Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

obiective turisctice in Austria de sud-est?

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Salutare

La intoarcerea din Venetia, in vara, as dori sa ma mai opresc 1-2 zile si prin Austria. E ceva de vazut in partea de sud-est? Vad ca sunt si ceva orase (Vlillach, Klagenfurt, Graz) dar au ceva de vazut? Nu tin neaparat sa vizitez orasele, e bine si localitati mai mici, de preferat in zona montana, in care sa pot vedea cate ceva interesant

Multumesc

#2
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
din venezia fa-ti un traseu prin nordul italiei (dolomiti) Cortina d'Ampezzo - Dobbiaco iar pe urma intri in Austria

#3
ionel.sat

ionel.sat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 815
  • Înscris: 26.11.2005
o varianta de traseu

#4
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbogwol, on 14th April 2011, 11:15, said:

Salutare

La intoarcerea din Venetia, in vara, as dori sa ma mai opresc 1-2 zile si prin Austria. E ceva de vazut in partea de sud-est? Vad ca sunt si ceva orase (Vlillach, Klagenfurt, Graz) dar au ceva de vazut? Nu tin neaparat sa vizitez orasele, e bine si localitati mai mici, de preferat in zona montana, in care sa pot vedea cate ceva interesant

Multumesc
Zona este foarte frumoasa, langa Villach este o sosea alpina superba, aproape este lacul Worthesee, velden este statiunea cea mai mare, dar sunt multe statiuni pe malul lacului frumoase, biserici, sate montane.Sunt multe lacuri in zona cu apa foarte buna de scaldat vara, este zona estivala a austriei.In Klagenfurt este un turn  din care se vede toata zona, mai este minimundus f. interesant. Sunt si castele, zona merita mai multe zile. Graz este mare, are un centru frumos, o cetate, sunt multe de vazut in el. Poti cere pliante despre zona, vin repede prin posta. Eu am cerut atat pentru Velden cat si despre zona Carinthia.Merita 3-4 zile in zona, se gasesc gasthaus care sunt la preturi avantajoase. In Velden sunt mai scumpe, dar este de departe cel mai frumos.

#5
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
multumesc tuturor pentru sugestii.
intradevar, la intoarcere intentionam sa merg prin Cortina d'Amprezzo.
danielaionela, imi poti da mai multe amanunte despre soseaua alpina de langa Villach? Macar localizarea....
Am cerut azi si pliante de la oficiul lor de turism, dar pana vin as dori sa mai cercetez zona.


succesuri

Bogdan

#6
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbogwol, on 15th April 2011, 09:16, said:

multumesc tuturor pentru sugestii.
intradevar, la intoarcere intentionam sa merg prin Cortina d'Amprezzo.
danielaionela, imi poti da mai multe amanunte despre soseaua alpina de langa Villach? Macar localizarea....
Am cerut azi si pliante de la oficiul lor de turism, dar pana vin as dori sa mai cercetez zona.


succesuri

Bogdan


Incerc sa-ti raspund eu.Traseul dat de << ionel.sat>> este bun,am mers pe el ,pe valea Draului.De la Spittal am der Drau te poti abate cativa kilometri pana la Gmund,la Muzeul Porsche. Villach este punctul nodal pentru toate obiectivele din Kaernten si de aceea este bine sa te cazezi in jurul lui. Amintesc cateva locuri de vizitat :
    -Villach-centrul pietonal
    -Villacher Alpenstrasse [ sosea alpina cu plata] care urca pana la Parcul natural Dobratsch. Este foarte frumos dar trebuie sa ai o zi senina. Merita!...
    - Warmbad Villach- bai termale-scumpe si proaste.Nu merita
    -Minele de la Bad Bleinberg [ Terra Mystica]. Scumpe rau !
     - Landskron- cetate langa Villach,cu expozitie de pasari rapitoare si spectacol de dresaj.Merita !!!!!.........
    - Lacurile din Kaernten [ Carinthia],cele mai calde lacuri din AT. -Ossiacher See, Milstatter See, Faaker See,Worther See
   - Gerlitzen- domeniu schiabil langa Villach.Vara este un paradis al parapantistilor ,biciclistilor si drumetilor.Merita !....Atentie,se poate urca cu gondola din Annenheim, dar si cu masina ,pe trei rute ,dar cu plata [ 5 euro/masina]
   -Klagenfurt-[capitala landului]- Minimundus. Pentru copii este interesant...
   - Tscheppaschlucht -langa Klagenfurt ,pe drumul de SLO,prin Loiblpass. Parc dezvoltat pe cheile unui rau ,plus parc de aventura [ tiroliene,poduri suspendate,etc]. Merita ,macar pentru ceva adrenalina...
   - Daca este timp ,dai o fuga in SLO,la Kranjka Gora si la Bled

Edited by baril, 15 April 2011 - 09:17.


#7
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postbaril, on 15th April 2011, 10:01, said:

Incerc sa-ti raspund eu.Traseul dat de << ionel.sat>> este bun,am mers pe el ,pe valea Draului.De la Spittal am der Drau te poti abate cativa kilometri pana la Gmund,la Muzeul Porsche. Villach este punctul nodal pentru toate obiectivele din Kaernten si de aceea este bine sa te cazezi in jurul lui. Amintesc cateva locuri de vizitat :
    -Villach-centrul pietonal
    -Villacher Alpenstrasse [ sosea alpina cu plata] care urca pana la Parcul natural Dobratsch. Este foarte frumos dar trebuie sa ai o zi senina. Merita!...
    - Warmbad Villach- bai termale-scumpe si proaste.Nu merita
    -Minele de la Bad Bleinberg [ Terra Mystica]. Scumpe rau !
     - Landskron- cetate langa Villach,cu expozitie de pasari rapitoare si spectacol de dresaj.Merita !!!!!.........
    - Lacurile din Kaernten [ Carinthia],cele mai calde lacuri din AT. -Ossiacher See, Milstatter See, Faaker See,Worther See
   - Gerlitzen- domeniu schiabil langa Villach.Vara este un paradis al parapantistilor ,biciclistilor si drumetilor.Merita !....Atentie,se poate urca cu gondola din Annenheim, dar si cu masina ,pe trei rute ,dar cu plata [ 5 euro/masina]
   -Klagenfurt-[capitala landului]- Minimundus. Pentru copii este interesant...
   - Tscheppaschlucht -langa Klagenfurt ,pe drumul de SLO,prin Loiblpass. Parc dezvoltat pe cheile unui rau ,plus parc de aventura [ tiroliene,poduri suspendate,etc]. Merita ,macar pentru ceva adrenalina...
   - Daca este timp ,dai o fuga in SLO,la Kranjka Gora si la Bled

ca timp nu vreua sa ma intind prea mult (cel mult 3 zile) pt ca mai stau o saptamana in Lido di Jesolo (venetia) si am zis ca pe drumul de intoarcere, in functie de banii ramasi, sa ma mai opresc putin si in Austria. Cred ca ideea cu cazarea in zona Villach e buna, intrucat vad ca majoritatea obiectivelor sunt in zona. Propunerea ce implica adrenalina pica, intruct sunt cu un copil de 6 ani iar sotia va fi atunci insarcinata in 4 luni

#8
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
http://www.kaerntenc...vanchor=2110008   -  sper sa-ti fie de ajutor in alegerea atractiilor. Gasesti aici inclusiv info despre soselele panoramice .  Despre soseaua alpina Villach ( si nu numai ) aici :   http://www.villacher...n/alpenstrasse/ .   Pt ca mergeti si cu copilul , cred ca Minimundus nu trebuie ratat . Cu siguranta il va incanta !

@danielaionela : noi am fost in zona doar intr-o plimbare de-o zi , plecand din SLO .  Imi amintesc ca Portschach m-a incantat cel mai mult din ce-am vazut ( am mers doar prin partea de N a lacului ) . Velden e mai frumos ?

#9
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbogwol, on 15th April 2011, 11:20, said:

ca timp nu vreua sa ma intind prea mult (cel mult 3 zile) pt ca mai stau o saptamana in Lido di Jesolo (venetia) si am zis ca pe drumul de intoarcere, in functie de banii ramasi, sa ma mai opresc putin si in Austria. Cred ca ideea cu cazarea in zona Villach e buna, intrucat vad ca majoritatea obiectivelor sunt in zona. Propunerea ce implica adrenalina pica, intruct sunt cu un copil de 6 ani iar sotia va fi atunci insarcinata in 4 luni

Daca sotia este insarcinata ,probabil ca vei evita drumetiile. Pentru cel mic ,si nu numai,interesant va fi spectacolul de dresura de pasari rapitoare [ soimi, ulii, bufnite,etc ] de la cetatea Landskron. Aici si peisajul si vecinatatile sunt foarte frumoase.Undeva ,pe langa Faaker See,este cea mai mare colectie de trenulete din AT si una din cele mai mari din lume.Muzeul este privat ,l-am vazut  si m-a impresionat si pe mine ca matur. Totul este functional si simuleaza situatii si localitati din diverse colturi de lume.
Te poti caza in jurul lacului Ossiacher See.Este cel mai apropiat lac de Villach si sunt multe apartamente de inchiriat,sau campinguri.

Pentru dariuscha

Velden este un fel de Monte Carlo austriac,dar fara glamourul celui frantuzesc,  o statiune  fitzoasa si elitista, celebra pentru cazinouri si un bordel de lux aflat intr-un castel din imprejurimi,unde presteaza si fete de-ale noastre [ informatie preluata din presa autohtona]. Aici vei vedea foarte multe masini "bengoase" si multe babe si mosi care trag de tinerete , in sensul ca sunt foarte bine intretinuti........

Edited by baril, 15 April 2011 - 11:21.


#10
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
@danielaionela : noi am fost in zona doar intr-o plimbare de-o zi , plecand din SLO .  Imi amintesc ca Portschach m-a incantat cel mai mult din ce-am vazut ( am mers doar prin partea de N a lacului ) . Velden e mai frumos ?
[/quote]

Mie mi-a placut foarte mult Velden,am fost acum cativa ani, in luna septembrie, era cald si frumos, am prins si un festival in oras, se putea face baie, marea parte a vilelor au iesire direct la lac , cu plaja pe iarba privata. Este o zona un pic mai scumpa, dar nu de speriat.Probabil cluburile, restaurantele fitoase sa depaseasca bunul simt, in rest in 7 zile am cheltuit ca in orice alta zona a Austriei.

#11
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Multumesc amandurora pentru raspunsuri ! Ceea ce mi-ati spun doar a intarit imaginea pe care mi-o facusem despre Velden, insa nu mi-a dat clar raspunsul ( fie el chiar si subiectiv ) pentru ceea ce-as fi dorit sa aflu . Sau trebuia sa inteleg ca Velden e mai frumos decat  Portschach ?  :)

#12
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdariuscha, on 18th April 2011, 14:01, said:

Multumesc amandurora pentru raspunsuri ! Ceea ce mi-ati spun doar a intarit imaginea pe care mi-o facusem despre Velden, insa nu mi-a dat clar raspunsul ( fie el chiar si subiectiv ) pentru ceea ce-as fi dorit sa aflu . Sau trebuia sa inteleg ca Velden e mai frumos decat  Portschach ?  :)
Subiectiv poate, Velden este mai frumos, mai elegant, mai mare, la preturi, la fel. Eu am stat in Maria Worth, un satuc idilic la mica diatanta. Veldenul si Portschach sunt acelasi gen de statiuni, cam acelasi tip de turisti, aceleasi distractii, in Velden exista in plus un Cazino, faleza in Velden face toti banii. Dar pentru un sejur este mai indicat Portschach, poate totusi un pic mai linistit, mai idilic. Dar pentru frumusete votez Velden. Si Maria Worth are o asezare superba, mai ales daca vii cu vaporasul, este o localitate incantatoare, dar foarte mica, strategic asezata langa cele doua statiuni mai mari. Noi am stat intr-o vila care avea gradina si iesire la lac, cu plaja aranjata, privata, a fost foarte frumos. Si zona este incantatoare, multe sate mici, neschimbate de sute de ani,biserici, castele, partea montana este mai blanda, dar la fel de frumoasa.

#13
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,524
  • Înscris: 14.04.2008
Multumesc , acum sunt pe deplin lamurita ! Eu Velden nu l-am vazut deloc, iar Portschach l-am vazut putin , in fuga , insa mi s-a parut frumos , elegant . Poate si pt faptul ca in perioada aceea gazduia  campionatul e tenis si avea o 'haina'  festiva.

#14
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postdariuscha, on 19th April 2011, 15:26, said:

Multumesc , acum sunt pe deplin lamurita ! Eu Velden nu l-am vazut deloc, iar Portschach l-am vazut putin , in fuga , insa mi s-a parut frumos , elegant . Poate si pt faptul ca in perioada aceea gazduia  campionatul e tenis si avea o 'haina'  festiva.
Haina festiva este mereu, sunt cateva statiuni in austria care sunt elegante, Velden, Portschach se afla printre ele, si mai sunt cateva...

#15
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
intrucat nu stiu exact daca/cat o sa stau (depinde de banii ramasi dupa Venetia), nu pot sa imi fac rezervari.
Imi puteti recomanda niste pensiuni (de preferat cu demipensiune, dar merge si doar cu mic dejun) pe unde a-ti fost voi in zona Villach si de care a-ti fost multumiti/e?
Ideea e ca atunci cand ajung in zona sa "merg pe mana voastra" si sa imi incerc norocul cu cele recomandate de voi.
Ideal ar fi si daca imi puteti da si niste preturi pe noaptea de cazare, binenteles daca mai tineti minte.

multumesc

#16
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbogwol, on 20th April 2011, 09:35, said:

intrucat nu stiu exact daca/cat o sa stau (depinde de banii ramasi dupa Venetia), nu pot sa imi fac rezervari.
Imi puteti recomanda niste pensiuni (de preferat cu demipensiune, dar merge si doar cu mic dejun) pe unde a-ti fost voi in zona Villach si de care a-ti fost multumiti/e?
Ideea e ca atunci cand ajung in zona sa "merg pe mana voastra" si sa imi incerc norocul cu cele recomandate de voi.
Ideal ar fi si daca imi puteti da si niste preturi pe noaptea de cazare, binenteles daca mai tineti minte.

multumesc

Cauta aici http://www.ossiacher...enwohnungen.htm. Eu am selectat doar sectiunea "ferienwohnungen",dar poti gasi si hoteluri sau gasthofuri.

#17
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008

View Postbogwol, on 20th April 2011, 09:35, said:

intrucat nu stiu exact daca/cat o sa stau (depinde de banii ramasi dupa Venetia), nu pot sa imi fac rezervari.
Imi puteti recomanda niste pensiuni (de preferat cu demipensiune, dar merge si doar cu mic dejun) pe unde a-ti fost voi in zona Villach si de care a-ti fost multumiti/e?
Ideea e ca atunci cand ajung in zona sa "merg pe mana voastra" si sa imi incerc norocul cu cele recomandate de voi.
Ideal ar fi si daca imi puteti da si niste preturi pe noaptea de cazare, binenteles daca mai tineti minte.

multumesc
Aici nu te pot ajuta, eu am stat in Maria Worth, o localitate cu cateva hoteluri si pensiuni.Am stat la Aniela sau Anielis pension, Cand ajung acasa ma uit si-ti spun.Dar in general in iulie si august , zona este aglomerata si se gasesc locuri mai greu. Dar sunt alte localitati in jur, care nu sunt pe malul lacului unde se gaseste cazare si in lunile de vara. Dar eu nu le stiu.

#18
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postdanielaionela, on 20th April 2011, 13:00, said:

Aici nu te pot ajuta, eu am stat in Maria Worth, o localitate cu cateva hoteluri si pensiuni.Am stat la Aniela sau Anielis pension, Cand ajung acasa ma uit si-ti spun.Dar in general in iulie si august , zona este aglomerata si se gasesc locuri mai greu. Dar sunt alte localitati in jur, care nu sunt pe malul lacului unde se gaseste cazare si in lunile de vara. Dar eu nu le stiu.
eu voi fi pe la sfarsitul lui iunie, asa ca poate nu prind varful de aglomeratie. Din cate stiu, august e cea mai aglomerata luna la ei.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate