Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Loteria Romana si iluziile noastre

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#37
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 paulone, on 13th April 2011, 12:06, said:

-in acest timp se poate face ORICE la acel aparat(bile cu greutate variabila, cip-uri introduse in bine, etc)
Paulica, teoria conspiratiei va avea loc in capul tau indiferent cu s-ar face extragerea. Atata timp cat nu castigi tu intotdeauna vor fi masluite extragerile.

Auzi la el, cipuri introduse in bile si bile cu greutate variabila. :lol: Nene, este o comisie acolo care studiaza in amanunt atat bilele cat si masinaria. Dar mai ales chestia cu cipurile din bile a fost tare. La sa cap asa gandire. :lol:
Si ce spune mister_rf tine tot de teoria conspiratiei, macar el nu e revoltat pentru ca nu joaca. Si totusi e putin absurd si mi se pare mult mai usor de masluit cand bilele sunt metalice si de greutati usor diferite. Unde mai pui ca daca faci extragerea altfel (de exemplu cu ajutorul unor copii) acei copii de unde extrag bilele? Dintr-o urna? Si cine amesteca bilele in urna? Nu tot o masinarie trebuie sa faca asta? pentru ca un copil va lua bila de deasupra si mi-e greu sa cred ca isi va afunda el mana sa le amestece cand are 4-6 ani. Si pe vremuri cand se extragea "manual" erau mai intai invartite intr-o urna, cei care sunt mai in etate isi aduca aminte ca de fapt in asta consta "manualul". Apoi de deschidea o mica trapa de jos si cadea bila. Tocmai pentru ca in acel caz mi se pare mai importanta greutatea bilelor nu mi se pare perfect de corect. Daca masinaria este corecta este cea mai obiectiva modalitate de extragere. Curentul de aer le amesteca haotic si "din zbor" una este trasa. Mai aleatoriu de atat nu stiu daca se poate extrage fizic. Mai exista si solutia stricta unui soft dar va dati seama ce discutii ar iesi atunci?! Altfel, v-am spus, orice metoda s-ar practica se vor gasi obiectii la ele.
Si ca sa vedeti cu ce individ aveti dea face va atasez ceva frumos. Eu macar i-o spun verde in fata pe forum nu ma ascund dupa un PM. Nu uitati cine a jignit prima data in postul sau, dupa un mesaj al meu care, evident, nu era pe placul acestui intelectual.
Pana la varsta asta n-ai invatat ca ma-ta se scrie cu cratima ca vine de la "mama ta"? Halal intelectual.

Attached Files


Edited by daddy, 13 April 2011 - 12:51.


#38
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 23.06.2004
Ca sa lamurim pe toata lumea, incerc sa-mi aduc aminte un pic de probabilitatile din scoala.
Avem asa: total combinatii posibile, s-a mai spus, combinari de 49 luate cate 6, adica 13,983,816.
Combinatiile in care avem o pereche de numere consecutive aleasa, (n, n+1), sunt combinari de 47 luate cate 4, adica 178,365 pe pereche. In total avem 48 de astfel de perechi( [1,2]; [2,3]; ...; [48,49]). Ceea ce inseamna ca numarul combinatiilor in care macar doua numere sunt consecutive e de 48 * 178,365, adica 8,561,520.
Pe scurt, din cele aproape 14 milioane de combinatii, 8 milioane si jumatate au cel putin doua numere consecutive. Probabilitatea sa apara la o extragere o astfel de combinatie este de ~0,612, peste 60%.
Probabilitatea sa apara de 3 ori la rand o astfel de combinatie ar fi de ~0,23 adica ~23%, ceea ce confirma afirmatia lui andrei de mai devreme.

PS: Corectati-ma daca am gresit pe undeva.
LE: Sigur am gresit, anumite combinatii sunt considerate de mai multe ori, exemplu combinatiile in care am (1, 2, 3) sunt considerate si pentru (1, 2) si pentru (2, 3). Cineva mai bun la mate poate sa scoata valorile exacte(desi cred ca diferenta la total e infima)?

Edited by aladdin2k, 13 April 2011 - 13:16.


#39
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Nu e nevoie, e corect calculul. Bineinteles ca sunt luate in calcul si variantele de genul (n, n+1, n+2) pentru ca, pentru oricare dintre perechile(n, n+1) si (n+1, n+2) raman celelalte C(47,4) variante de 4 numere care includ evident si numarul celalalt din sirul de 3 consecutive.
Oricum nu ai pe cine lamuri.

Edited by daddy, 13 April 2011 - 13:16.


#40
wegviLVGAsdf

wegviLVGAsdf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 789
  • Înscris: 21.03.2009
Potul cel mare o sa se castige la extragerea de Pasti.

#41
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Interesant, dar ce faci daca investesti sa zicem 80% din suma pe care o poti castiga si apoi mai nimeresc inca vreo 2-3 norocosi combinatia? Iesi in gaura destul de mult. Oricum, cred ca cine dispune de un asemenea capital il investeste mai cu cap decat in felul asta. Si apoi, e o problema de logistica - cat timp efectiv iti ia sa comunici toate variantele si sa le platesti? Ca nu e ca si cum te-ai duce la oficiu si spui - vreau sa joc toate variantele, cat ma costa - va costa xxx $$$, sa-i dai si apoi sa pleci linistit. Te duci cu camionul de cash sau platesti prin OP? Accepta plata prin cecuri sau de pe card?

#42
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Daca mai castiga si altii se numeste ghinion.
Eu am dat exemplul respectiv ca sa justific intr-o oarecare masura de ce varianta costa la fel de mult si la noi ca si in alte parti. Cat priveste nr. de variante nu trebuie sa comunici nimic. Bifezi pe un bilet toate 49 de numere fara sa pui niciun cod si automat aparatul iti vede toate variantele. Modalitatea de plata ma depaseste, cum am spus, joc extrem de rar si habar nu am daca poti plati prin cec sau card etc.

#43
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Off topic: din moment ce tie ti se permite sa ma faci :prost, imbecil, creier de furnica, insulte la adresa familiei mele, ca ai iesi cu mitraliera sa omori tot neamul meu, etc. etc etc iar mie mi se sterg posturile e normal sa-ti zic ceva de dulce pe pm. Chiar daca ai blatul pe-aici cu vreun admin care iti permite limbajul asta folosit in moldova ta natala, eu nu iti permit mai ales ca nu ma cunosti. Si sa-mi arati si mie in care post zic eu ca sunt un intelectual... Temerea voastra a securistilor este ca pierdeti manariile financiare cu care conduceti aceasta tara, asta e tot, daca stai bine cu vederea ai sa obs.ca majoritatea au scris ca Loteria este o manarie, numai tu esti cel care sustine cu tarie ca "noi e niste prosti ca nu stim sa socotim" ceea ce ma duce cu gandul ca nu esti prost(vorbesc serios) dar ai un interes anume de le tii partea astora, ori esti securist ori esti un pupincurist al regimului actual.

On topic: s-a demonstat ca bilele pot fi masluite, tehnica de azi permite orice, sunt documentare in acest sens. Dobanda pe care Statul lui daddy o incaseaza de pe urma acestor reporturi nu este de neglijat, de aceea sunt atat de mari unele reporturi(mari pt. nivelul unei tari cum este Somalia noastra). Sa nu uitam-si aici ma adresez celor care gandesc- ca majoritatea poturilor din anii precedenti au fost date unor tipi extrem de dubiosi: fost colonel de armata, politist, chiar si unui om de afaceri, etc. niciodata n-am vazut poturi mari date unor neica-nimeni. Cunoaste cineva un neica-nimeni care a luat cateva milioane de euro la loteria noastra???

#44
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 mister_rf, on 13th April 2011, 12:03, said:

Cum se poate impiedica sau se poate favoriza o anumita bila? Ei, aici exista o multime de variante. Tehnologia actuala permite orice. Nu e cazul sa dam idei, le stiu si cei care fabrica masinariile, ca pentru asta sunt platiti.
Eu sunt chiar curios de aceste posibilitati. Sa favorizezi o bila, sa zicem ca e plauzibil (adica bila respectiva sa aiba probabilitatea > 1/49 sa fie extrasa). Insa o metoda prin care sa ai o oarecare certitudine ca iese bila aia, mi se pare improbabil de realizat in sistemul actual. Cat despre "servere", orice prunc care are idee despre IT stie ca daca vrei sa centralizezi niste informatii (in cazul asta variantele jucate, care sunt transmise electronic de la aparatele din casierii) iti trebuie un "server". Iar variantele jucate trebuie centralizate, tocmai pentru a preveni fraudele. Daca nu s-ar tine evidenta lor, n-ar fi complicat ca dupa extragere sa iau un bilet gol de loto, sa il completez cu numerele castigatoare, sa il bag la o imprimanta si sa tiparesc acolo niste prosteli, apoi sa ma duc cu el la loterie sa iau marele premiu. Sau si mai bine, sa fac "afacerea" cu vre-o casierita de la agentia loto, si ea sa imi emita un bilet "original" dupa extragere, caz in care n-ar avea cum sa verifice daca am platit sau nu pentru varianta respectiva inaintea extragerii.

Edited by andrei_0, 13 April 2011 - 14:25.


#45
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 andrei_0, on 13th April 2011, 15:24, said:

Eu sunt chiar curios de aceste posibilitati. Sa favorizezi o bila, sa zicem ca e plauzibil (adica bila respectiva sa aiba probabilitatea > 1/49 sa fie extrasa). Insa o metoda prin care sa ai o oarecare certitudine ca iese bila aia, mi se pare improbabil de realizat in sistemul actual. Cat despre "servere", orice prunc care are idee despre IT stie ca daca vrei sa centralizezi niste informatii (in cazul asta variantele jucate, care sunt transmise electronic de la aparatele din casierii) iti trebuie un "server". Iar variantele jucate trebuie centralizate, tocmai pentru a preveni fraudele. Daca nu s-ar tine evidenta lor, n-ar fi complicat ca dupa extragere sa iau un bilet gol de loto, sa il completez cu numerele castigatoare, sa il bag la o imprimanta si sa tiparesc acolo niste prosteli, apoi sa ma duc cu el la loterie sa iau marele premiu. Sau si mai bine, sa fac "afacerea" cu vre-o casierita de la agentia loto, si ea sa imi emita un bilet "original" dupa extragere, caz in care n-ar avea cum sa verifice daca am platit sau nu pentru varianta respectiva inaintea extragerii.
Odata inchise casieriile NU se mai poate juca niciun bilet indiferent cate blaturi ai avea cu vreo casierita, practic un server inchide toate casieriile si chiar prin absurd sa zicem ca ai putea redeschide o masinarie din aia, va apare ora jucarii pe bilet, eu zic ca este imposibil ca o casierita sa-ti dea un bilet scos dupa extragere.
Referitor la faptul ca exista o asa-zisa comisie care "verifica" bilele.....hai sa fim seriosi, chiar daca ei sunt de buna credinta n-au cum sa stie ca o bila este masluita, gandeste-te LOGIC, chinezii au facut atat de bine Iphone-ul incat mii de americani l-au cumparat ca pe original, daramite o amarata de bila. Raman la parerea ca cea mai buna varianta ramane cea cu cei 6 copii din 6 orase diferite, alte variante sunt susceptibile de masluire.
Daca Loteria n-are nimic de ascuns, de ce nu schimba sistemul de extragere???

#46
andreim77

andreim77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,235
  • Înscris: 11.04.2006
@andrei_0, cred ca acum platile sunt inregistrate cumva electronic pana la ora dinaintea extragerii, deci centralizarea nu e neaparat necesara. Dar frauda tot e posibila si probabila ca doar nu tocmai acolo unde oamenii simpli dau bani de buna voia o sa se uite in alta parte smecherii.
Totul se bazeaza pe faptul ca cei cu bani joaca sume mari care pentru ei sunt nimic, iar cei cu salarii normale joaca variante ieftine in speranta ca poate-poate. Mirajul castigului pe degeaba atrage repede milioanele de euro care se aduna la reporturi.

#47
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 paulone, on 13th April 2011, 15:38, said:

Odata inchise casieriile NU se mai poate juca niciun bilet indiferent cate blaturi ai avea cu vreo casierita, practic un server inchide toate casieriile si chiar prin absurd sa zicem ca ai putea redeschide o masinarie din aia, va apare ora jucarii pe bilet, eu zic ca este imposibil ca o casierita sa-ti dea un bilet scos dupa extragere.
Unde dai si unde crapa ... Mai reciteste o data ce am scris eu, cred ca am explicat tocmai de ce e NEVOIE de un server. Ala care inchide casierile si centralizeaza datele adica.

 andreim77, on 13th April 2011, 15:40, said:

@andrei_0, cred ca acum platile sunt inregistrate cumva electronic pana la ora dinaintea extragerii, deci centralizarea nu e neaparat necesara.
Ba e necesara, fiindca dispozitivul ala care elibereaza biletele poate fi "manarit". Pe scurt, daca ai aces fizic la el, prin mijloace electronice/software poti sa il prostesti ca extragerea nu a avut inca loc si ca se mai pot emite bilete. Nu e o operatiune la indemana oricui, dar ce nu face omul pentru cateva milioane de coco? Dar daca variantele sunt deja centralizate, degeaba iti emiti tu bilet de la agentia X, fiindca daca in baza de date centrala nu exista o varianta castigatoare emisa de la terminalul ala, in loc sa iei banii, iei niste ani de puscarie.

 andreim77, on 13th April 2011, 15:40, said:

Totul se bazeaza pe faptul ca cei cu bani joaca sume mari care pentru ei sunt nimic, iar cei cu salarii normale joaca variante ieftine in speranta ca poate-poate.
Asa, si? Cred ca vorbim de o loterie, nu o schema de ajutoar social la care bogatii sa piarda si saracii sa castige.

Edited by andrei_0, 13 April 2011 - 14:54.


#48
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
andrei 0, lucrurile pt.mine sunt extrem de simple.
-un server "stie" toate combinatiile jucate, tot "el" poate sa-mi dea CE varianta/variante poate/pot fi NECASTIGATOARE
-eu am cateva ore bune in care pot "aranja" bilele in asa maniera incat sa iasa varianta/variantele pe care serverul mi-a dat-o ca NECASTIGATOARE
-voi "lasa" si cateva castiguri la 4 si 5 numere sa zicem, ca pe urma pute rau daca nici pe-alea nu le las
Asta nu tine de nicio teorie a conspiratiei, pur si simplu se poate aplica fara probleme la un popor(pardon o populatie) ca al nostru.
Cine ma convinge ca baietii nu au cateva sute de bile cu greutati diferite?
Stiati ca la un moment dat s-a hotarat ca extragerile sa nu mai fie in direct? :naughty:
De ce numai in Romania nu se renunta la acest sistem cu suflanta? De ce?

Edited by paulone, 13 April 2011 - 15:20.


#49
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Si ce daca serverul stie variantele necastigatoare?! Chiar daca stii care sunt acestea, CUM manipulezi tu bilele ca sa iasa fix varianta respectiva? Bile de greutati diferite e o grosolanie usor de dibuit, daca unele bile sunt SEMNIFICATIV mai grele, acest lucru se poate observa la un banal pipait. Chestia asta mai poate fi pusa in evidenta si cu cantarul meu de bucatarie, care masoara pana la 1g. In plus, chiar daca comisia ar fi mana in mana cu organizatorii, la televizor ai vedea la inceput 6 bile zburand pe acolo, apoi 5, apoi 4, 3, 2 si la ultima extragere ar fi o singura bila care s-ar invarti de nebuna prin aparat, restul ar sta ca bolovanii la fund. Astept in continuare o teorie macar plauzibila.

#50
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 paulone, on 13th April 2011, 15:23, said:

...dar ai un interes anume de le tii partea astora, ori esti securist ori esti un pupincurist al regimului actual.
Nu contenesti sa ne uimesti cu inteligenta ta sclipitoare. Continui sa jignesti si ti se va raspunde pe masura. Esti atat de indoctrinat politic  incat uiti ca si pe vremea altor regimuri politice tot asa se facea tragerea.

Quote

s-a demonstat ca bilele pot fi masluite, tehnica de azi permite orice, sunt documentare in acest sens.
Wow, inca unul care nu e in stare sa gandeasca singur si ii trebuie documentare cu teorii ale conspiratiilor.

Quote

Dobanda pe care Statul lui daddy o incaseaza de pe urma acestor reporturi nu este de neglijat.
Continua sa te faci de ras in prostia ta/

Quote

Sa nu uitam-si aici ma adresez celor care gandesc- ca majoritatea poturilor din anii precedenti au fost date unor tipi extrem de dubiosi: fost colonel de armata, politist, chiar si unui om de afaceri, etc. niciodata n-am vazut poturi mari date unor neica-nimeni. Cunoaste cineva un neica-nimeni care a luat cateva milioane de euro la loteria noastra???
Asadar ofiterii si subofiterii armatei romane, politistii, pompierii (da, recent a castigat un pompier, un amarat de subofiter nici macar ofiter nu era), oamenii de afaceri etc. sunt indivizi extrem de dubiosi. Bai frate tu chiar esti de o cretinatate greu de descris. Cine plm esti tu ma cacaciosule, ce somitate esti tu de toti ceilalti sunt niste indivizi extrem de dubiosi dupa mintea, pardon, curul tau? Ce inseamna la tine neica-nimeni? Adica indivizi care nu au nici dupa ce bea apa? Pai aia cu ce sa cumpere bilete la loto?

Quote

Referitor la faptul ca exista o asa-zisa comisie care "verifica" bilele.....hai sa fim seriosi, chiar daca ei sunt de buna credinta n-au cum sa stie ca o bila este masluita, gandeste-te LOGIC, chinezii au facut atat de bine Iphone-ul incat mii de americani l-au cumparat ca pe original, daramite o amarata de bila.
Normal ca daca somitatea dumitale nu face parte din acea comisie atunci aceasta devine o "asa zisa".
Deci eu ma tavalesc pe jos de ras cand vad ce iti poate debita mintea. Pai aia sunt oamenii lui Basescu. Saptamana de saptamana isi trimite oamenii acolo ca sa se masluiasca tragerea. Multumit? Mai nene, daca tot ai descoperit iTelefonu' tine pentru tine ca "restul e prosti si moldoveni inapoiati" si n-au auzit de el.

Quote

Raman la parerea ca cea mai buna varianta ramane cea cu cei 6 copii din 6 orase diferite, alte variante sunt susceptibile de masluire.
Parerea asta nici nu a fost vreodata a ta. A fost a altcuiva iar daca asa ar fi fost sistemul de tragere ai fi avut de obiectat la el in primul mesaj cand ai deschis topicul. Dar tu ai inceput prin niste afirmatii care ti-au aratat prostia. Apoi, cand lumea ti-a desenat ca la gradinita cum e cu sansele si cu posibilitatile tot o tineai pe a ta ca nu e posibil. Apoi altcineva ti-a facut calculul clar (cu toate ca orele de matematica pentru cimpanzei sunt conta cost atunci cad prostul nu a invatat la timp in scoala) si ti-a aratat ca cel care iti spusese mai devreme care sunt acele sanse ti-a raspuns corect. Apoi, cand vezi cat de prost ai aratat ca esti o dam la invartit cu: bile cu cipuri in ele (asta n-am s-o uit toata viata, e cel mai tare banc cu prosti :lol:), servere care iti arata ce variante sunt necastogatoare etc.
dar chiar daca iti arata varianta necastigatoare cum faci tu mai inteligentule sa extragi exact acele 6 bile? Adica exact ce te intreaba si Andrei.
Mai eu cred ca se masluieste mult mai usor si dupa aceea spala creierul celor din comisie. Tu ce zici? Esti multumit?

Quote

De ce numai in Romania nu se renunta la acest sistem cu suflanta? De ce?
Iar dudui. Ia cauta mai degraba si vezi cate tari NU au sistemul cu suflanta sau urna rotativa mecanic?


Intr-un final iti dau un link sa te informezi de cei pe care ii "urasti" cu atat inversunare dar la nivelul carora nu se ridica nici 1000 de indivizi ca tine. Ia vezi matale acolo ce fond de castiguri a adunat acea extragere si cam cate variante crezi matale ca s-au jucat de acei bani? E cumva cam de 10 ori mai mare decat se joaca la noi? Asta ca sa vezi si tu in ce conditii poti spune ca un joc la loto fct cum trebuie si are castigatori aproape saptamanal. Fct. atunci cand se joaca nu cand e tentativa de joaca asa cum e la noi. De asta la ei s-a si bagat sistemul de 6+1 la cat. I pentru ca era neatractiv sa canstige mai multi cat. I.
http://www.loto.md/l...loteria-germana

Edited by daddy, 13 April 2011 - 17:30.


#51
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 andrei_0, on 13th April 2011, 17:45, said:

Si ce daca serverul stie variantele necastigatoare?! Chiar daca stii care sunt acestea, CUM manipulezi tu bilele ca sa iasa fix varianta respectiva? Bile de greutati diferite e o grosolanie usor de dibuit, daca unele bile sunt SEMNIFICATIV mai grele, acest lucru se poate observa la un banal pipait. Chestia asta mai poate fi pusa in evidenta si cu cantarul meu de bucatarie, care masoara pana la 1g. In plus, chiar daca comisia ar fi mana in mana cu organizatorii, la televizor ai vedea la inceput 6 bile zburand pe acolo, apoi 5, apoi 4, 3, 2 si la ultima extragere ar fi o singura bila care s-ar invarti de nebuna prin aparat, restul ar sta ca bolovanii la fund. Astept in continuare o teorie macar plauzibila.
Iti dai seama Andrei ca procedeul exact nu-l cunosc decat cei care il aplica si este probabil un secret extrem de bine pastrat(cred ca il cunosc doar cateva persoane) dar nu este imposibil de masluit acele bile cum a spus si mister_rf. Diferenta de greutate la bile nu trebuie sa fie semnificativa, banuiesc ca sunt de ajuns si cateva zeci de grame, iar faptul ca in multe tari s-a renuntat la acest sistem de extragere, arata tocmai faptul ca sistemul poate avea bube. Au cerut schimbarea sistemului pana si unii parlamentari(culmea) dar sunt prea mari interesele...

Edited by paulone, 13 April 2011 - 17:32.


#52
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 paulone, on 13th April 2011, 18:23, said:

...si este probabil un secret extrem de bine pastrat...
Ma, eu spun ca in bilele alea sta reteta de la coca cola si e pazita cu viata de catre angajatii loteriei. Insista, poate totusi iti scorneste mintea vreo metoda de a explica cum masluiesti extragerea a exact 6 bile pe care le vrei dintr-un total de 49 care se misca haotic? Tu stii ca acele bile sunt cantarite de comisie la fiecare extragere? Deci versiunea cu greutatea diferita pica. Asteptam alte explicatii. mai retine un lucru. Acea suflanta nu este conectata la niciun calculator. Ea este de sine statatoare si nici vreo minicamera, facuta de prietenii tai chinezi de la care iti vei cumpara tu iTelefonu', care sa vadasi sa stie exact cand trebuie sa deschida trapa nu este montata pe urna.
Hai, mai cauta, macar imaginatia arata-ne ca iti merge daca mintea nu.

Quote

...iar faptul ca in multe tari s-a renuntat la acest sistem de extragere...
Spune-ne mai care sunt tarile alea ca tot insisti dar habar nu ai pe ce insisti. Ai vazut ca cineva a scris despre o tara in care niste copii fac extragerea si tu generalizezi fara sa ai habar ce vorbesti. uite, iti dau voie acum sa te documentezi si sa ne arati care sunt acele tari. Adica toate, ca ai afirmat ca numai in Romania nu se doreste schimbarea modului de extragere.

P.S. Ai aflat cum se scrie "ma-ta"? Sun-o pe a ta si intreab-o dar sa-i spui si in ce context o intrebi ca sa vada ce copil educat are. :lol:

Edited by daddy, 13 April 2011 - 17:43.


#53
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

 paulone, on 13th April 2011, 18:23, said:

Iti dai seama Andrei ca procedeul exact nu-l cunosc decat cei care il aplica si este probabil un secret extrem de bine pastrat
Pai atunci nu ai decat o speculatie si nici o dovada. Nici macar una teoretica. Eu nu am cerut sa aflu procedeul exact si amanuntit dupa care triseaza aia, eu vreau macar UN procedeu plauzibil. Adica o tehnica despre care sa pot spune "da ba, in felul asta s-ar putea manari extragerile".

 paulone, on 13th April 2011, 18:23, said:

Diferenta de greutate la bile nu trebuie sa fie semnificativa,
Daca diferenta de greutate nu e semnificativa, nici sansele sa iasa bilele "ALEA" nu sunt semnificative.

 paulone, on 13th April 2011, 18:23, said:

banuiesc ca sunt de ajuns si cateva zeci de grame,
Pai bilele alea, din moment ce zboara, au cateva grame/zeci de grame. Asa o diferenta mare ar fi vizibila cu ochiul liber, la televizor, dupa cum am explicat mai inainte.

Edited by andrei_0, 13 April 2011 - 17:43.


#54
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Ma bag si eu putin in discutie, nu pentru ca sustin cu tarie o varianta specifica sau pentru ca m-as pricepe indeajuns de mult incat sa demonstrez ca loteria e cinstita sau necinstita. Nu stiu daca informatia este corecta, sau daca are macar un mic sambure de adevar, dar stiu ca daca pana in ziua in care am citit urmatorul articol mai jucat cate o varianta pe luna, dupa ce l-am citit, m-am oprit din a baga bani in bilete. Articolul nu e scris de mine, dau un copy-paste de unde l-am gasit. Spor la lectura!


Academia de Studii Economice Catedra de Contabilitate, Audit si Control de Gestiune

LOTO - TEAPA NATIONALA
Potul de 10 mil euro de saptamana asta a declansat isteria "Loto 6/49"  in Romania ! Tot romanul, impatimit al jocului sau din contra jucator de ocazie, a inceput sa viseze la marele premiu. La OTV s-a facut o cheta de 137000 euro pt "marele bilet" de 23 de numere! Ce e bine ca odata cu isteria asta s-au declansat si adevarate anchete mediatice in legatura cu corectitudinea jocului! Foarte multa lume injura OTV-ul, de multe ori pe buna dreptate, dar cel putin, de data asta au gasit probe care dovedesc clar ca loteria poate alege numerele castigatoare dupa bunul plac! A fost suficient ca directoarea agentiei nationale sa pronunte numele "Editec" (compania care produce suflanta, bilele si softul aferent) ca telespectatorii sa intre in rolul de detectiv. Si s-au descoperit lucruri extrem de interesante!
Pe site-ul Editec puteti afla ca in interiorul fiecarei bile din cele 49 exista o tablita de indentificare cu un cod format din 22 cifre, asa numitul ARS , cod ce este citit de suflanta si apare automat in calculator! Deasemenea, toate cele 49 de bile trebuie sa apartina aceluiasi set se bile. In caz ca, una sau mai multe bile apartin unui alt set de bile, acestea nu sunt recunoscute de suflanta!
Alt element foarte important! Fiecare bila inainte de a fi introdusa in suflanta trebuie sa fie verificata cu sistemul producatorului. Acesta are 3 inele prin care trebuie sa treaca fiecare bila. Primul inel citeste bila sa fie din acelasi set cu celelalte, inelul al doilea verifica dimensiunile si al treilea greutatea! Acuma. Ce a pezentat Loteria Romana ? Mai multe televiziuni au aratat cum se cantaresc bilele. Cu un cantar, obisnuit, de bijutier!!! Si atunci se nasc mai multe intrebari. De ce asa si nu cu aparatul producatorului, care evident, le-a fost livrat impreuna cu suflanta? De ce nu a fost prezentat si acest sistem? De ce nu s-a mentionat ca suflanta poate identifica orice bila? Are Loteria Romana ceva de ascuns?
Pai are! Iata cat de bine este pus la punct sistemul. Imaginea alaturata ne prezinta ce apare pe calculator in momentul cand bila trece prin primul inel al sistemului de verificare! De la anul de fabricatie pana la culoare si setul de bile din care face parte! Atentie! Daca bila nu face parte din acelasi set cu celelalte nu poate trece de primul inel! OK. Loteria Romana a aratat ca are doua seturi de bile. Deci daca sa spunem in suflanata sunt introduse 6 bile din setul 1 si 43 din setul 2, cele 43 de bile din setul 2 nu au nici o sansa sa iasa, pt ca nu sunt recunoscute de suflanta!
Si ca si cum toate astea nu erau suficiente, bomboana pe coliva o pune chiar producatorul sistemului. In cartea tehnica a masinariei, producatorul precizeaza ca softul poate controla jocul! Cu alte cuvinte masinaria asta poate juca corect sau nu, in functie de cum decide Loteria Nationala ! Asta poate ca explica mai bine de ce poturile mari din istoria loteriei s-au castigat doar in momente de sarbatoare (alegeri, Paste, Craciun sau Revelion)!
ACADEMIA DE STUDII ECONOMICE
CATEDRA DE CONTABILIATE, AUDIT SI CONTOL DE GESTIUNE
Lect.univ.dr. STÃNILà GEORGIANA OANA



P.S. Sunt curios... Poate fi adevarat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate