Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Loteria Romana si iluziile noastre

- - - - -
  • Please log in to reply
339 replies to this topic

#1
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Salutare tuturor :thumbup:
Deschid acest topic din dorinta de a -mi expune o parere despre jocurile organizate de loteria romana. Din ce in ce mai tare sunt convins ca extragerile(6/49, 5/40, etc) nu sunt tocmai corecte 100% intrucat am observat ca la ultimele extrageri ies cate 2 numere unul dupa altul, de ex.1,2 sau 8,9 sau 38, 39 etc.lucru extrem de greu de iesit consecutiv. De altfel am stat mult si m-am gandit ca marile castiguri nu pot fi date pe mana hazardului, sa castige orice neica nimeni, mai ales in vremurile noastre. Ia ganditi-va ca cele cateva milioane de euro ar incapea pe mana unuia care uraste politicienii....pai la 8 milioane de euro si-ar putea angaja chiar si un asasin profesionist. nu?
Repet, NU sunt convins ca Statul Roman ar lasa la mana destinului ca ORICINE sa poata pune mana pe potul cel mare :nonobad:
Stiu ca in general capitalismul vinde si iluzii dar asta este prea de tot, pana nu se va schimba sistemul de extragere al numerelor nimeni nu ma poate convinge ca jocul este corect 100%. Cea mai interesanta propunere(si cel mai greu de masluit) mi s-a parut aceea in care cele 6 numere sa fie extrase de 6 copii(legati la ochi) din 6 orase diferite. Chestia cu masina care sufla bilele....pute prea urat.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Copilașii nu au plămânii destul de puternici ca să sufle ei :D

#3
SuperMelon

SuperMelon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,458
  • Înscris: 23.06.2009
Probabilitatea sa iasa 8 si 9 este aproape aceasi ca probabilitatea sa iasa 1 si 49 sau 12 si 19 sau orice alta combinatie de doua numere.

Edited by SuperMelon, 12 April 2011 - 09:44.


#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,025
  • Înscris: 24.02.2006

 paulone, on 12th April 2011, 10:22, said:

.........De altfel am stat mult si m-am gandit .........
a durut, asa e?

#5
ElaxC

ElaxC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 417
  • Înscris: 19.06.2010
Isi fac aparitia si pupincuristii lui Base . Normal ca nu e adevarat ce se intampla la 6/49 sau 5/40 sau oricare alt joc . La fel si cu Super Bingo ( cea mai mare teapa ever ) . Am fost martor odata la o extragere , cand au cazut 3 numere unul dupa altul fiind : 37,38,39 . Luati singur concluziile :D

#6
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,953
  • Înscris: 14.08.2006
Pai se studiaza si la facultate, probabilitati si teoria jocurilor si tot timpul se ajunge la concluzia ca este o afacere foarte buna ptr. cei care nu joaca :). In Sibiu tot mai multe sali de jocuri de noroc se deschid in ultimul timp..stau si ma intreb, daca norocul este la tot coltul, proprietarii de sali destea de noroc ce mai castiga? (cica ti se da si consumatie gratuita daca bagi la aparate)

#7
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010
Rog nu confundati alte tipuri de jocuri cu loteria. La jocurile mecanice, sali de bingo, cazinouri, etc.acolo lucrurile sunt CLARE, casa castiga de cele mai multe ori O masinarie mecanica/electronica este facuta sa castige mai mult cei care au construit-o.....
La loterie ti se ofera iluzia ca "de data asta o sa-ti iasa numerele" in realitate lucrurile stau cu totul altfel. Iar probabilitatea ca de 3 ori la rand(ultimele 3 extrageri) sa iasa cate 2 numere unul dupa altul este la fel de mare ca sa-mi creasca mie coada....
Nu stiu de ce da parca din ce in ce mai tare incepe sa miroasa a excrocherie legalizata si aceasta loteria a viselor :thumbdown: Nu pot pricepe de ce nu renunta la prezentul sistem de extragere care din cate am auzit nu se mai practica in Europa.

#8
fiber-net

fiber-net

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 911
  • Înscris: 29.03.2009

 paulone, on 12th April 2011, 10:22, said:

Salutare tuturor :thumbup:
Deschid acest topic din dorinta de a -mi expune o parere despre jocurile organizate de loteria romana. Din ce in ce mai tare sunt convins ca extragerile(6/49, 5/40, etc) nu sunt tocmai corecte 100% intrucat am observat ca la ultimele extrageri ies cate 2 numere unul dupa altul, de ex.1,2 sau 8,9 sau 38, 39 etc.lucru extrem de greu de iesit consecutiv.


Prietene serverele pe care lazarus le-a filmat atunci cu scandalul legat de loteria romana nu sunt puse degeaba! eu am vazut un astfel de sistem si te asigur ca este facut sa zicem pentru a controla castigurile la modul cel mai elegant. daca abia acum ai realizat asta inseamna ca esti in pom (sa nu-ti zic altfel) rau de tot. orice om cat de cat normal ar fi trebuit demult (de acum 2-3 ani) sa constientizeze aceste lucruri

Edited by fiber-net, 12 April 2011 - 10:51.


#9
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
De vina nu sunt ei (se vedetreaba ca inca le merge nu bine ci foarte bine; si probabil ca le va merge si in continuare), ci "fraierii" care joaca! Daca astia multi (chiar amarati unii dintre ei, care nu au ce manca acasa sau iau din ratia de lapte a copilului), care se amagesc, ca poate poate... nu ar mai cotiza... atunci poate ca s-ar chimba cate ceva (in bine). Dar iluzia... e iluzie, visul vis, patima patima si drogul drog...

#10
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Eu zic mai bine așa: decât să întrerupi pe sărmanii copilași (și din județe diferite) din joacă, mai bine hai să profităm de bolnavii aduși cu ambulanțele la bucale, să sufle ei în bile (ăia care au mai au plămâni).

În caz că n-ați priceput ce zic: PUNE-ȚI-O BĂĂĂĂĂ DE-O REVOLUȚIE CĂ NU VĂ VA SALVA NICI MĂCAR LOTERIA!!!

Edited by OriginalCopy, 12 April 2011 - 11:02.


#11
paulone

paulone

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,917
  • Înscris: 10.06.2010

 fiber-net, on 12th April 2011, 11:48, said:

Prietene serverele pe care lazarus le-a filmat atunci cu scandalul legat de loteria romana nu sunt puse degeaba! eu am vazut un astfel de sistem si te asigur ca este facut sa zicem pentru a controla castigurile la modul cel mai elegant. daca abia acum ai realizat asta inseamna ca esti in pom (sa nu-ti zic altfel) rau de tot. orice om cat de cat normal ar fi trebuit demult (de acum 2-3 ani) sa constientizeze aceste lucruri
prietene, eu nu urmaresc "emisiunile" lui Lazarus, Diaconescu si alti asemenea semidocti, si sincer nu pot crede in aberatiile lor de telenovela, crede-ma ca am cu totul alte preocupari mai docte decat "emisiunile" lor, mie nu trebuie sa-mi "arate" Lazarus ca un joc este masluit, ca se vede si cu ochiul liber, daca tu nu poti face distinctia intre o escrocherie si ceva legal decat daca iti arata Lazarus, nu e vina mea

#12
dawin45

dawin45

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 850
  • Înscris: 06.01.2007
cel mai bun sistem zic,eu sa jucam toti consecutive si numere la hazard,ca sa scoatem calulatorul din jocul consecutivelor,spre o distrubuire uniforma a sanselor,daca 50-100 are juca 8 variante a cate 6 consecutive,ar face calculatorul sa caute o alta varianta in a nu a mai gasi consecutive(sau numere extrase apropriate),ca oamenii sa nu aibe sanse,eu zic ca asta e cel mai bun sistem.

#13
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 paulone, on 12th April 2011, 12:40, said:

prietene... crede-ma ca am cu totul alte preocupari mai docte decat "emisiunile" lor...
Prietene nu stiu cat de docte sunt preocuparile tale dar se vede treaba ca la orele de matematica ai cam lipsit :).
Stii cate variante sunt la loto 6 din 49? C(49,6) adica combinari de 49 luate cate 6. Mai stii sa-l calculezi? Daca nu, ia un manual de clasa a zecea si vezi formula si calculeaza. De ce se castiga rar? Pentru ca se joaca putine variante. Da, foarte putine, spre surprinderea unora. De ce se joaca putine? Pentru ca nu avem populatia Germaniei sau a Frantei sau, mai frumos, a SUA si mai ales puterea de cumparare. Pentru ca romanii sunt saraci si au acelasi pret pe varianta ca si germanii spre exemplu. Din cauza asta romanii joaca 1,2 cel mult 3 variante, adica foarte putine. De ce este pretul atat de mare pe varianta? Aici e de discutat, dar pretul a crescut foarte mult cu multi ani in urma cand se ajunsese la concluzia ca, la un moment dat, reportul ajunsese aproape egal sau ar fi depasit daca ramanea pretul ala, cu valoarea pe care o puteai investi ca sa joci toate variantele posibile. In orice joc de noroc acest lucru nu poate fi permis si este logic si normal sa fie asa. Gandeste-te ca sunt milionari in euro/dolari care, daca pretul variantei ar fi mic ar putea investi 1-2 mil de euro sa joace toate numerele daca reportul ar fi 4-5 mil. In cazul asta si-ar dubla castigul peste noapte si nu vorbim de o suma de 2 lei. Atunci tin minte ca pretul pe varianta s-a dublat parca. Mai vrei un exemplu?  Sa zicem ca Bill Gates se duce la cazino si mizeaza de fiecare data pe un singur numar, la ruleta. Prima data mizeaza o anumita suma, in cazul in care pierde mizeaza o suma a.i. sa-si acopere ceea ce a pierdut pana in acel moment plus sa aiba si castig. Si tot asa. Problema se emuleaza printr-o ecuatie diferentiala pentru cei mai avansati sau prin mai multe calcule matematice. Bill Gates ar putea face asta pentru ca are de unde sa faca si pana la urma va pica si nr. ala, nu conteaza ca peste 3 zile sau peste o luna sau peste o ora. Astfel va fi mereu in castig. Ei uite ca nu e asa, toate caziourile au limita pentru suma care se poate juca la un moment dat, tocmai pentru a evita astfel de cazuri.
"Vina" loteriei este ca nu prezinta problema in mod corect si transparent a.i. omul sa inteleaga asa cum am scris eu acum. Nu vad ce-i impiedica sa spuna la fiecare editie cate variante s-au jucat in total (lucrul asta parca il spun, nu mai stiu sigur) dar mai ales cate variante diferite s-au jucat. In felul asta ar vedea toata lumea ca sansele sa existe castigator sunt de sub 1/100 probabil.

Edited by daddy, 12 April 2011 - 12:51.


#14
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007

 daddy, on 12th April 2011, 13:49, said:

.......
de asta ce zici ?
http://www.loto-castig.ro/aid5pk570p5/

#15
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,407
  • Înscris: 20.02.2008
Cel mai bun sistem de jucat la loterie e cand de banii respectivi te duci la o bodega si te faci muci iar in drum spre casa exista o sansa mai mare sa gasesti pe drum cel putin banii cheltuiti pe bautura.

Si daca tot vreti sa va bazati pe noroc ca sa deveniti bogati, de ce nu jucati la pariuri sportive? Castiguri mai mici dar sanse mai mari.

Edited by ioppo, 12 April 2011 - 13:01.


#16
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

 DIVX2006, on 12th April 2011, 13:57, said:

Orice carte, dar absolut oricare, te poate invata eventual cum sa faci anumite scheme (asa numitele cap-de-pod parca, obs! Nu sunt jucator la loto, joc 2-3 variante pe an si atunci la indemnul mamei, soacrei sau nevestei :lol:) pe care altfel ar trebui sa stai foarte mult sa te gandesti cum sa le faci. Scheme prin care joci mai multe numere, sa zicem n, dar platesti mai putine variante decat daca ai juca efectiv toate acele n numere c(n,6), iar in considerare ti se iau doar anumite variante dintre cele posibile. Mai exact sa zicem ca joci 12 numere cu un cod de schema redusa. daca ityi pica toate 6 numerele in cele 12 jucate poti sa nu castigi potul cel mare dar vei avea automat cateva castiguri de cat. a doua si cateva de cat a treia. Sunt scheme reduse chiar mai ieftine (sau erau candva parca) in care poti sa nu ai chiar nici categoria a doua. Dar aici nu sunt f sigur pe ceea ce scriu.
Pentru ceea ce am scris acum e suficienta o carticica pe care o scosese loteria romana si care era f interesanta nu neaparat pentru jucator ci mai degraba pentru un pasionat (poate e mult spus, sa zicem unuia caruia ii place) de matematica.
Ca sa-ti raspund la intrebare te voi intreba doar atat: cati dintre cei care "te ajuta sa castigi" au ajuns milionari? E la fel ca si cu "diamantii" si multimiliardarii de la "emuei" sau alte panarami piramidale (a nu se intelege ca le critic produsele ci sistemul de desfacere in sine, e poveste lunga si pe softpedia) de care nu a auzit nimeni si pe care nu-i cunoaste nimeni.

Edited by daddy, 12 April 2011 - 13:08.


#17
DIVX2006

DIVX2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,598
  • Înscris: 15.07.2007
Era retorica bre....

#18
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

 daddy, on 12th April 2011, 13:49, said:

De ce este pretul atat de mare pe varianta? Aici e de discutat, dar pretul a crescut foarte mult cu multi ani in urma cand se ajunsese la concluzia ca, la un moment dat, reportul ajunsese aproape egal sau ar fi depasit daca ramanea pretul ala, cu valoarea pe care o puteai investi ca sa joci toate variantele posibile. In orice joc de noroc acest lucru nu poate fi permis si este logic si normal sa fie asa. Gandeste-te ca sunt milionari in euro/dolari care, daca pretul variantei ar fi mic ar putea investi 1-2 mil de euro sa joace toate numerele daca reportul ar fi 4-5 mil. In cazul asta si-ar dubla castigul peste noapte si nu vorbim de o suma de 2 lei. Atunci tin minte ca pretul pe varianta s-a dublat parca.


Si acum nu s-ar putea face acelasi lucru, insa jucand toate variantele dupa ce suma reportata depaseste o anumita valoare?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate