Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Loteria Romana si iluziile noastre

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#19
ShadowsAndDust

ShadowsAndDust

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 13.12.2010
Mda, loto fura, americanii nu au fost pe Luna, Pamantul e gol in interior, la toate e vina lu` base care si el este un extraterestru sub acoperire.

Ingrijorari, temeri si pareri tipice de sferto-docti care stiu ceva, ca o boare ca o soapta.

#20
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postdaddy, on 12th April 2011, 13:49, said:

Prietene nu stiu cat de docte sunt preocuparile tale dar se vede treaba ca la orele de matematica ai cam lipsit :).
Stii cate variante sunt la loto 6 din 49? C(49,6) adica combinari de 49 luate cate 6. Mai stii sa-l calculezi? Daca nu, ia un manual de clasa a zecea si vezi formula si calculeaza. De ce se castiga rar? Pentru ca se joaca putine variante. Da, foarte putine, spre surprinderea unora. De ce se joaca putine? Pentru ca nu avem populatia Germaniei sau a Frantei sau, mai frumos, a SUA si mai ales puterea de cumparare. Pentru ca romanii sunt saraci si au acelasi pret pe varianta ca si germanii spre exemplu. Din cauza asta romanii joaca 1,2 cel mult 3 variante, adica foarte putine. De ce este pretul atat de mare pe varianta? Aici e de discutat, dar pretul a crescut foarte mult cu multi ani in urma cand se ajunsese la concluzia ca, la un moment dat, reportul ajunsese aproape egal sau ar fi depasit daca ramanea pretul ala, cu valoarea pe care o puteai investi ca sa joci toate variantele posibile. In orice joc de noroc acest lucru nu poate fi permis si este logic si normal sa fie asa. Gandeste-te ca sunt milionari in euro/dolari care, daca pretul variantei ar fi mic ar putea investi 1-2 mil de euro sa joace toate numerele daca reportul ar fi 4-5 mil. In cazul asta si-ar dubla castigul peste noapte si nu vorbim de o suma de 2 lei. Atunci tin minte ca pretul pe varianta s-a dublat parca. Mai vrei un exemplu?  Sa zicem ca Bill Gates se duce la cazino si mizeaza de fiecare data pe un singur numar, la ruleta. Prima data mizeaza o anumita suma, in cazul in care pierde mizeaza o suma a.i. sa-si acopere ceea ce a pierdut pana in acel moment plus sa aiba si castig. Si tot asa. Problema se emuleaza printr-o ecuatie diferentiala pentru cei mai avansati sau prin mai multe calcule matematice. Bill Gates ar putea face asta pentru ca are de unde sa faca si pana la urma va pica si nr. ala, nu conteaza ca peste 3 zile sau peste o luna sau peste o ora. Astfel va fi mereu in castig. Ei uite ca nu e asa, toate caziourile au limita pentru suma care se poate juca la un moment dat, tocmai pentru a evita astfel de cazuri.
"Vina" loteriei este ca nu prezinta problema in mod corect si transparent a.i. omul sa inteleaga asa cum am scris eu acum. Nu vad ce-i impiedica sa spuna la fiecare editie cate variante s-au jucat in total (lucrul asta parca il spun, nu mai stiu sigur) dar mai ales cate variante diferite s-au jucat. In felul asta ar vedea toata lumea ca sansele sa existe castigator sunt de sub 1/100 probabil.
mai matematicianule spune-mi cate sanse sunt sa iasa de 3 ori la rand, cate 2 numere unul dupa altul? ai scris toata filososfia asta ca sa ne impresionezi sau doar sa te faci mai destept decat esti? pe oameni ca tine se bazeaza Chioara si Avortonul de ne-au ingenuncheat :console:

#21
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postpaulone, on 12th April 2011, 17:03, said:

mai matematicianule spune-mi cate sanse sunt sa iasa cate 2 numere unul dupa altul?
Vreo 25%

Edited by andrei_0, 12 April 2011 - 17:02.


#22
ionika

ionika

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 14.08.2007

View Postpaulone, on 12th April 2011, 10:22, said:

... loteria romana....
poate vroiai sa zici "inselatoria romana" :peacefingers:

#23
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postandrei_0, on 12th April 2011, 17:58, said:

Vreo 25%
de 3 ori la rand? :scratchchin: cred ca sunt mult mai mici sansele....

#24
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006
Cat sunt sansele sa iasa de 3 ori la rand poti calcula si tu.

Edited by andrei_0, 12 April 2011 - 17:39.


#25
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
El nu poate, el e paralel cu matematica.
Dragule, sunt aceleasi sanse sa pice varianta 1,2,3,4,5,6 ca si oricare alta varianta vrei tu. Exact aceleasi. Restul, ca-s consecutive doua, trei sau patru dintre numerele care ies e chestie strict de creierul tau nu de matematica. Probabilitatile nu fac nicio deosebire intre variantele 1,2,3,4,5,6 si 12, 25, 29, 30, 40, 47, spre exemplu. Mai mult, cand se face extragerea nu se extrag numere ci se extrag bile. Dupa ce acestea s-au extras se interpreteaza ceea ce scrie pe ele, adica numerele.

Quote

pe oameni ca tine se bazeaza Chioara si Avortonul de ne-au ingenuncheat.
Normal, cand esti prost de dai prin gropi treci la jigniri. Pe mine nu m-a ingenuncheat si nu ma va ingenunchea nimeni, cu atat mai putin niciun prost din neamul tau. Cand in tara asta vor ramane doar OTV-isti ca tine cred ca ma sinucid, dar nu inainte de a iesi cu o mitraliera sa curat cat mai multi din neamul vostru.
Daca pentru tine ceea ce am scris eu este filosofie inseamna ca esti mai prost decat mi-am imaginat si nu esti in stare sa-ti calculezi nici macar restul cand faci cumparaturile.
In niciun caz pe oameni ca tine nu se va baza o societate normala. Din pacate la noi cei ca tine sunt considerati normali, cei care vad numai conspiratii, cei se uita toata ziua la Realitatea si la Antena 3 si urla ca au salarii de 700 lei, sau , mai frumos, ca traiesc din ajutor social sau somaj si-l vor cat mai mare. Pai la cum gandesti nu mira pe nimeni ca n-ai facut nimic in toata viata ta si dai vina pe altii.
Ai jignit, ti-am raspuns pe masura.

De fapt inteligenta ti se vede si din topicul asta. Si acolo te-a luat lumea la misto ca aberai iar respectivii erau, din nou, niste prosti din punctul de vedere al inteligentei tale.

@citronelle, tocmai asta am scris mai sus, nu ar putea face asta pentru ca automat s-ar scumpi varianta cand s-ar ajunge la situatia respectiva.

Edited by daddy, 12 April 2011 - 19:59.


#26
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,762
  • Înscris: 16.07.2007
Nu stiu daca sunt sau nu masluite tragerile Loto, dar eu nu voi cumpara bilet atita timp cit extragerea se face de catre un aparat. De ce nu se extrage cum este de exemplu la italieni: 6 copii de 4-6 ani scot cite o bila din urna?

#27
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Pentru ca atunci va veni domnul Paul si va spune ca bilele au fost incalzite si copiii indoctrinati si mituiti de catre forte politice malefice a.i. a iesit varianta care trebuia ca sa nu se castige. :lol:

#28
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View Postdaddy, on 12th April 2011, 20:36, said:

@citronelle, tocmai asta am scris mai sus, nu ar putea face asta pentru ca automat s-ar scumpi varianta cand s-ar ajunge la situatia respectiva.

Pai, e 6 sau 7 lei in momentul de fata, si nu se schimba de la un report la altul.

#29
blonduzzik

blonduzzik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 15.11.2008
Ca raspuns la postul initial: crezi ca de aia nu lasa loteria castigul pe mana oricui? Ca sa nu aiba bani sa angajeze asasini platiti? Pai nu stiu cat ai tu impresia ca ar costa un asasin platit, dar iti spun eu ca nu e o suma de ordinul milioanelor de euro, sunt destui oameni care au cateva sute de mii de euro si ar putea lejer sa asasineze unu-doi parlamentari. Se poate ca sistemul sa fie masluit, nici eu nu inteleg de ce nu folosesc o alta metoda daca tot vor sa fie transparenti.

Legat de combinatiile care "pica" e aceasi probabilitate sa pice si 1,2,3,4,5,6 si orice alta combinatie, vi se pare ciudat ca ies unele la rand, dar nu are de-a face cu probabilitatile.

#30
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postcitronelle, on 13th April 2011, 03:43, said:

Pai, e 6 sau 7 lei in momentul de fata, si nu se schimba de la un report la altul.
@Citronelle acum varianta este suficient de scumpa sa nu se ajunga prea curand la situatia respectiva.
Ca sa fie mai clar, sunt 13.983.816 variante. Daca varianta costa 6 lei inseamna ca ar trebui sa platesti 83.902.896 lei ca sa joci toate variantele posibile, adica aproximativ 20-21 mil euro. Cand (daca) reportul se va apropia de acea valoare fii sigur ca se va scumpi.

#31
u2luci

u2luci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 09.10.2006
Nu inteleg de ce va certati atat pentru Loteria Romana. E clar ca tragerile sunt masluite si sunt atatea posibilitati pentru loterie sa faca asta. Eu nu joc si nici nu voi juca pentru ca e o inselatorie cat se poate de mare. Totusi, consider ca  3, 4 sau chiar 5 numere e posibil sa iti iasa dar marele pot nu. Pentru ca ala se acorda cui trebuie, daca se acorda.

#32
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

View Postu2luci, on 13th April 2011, 10:27, said:

Nu inteleg de ce va certati atat pentru Loteria Romana. E clar ca tragerile sunt masluite si sunt atatea posibilitati pentru loterie sa faca asta. Eu nu joc si nici nu voi juca pentru ca e o inselatorie cat se poate de mare. Totusi, consider ca  3, 4 sau chiar 5 numere e posibil sa iti iasa dar marele pot nu. Pentru ca ala se acorda cui trebuie, daca se acorda.
Asta incerc sa arat si eu dar sunt unii care iau apararea acestei loterii cu o incapatanare inexplicabila.....concluzia o poate trage oricine
Ganditi-va ca daca moare si inselatoria asta, se reduc simtitor finantele pt.Chioara si Avorton sa nu uitam ca in prezent Loteria este una din cele mai profitabile institutii ale Statului daca nu chiar cea mai profitabila.

Edited by paulone, 13 April 2011 - 09:33.


#33
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,990
  • Înscris: 15.02.2006

View Postu2luci, on 13th April 2011, 10:27, said:

E clar ca tragerile sunt masluite si sunt atatea posibilitati pentru loterie sa faca asta.
Mie nu mi-e clar de ce sunt masluite tragerile. Explicatiile de genul "pentru ca au iesit numere consecutive" sunt ridicole.

#34
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View Postpaulone, on 13th April 2011, 10:01, said:

Zmeule esti cam offtopic. In prostia ta nu poti intelege ca nu are nicio legatura ce scriu eu cu faptul daca tragerile sunt sau nu corecte si nu iau apararea nimanui. Tu sustii niste OTV-isme fara niciun suport logic si matematic. Eu ti-am demonstrat matematic ca oricum daca s-ar juca corect nu s-ar castiga mai des in Romania. Deci faptul ca nu se castiga des si se fac reporturi mari nu este o dovada de inselatorie. Incapatanarea prosteasca este a unor imbecili ca tine care pun matematica si probabilitatile la canal ca sa sustina niste imbecilitati politice. Eu zic mai degraba sa te duci in Poiana cu tot cu chiorul si avortonul tau. Nu-mi vorbi mie de tehnica cand tu nici tabla inmultirii nu o stii. Aproape toate topicurile deschise de tine sunt o dovada de imbecilitate si ca esti paralel cu tehnica, sper ca dupa ce le-ai deschis si ai primit niste raspunsuri ai mai invatat cate ceva.
Deci am o rugaminte, daca nu stii matematica nici la nivelul clasei a zecea poate vii si cu ceva concret in afirmatiile tale legate de inselatorii. Faptul ca un prost (de fapt ala nu e prost, ala stie sa faca audienta cu prosti, implicit bani di reclame) urla la TV ca e inselatorie si apoi face el "varianta sigur castigatoare" (care s-a dovedit cat de castigatoare a fost) nu e o dovada. Daca ala spune la tembeliziunea lui ca s-a descoperit ca 1+1=3 se vor gasi cateva sute de mii de prosti, printre care si tu, care vor sustine acelasi lucru fara nicio demonstratie/dovada. Lasa tu masca falsa prin care il "criticai" pe cel care a pomenit de Lazarus si OTV, esti exact in aceeasi tabara dar faci pe-a intelectualul.
Daca tot voiai sa faci din topicul asta unul cu subiect politic trebuia sa-l deschizi in Poiana lui Iocan ca tare mult iti mai place sa vomiti pe acolo. Cine are de scris ceva concret, matematic, logic, probabilistic sa o faca aici, restul cu "e clar ca e inselatorie" (dar nu spun de unde e clarul ala-e clar ca asa zice el) sa mearga la barfa in Poiana.
Mai mult, creierul tau de furnica nu ti-a sugerat niciodata ca ai cea mai simpla solutie la "iluziile si visele" tale desarte. Aceea de a nu mai juca. Vezi ce simplu e?

Edited by daddy, 13 April 2011 - 10:47.


#35
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Si daca nu jignesti pe cineva, probabil ca nu te simti bine, nu? B)



ON TOPIC

Statistica facuta pe o perioada de timp mare, discutam de  minim 40-50 de ani, demonstreaza ca utilizarea noilor masini a schimbat ceva in probabilitatea ca sa nu existe castigatori ai marelui premiu.

Cum se poate face acest lucru? Simplu, nu e nevoie de nici un server, probabil doar de un IBM XT la 8MHz... Se cunosc toate variantele introduse. Se poate determina care trebuie sa fie cifra ce apare de exemplu la prima extragere (sau la a doua sau a treia, nu mai conteaza care), in asa fel incat combinatia castigatoare sa nu faca parte din biletele vandute. De ce?  Simplu. Un report mare va atrage noi clienti si aduce un aport de bani suplimentar la buget.

Cum se poate impiedica sau se poate favoriza o anumita bila? Ei, aici exista o multime de variante. Tehnologia actuala permite orice. Nu e cazul sa dam idei, le stiu si cei care fabrica masinariile, ca pentru asta sunt platiti.

Comparand sistemul actual, cu cel din anii '80, cu bile metalice inchise, rotite manual si extrase in direct la  TV, acolo, desi greutatea bilelor  poate avea diferente minore, nu se putea maslui extragerea asa de usor... B)

Deci, cine doreste sa contribui la buget, este liber sa o faca, mirajul banilor castigati usor e o boala grea, eu ii compatimesc pe cei care alearga dupa aceasta himera.

#36
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
NU pricep de ce posturile in care ma jigneste acest moldovean imputit nu se sterg, iar posturile mele se sterg?????????
Nu trebuie sa stim atata matematica ca unii super-destepti de pe-aici......
-se cunosc toate variantele jucate
-exista un timp destul de mare intre ultimul bilet jucat si momentul cand se face extragerea
-in acest timp se poate face ORICE la acel aparat(bile cu greutate variabila, cip-uri introduse in bine, etc)

Ce e asa complicat?

Edited by paulone, 13 April 2011 - 11:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate