Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Sfat achizitionare telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ulyk

ulyk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 02.12.2007
Salutare!
Dragi colegi in urmatoarele zile vreau sa imi achizitionez un telefon.Puteti sa ma sfatuiti care dintre aceste 2 modele este mai ok dpdv al softului(aplicatii,updateuri).
Samsung S7230E Wave 723 si   Sony Ericsson XPERIA X8

Multumesc!

#2
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Ca nr. de aplicatii Android-ul sta mai bine dar sa nu uitam ca Bada are 10 luni de cand a fost lansat, iar in momentul de fata sunt adaugate 50 de aplicatii pe zi in app store-ul samsung.

Ca sa iti faci o idee pentru modelul Samsung S7230 sunt disponibile 2388 de aplicatii iar pentru platforma Bada peste 10.000.

Ca update X8 o sa ramana la versiunea 2.1, sunt sanse mici sa mai primeasca update la 2.2/2.3.
In schimb S7230E ruleaza ultima versiune de Bada 1.2(a primit update) si o sa primeasca update la Bada 2.0(cand o sa fie lansata pe piata).

Mie personal imi place mai mult Samsung S7230E pentru ca are o constructie mai buna, vine cu un SO stabil, customizabil, UI intuitiv.
Are in plus flash(foarte bun pe post de lanterna) Wi-Fi n, ecran mai generos si e mai ieftin cu aproximativ 128 de lei.

Samsung-ul costa 570 de lei link, iar X8-ul 700 de lei.

Incerca sa le "butonezi" intr-un magazin daca poti.

Edited by Just_Cavalli, 12 April 2011 - 11:18.


#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Samsung :thumbup:

PS. Insa asa cum zicea si colegul de mai sus, incearca sa le butonezi un pic pe amandoua. Mai e chestie si de gust (al tau) pana la urma...

#4
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

 ulyk, on 12th April 2011, 09:57, said:

Puteti sa ma sfatuiti care dintre aceste 2 modele este mai ok dpdv al softului(aplicatii,updateuri).
Samsung S7230E Wave 723 si   Sony Ericsson XPERIA X8
Eu as merge pe SE X8 fara sa stau pe ganduri. De ce? Are Android, si asta este cel mai important lucru. Ce nu stiu multi pe aici ii ca X8 dispune de thread-ul lui pe XDA-developers, ceea ce conteaza enorm de mult, suportul lor e mai bun decat al oricarui producator, fie Samsung, Nokia etc...

Pe langa asta, ecranul Samsung-ului are o rezolutie de toata jena si 256k de culori, fata de 16 milioane ale lui X8. Nu stiu ce procesor are Samsung-ul asta, dar sigur nu are procesorul lui X8, sa nu mai pomenim de GPU!

Telefoanele pe Bada deocamdata nu sunt nimic mai mult decat niste feature-phones, pe cand pe Android ai disponibile toate aplicatiile necesare. Uite 2 video-uri cu X8 ruland rom-uri custom Gingerbread 2.3.1 si 2.3.2   [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xHw4pxop4SA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar aici este pagina de pa XDA dedicata X8-ului si cea dedicata development-ului Android-ului: http://forum.xda-dev...splay.php?f=846
http://forum.xda-dev...splay.php?f=849  Bafta. :OK:

#5
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
ulyk poate te ajuta review-ul facut de o persoane care era intr-o situatie asemanatoare cu a ta. ;)

"Aldea Cosmin Razvan | 01.04.2011 16:38
2 din 2 utilizatori au considerat util acest review

E un telefon foarte bun la pretul asta.Initial am vrut sa-mi iau un Xperia X8 dar dupa ce am citit cate ceva despre el am renuntat.Chiar daca ar un sistem de operare nu la fel de popular ca Android,e foarte bine optimizat.Meniu intuitiv si usor de manevrat.


Ar fi multe de zis dar ca o concluzie:Il recomand celor care vor un telefon cu WIFI+ multe alte functii la un pret bun,la fel si celor care doresc ceva nou si elegant in locul deja "clasicelor" Nokia sau Sony Ericsson.


Pro: -pretul foarte bun in raport cu caracteristicie
-bluetooth 3.0,WIFI si GPS
-ecran mare,coluri ok si unghi de vizibilitate bun chiar daca nu e AMOLED
-nu are lag in utilizare(nu l-am supus la o utilizare intensa,dar pana acum mi-a placut.S-a comportat bine)

Contra: -sunetul nu e chiar cel mai bun in sensul ca daca il dai la maxim se aude cam urat.Oricum asta pentru mine nu i o problema.
-calitatea filmarii nu i printre cele mai bune" link.

Edited by Just_Cavalli, 13 April 2011 - 15:14.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate