In cazul unei gravide de 40 de ani al carei test a iesit negativ, se vor efectua in continuare, pentru siguranta, amniocenteza, ecografii in fiecare luna de sarcina si doua ecografii 3D. Chiar si asa, ramane in continuare un risc de 5%-7% ca o anomalie sa nu fie depistata la timp.

Factori de risc la Triplul Test

Testul pentru depistarea anomaliilor fatului se poate face in multe spitale si clinici private din Romania si costa intre 80 si 100 RON (2006). Unele laboratoare calculeaza si factorul de risc al gravidei, cu ajutorul unui soft ce realizeaza un grafic, tinand seama nu doar de cei trei parametri, ci si de varsta gravidei, de antecedente (rude cu malformatii, diabet, fumat etc.) si de datele ecografiei efectuate intre saptamanile 12-14 de sarcina.

#2
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
Una-i una si alta-i alta!
Nu inteleg "versus-ul" sau "care este mai importanta"...

#3
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 Carrman, on 15th April 2011, 09:27, said:

Una-i una si alta-i alta!
Nu inteleg "versus-ul" sau "care este mai importanta"...

Subscriu.

TT - facut la 16/17 saptamani - nu mai stiu cat a costat - parca 80 sau 100 de lei.
Echo 3D (4D am inteles ca e de "moft", de "fitza") - facut la 20 de saptamani. La Fortis, Bucuresti. 350 de lei.

Confirmarea prezentei sindromului Down, in urma depistarii unui risc ridicat prin TT, se face prin amniocenteza.

Ce vreau sa spun: TT merge in special pentru Down. 3D pentru multe altele (malformatii ale inimii, de exemplu). Se masoara cam tot.

Edited by Deria_Leena26, 15 April 2011 - 11:11.


#4
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
E important oare merita facut Triplu Test sau iti da batai de cap ca am citit cazul mai mult da rezultate false decat bune....

#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,522
  • Înscris: 05.06.2009
majoritatea laboratoarelor ofera la pachet cu TT si "factorul de risc al gravidei", acel grafic calculat pe baza rezultatelor de sange, a datelor preluate din buletinul ecografic, a varstei si antecedentelor gravidei, precum si ale membrilor familiei acesteia (diabet, SD, malformatii, etc.)

si da, cunosc cel putin 3 mamici care au avut un rezultat "prost" la TT (suspiciune de SD), au facut amnio si nici urma de sindrom Down. copilasii lor s-au nascut perfect sanatosi. va imaginati stresul in care au stat acele mamici pana la aflarea rezultatelor...

#6
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004
asa e cunosc si eu o prietena si-a facut de ex la synevo triplu test si i-a iesit ca are 1 la 240 si si-au facut probleme si degeaba ca erau false ... si am citit inca pe net vreo inca 3 4 persoane la fel le-au iesit false  triplu test mai ales ca erau sub varsta 30 ani si de risc e doar peste 35 ani si cu antecedente in familie asa ca cred ca o sa facem doar ecografia 3d/4d este la clinica bluelife la 180 lei si normal testele gratuite din grupul Torch

Edited by djcristi2001, 21 April 2011 - 19:15.


#7
90210

90210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 10.10.2010

 djcristi2001, on 21st April 2011, 20:15, said:

asa e cunosc si eu o prietena si-a facut de ex la synevo triplu test si i-a iesit ca are 1 la 240 si si-au facut probleme si degeaba ca erau false ... si am citit inca pe net vreo inca 3 4 persoane la fel le-au iesit false  triplu test mai ales ca erau sub varsta 30 ani si de risc e doar peste 35 ani si cu antecedente in familie asa ca cred ca o sa facem doar ecografia 3d/4d este la clinica bluelife la 180 lei si normal testele gratuite din grupul Torch
dai 180 lei pentru o eco si te zgircesti la 90 lei pentru triplu test? fa-le pe amindoua, ca sa dormi linistit

#8
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

 djcristi2001, on 21st April 2011, 20:15, said:

cred ca o sa facem doar ecografia 3d/4d este la clinica bluelife la 180 lei
pomana! faceti doua la banii astia...

#9
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004

 90210, on 22nd April 2011, 10:54, said:

dai 180 lei pentru o eco si te zgircesti la 90 lei pentru triplu test? fa-le pe amindoua, ca sa dormi linistit



Cum sa te zgarcesti , ideea este ca daca faci triplu test iti da batai de cap doar... peste 70 la suta din cazuri este rezultat fals , ideea este ca le-am face si pe asta nu ne zgarcim la bani doar faza e cu rezultatul ca zice ca esti 1/200 de ex posibili cu sindrom down si de fapt nu e asa si ganduri si nopti nedormite ... daca e ceva in neregula atunci iti spune doctorul si oricum amniocenteza sa o faci cred ca nu o mai faci ca e in pericol bebe pericol de avort ... si sa iti dea rezultat de ex 1/100 si asa nu cred ca risca cineva un avort asa ca daca ai sub 35 de ani si nu ai antecedente in familie si rh e pozitiv si analize si eco bune nu ai de ce sa ti le faci doar ca sa nu dormi noptile eventual.. in legatura cu triplu test vorbesc .. ca daca era un test sigur no problem  sa zica ca ai sau nu ai stii atunci  doar e ok... :))

Edited by djcristi2001, 22 April 2011 - 16:55.


#10
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Ce inseamna "rezultat fals"? "Rezultatele" astea sunt statistice, nu e nimic fals. Ti se spune ca statistic, fatul are 1:200 sanse sa aiba sindromul Down. Asta inseamna ca din 200 de femei cu rezultatele tale, una a avut un fat cu Down. Triplul test nu are valoare diagnostica, deci nu poate fi fals. Calculele pot fi incorecte, dar nu poti sa zici ca testul e fals.

#11
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004

 LoveDemon, on 1st May 2011, 00:50, said:

Ce inseamna "rezultat fals"? "Rezultatele" astea sunt statistice, nu e nimic fals. Ti se spune ca statistic, fatul are 1:200 sanse sa aiba sindromul Down. Asta inseamna ca din 200 de femei cu rezultatele tale, una a avut un fat cu Down. Triplul test nu are valoare diagnostica, deci nu poate fi fals. Calculele pot fi incorecte, dar nu poti sa zici ca testul e fals.


poate m-am exprimat eu gresit testul nu e fals da niste valori care in cele mai multe cazuri nu sunt corecte sunt rezultate false te duci la un laborator de ex synevo din cluj faci testul si iti da rezultatul 1/120 sindrom down dupa aia te agiti nu dormi noptile te tot gandesti ce sa faci stii si de fapt rezultatul de la ei nu este corect este fals , te duci la alt laborator de ex ori in tara ori in strainatate si da bine ca de fapt 1/450 e nu e cum zicea synevo... stii la astea ma refeream eu, dar oricum doctorul care face ecografia spune el daca sunt probleme si daca e cu risc sau nu mai ales ca toate rezultatele din torch au iesit bune si e sub 35 de ani sotia si e la prima sarcina fara avort doamne multam :) asa si e fara risc ... fara atencendente in familie.. rh e ok la amandoi... daca era ceva in neregula stiam sau stia doctorul :)) atata tot am vrut sa zic cu triplul test daca macar dadea un rezultat si rezultatul era 95 la suta in regula era ok dar sunt multe persoane si am avut prietene care si-au facut si aveau un rezultat care favoreau sindromul down si de fapt nu era asa au facut copii perfect sanatosi ...

#12
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 djcristi2001, on 1st May 2011, 10:36, said:

poate m-am exprimat eu gresit testul nu e fals da niste valori care in cele mai multe cazuri nu sunt corecte sunt rezultate false te duci la un laborator de ex synevo din cluj faci testul si iti da rezultatul 1/120 sindrom down dupa aia te agiti nu dormi noptile te tot gandesti ce sa faci stii si de fapt rezultatul de la ei nu este corect este fals , te duci la alt laborator de ex ori in tara ori in strainatate si da bine ca de fapt 1/450 e nu e cum zicea synevo... stii la astea ma refeream eu, dar oricum doctorul care face ecografia spune el daca sunt probleme si daca e cu risc sau nu mai ales ca toate rezultatele din torch au iesit bune si e sub 35 de ani sotia si e la prima sarcina fara avort doamne multam :) asa si e fara risc ... fara atencendente in familie.. rh e ok la amandoi... daca era ceva in neregula stiam sau stia doctorul :)) atata tot am vrut sa zic cu triplul test daca macar dadea un rezultat si rezultatul era 95 la suta in regula era ok dar sunt multe persoane si am avut prietene care si-au facut si aveau un rezultat care favoreau sindromul down si de fapt nu era asa au facut copii perfect sanatosi ...

Si marimea pliului nucal are importanta ei.

Dar ce mult te agiti, serios... Adica te temi sa faci TT de teama ca vei primi rezultate false si ca nu vei mai dormi noptile? Atunci nu-l face, frate, si gata stresul, fa numai echo 3D sau 4D, dupa cum iti permite buzunarul.

Eu am facut TT, dar nu am fost in halul asta de stresata ante-test. Tot sub 35 de ani, tot fara antecedente in familie, tot cu rezultate bune la restul analizelor.

#13
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003

 djcristi2001, on 1st May 2011, 10:36, said:

poate m-am exprimat eu gresit testul nu e fals da niste valori care in cele mai multe cazuri nu sunt corecte sunt rezultate false te duci la un laborator de ex synevo din cluj faci testul si iti da rezultatul 1/120 sindrom down dupa aia te agiti nu dormi noptile te tot gandesti ce sa faci stii si de fapt rezultatul de la ei nu este corect este fals , te duci la alt laborator de ex ori in tara ori in strainatate si da bine ca de fapt 1/450 e nu e cum zicea synevo... stii la astea ma refeream eu, dar oricum doctorul care face ecografia spune el daca sunt probleme si daca e cu risc sau nu mai ales ca toate rezultatele din torch au iesit bune si e sub 35 de ani sotia si e la prima sarcina fara avort doamne multam :) asa si e fara risc ... fara atencendente in familie.. rh e ok la amandoi... daca era ceva in neregula stiam sau stia doctorul :)) atata tot am vrut sa zic cu triplul test daca macar dadea un rezultat si rezultatul era 95 la suta in regula era ok dar sunt multe persoane si am avut prietene care si-au facut si aveau un rezultat care favoreau sindromul down si de fapt nu era asa au facut copii perfect sanatosi ...
Rh-ul n-are legatura cu anomaliile cromozomiale. Oricum, tot se pare ca lumea nu intelege ca triplul test are valoare statistica, si nu diagnostica. Chiar daca-ti iese 1:2, tot nu inseamna ca fatul sufera de ceva.

#14
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
Io vreau sa pricep diferenta in rh ok si rh??????

Si eu stiam ca TT are un procent de vreo 25 % de rezultate fals pozitive, dar tot l-am facut. Din fericire a iesit bine si n-am avut parte de nopti nedormite, chit ca doctorul imi povestise de o pacienta (mai spre 40 ce-i drept) care avusese toate testele in regula si la final a nascut un bebe cu SD. Cu toate astea, cred ca e semn de responsabilitate sa iti faci toate testele posibile, cu atat mai mult cand stii ca ai depasit binisor varsta recomandata de procreere si sa iei deciziile in functie de ce spune nenea doctor si rezultatele analizelor.

#15
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
există persoane cu Rh negativ (cam 15%) și persoane cu Rh pozitiv. Pe scurt, cei cu Rh negativ fabrică un anticorp care atacă globulele roșii ale celor cu Rh pozitiv, distrugându-le. Dacă mama are Rh negativ, și fătul are Rh pozitiv, la prima sarcină anticorpii nu traversează placenta (e un tip de anticorpi mari), dar la a doua sunt produși niște anticorpi mai mici, care trec prin placentă și încep să distrugă globulele fătului. Presupun că atunci când spuneți Rh ok vă referiți la cel pozitiv.

#16
codruta

codruta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 915
  • Înscris: 31.03.2005
@adadoi

Pe mine m-o distrat formularea, ca eu fac parte din grupul celor 15 % si na, eu zic ca-s ok de fapt.

#17
Deria_Leena26

Deria_Leena26

    WYSIWYG

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,650
  • Înscris: 11.05.2006

 adadoi, on 2nd May 2011, 12:56, said:

există persoane cu Rh negativ (cam 15%) și persoane cu Rh pozitiv. Pe scurt, cei cu Rh negativ fabrică un anticorp care atacă globulele roșii ale celor cu Rh pozitiv, distrugându-le. Dacă mama are Rh negativ, și fătul are Rh pozitiv, la prima sarcină anticorpii nu traversează placenta (e un tip de anticorpi mari), dar la a doua sunt produși niște anticorpi mai mici, care trec prin placentă și încep să distrugă globulele fătului. Presupun că atunci când spuneți Rh ok vă referiți la cel pozitiv.

Adica la primul copil nu trebuie facut acel vaccin de... remediere a situatiei? Doar la al doilea?

#18
djcristi2001

djcristi2001

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 23.06.2004

 Deria_Leena26, on 2nd May 2011, 14:46, said:

Adica la primul copil nu trebuie facut acel vaccin de... remediere a situatiei? Doar la al doilea?



Asa e rh ok m-am referit la rh pozitiv amandoi :) am inteles ca este statistic doar testul triplu test :)


Sa speram ca va fi ok bebe :) peste 1 saptamana voi sti ce o sa fie ca merge sotia la eco si are peste circa 15 sapt..
sper sa fie doar sanatos :)

Edited by djcristi2001, 02 May 2011 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate