Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

ATENTIE! Posesorilor de card de credit GOLD la Raiffeisen

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
m72man

m72man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2011
Ultima mea patanie cu Raiffeisen... Asta e si mai buna (aka ilegala) decat comisionul pe incasare. Ma uit si eu mai atent pe extrasul meu de cont si ce descopar? In ultimele luni au inceput sa mi se traga bani din cont pe motiv de FEE (pe romaneste taxa) legata de nu-stiu-ce asigurare de viata si de moarte. Am sunat la ei si, dupa 5 minute de investigatie, mi se confirma ca este o asigurare ce vine cu cardul GOLD dar la care eu am renuntat de acum 1 an. Ca prin farmec (pentru cei ce cred in povesti) se reactiveaza aceasta taxa si trebuie sa-ti consumi iarasi din timpul tau sa le spui ca te-au furat pe la buzunare (parca furt se numeste practica de a lua ceva ce ii apartine celuilalt, fara consimtamantul acestuia).
Asa ca luati aminte, dragi posesori de AUR. Aveti propuneri de cum ii intoarcem serviciul bancii?

#2
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Nu stiu despre ce asigurare vorbesti, dar nu vrei sa te mai gandesti?

Sau poate nu ai cardul Gold? :ermm:

Quote

Pachet complet de asigurari de calatorie in strainatate:
- asigurarea de calatorie in strinatate cu acoperire de pana la 50.000 Euro, care include asigurarea medicala obligatorie.
- asigurare de raspundere civila in valoare de maximum 5.000 Euro.
- despagubiri pentru intarzierea zborului in valoare de pana la 500 Euro.
- despagubiri pentru intarzierea bagajelor de pana la 500 Euro.

Incepand din 02.12.2009, Asigurarea de calatorie in strainatate atasata gratuit cardurilor de cumparaturi Gold va fi oferita prin intermediul noului nostru partener (nu conteaza care!)

sursa: carddecredit.ro

#3
m72man

m72man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2011

 lelali, on 11th April 2011, 20:11, said:

Nu stiu despre ce asigurare vorbesti, dar nu vrei sa te mai gandesti?

Sau poate nu ai cardul Gold? :ermm:



sursa: carddecredit.ro

Intr-adevar, asta o spune carddecredit.ro. Altceva a spus insa raportul lunar al cardului de credit. Termenul exact trecut acolo este "'ASIGURARE CREDIT LIFE CREDIT SHIELD FEE'". Si da, am card de credit GOLD. Eu zic sa verificati, sa nu fie cumva o incercare de frauda, caci ce mare lucru li se intampla? II suni, le spui ca ceva nu e in ordine iar Raif iti zice OK, asa este, iti cere scuze si cu asta s-a terminat. Daca nu sunam ma taxau pana la infinit cu o asigurare complet useless.

Edited by m72man, 11 April 2011 - 20:04.


#4
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
In primul rand, nu poti anula un serviciu gratuit.
In al doilea rand, as crede mai degraba ca e o neintelegere gen card standard - unde asigurarea costa - versus gold.

Nu exclud nici varianta contractarii unui credit (de nevoi personale) cu asigurare, dar asta nu e vina cardului si confunzi extrasele. ("'ASIGURARE CREDIT LIFE CREDIT SHIELD FEE'")

Poti atasa un extras de cont? :)

#5
topal

topal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.04.2011

 m72man, on 11th April 2011, 20:04, said:

Ultima mea patanie cu Raiffeisen... Asta e si mai buna (aka ilegala) decat comisionul pe incasare. Ma uit si eu mai atent pe extrasul meu de cont si ce descopar? In ultimele luni au inceput sa mi se traga bani din cont pe motiv de FEE (pe romaneste taxa) legata de nu-stiu-ce asigurare de viata si de moarte. Am sunat la ei si, dupa 5 minute de investigatie, mi se confirma ca este o asigurare ce vine cu cardul GOLD dar la care eu am renuntat de acum 1 an. Ca prin farmec (pentru cei ce cred in povesti) se reactiveaza aceasta taxa si trebuie sa-ti consumi iarasi din timpul tau sa le spui ca te-au furat pe la buzunare (parca furt se numeste practica de a lua ceva ce ii apartine celuilalt, fara consimtamantul acestuia).
Asa ca luati aminte, dragi posesori de AUR. Aveti propuneri de cum ii intoarcem serviciul bancii?

asta am patit-o si eu, tot la raif. ma gandeam insa ca sunt un caz izolat
tot astia, acum doi ani si ceva, pe contul de firma, mi-au bagat din burta niste plati fictive. cand i-am sunat mi-au spus a intr-adevar era o greseala ce urma sa o repare... cam atat despre bancile noastre. singurul lucra ce ma mira este ca hotul prins e ... hot. doar bana prinsa este ... onorabila?
q.e.d.

#6
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Aha! Si te-ai inregsitrat ieri, special ca sa ne spui asta, nu? :D

#7
Jaqueline

Jaqueline

    HyperActive Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,834
  • Înscris: 08.09.2005

 lelali, on 11th April 2011, 21:26, said:

In primul rand, nu poti anula un serviciu gratuit.
In al doilea rand, as crede mai degraba ca e o neintelegere gen card standard - unde asigurarea costa - versus gold.

Nu exclud nici varianta contractarii unui credit (de nevoi personale) cu asigurare, dar asta nu e vina cardului si confunzi extrasele. ("'ASIGURARE CREDIT LIFE CREDIT SHIELD FEE'")

Poti atasa un extras de cont? :)
E vb de asigurarea de la cardul de credit asa arata in extrasele de cont. Nu are cum sa fie asigurare la credit, pentru ca atunci ar aparea pe contul atasat si apare altfel in extrase.

#8
m72man

m72man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2011

 lelali, on 11th April 2011, 20:11, said:

Nu stiu despre ce asigurare vorbesti, dar nu vrei sa te mai gandesti?

Sau poate nu ai cardul Gold? :ermm:



sursa: carddecredit.ro

Draga lelali,

citeste te rog mai cu grija inainte de a raspunde la post-uri. Sau nu ai nici macar 20 de ani - asta ar explica superficialitatea ta.
Eu nu m-am referit la *asigurare de calatorie* ci de *viata*.  In privinta cardului ce-l am ti-as sugera sa-ti intrebi parintii.

Ciao!

#9
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 Jaqueline, on 19th April 2011, 01:28, said:

E vb de asigurarea de la cardul de credit asa arata in extrasele de cont. Nu are cum sa fie asigurare la credit, pentru ca atunci ar aparea pe contul atasat si apare altfel in extrase.
My bad, am fost ironica.
Tocmai de aceea am intrebat tipul cardului - pentru ca la varianta standard acea asigurare se plateste. La gold nu.

 m72man, on 19th April 2011, 08:14, said:

Draga lelali,

citeste te rog mai cu grija inainte de a raspunde la post-uri. Sau nu ai nici macar 20 de ani - asta ar explica superficialitatea ta.
Eu nu m-am referit la *asigurare de calatorie* ci de *viata*.  In privinta cardului ce-l am ti-as sugera sa-ti intrebi parintii.

Ciao!
:lol: Da, adevarul e ca n-am 20 de ani de cand folosesc produs de genu' si nici vechime la locul de munca.

In concluzie, esti unul dintre marii ghinionisti in relatia cu Raiffeisen dar nu ma mira.
Pe un alt topic s-s inventat Mastercard Visa, so, good luck!

#10
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 lelali, on 19th April 2011, 21:32, said:

My bad, am fost ironica.
Tocmai de aceea am intrebat tipul cardului - pentru ca la varianta standard acea asigurare se plateste. La gold nu.


:lol: Da, adevarul e ca n-am 20 de ani de cand folosesc produs de genu' si nici vechime la locul de munca.

In concluzie, esti unul dintre marii ghinionisti in relatia cu Raiffeisen dar nu ma mira.
Pe un alt topic s-s inventat Mastercard Visa, so, good luck!


Contrariat de ceea ce se spune p-aici , am verificat si eu . SURPRIZA!  Si eu am fost taxat cu aceasta prima de asigurare . Am sunat si o voce blonda mi-a spus ca e vorba de asigurare in cazul pierderii locului de munca sau deces :scared:  Si cica ar fi optionala, dar in ce sens : POTI RENUNTA LA EA CAND VREI!! :coolspeak:  Si am renuntat...

Incredibil de multa perfidie si dispret in tote relatiile cu bancile. Nu se mai satura...

#11
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008
Cuvinte grele.
Asigurarea respectiva este de folos, acopera riscul de neplata daca Doamne fereste mori si nu mai poti rambursa suma utilizata, te gandesti sa iei de pe umerii urmasilor tai obligatia achitarii acelei sume.
Apoi banii respectivi merg catre un asigurator, nu catre banca, la banca ajung niste banii doar in cazul mai sus amintit.

Undeva a fost o neintelegere, daca ai optat sa renunti la asigurarea respectiva este alegerea ta, banca e obligata sa iti respecte alegerea.
Din pacate nu cred ca ai un act aditional in care este precizat clar ca ai renuntat la aceasta asigurare, de aceea este dificil sa demonstrezi unei instante sau ANPC-ului ca banca a facut un abuz, insa ai la dispozitie o arma mai puternica decat aceasta, esti liber(a) sa renunti la serviciile lor daca necazul tau se repeta,

#12
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

 masinistu, on 20th April 2011, 08:43, said:

Contrariat de ceea ce se spune p-aici , am verificat si eu . SURPRIZA!  Si eu am fost taxat cu aceasta prima de asigurare . Am sunat si o voce blonda mi-a spus ca e vorba de asigurare in cazul pierderii locului de munca sau deces :scared:  Si cica ar fi optionala, dar in ce sens : POTI RENUNTA LA EA CAND VREI!! :coolspeak:  Si am renuntat...

Incredibil de multa perfidie si dispret in tote relatiile cu bancile. Nu se mai satura...

:wacko: fratilor, difera produsele!
asa cum mastercard n-o sa fie-n vecii vecilor visa, tot asa standard nu e gold!

oricum, o singura intrebare am si ma lamuresc (sper!) :  cat platiti acea asigurare?
suma fixa (gen 4 ron / 1 E) sau comision gen 0.39 din suma folosita?

#13
masinistu

masinistu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,063
  • Înscris: 17.03.2010

 lelali, on 20th April 2011, 22:30, said:

:wacko: fratilor, difera produsele!
asa cum mastercard n-o sa fie-n vecii vecilor visa, tot asa standard nu e gold!

oricum, o singura intrebare am si ma lamuresc (sper!) :  cat platiti acea asigurare?
suma fixa (gen 4 ron / 1 E) sau comision gen 0.39 din suma folosita?


Lelali ,

Cred ca am aflat pana acum ce inseamna un 'standard' si ce este un 'gold' . Daca vrei pot face si alte comparatii ...Nu mai fi asa sceptica cu privire la 'nestiinta' noastra.

Mie mi-a spus ca este 0.32 % la suma folosita. Habar n-aveam...

Nu contest importanta si nici existenta acestui 'charge'. Problema este la transparenta. Cred ca am fost destul de clar.

Lucrez cu mai multe banci , cel putin pana acum cu nici una n-am avut de-a face cu sume retinute fara de care sa nu stiu. Aici e problema. Nu tine de valoare (absolut infima la nivelul sumelor utilizate).

Edited by masinistu, 21 April 2011 - 07:41.


#14
m72man

m72man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2011

 masinistu, on 20th April 2011, 08:43, said:

Contrariat de ceea ce se spune p-aici , am verificat si eu . SURPRIZA!  Si eu am fost taxat cu aceasta prima de asigurare . Am sunat si o voce blonda mi-a spus ca e vorba de asigurare in cazul pierderii locului de munca sau deces :scared:  Si cica ar fi optionala, dar in ce sens : POTI RENUNTA LA EA CAND VREI!! :coolspeak:  Si am renuntat...

Incredibil de multa perfidie si dispret in tote relatiile cu bancile. Nu se mai satura...

Mult noroc masinistru. Eu am renuntat la aceasta asigurare acum un an. Dar se pare ca e precum lasatul de fumat... Tu te lasi, banca iti mai baga una pe gat (pardon, iti scot din portofel).  Oamenii obisnuiti, cu bun simt, numesc asta hotie. Bancile numesc asta "best practices". Apropo, banii nu mi-au fost virati inca.

 lelali, on 20th April 2011, 22:30, said:

:wacko: fratilor, difera produsele!
asa cum mastercard n-o sa fie-n vecii vecilor visa, tot asa standard nu e gold!

oricum, o singura intrebare am si ma lamuresc (sper!) :  cat platiti acea asigurare?
suma fixa (gen 4 ron / 1 E) sau comision gen 0.39 din suma folosita?

Nu mi-e clar de ce tot publici pe aici. S-a dovedit ca habar nu ai despre ce scrii, banuiesc ca iti castigi existenta asa, altfel nu-mi expic cum iti poti da cu parerea despre un lucru de care habar n-ai! Mai treci si citeste (si ma refer la carti, nu informatii superficiale) si asteapta macar sa termini liceul pana sa participi la discutiile oamenilor mari.

Matrurizare placuta!

#15
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Da' dintre un card de debit si un card de credit se face diferenta?
Mastercard Visa, de care se pofteste!

Apai cine-a zis ca facerea de bine e futere de mama, bine-a zis!
(facere de bine pentru mine, evident - eram curioasa sa rezolv problema din interes personal)

Oricum, nu pot sa zambesc! :)
Daca mi-ati spune si agentiile unde v-ati facut cardurile, as felicita-o pe sellerita aia, v-a prostit si nici macar nu va dati seama, ca valuri se fac! ;)

Ultimul mesaj!
Multumesc!

#16
m72man

m72man

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 28.01.2011

 lelali, on 21st April 2011, 23:44, said:

Da' dintre un card de debit si un card de credit se face diferenta?
Mastercard Visa, de care se pofteste!

Apai cine-a zis ca facerea de bine e futere de mama, bine-a zis!
(facere de bine pentru mine, evident - eram curioasa sa rezolv problema din interes personal)

Oricum, nu pot sa zambesc! :)
Daca mi-ati spune si agentiile unde v-ati facut cardurile, as felicita-o pe sellerita aia, v-a prostit si nici macar nu va dati seama, ca valuri se fac! ;)

Ultimul mesaj!
Multumesc!

Daca vrei sa rezolvi o problema de-a ta nu faci afirmatii (sunt propozitiile ce se termina cu punct) ci intrebi (se termina cu semnul intrebarii). Apoi nu intrebi sa ti se arate extrasele de cont ca nu e cazul sa le vezi (daca nu te intereseaza si alte informatii pt care faci puscarie).

In loc de proverbul cu mama as zice mai degraba ca prostul mai mult incurca. Sau, daca taceai, filosof ramaneai. Daca intelegi ce vreau sa spun...

Si acum, daca nu mai debitezi aiureli in urmatoarele ore, poate vine si iepurasul pe la tine (asta doar daca parintii ti-au cumparat de pe un card de credit, de preferinta raiffeisen, cadouri).

Si ca sa citez o alta fata inteligenta: "succesuri"

#17
muteki

muteki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,679
  • Înscris: 14.12.2010
Tovarase, femeia te-a rugat doua lucruri:

1. Pune un extras de cont (cu date de identificare sterse, evident)
2. Spune cat platesti asigurarea aia ca sa isi dea seama exact despre ce produs vorbesti.

Adica mie mi-e clar ca a vrut sa te ajute/sa ajute si pe altii cu ceva informatii.

Tu nu ai prezentat nimic si faci in continuare ca un cimpanzeu de parca ea ti-ar fi tras banii de pe card. Get a life.

Edited by muteki, 22 April 2011 - 06:43.


#18
dark_light

dark_light

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2006
multumesc in avans oricui ma poate ajuta cu un sfat legat de aceasta plata suplimentara intitulata "'ASIGURARE CREDIT LIFE CREDIT SHIELD FEE'" ce apare ca fiind atasata unui card de credit mastercard standard pentru cumparaturi.

am observat-o intamplator cu putin timp in urma. sunt 99% sigura ca am primit anul trecut un telefon legat de o astfel de asigurare pe care am si refuzat-o la data respectiva. si acum vad cu stupoare ca o platesc ?!???

urmeaza sa fac un scandal monstru la banca si sa cer returnarea sumelor respective si a dobanzilor aferente. mi-ar fi de folos cateva pareri serioase referitoare la modul cel mai curat si rapid in care pot rezolva problema.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate